• Wpisów: 16376
  • Średnio co: 5 godzin
  • Ostatni wpis: 120 dni temu, 21:30
  • Licznik odwiedzin: 985 839 / 3867 dni
 
nortus
 
część 1 o mieszkaniu w byłym kościele:
nortus.pinger.pl/m/2574886/mieszkanie-w-kosciele-


Centrum Sztuki zamiast kościoła.


W laicyzującej się Europie wiele kościołów traci swoją sakralną funkcję.
Jednak zamiast popaść w ruinę zazwyczaj adaptuje się je do nowych potrzeb. W katolickiej Polsce księgarnie, centra sztuki, a nawet domy mieszkalne w świątyniach nadal wydają się być kontrowersyjne.


Młodszy brat bliźniak - czyli Centrum Sztuki Współczesnej w Brukseli

Historia tej świątyni Chapel of Brigittines w Brukseli nie ma sobie równych.
Wybudowana w 1667 r barokowa świątynia niedługo mogła święcić tryumfy,jako miejsce kultu  religijnego. Już wiek po wybudowaniu została zamknięta na rozkaz władcy Józefa II.

Kościół wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie, był:księgarnią,apteką wojskową, fabryką broni, schroniskiem dla ubogich, salą taneczną, sortownią listów, a nawet rzeźnią. O mały włos w jego murach nie zagościł lombard.
Lista funkcji, jakie pełniła świątynia mogłaby się ciągnąć w nieskończoność,ale w 2007 roku brukselczycy postanowili zakończyć złą passę budynku i utworzyli w nim Centrum Sztuki Współczesnej - miejsce kultu sztuk wszelakich: tańca, teatru, muzyki i sztuk plastycznych.

Pierwszym krokiem było stworzenie "młodszego" brata bliźniaka. Nowoczesna dobudówka projektu włoskiego architekta Andrea Bruno formą przypomina mocno uproszczoną XVII-wieczną świątynię.

Materiały nowej elewacji mają przywołać skojarzenia z brunatną cegłą i kamieniem, z których wykonana jest barokowa świątynia. Pustka pomiędzy dwoma częściami dobitnie oddaje wewnętrzną organizację budynku. Mieszczą się tu
klatka schodowa łącząca siedem kondygnacji oraz windy.

Sala widowiskowa mieszcząca sto osób, pokoje przesłuchań, restauracja, przestrzeń biurowa, pomieszczenia techniczne uzupełniają imponujące wnętrze kościoła.

Duże podobieństwa a zarazem gra kontrastów obu elewacji doskonale oddają funkcję budynku. Tak jak w sztuce korzysta się z dorobku przeszłych wieków, tak i tu istotne było by połączyć z szacunkiem funkcjonalizm i nowoczesność
z wyrafinowaniem i dostojeństwem kaplicy.

Nie możesz dodać komentarza.