• Wpisów: 16375
  • Średnio co: 5 godzin
  • Ostatni wpis: 146 dni temu, 18:55
  • Licznik odwiedzin: 959 760 / 3687 dni
 
nortus
 
Kancelaria Prezydenta RP posiada lub zarządza obecnie szeregiem nieruchomości, które służą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno do celów oficjalnych jak i prywatnych

*Pałac Prezydencki w Warszawie* (ul. Krakowskie Przedmieście 46/48) – od 1993 siedziba Prezydenta RP;
najokazalszy pałac w Warszawie, klasycystyczny (dawniej barokowy, rozpoczęcie budowy w 1643 wg projektu Constantina Tencalla dla Stanisława Koniecpolskiego); był m.in. siedzibą namiestników carskich w Królestwie Polskim. Pierwszym prezydenckim lokatorem był Lech Wałęsa, który zamieszkał w Pałacu w 1994.

*Belweder w Warszawie* (Zespół Rezydencji Belweder i Hotel Belweder, ul. Belwederska 54-56) –od początków III RP do 1994 siedziba prezydencka,
obecnie rezydencja Prezydenta RP, używany do celów reprezentacyjnych (także jako siedziba dla zagranicznych gości Rzeczypospolitej); klasycystyczny (wybudowany 1818-1822), położony w Parku Łazienkowskim; był siedzibą Naczelnika Państwa i Prezydenta II Rzeczypospolitej do 1926, później m.in. Józefa Piłsudskiego jako ministra, nazistowskiego gubernatora Warszawy i Bolesława Bieruta. Z Belwederu do Pałacu Prezydenckiego przeniósł swoją siedzibę prezydent Lech Wałęsa. Obecny prezydent Bronisław Komorowski na okres 4 miesięcy zamieszka z rodziną w Belwederze ponieważ Pałac przy Krakowskim Przedmieściu jest w trakcie remontu. Opóźnienie w przejęciu rezydencji spowodowane zostało długim mieszkaniu w nim przez córkę byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego po jego śmierci.

*Zameczek Prezydencki w Wiśle* (Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle) – obiekt rezydencjonalno-konferencyjny w posiadaniu Kancelarii, kompleks składa się z: Zamku, drewnianej zabytkowej kaplicy z 1909 roku, Zamku Dolnego wraz z Gajówką. Spełnia funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla głowy państwa, obsługuje wizyty państwowe, organizuje narady i konferencje a także świadczy usługi komercyjne, w tym hotelowe.

*Rezydencja Prezydenta RP w Lucieniu* (nad Jeziorem Lucieńskim w kompleksie leśnym w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, ok. 130 km od Warszawy) – ośrodek konferencyjno-rekreacyjny, spełniający podobne funkcje jak Zamek Prezydenta w Wiśle, z wyłączeniem tych rezydencjonalnych. Ośrodek w Lucieniu został wybudowany w latach 60. XX w. i do czasu przejęcie przez Kancelarię Prezydenta RP pozostawał w gestii Rady Państwa, poddany gruntownej modernizacji i wyposażony w salę konferencyjną oraz bazę noclegowo-rekreacyjną (kort tenisowy, domki wypoczynkowe). Oprócz obsługi wizyt państwowych, organizacji narad, spotkań i konferencji, świadczy także usługi hotelowe, wypożyczania sprzętu sportowego i jazdy konnej.

*Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku* – niewielki dworek zbudowany w latach 30. XX w. w bezpośred-
nim sąsiedztwie parku sosnowego, u zbiegu dzisiejszych ulic Leśnej i Wojska Polskiego, dla upamiętnienia wizyty Prezydenta RP Ignacego Mościckiego; służył jako tymczasowe miejsce pobytu wysokich urzędników państwowych (w tym Józefa Piłsudskiego), a po wojnie był własnością kolejnych lokalnych władz na szczeblu wojewódzkim, wykorzystywany przez instytucje naukowe, a później jako dom gościnny. W latach 80. przekazany miastu i przeznaczony na siedzibę przedszkola (do 2001), od 2002 staraniem Kancelarii gruntownie remontowany i otwarty jako Dworek Prezydenta RP 2 maja 2003. Pełni funkcję ośrodka informacyjno-edukacyjnego (organizuje narady, spotkania, konferencje, wystawy i wydarzenia kulturalne, może także obsługiwać wizyty państwowe).

*Prezydencki ośrodek na Półwyspie Helskim*
(w rejonie Umocnionego Helu) – powstał po wojnie jako Kompleks „Mewa” na potrzeby władz PRL, 1 sierpnia 1989 r. przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP i wykorzystywany przez głowę państwa do spotkań z innymi politykami, ale także w celach wypoczynkowych.

*Rezydencja „Promnik” w Rudzie Tarnowskiej*

*Willa Prezydencka w Klarysewie*
Kancelarii Prezydenta służy także Siedziba Kancelarii wraz z zapleczem technicznym, znajdująca się w Warszawie przy ul. Wiejskiej 10, w pobliżu siedziby Parlamentu.Później będą odrębne wpisy poświęcone poszczególnym rezydencjom prezydenckim

Nie możesz dodać komentarza.