• Wpisów: 16375
  • Średnio co: 5 godzin
  • Ostatni wpis: 146 dni temu, 18:55
  • Licznik odwiedzin: 959 760 / 3687 dni
 
nortus
 
Za oryginalną koncepcją nie zawsze kryje się wyobraźnia. Oddany niedawno do użytku most autor-stwa Santiago Calatravy przysporzył Wenecji więcej problemów, niż korzyści.

Kłopotliwa budowla, to Most Konstytucji, który otwarto niespełna miesiąc temu. Most zajął honorowe miejsce nad Kanałem Grande, ale pomimo wyszukanej formy i nowoczesnego designu już na etapie projektu budził wiele kontrowersji. Przede wszystkim zarzucano mu brak stabilności i dostępu dla osób niepełnosprawnych oraz rosnące koszty realizacji projektu. Niektóre z tych wad udało się usunąć, ale praktyka pokazała, iż most Calatravy jest o wiele bardziej kłopotliwą budowlą niż myślano.

Most kłopotliwy okazał się w szczególności dla 10 turystów,którzy zwichnęli kostki i doznali innych urazów. Problem polega na tym, iż konstrukcja mostu dezorientuje poruszających się po nim prze-chodniów. Nieregularnie ułożone schodki tworzą złudzenie optyczne, a niektóre z nich służą jako wysunięte punkty widokowe. Most składa się z części szklanych i stalowych, co zdaniem odwiedza-jących Wenecję dodatkowo wprowadza chaos. W efekcie przechodnie nie trafiają w schodek i niestety czasami nie kończy się jedynie na ześlizgnięciu.

Na razie pojawił się pomysł, by na stopniach umieścić ostrzegawcze naklejki, jednak doświad-czenie pokazuje, iż turyści zwykli są patrzeć raczej na piękne widoki niż pod nogi.

W wyniku skarg władze miasta musiały zamknąć Most Konstytucji i czekają na poprawki, jakie wniesie architekt.
Szkoda zamknięcia takiego mostku. Mosty dla pieszych stały się w ostatnich latach modne w Europie, choćby ten londyński. A my nie możemy się doczekać buowy kilku niezbędnych mostów, nie myśląc już nawet o takich fanaberiach.

Nie możesz dodać komentarza.