Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 30 września 2010

Liczba wpisów: 26

nortus
 

nie wiem czy jest słonecznie czy nie bo jeszcze mnie nie ma przy kompie.
Ale zapomniałem wczoraj napisać, że moja Małpa wycyganiła ode mnie wieczorem dodatkową porcję wołowinki. A sucha karma leży i czeka za zjedzenie


 • awatar gość: dzien dobry. kicia jest cudowna.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @nordlysjenta: @gość: @AudreyStyle: Kicia/Małpa/Kocica/Wredna Małpa/.... dziękuje i macha ogonkiem z radości :)
 • awatar Bezedura: Też nie lubiłabym suchej karmy, mając pewność, że mogę wycyganić wołowinkę ;-D
Pokaż wszystkie (10) ›
 

nortus
 

A Xylia objadła się wołowinki, sprawdziła co się dzieje na balkonie a ponieważ świeci słoneczko i jest bardzo przyjemnie to ona ... śpi na drapaku, na najwyższej półce w domu.
Ale jak podejdę żeby zamknąć okno (cóż, ja nie mam futra, no może nie mam aż tyle futra co ona) to ona od razu ma ochotę wyjść na balkon.
Małpa.a tak na marginesie to jest chyba najbrzydsze miasto jakie widziałem. w centrum jest fajne ale ogólne wrażenie nie jest ciekawe. Ale obok jest wyspa Karmoy - cud i miód w jednym.
 • awatar Czechofil: To dziwne, że ja chłopak z północy, miałem tak blisko i nigdy nie byłem ani w Szczecinie, gdzie mam wyrodną ciotkę, ani w krajach skandynawskich. Z chęcią bym odwiedził Norsko a zamieszkał w Danii :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Czechofil: popieram, całkowicie popieram
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar mój jest ten kawałek: uwiodły mnie te fotki są piękne
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @mój jest ten kawałek podłogi: nostalgiczne, jak mgła :*
 • awatar afrodytaa: CHCE TAM BYC TERAZ JAK TAM JEST CUDOWNIE:)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
orionblues

nortus
 


PKP wysiada. Supernowoczesny chiński pociąg pobił nowy rekord prędkości - 416 km/h. To sporo.


Trasa o długości 202 kilometrów, na której pobito rekord rozciąga się pomiędzy dwiema chińskim metropoliami Hangzhou i Szanghajem. Zostanie oddana do użytku publicznego w październiku. Pociąg pozwala przemieścić się miedzy miastami w czasie 40 minut i osiąga przeciętną prędkość 350 kilometrów na godzinę.

Cena przejazdu? Około 60 złotych.

wp


pomarzyć nawet nie warto, nie osiągalne w Polsce nigdy, NIGDY. Niestety.
 • awatar afrodytaa: WOW ALE FAJNY
 • awatar Czechofil: Przerzućmy się na Ceske Drahy - ich Pendolino jedzie z prędkością światła :P
 • awatar Amy Blue Rose: Ano przydały by się u nas takie pociągi toby nie trzeba było się przesiadać :)
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Niemieckie banki spermy kuszą Polaków trzema tysiącami złotych miesięcznie

Niemieckie banki spermy oferują Polakom do 3 tys. zł miesięcznie za oddanie nasienia. To średnio trzykrotnie więcej niż wynagrodzenie dla dawcy w polskich klinikach leczenia niepłodności.
Ale nasi lekarze androlodzy uważają, że niemieckie banki naruszają prawo.


W Polsce niemieckie banki nasienia nie muszą płacić tyle, co u siebie

– Nie akceptujemy kandydatów nadużywających narkotyków, alkoholików, często zmieniających partnerów seksualnych oraz homoseksualistów.

Kandydat nie może należeć do innego Banku Nasienia.

Za jednorazowe oddanie próbki dawca nasienia otrzyma 750 zł. W jednym miesiącu można oddać nasienie maksymalnie 4 razy. – czytamy na stronie www.bank-nasienia.com.

Wystarczy mieć od 18 do 50 lat, wypełnić internetowy kwestionariusz i przejść badania.

Z niemieckim bankiem kontaktują się lublinianie. – Szukałem takich ofert w Internecie. Zalogowałem się na stronie, wysłałem kwestionariusz, teraz czekam na odpowiedź. To dobry sposób na zarobek. Są jednak chwile, kiedy zastanawiam się, czy to do końca moralne – mówi 32-letni Michał z Lublina.

Pobór nasienia przeprowadza polskie laboratorium położne najbliżej miejsca zamieszkania dawcy. Stąd materiał trafia do Niemiec.

–Dyrektywy unijne w sprawie oddawania, pobierania i dystrybucji komórek ludzkich są enigmatyczne – twierdzi prof.Waldemar Kuczyński,lekarz ginekolog i androlog z Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej Kriobank z Białegostoku. – Materiał ludzki nie może być przedmiotem komercyjnego handlu. Wymiana próbek możliwa jest jedynie między dwoma certyfikowanymi ośrodkami leczenia niepłodności. A w Polsce taki ośrodek nie istnieje. Dlatego Niemcy naruszają w ten sposób unijne dyrektywy.

W lubelskim Centrum Leczenia Niepłodności Ad-Ovo wynagrodzenie dla dawcy waha się od 150 do 200zł, w Białymstoku od 100 do 300 zł. – Tygodniowo zgłasza się do nas kilku mężczyzn,zainteresowa-
nych oddaniem nasienia. Średnio jeden z pięciu decyduje się na zostanie dawcą – mówi dr Piotr Waciński z Centrum Leczenia Niepłodności. Mężczyzna powinien mieć od 18 do 35 lat. Klinika gwarantuje anonimowość. Przychodzą głównie studenci.

Chętni wypełniają ankietę na temat stanu zdrowia i historii chorób w rodzinie. Przechodzą szereg badań. Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje. Badania opłaca klinika.

Dlaczego zachodnie banki nasienia szukają dawców u nas? – Gdyż w wielu krajach europejskich wynagrodzenia dla dawcy są wyższe niż w Polsce. Poza tym,nie wszędzie mężczyźni są zainteresowani oddawaniem nasienia.W Wielkiej Brytanii zniesiono anonimowość dawców. Potencjalne dziecko może więc poznać dane swojego biologicznego ojca. Stąd zainteresowanie oddawaniem nasienia stało się tam praktycznie zerowe – uważa dr Waciński.


g24i dziennikwschodni pl


a przy okazji Polska rasa zawładnie Niemcami :D
I gdzie te nordyckie rysy będą? Tylko w muzeum :D
 • awatar afrodytaa: :d
 • awatar amator.fotografii: można zarobić miesięcznie do 14 tysięcy wchodze w to:P
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amator.fotografii: NIE, tylko 3.000 zł miesięcznie. jednorazowo 750 zł. ale jako kieszonkowe może być :D
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 


Bostońska straż pożarna otrzymała w środę w darze małe maski tlenowe, przeznaczone dla zwierząt domowych. W takie maski ma być wyposażony każdy wóz strażacki w mieście.

Partię 60 masek podarowały strażakom wspólnie: Stowarzyszenie Weterynarzy stanu Massachusetts oraz firma WellPet - producent karmy dla zwierząt domowych.

Podobnie jak maski dla ludzi, maski przeznaczone dla zwierząt mają pomóc oczyścić płuca z wdychanego dymu. - Dym nie dyskryminuje - tak skomentował akcję przekazania sprzętu bostońskim strażakom ich rzecznik Steve MacDonald.

wp pl


stosunek człowieka do zwierząt mówi o byciu człowiekiem a nie bydlakiem.
Podobnie jak stosunek do ludzi słabszych.
 • awatar afrodytaa: :) PIEKNIE NAPISANE
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @afrodytaa: przykre, ze tam się myśli nawet o zwierzakach a u nas nie przejmują się losem człowieka, o zwierzakach nawet nie myśląc.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 


Ordery dla ofiar katastrofy z klucza partyjnego"Spór o wartości" między Zofią Romaszewską, kanclerzem kapituły Orderu Odrodzenia Polski, a Bronisławem Komorowskim zaczął się tuż po katastrofie smoleńskiej. Kapituła chciała wtedy dla ofiar z PiS odznaczeń wyższych niż dla pozostałych


O rezygnacji ze stanowiska kanclerza i odejściu z kapituły Zofia Romaszewska poinformowała we wtorek. W piśmie przesłanym do PAP stwierdziła, że podzielała w znacznej części politykę historyczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Natomiast "poglądy prezydenta Komorowskiego na to,
jak powinny wyglądać w Polsce promowane za pomocą odznaczeń wzorce osobowe" rozmijają się z jej przekonaniami.


Wczoraj w radiowej"Trójce"zarzuciła prezydentowi, że "przedkłada polityczną skuteczność nad przyzwoitość", a o jej decyzji przesądziła sprawa krzyża - bo dla Komorowskiego "nie była to żadna szczególna wartość, krzyż zasłaniał pomnik, i tyle". - To jeden z powodów, dla których ustąpiłam - zaznaczyła.

Według informacji gazety do konfliktu między Romaszewską a Komorowskim - łączyła ich przyjaźń z czasów opozycji demokratycznej - doszło jednak wcześniej, zaraz po tragedii smoleńskiej. 13 kwietnia Komorowski jako marszałek Sejmu pełniący obowiązki prezydenta zapowiedział uhonorowanie ofiar katastrofy odznaczeniami państwowymi, a wojskowych - awansami.

Kapituła zebrała się 14 kwietnia. Podjęła uchwałę o przyznaniu 93 ofiarom (trzy z nich miały już Order Orła Białego) Orderów Odrodzenia Polski.


Order Odrodzenia Polski, wzorem francuskiej Legii Honorowej, liczy pięć klas. Okazało się, że w pierwotnych propozycjach kapituły wyższe klasy odznaczenia mieli otrzymać politycy związani z PiS

"W pierwotnych propozycjach Kapituły wnioskowano o nadanie poseł PiS Aleksandrze Natalli-Świat Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski (order III klasy), a posłom Leszkowi Deptule (PSL), Grzegorzowi Dolniakowi (PO), Edwardowi Wojtasowi (PSL), Sebastianowi Karpiniukowi (PO) oraz Wiesławowi Wodzie (PSL) odznaczeń niższej klasy" -informuje notatka służbowa do ówczesnego marszałka


Różnice jeszcze wyraźniejsze były w przypadku byłego wicepremiera z PiS Przem. Gosiewskiego. On otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą, a Izabella Jaruga-Nowacka (SLD) - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W nierówny sposób zostali potraktowani również wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra (PiS) - wyższe odznaczenie - i wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek (PO) - niższe. Także urzędnicy obecnego rządu z reguły zostali potraktowani gorzej niż urzędnicy z PiS i Kancelarii Prezydenta

- To była żenująca sytuacja. Wiem, że doszło do rozmowy między prezydentem Komorowskim a panią Romaszewską - twierdzi nasze źródło z Pałacu Prezydenckiego.

Spór został wyciszony, by "nie niszczyć atmosfery żałoby narodowej". Zaraz po rozmowie prezydenta z Romaszewską kapituła dokonała "reasumpcji głosowania".

Podniesiono więc klasę odznaczeń politykom PO, PSL i SLD,a także m.in. Andrzejowi Przewoźnikowi. Uchwały również podpisała kanclerz orderu Zofia Romaszewska, ale nie wszystkie uchwały podjęto jednogłośnie. Bronisław Komorowski nadał odznaczenia 16 kwietnia.

W składzie kapituły Orderu Odrodzenia Polski znajdują się wyłącznie osoby nominowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, m.in.: Marta Olszewska,żona b. premiera; Andrzej Kauba,sędzia, zastępca rzecznika interesu publicznego; Jerzy Kropiwnicki, Sławomir Radoń (b. szef Kolegium IPN).

- To wszystko nieprawda, ja nie jestem członkiem PiS i wszystkich traktuję równo, nikt z PiS nie był wyróżniany - powiedziała "Gazecie" Zofia Romaszewska. - Owszem, były zaszłości dotyczące całego życia osób, a one istnieją nawet wtedy, gdy się zginęło pod Smoleńskiem - dodała.

gw


wiadomo było od razu, że coś śmierdzi. I wiadomo co.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: LP: wiem, wiem. to znowu ta wstrętna gazeta oczernia biednych polityków z PISu ale wystarczy poczytać co było w Radomiu (miasto Jarugi to chyba Radom, nie pamiętam) jak równo potraktowano zmarłego z PISu i Jarugę z SLD. Pierwszy honorowy obywatel miasta a drugiej nawet tablicy nie pozwolono powiesić na budynku. Dla odmiany Rzeszów nie nazwał parku im.Gęsickiej.
 • awatar Lelumpolelum: no to przeczytaj jeszcze raz ten artykuł, zobacz ze słowo anonimowego informatora zostało przeciwstawione słowu Romaszewskiej i bez zastanowienia GW przyjeła że to "anonim" ma racje na jakiej podstawie? a w ogole skąd mam wiedziec ze ten anonim istnieje? juz tyle razy gw mijała się z prawdą ze ni w ząb im nie wierze krytykuja np bzdurne nazwy ulic w Warszawie i akurat za przykład dają nazwę związaną z AK wiadomosci.gazeta.pl/(…)Nowy_limit_na__bzdurne__naz… Moze dlatego ze brat Michnika był stalinowskim sędziom i skazywał akowców na wyroki śmierci? i wyjechal z kraju w 1968 a nagle gw zaczela piętnować polski antysemityzm? no i gdy IPN wydał nakaz aresztowania to nagle gw zaczęła atakować to gniazdo reakcji ipeenowskiej i kaczyzmu pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Michnik wiec jak chcesz im wierzyć to smiało, Twoja wola, trudniej jest być nieufnym i szukac niewygodnej prawdy
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Znalazł świetny fotoreportaż z Uppsali - pokażę Wam to miasto oczami jego autora. Brawo!Uppsala — to ciekawa miejscowość.

Moja znajomość z nią rozpoczęła się z placu przed dworcem. W samym jego środku znajduje się rzeźba, która coś ma odzwierciedlać. Tyko co? Z jednej strony naga gruba baba z włosami aż do samej ziemi oraz muszlą zamiast łona.uppsala (0).jpgZ drugiej strony zaś facet z czymś podobnym do skrzypki oraz penisem w kształcie ołówka grubości jego ręki w otoczeniu... muszli.uppsala (1).jpgDodam jeszcze iż w żadnym innym szwedzkim mieście nie widziałem tylu grubych dziewczyn ze spódnicami długości paska do spodni.

Ok, ale przejdźmy do rzeczy konkretniejszych, bo zaraz zostanę posądzony, iż nie znam się ani na kobietach ani na rzeźbach.

Szczegóły urbanizacji

Najciekawszy foto-artefakt, który przywiozłem z Uppsali — ciekawe kosze na butelki plastikowe oraz puszki po napojach. Często kosze na śmieci stały w kombinacji ze sobą: zwykły oraz «puszkowy».


uppsala (2).jpgA tu doskonale widać całą wystawę komunalno-reklamowo-pocztowych obiektów.


uppsala (3).jpg


Niespotykane przeze mnie do tej pory automaty parkingoweuppsala (4).jpgWspółczesne zmodernizowane przystanki autobusowe. Są wielkie i lekkie jednocześnie; zamknięte od wiatru z trzech stron; z elektronicznym rozkładem jazdy autobusów; z olbrzymim dachem — autobus bez problemu wjeżdża pod niego.uppsala (5).jpgPrzerażająca ilość rowerzystów. Myślałem przed tym, iż Sztokholm jest «rowerowym» miastem — gdzie tam! Nie ma żadnego porównania. W Uppsali chyba co drugi mieszkaniec porusza się rowerem.


uppsala (7).jpg
uppsala (8).jpgW centrum da się spotkać również udekorowane ławeczki. No... może latem, przyjechałem trochę za późno. Jednak kiedy arka jest cała w zieleni musi to być przepięknie. Plus za pomysł.


uppsala (9).jpg


Ciekawy pomysł na ławeczki: szerokie, drewniane oraz kamienne na przemian, z wystającymi plecami czas od czasuuppsala (10).jpgautor fotoreportażu: cyrkulewski.pl/travel/view/sweden-uppsala.html


c.d.n.
 • awatar afrodytaa: :d FAJNE
 • awatar Edelweiss: Co jest nieczytelne w tej rzeźbie? Baba nie jest gruba, tylko ładnie zaokrąglona, z pełnymi biodrami przystosowanymi do rodzenia dzieci. Jak dla mnie są to nieco przerysowane symbole męskości i kobiecości. Ich płodność, witalność i prymitywny instynkt rozrodczy aż biją po oczach :D
 • awatar muzungu2: Super :D Czekam na *C. D. N...*
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 


Dworzec — mega-ultra nowoczesny. Trzech facetów w czarnym stoją obok automatów sprzedających bilety na pociągi

uppsala (11).jpg


W wielu miejscach w Szwecji widziałem, że przeróżne wielkie rośliny nie podlewa się w tradycyjny sposób — wylewając wodę na ziemie obok korzenia. Tylko montuje się rurkę, która podprowadza wodę bezpośrednio do samych korzeni.Na dworcu można znaleźć «miejsce spotkania». Kolejny plus za pomysł.

— Ok, to przyjeżdżaj dzisiaj. Spotkamy się o 18:00 obok miejsca spotkań. — co może być łatwiejsze? Dlaczego inne miasta nie wpadły na ten pomysł?


uppsala (12).jpg


W wielu miejscach w Szwecji widziałem, że przeróżne wielkie rośliny nie podlewa się w tradycyjny sposób — wylewając wodę na ziemie obok korzenia. Tylko montuje się rurkę, która podprowadza wodę bezpośrednio do samych korzeni.

uppsala (13).jpg


Zapomniałem napisać, że jechałem do Uppsali pociągiem pierwszą klasą (pierwszy raz w życiu). Okazało się, iż każde krzesło w 1 klasie ma gniazdo elektryczne oraz 3 programy muzyczne czy radiowe. WiFi nie było, więc całe gówno z takiego 1 klasy :Duppsala (14).jpg


Nareszcie stopniowo przechodzimy do samego miasta, wystroju budynków oraz historii. Na zdjęciu poniżej jest część starego rynku. Wszystko się zebrało w jednym miejscu: i stara latarnia miejska, i kioski wyborcze (akurat były wybory w Szwecji), i historyczny budynek, i pub irlandzki na pierwszym jego piętrze, i arabska jadłodajnia na parterze, i renowacja budynku po lewej, i bruk na drodze.


uppsala (16).jpgHistoryczno-turystyczna część

Uppsala jest położona nad piękną spokojną rzeką Fyrisån. Muszę dodać iż zmienia ona krajobraz niesamowicie, dodając niezwykłego urokowi uliczkom starego miasta.


uppsala (17).jpguppsala (18).jpguppsala (19).jpgZ jednej strony zachowało się wiele starych budynków, jak na przykład ten na zdjęciu, pochodzi z 1666 roku. Z drugiej zaś strony bardzo wielkie zniszczenia dokonał pożar w 1702 roku oraz zmiany architektoniczne w 60-70 latach XX stulecia.


uppsala (20).jpgautor: cyrkulewski.pl/travel/view/sweden-uppsala.html

c.d.n.
 

nortus
 
W gminie Nacka koło Sztokholmu powstaje unikalny chrześcijańsko-muzułmański Dom BożyW miejscowości Fisksätra protestanci i katolicy otrzymają wspólną świątynię na odprawianie swoich nabożeństw, a muzułmanie – meczet, którego budowę ma sfinansować zrzeszenie wyznawców islamu.

Kościół i meczet połączy przeszklony korytarz. Wszyscy wierni będą się mogli spotykać we wspólnych salach.

–Luterański biskup wyjaśnia, że celem jest pokazanie wspólnoty, niezależnie od wiary, kultury i języka.

Ma nadzieję, że projekt pomoże zwalczyć uprzedzenia osób postrzegających muzułmanów i katolików jako „obcy, groźny element”.

Biskup podkreśla, że muzułmańscy terroryści-samobójcy są tak samo mało reprezentatywni dla islamu jak amerykańscy ultraortodoksyjni fundamentaliści dla wiary chrześcijańskiej.

Na łamach "Svenska Dagbladet” wyjaśnia, że chce pokazać, iż Szwecja nie jest krajem owładniętym strachem przed islamem. Ten strach jego zdaniem sprawił,że po wrześniowych wyborach do parlamentu weszli politycy antyimigranckiej,nacjonalistycznej
partii Szwedzcy Demokraci.

Biskup zapewnia, że w projekcie nie chodzi o wymieszanie religii ani o próby nawracania wiernych innych wyznań. Każda ze wspólnot religijnych prowadzić będzie własną działalność religijną we własnych pomieszczeniach oraz działalność kulturalną we własnych i wspólnych pomieszczeniach.

– Od około siedmiu lat współpracujemy ze zrzeszeniami muzułmańskimi i z rzymskokatolicką parafią św. Konrada, która wynajmuje u nas lokale – mówi „Rz” pastor parafii w Nacka Carl Dahlbäck. Obecnie prowadzone są rozmowy na temat dostosowa-
nia ascetycznych pomieszczeń luterańskiego kościoła do potrzeb wiary katolickiej. Obie parafie doszły już do porozumienia w sprawie umieszczenia w kaplicy tabernakulum.

Biskup przyznaje, że pomysł kościoło-meczetu spotkał się z krytyką części reprezentantów wszystkich wyznań, ale zdecydowana większość opowiada się za jego realizacją.

Pomysł wspólnej świątyni narodził się trzy lata temu, kiedy na spotkania dla dzieci i młodzieży chrześcijańskiej zaczęli przychodzić młodzi muzułmanie.

wp

ale żeby było śmieszniej największe problemy mieli protestanci z ... katolikami by dopasować budynek do potrzeb religijnych.

Pomysł ciekawe według mnie.
Boimy się tego czego nie znamy.
 • awatar catalana: pomysl fajny. teraz czekam, kiedy muzulmanie podniosa krzyki, ze dal nich nalezy sie calosc(budynku)!
 • awatar barbarella: Oby pomysł się rozmnożył. Bardzo mi się ta inicjatywa podoba.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @catalana: bez przesady, nie wszędzie są oszołomy :D również dobrze można oczekiwać kiedy Polacy (bo katolikami tam są prawie sami Polacy) będą żądać wygonienia luteran. w pracach uczestniczył polski ksiądz, który powiedział że dzięki temu Polacy będą mieli gdzie odprawiać msze bo teraz tułają się po protestanckim kościele a sami nigdy by nie wybudowali swojego kościoła. Wiem jakie masz zdanie o Islamie ale ja widzę nie tylko złe przykłady.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Uppsala jest czwartym co do wielkości miastem w Szwecji, obecnie mieszka tam około 150 tys. osób. Pod względem historycznym jest interesujące ze względu na Uniwersytet, założony w 1477 roku (najstarszy uniwersytet w Skandynawii) oraz na Katedrę z wysokością 188 m (największy budynek sakralny w Skandynawii).

uppsala (21).jpguppsala (22).jpgHistoria katedry jest niezwykłe ciekawa. Jej budowlę rozpoczęto jeszcze w 1287 roku, a budowano prawie 150 lat. Początkowo był to oczywiście kościół katolicki, przerobiony później w protestancki. Pierwsze pytanie, które przyszło mi do głowy — dlaczego właśnie w Uppsali? Dlaczego zbudowano tak potężny kościół, który przeraża nawet dzisiaj swoją wielkością, właśnie tu, w stosunkowo niewielkiej miejscowości? Otóż niedaleko dzisiejszej Uppsali znajduje się Stara Upsala (dokładnie tak, z jedną «p» w nazwie), było to bardzo popularne miejsce pogańskich świątyń oraz różnych towarzyszących budowli. Chrześcijaństwo musiało pokazać swoją potęgę w tym samym miejscu, żeby nikt nie wątpił w słuszność wyboru religii. To było powodem stworzenia religijnego chrześcijańskiego centrum właśnie tu.


uppsala (23).jpg


Jest kilka ciekawych szczegółów łączących Polskę z Katedrą. Po pierwsze, w niej znajdują się dwa dzwony zrabowane w Polsce podczas wojny w roku 1703, jeden z dzwonów jest obecnie największym średniowiecznym dzwonem kościelnym w Skandynawii. Po drugie, w katedrze są pochowane Katarzyna Jagiellonka oraz jej mąż Jan III Waza (grobowiec dla niego był wykonany przez polskiego artystę w Gdańsku). Grobowiec jest dość nietypowy, gdyż król leży na boku, mając jedną nogę na drugiej.


uppsala (24).jpgUniwersytet w Uppsali jest słynną strukturą sam w sobie. Ma potężną bibliotekę — Carolina Rediviva. Siłą rzeczy jest to najstarsza biblioteka w Skandynawii. Posiadająca do tegoż bardzo ciekawe zbiory (w wielkiej części oczywiście zrabowane w innych krajach podczas wojen w średniowieczu). Chciałem koniecznie trafić do niej, żeby obejrzeć Srebrną Biblię z VI wieku. Ale pech tak chciał, że wszystko było w niedzielę zamknięte! Dosłownie każde muzeum w mieście.


uppsala (25).jpgNie można oczywiście nie wspomnieć o zamku królewskim położonym w centrum. Ładny widok na ogród botaniczny, ale poza tym raczej nic ciekawego


uppsala (26).jpguppsala (27).jpguppsala (28).jpg


Już widać pierwsze oznaki jesieni


uppsala (29).jpg


Kawiarenki zbierają wystawione na zewnątrz na lato krzesła.


uppsala (30).jpgautor:  
cyrkulewski.pl/travel/view/sweden-uppsala.html

c.d.n.
 • awatar Czechofil: nie zastanawialiście się, dlaczego gdy Polacy jadą na wakacje, zawsze robią zdjęcia wszystkich kościołów? jakby swoich mało mieli ;)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Czechofil: bo m.in. kościoły protestanckie są inne niż katolickie.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

W parku drzewa jeszcze próbują kusić zielonym kolorem


uppsala (31).jpgNawet słońce czasem oświeci jakąś ulicęuppsala (32).jpg


By the way, polecam włoską kawiarnię z drugiej strony głównego budynku Uniwersytetu. Tak przytulnego miejsca na kawę chyba w życiu nie widziałem. Niestety nie mam żadnego zdjęcia, zrobionego w środku :(uppsala (33).jpgCiekawy szczegół, który często spotyka się w większych miastach w Szwecji — skoszone kąty u budynków


uppsala (34).jpg


Pod koniec podróży doszedłem do wniosku, że chyba wolę mieszkać w Uppsali niż w Sztokholmie. Trzeba to będzie przemyśleć z biegiem czasu.


uppsala (35).jpgWracając do tematu rzeki. W pewnych miejscach jest ona trochę poszerzona, żeby łodzie mogli wpływać do miasta.


uppsala (36).jpg


Cóż tu mówić, niektóre z nich wprawiają w osłupienie. Poniższa łódź mało tego, że ma cały dom na sobie, to jeszcze z przymrużeniem oka i wypiciu kilku piw, można stwierdzić że ma coś kształtem zbliżone do masztu!


uppsala (37).jpgJako ostatnie zdjęcie zdecydowałem się umieścić potwierdzenie technologiczności Szwecji. Foto zrobiłem w Katedrze. Jest to elektroniczny w pełni zautomatyzowany terminal do kart płatniczych do datków na potrzeby kościoła.

Świat jednak nieuchronnie dąży do przodu.


uppsala (38).jpg
I to koniec wycieczki do Uppsali.
Autorowi gratuluję wycieczki i opowieści.

Autor:
cyrkulewski.pl/travel/view/sweden-uppsala.html
 

nortus
 

Dlaczego?

Bo musi jeść suchą karmę od lekarza, która widać jej nie smakuje, ale nie ma wyboru i musi ją zjeść

A dlaczego widzę, że jest zła na mnie?

Bo właśnie trochę wymiotowała na ... moje klapki.

Może to przypadek ale chyba nie :D
 • awatar afrodytaa: kochana moze jej biednej nie smakuje ta karma:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @afrodytaa: i co z tego, że jej nie smakuje? mają ją zjeść i koniec. zdrowie ważniejsze. oxalanty trzeba zwalczać póki czas. nie ma wyboru !
 • awatar J.K.: kapitalny ten Twój kociełek
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 
kalipso
 


nie wierzysz mi?

To kliknij na zdjęcie moje :D
 • awatar KALIPSO: DZIĘKI ŚWIETNE PIOSENKA ZAKRĘCONA JAK TEN KOTEK ...WIESZ JA CZASAMI TEŻ JESTEM SZLONA ?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @KALIPSO: niemożliwe :*
 • awatar KALIPSO: TAK TO PRAWDA LUBIE CZASAMI SIĘ POWYGŁUPIAĆ JAK MAŁOLATA , A CO MI TAM ? WOGULE TO JESTEM BARDZO MIŁA I SERDECZNA :)
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 

No właśnie?
Zrozumiałem tam dlaczego Norwedzy kochają naturę.
Dlaczego po pracy wybierają się na wycieczki na łono natury.

Bo:
- nie ma tam nic innego do roboty
- hipermarketów nie ma (poza wielkimi miastami)
- w niedzielę są otwarte tylko ... kościoły, bo niedziela to czas wypoczynku również dla pracowników handlu
- natura jest piękna
- okolice są przygotowane do łażenia
- są darmowe mapki po okolicznych lasach i wrzosowiskach, górach itd.
- to jest zdrowe i
- przyjemne
- ...
 • awatar afrodytaa: ale przecudowne widoczki
 • awatar gość: <3
 • awatar Nortus & Potworna spółka: wszędzie gdzie jest podmokły teren są drewniane ścieżki zbudowane, i czasami są to kilometry. Na Bomlo jest masę wrzosowisk
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 
 
Jakoś tak się składa, że w większości miast gmach urzędu miasta jest ... najbrzydszy.
 • awatar Stixi: My juz dzisiaj spac lecimy ale przedtem Wam DOBRANOC mowimy :D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Stixi: wzajemnie, uściski od X dla S. kolorowych snów :*
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

i na razie pożegnamy się z Bergen.
Wylądujemy gdzie indziej, ale to i tak jutro.


Miłych snów
 • awatar Mirko: ten drewniany kościół ogromnie przypomina Świątynię Wang z Karpacza. To z tych okolic została przywieziona w Karkonosze?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Mirko: to świątynia typowa dla Vikingów. Z jakiego regionu przywieźli do Karpacza nie wiem, ale możliwe.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Mirko: już wiem: Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Ten cenny zabytek Karpacza wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego (nasycona żywicą, wykazująca niezwykłą trwałość sosna norweska) kupił król pruski Fryderyk Wilhelm IV, za namową hrabiny von Reden z Bukowca.
Pokaż wszystkie (5) ›