• Wpisów: 16376
  • Średnio co: 5 godzin
  • Ostatni wpis: 120 dni temu, 21:30
  • Licznik odwiedzin: 985 839 / 3867 dni
 
nortus
 

Dom, house, hause - taka tabliczka wisi na budynku przy Jaśkowej Dolinie 37 w Gdańsku. -


Dzięki urzędnikom wiem, że nie mieszkam w szafie -śmieje się Zofia Sokolnicka mieszkająca w domu przy Jaśkowej Dolinie 37. - Nie było mnie kilka dni w Gdańsku, wracam, a na ścianie mojego domu wisi ta informacja.

Myślałam, że to żart znajomych. Ale patrzę - tablica porządna, solidnie przymocowana do ściany. Kto by zadawał sobie tyle trudu?

Zarządca budynku, firma Prestiż, odpowiedziała pani Zofii, że za montaż tablic odpowiedzialny jest miejski Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. W piśmie do zarządcy ZDiZ wyjaśnił, kartusz to element szerokiego programu - Systemu Informacji Miejskiej. "Jednym z elementów realizowanego systemu jest montaż kartuszy na obiektach zabytko-wych, których celem jest przybliżenie turystom,
jak również mieszkańcom Gdańska, pochodzenia i nazw zabytków.

Kartusze wykonane są ze szkła hartowanego, które cechuje się wysoką jakością i standardem. Posiadają nazwę zabytku napisaną w języku polskim, angielskim i niemieckim" - czytamy w piśmie. Jako dowód i przykład ZDiZ załączył zdjęcie kartusza, jaki zamontował na Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Tyle, że na nim jest napis w trzech językach "Ratusz Głównego Miasta", plus informacja, że został wybudowany w XV w. - A z tą moją tablicą to ja się czuję teraz jak
w domu wariatów - komentuje Sokolnicka. - Każdy, kto przechodzi Jaśkową i ją widzi, pęka ze śmiechu. Zagraniczni turyści robią sobie zdjęcia.

- Konserwator zabytków nie podał daty powstania
tego domu, myśmy nie zwrócili na to uwagi i wykonawca kartusza zrobił go w takiej absurdalnej wersji.  Tablica zostanie wkrótce poprawiona.

W kartotece wojewódzkiego konserwatora zabytków znaleźliśmy, że dom przy Jaśkowej Dolinie 37 to typowa, podmiejska konstrukcja ryglowa pochodząca z połowy XIX wieku.Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że przed wojną mieściła się w nim pracownia malarska i galeria.

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego