Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 20 września 2010

Liczba wpisów: 9

nortus
 

Co byłoby z Komorowskim, gdyby Jezus został królem Polski?


Po co Jezus miałby chcieć być królem Polski? Po co takiemu Jezusowi królestwo w Polsce, kiedy ma "niebieskie"? Polska nie jest krajem przyjemnym, ani do rządzenia ani do królowania. Po co więc komu taka dodatkowa męka? I co by się stało z prezydentem Komorowskim oraz resztą świata, gdyby wszyscy "najważniejsi" królowali wyłącznie w Polsce? - pyta prof. Magdalena Środa w felietonie dla Wirtualnej Polski.

Niepokojący jest wzrost postaw irracjonalnych wśród Polaków. Ludzie, którzy na co dzień pragną dobrobytu, bezpieczeństwa, pracy i konsumpcji, jednocześnie domagają się, by rządził nami Jezus Chrystus. I to jako król. Trudno mi zrozumieć motywy takich żądań, zwłaszcza, że pojawiają się one w postaci pogróżki: "Biada tym, którzy zabronili być Chrystusowi królem Polski" (co głosił główny transparent na wczorajszym, średniowiecznym przemarszu środowisk radykalnie katolickich po Warszawie).

Po pierwsze, o ile się orientuję, Jezusowi, nikt niczego nie może zabronić. Jezus może wszak wszystko. No i kto miałby ewentualnie się mu sprzeciwić? Prezydent Komorowski kocha Jezusa bardziej niż Kaczyński. Tusk? O ile się orientuję, też na Jezusa się nawrócił i Jezusa po kościołach wielbi. Robią to również wszyscy inni politycy, jak Polska długa i szeroka.


Poza tym - po drugie -
Jest sprawą wątpliwą, czy Jezus chciałby być królem Polski. Gdyby chciał, to by mógł. Bo może wszystko. Ale po co?prof. Magdalena Środa
jest sprawą wątpliwą, czy Jezus chciałby być królem Polski. Gdyby chciał, to by mógł. Bo może wszystko. Ale po co? Po co takiemu Jezusowi królestwo w Polsce, kiedy ma "niebieskie"? Polska nie jest krajem przyjemnym, ani do rządzenia ani do królowania. Po co więc komu taka dodatkowa męka?

Po trzecie nawet gdyby Jezus chciał sobie u nas pokrólować, to przecież najpierw musiałby (On albo ktoś w jego imieniu) zmienić konstytucję. Jesteśmy wszak niepodległą i suwerenną republiką, a nie jakąś monarchią. Cywilizowana ludzkość już dawno temu zastąpiła monarchę republikami uznając, że są bardziej sprawiedliwe i sprawne ekonomiczne. Po co komu więc wracać do monarchii? Do poddaństwa, feudalizmu? Nawet Jezus by tego nie chciał.

Po czwarte, Jezus Chrystus był już intronizowany (przez Mariana Krzaklewskiego) i, o ile się orientuję, nikt go nie zdetronizował. Czyżby powtórna intronizacja miała coś zmienić w jego, Jezusa, statusie, czy też mogłaby coś zmienić w statusie Polski (jako w kraju podwójnie intronizowanego Jezusa)?

Mam też pytanie, jak w tej sytuacji wyglądałaby sprawa z Matka Boską, która jest niewątpliwie królową Polski? Kto byłby w ramach tej monarchicznej relacji ważniejszy? Innym pytaniem pozostaje, co mielibyśmy zrobić z legalnie wybranym prezydentem Komorowskim oraz co stałoby się z resztą świata, gdyby wszyscy "najważniejsi" królowali wyłącznie w Polsce?

Być może gdybym przybliżyła się o kilka metrów bliżej do manifestacji domagającej się intronizacji Jezusa, byłabym się czegoś dowiedziała. Jednak tłum nie zachęcał do przybliżeń, bo jak wiele mu podobnych, czcząc Jezusa zapominał o przesłaniu, które Tenże przyniósł na świat. A nie brzmiało ono "dymisja Komorowskiego!" ani "pomnik dla Kaczyńskiego" lecz "miłuj bliźniego swego jak siebie samego"...

Prof. Magdalena Środa specjalnie dla Wirtualnej Polski


---
odpowiadając na pytanie prof. Środy: prezydent Komorowski złożyłby swój urząd.

A Matka Boska była osobą nieznaczącą nic, bo w królestwie rządzi Król a nie Królowa. Czy zasługuje na taki los?

Ale mam pytanie praktyczne.
Król odpisuje ustawy. Jakby ten król je podpisywał? Grzmotem piorunów? Bo za króla nikt nie może podpisywać, musi osobiście. Jak?


Miłego dnia słoneczka :)
 • awatar Zenia&Emilia: Dzień Dobry i Miłego :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: mrego :)
 • awatar mój jest ten kawałek: Witaj i udanego dnia życzę, pozdrawiam cieplutko kociaki i ślę dla Was buziaki :*
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
 • awatar Stubborn.: Wow.
 • awatar gość: można było się bardziej postarac z tymi zdjeciami
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @gość: zawsze można, i można jeszcze przerabiać :(
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 
 • awatar Be Yourself !: hehe gdzieś na moim blogu mam parę takich fotek , chyba nawet z tego samego źródła bo widzę że to te same ;) Ale też miałam niezły ubaw :D
 • awatar KALIPSO: WITAJ NIEZŁE ....NIE MA TO JAK RODZINKA :)
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Polski Fiat 126p w śnieżnej wersji

Ponieważ zbliża się zima, polecamy wszystkim właścicielom Polskiego Fiata 126p, aby przerobili swój ukochany samochód na wersje śnieżną.

Wszędołaz - bo taka jest jego pierwotna nazwa - miał być modelem przeznaczonym dla ekip energetycz
nych usuwających awarie linii przesyłowych wysokiego napięcia w trudnych warunkach terenowych
(zaśnieżona bezdroża, przeszkody wodne). Po drogach twardych miał być przewożony na specjalnej przyczepie.


Wszystko wygląda bardzo ładnie ale tylko na zdjęciach. W czasie prób wyszło kilka znaczących wad Wszędołaza, np. problemy ze skręcaniem i pokonywaniem niewysokich wzniesień.

Niestety, jak wszystkie dobre projekty, poszedł w odstawkę. A mógł to być prawdziwy hit, nie tylko na zimę.

banzaj


a stoi on sobie w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki Niebuszewo.

i również fotki z ukrytego, jeszcze, muzeum.
 

nortus
 

Uchwała Rady Miasta Szczecin

Środa, 22 Wrzesień 2010

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską!

Tego dnia nie musimy płacić za bilet w tramwaju czy autobusie!
 • awatar Aizam: Właśnie dzień bez samochodu.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Oberwieck - przedmieścia Starego Miasta


W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku zwiedzane były obiekty przemysłowe.

Takim centrum było Oberwieck, czyli dzisiejsza ulica Krzysztof Kolumba.Kolumba 5

Budynek powstał w połowie XIX wieku dla gorzelni. Po wielu zmianach budynek stał się siedzibą koncernu Ruckforth. Firma zarządzał m.in. wszystkimi browarami na Pomorzu Zachodnim, ale również produkowała likiery,wódki, kawę, makarony i perfumy. W latach 20. XX w. zawieszono na budynku logo firmy Ruckforth - który wisi do dzisiaj. A obok niego wisi maszt, na którym powiewała flaga konsulatu Czechosłowacji od roku 1926. Ocalały do dzisiaj.

Jak widać wygląd budynku "trochę" się zmienił.
Wewnętrzna część też chyba od tamtych lat nie widziała pędzla.

I w sumie wydawało by się, że na cholerę oglądać takie zniszczone brzydactwo. A w środku okazuje się całkiem inna bajka.

Ale o tym w następnym wpisie.
 

nortus
 

Wchodząc na klatkę w budynku doznajemy szoku, w stosunku do wygladu zewnętrznego.

Ta klatka tak wygląda od ... 1936r. Świadczy p tym również tablica z nazwiskiem architekta. Jedyna różnica widoczna na zdjęciach poniżej. To oczywiście mój fotomontaż bo zdjęć nie ma dostępnych.

Klatka oryginalna. Na I pietrze mieści się dzisiaj szkoła tańca ale wyposażenie jest z lat 30. XX wieku. Obecna sala tańca to sala obrad zarządu firmy Ruchforth. Pod lustrami zachowana jest oryginalna boazeria przedstawiająca proces produkcji likieru - od zbioru ziemniaków po wysyłkę do klienta. Obecny właściciel znalazł kilka butelek firmowych.

I kolejna niespodzianka: podłoga w holu jest oryginalna, podobnie jak pisuary - pochodzą z 1936r. Ile pokoleń mężczyzn tam dawało sobie ulgę ciśnieniu.

Takich perełek w Szczecinie kryje się dużo więcej. Tylko trzeba do nich dotrzeć, a to nie jest łatwe.

Jeszcze za chwilę pokażę klatkę schodową skrzydła południowego z roku ... 1923. Tak, oryginalną.


Tablica z nazwiskiem architekta,który przebudował wnętrza w 1936r - szkoda, ze dzisiaj architekci są tajemnicą, niechby się wstydzili za to co projektują.

eDSC00346.jpg
 • awatar Stixi: Witaj Nortusku, faktycznie niezle to wyglada wewnatrz... szkoda ze ta ozdobna boazeria nie jest wyeksponowana... Fajne zdjecia:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Stixi: dobrze, że nie zniszczonej tej boazerii. niestety na razie nie mam innych zdjęć boazerii. musze poszukać w swoim archiwum. miłej nocki
 • awatar Stixi: @Nortus & Xylia: Dziekujemy i wzajemnie:) Ale i tak jeszcze bedziemy Cie tu podgladac troszke ;) Ucaluj w pyszczek Xylcie od nas:*
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

I jak zapowiedziałem oryginalna klatka z 1923r. w skrzydle południowym. Te drewniane balustrady, tralki i schody pochodzą z dnia budowy.

Oraz kilka materiałów reklamowych firmy Ruckforth z lat 30 XX wieku. Tam, te wzory mają 80 lat.
 

nortus
 


对于所有的波兰人是一个大家庭,大或小,男孩还是女孩。


该死的乳臭未干的小孩回平儿,立即瘫痪。
Pokaż wszystkie (12) ›