• Wpisów: 16376
 • Średnio co: 6 godzin
 • Ostatni wpis: 1 rok temu, 21:30
 • Licznik odwiedzin: 1 061 424 / 4422 dni
 
nortus
 
Rewolucja w Kościele. "Papież zniósł kościelne rewie mody"

Rewolucja w Kościele. "Watykan, powołując się na wolę papieża Franciszka, obwieścił zmiany w przyznawaniu duchownym tytułów honorowych" - napisał ks. Kazimierz Sowa na Facebooku.
O ile duchowny odtrąbił "koniec karnawału w Kościele",
o tyle Tomaszowi Terlikowskiemu decyzja papieża się nie spodobała.Chodzi o watykański dokument z 28 grudnia rozesłany do nuncjatur apostolskich, w tym także do tych polskich. Wynika z niego, że zerwana ma być długa tradycja przyznawania duchownym takich godności i tytułów, jak prałat czy infułat.

Papież zniósł funkcje i godności prałatów, infułatów itp. kościelne rewie mody. Dokument wprowadza spore ograniczenia i pozostawia tylko jeden tytuł honorowy: Kapelana Jego Świątobliwości.Żeby go otrzymać,duchowni
muszą mieć wyjątkowe i szczególne zasługi dla Kościoła, a po drugie minimum 65 lat życia. Oczywiście prawo nie działa wstecz i wcześniej zamianowani prałaci i infułaci tytuły zachowają, ale już muszą zastosować się do wymogu skromności noszonych przez nich strojów - poinformował także ks. Kazimierz Sowa.

Tę informację potwierdził już na Twitterze rzecznik Komisji Episkopatu Polski, ksiądz Józef Kloch.


1 kloch.jpgNa reakcję osób związanych ze środowiskiem kościelnym nie trzeba było długo czekać. Dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" Błażej Strzelczyk uważa, że pod znakiem zapytania staje forma ścieżki kościelnej kariery...

2 strzel.jpg
Powodów takiej decyzji nie rozumie Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Fronda.pl.

- To jest piękny stary zwyczaj i nie widzę sensu, żeby z niego rezygnować. Ale każdy papież ma prawo podejmować takie decyzje, w tym przypadku czysto prawne - mówi w rozmowie z dziennik.pl.

- Te stroje i zwyczaje są głęboko zakorzenione w Kościele i nie mają nic wspólnego z karnawałem - podkreśla.

Przekonuje przy tym, że jeśli ksiądz Sowa sądzi, że jak nie będzie kolorowych strojów, to mężczyźni przestaną ze sobą rywalizować, to jest naiwny.

- Nie będą rywalizować o to, to będą rywalizować o lepsze samochody, większe parafie, funkcję w lepszej telewizji. To ja już wolę, żeby rywalizowali o godności kościelne - kwituje.

 
Dorota Kalinowska
wiadomosci.dziennik.pl/(…)ksiadz-kazimierz-sowa-tom…


modnisie

Fernando Rifan+priests.jpg


pw1ge3.jpg


rifan-cappa-magna.jpeg


modny ks.jpg


ryczan.jpg

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  @Mirko: może on mniej pije od naszych biskupów i mylnie odczytuje wolę niebios ?
   
 •  
   
  A ponoć papież jest nieomylny i działa zgodnie z wolą Boga, a księżą są mu winni posłuszeństwo... Secesja?
   
 •  
   
  TO STRASZNA TRAGEDIA DLA PANIENEK W SUTANNACH!, bardzo im współczuję, tyle im odpadnie okazji do parady w pięknych strojach!, pozostanie im tylko stroić fochy z byle okazji, a biskupi?, jak oni to przyjmą?, czarno to widzę, czeka nas secesja polskiego kościoła z Watykanem!, to tylko chwila i ruszą z propagandą sukcesu polskiej wiary!, jako jedynej ostoi na wschodzie Eurolandu!, PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO NAJBARDZIEJ MOHEROWE PAŃSTWO NA ŚWIECIE!,,,,,pozdro,,