• Wpisów: 16376
  • Średnio co: 7 godzin
  • Ostatni wpis: 3 lata temu, 21:30
  • Licznik odwiedzin: 1 172 764 / 4974 dni
 
nortus
 
Miedwie (niem. Madüsee) – jezioro położone w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej.

Powierzchnia 35 km² (piąte co do wielkości w Polsce, drugie, po jeziorze Dąbie, w województwie zachodniopomorskim). Jezioro leży na wysokości 14 m n.p.m., a jego głębokość wynosi 43,8 m, co daje największą w Polsce kryptodepresję (prawie 30 m p.p.m.). Linia brzegowa ma długość ok. 39 km (maks. szerokość 3,2 km), brzegi są bezleśne, w południowej części bagniste. Przez Miedwie przepływa rzeka Płonia, uchodzą do niego rzeka Ostrowica. W okolicach Żelewa znajduje się ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Szczecina. Obecny zbiornik, jest pozostałością dawnego wielkiego akwenu, tzw. Zastoiska Pyrzyckiego, w którym gromadziły się wody topniejącego lądolodu. Jeziorzysko to stopniowo zmniejszało swoją wielkość. Do 1746 powierzchnia jeziora wynosiła prawie 4,2 tys. ha, lecz w połowie XVIII wieku cesarz Fryderyk Wielki zarządził meliorację okolic jeziora. W wyniku działań Davida Gilly’ego powierzchnia jeziora zmniejszyła się o 575 ha, a poziom wody obniżył się o 2,5 m, w wyniku czego powstały nowe jeziora Będgoszcz, Zaborsko i Żelewko połączone Płonią.

W czasach II wojny światowej nad jeziorem funkcjonowała torpedownia warsztatów torpedowych Gereitenwerke Pomeren Madüsee pracująca na potrzeby początkowo Luftwaffe po 1944 również Kriegsmarine.


Świat zwierząt
W jeziorze znajduje się wiele gatunków ryb, m.in. sieja miedwiańska (gatunek autochtoniczny), sielawa, szczupak, okoń, węgorz i leszcz oraz 2 gatunki skorupiaków żyjących, poza Miedwiem, w wodach alpejskich i w Skandynawii oraz ptaki wodne m.in. wąsatka.


Okolice jeziora
Nad jeziorem jest wiele ośrodków wypoczynkowych z wypożyczalniami sprzętu wodnego i kąpieliska. Najsłynniejsza pod tym względem jest wieś Morzyczyn w gminie Kobylanka położone przy drodze krajowej nr 10 Szczecin - Stargard Szczeciński. Pozostałe miejscowości to: Kunowo, Wierzchląd, Koszewko i Koszewo w gminie Stargard Szczeciński, Wierzbno oraz położone nad bagnami Turze w gminie Pyrzyce, Żelewo w gminie Stare Czarnowo oraz Jęczydół i Zieleniewo w gminie Kobylanka. Najbliżej położoną stacją kolejową jest Miedwiecko, oddalona ok. 1,5 km od Morzyczyna.


Nazwa jeziora
Nazwa jeziora ma korzenie słowiańskie i pochodzi od rozpowszechnionego po całej Słowiańszczyźnie słowa med – oznaczającego miód. W źródłach historycznych nazwa jeziora zmieniała się kilkukrotnie, występują m.in.: Meduie, Meduwi, Meduge, Maddum, Madüe, Maddüje.

Obecnie wzdłuż jeziora, od stony Kobylanki, wybudowana jest promenada ze ścieżką dydaktyczną oraz amfiteatr. Ścieżka jest częściowo drewniana w formie pomostów nad rozlwiskami bagiennego brzegu, wieczorem oświetlona Na plaży miejskiej wybudowano długie molo spacerowe. Dosć daleko odchodząc od brzegu woda nadal jest płytka, osiąga około 1 metra głębokości, później następuje nagły uskok głębokości.
Dookoła oczywiście jest baza noclegowa i mała gastronomia.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego