• Wpisów: 16375
  • Średnio co: 5 godzin
  • Ostatni wpis: 146 dni temu, 18:55
  • Licznik odwiedzin: 959 760 / 3687 dni
 
nortus
 
Akasha przypomniała mi o dużej atrakcji, leżącej na przedmieściach w zasadzie Gryfina, a więc pod noszem Szczecina. Przypomnę,że w Gryfinie jest basen-aquapark - jedyny obsługujący Szczecin, bo w tym mieście budują (czytaj mówią o nim) od chyba 10 lat i kończy się na gadaniu.

Krzywy las

Krzywy Las, albo Las Bajkowy to skupisko około 400 osobliwie zdeformowanych sosen na obszarze 1670 metrów kwadratowych. Drzewa rosną w 22 rzędach o rozstawie 125 cm. Dookoła Krzywego Lasu rosną proste sosny, wygląda to jakby ktoś specjalnie założył tutaj taką plantację. Wiek sosen szacuje się na około 70 lat, więc lasek ten powstał przed II Wojną. Pytanie tylko czy była to działalność zamierzona, czy też jakiej uszkodzenie młodych drzewek? Charakter deformacji pni jest bardzo rzadko spotykany. Deformacje powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Wszystkie pnie są pochylone w jednym kierunku, co sugeruje celową działalność człowieka. Pnie są zgięte pod kątem 90 stopni na wysokości 10-55 cm od podłoża w kierunku północnym. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość 1-3 metrów. Nad wygięciami pnie są skierowane do góry. Wysokość, a właściwie długość drzew wynosi 11-12 metrów. Oglądając pnie drzew zauważmy, że na początku zgięcia znajdują się zawsze sęki. Wynika stąd, że młode drzewka były nacinane zawsze przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich.

Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. W historii znana są  przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli krzywych drzew do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi rybackich, wielkich kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego. itp. Niemcy przed II wojną robili z nich fotele bujane. Tutejsze drzewa zapewne miały także temu służyć i być wykorzystane na potrzeby człowieka. Istnieje też teoria, że uszkodzenia te powstały w wyniku stratowania młodych drzewek przez czołgi zgrupowane w tym miejscu w 1945 roku. Osobiście uważam jednak, że wtedy pochylenia pni nie byłyby skierowane w jednym kierunku.

Jak tam trafić? Z Gryfina kierujemy się drogą w stronę Elektrowni Dolna Odra. Cały czas idziemy wzdłuż rurociągu po prawej stronie drogi. Po dojściu do budynku mieszkalnego idziemy dalej wzdłuż rurociągu. Krzywy Las znajduje się dokładnie za budynkiem. Podczas pobytu w Krzywym Lesie starajmy się nie zniszczyć tego miejsca. Miejsce to zasługuje na specjalną troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju. Zachowajmy je dla innych


Pomnik przyrody “Krzywy Las” znajduje się około 32 kilometry od centrum Szczecina,
za Gryfinem mijamy wieś Żórawki, zaraz za Żórawkami zaczyna się wieś Pniewo, we wsi skręcamy w prawo w ul. Gryfińską, mijamy przejazd kolejowy, po 250 metrach skręcamy w lewo i po 1250 metrach dojeżdżamy do wsi Nowe Czarnowo, tuż za tablicą "Nowe Czarnowo"  można zaparkować samochód. Tam skręcając w prawo wzdłuż rur ciepłowniczych,  po przejściu około dwustu metrów znajduje się "Krzywy Las".
Niektóre źródła podają, że "Krzywy Las" znajduje się w Nowym Czarnowie, jest to trochę mylące, dlatego , że Nowe Czarnowo jest rozległą wsią, przedzieloną główną drogą Szczecin-Chojna i trasą kolejową na dwie części, cześć starą i nowe osiedle, znacznie od siebie oddalone. “Krzywy las” znajduje się w części nowej Nowego Czarnowa, dokąd najlepszy dojazd jest ze wsi Pniewo.

Linki do stron internetowych, ułatwią trafić na miejsce:

www.szczecin.lasy.gov.pl/strony/1/i/12035.php

www.wielgowo.pl/okolice/las_gryfino.htm

www.naszewycieczki.pl/content/view/58/28/

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego