Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 18 września 2010

Liczba wpisów: 9

nortus
 
Już wiem, bo wczoraj włączyli c.o. i kaloryferki cieplutkie.

I właśnie musiałem w nocy wstać by je zakręcić.
Wczoraj napełniali rury i od razu puścili ciepło. Więc w dzień musiały być kaloryfery odkręcony by woda wszędzie doszła.
No i zapomniałem je wieczorem zakręcić. U mnie kaloryfery są odkręcone na 1. kreskę z 5. kresek.
I w chacie nawet w mrozy jest 20 C (w duże mrozy odkręcam na 2. a bardzo rzadko na 3. kreskę).

I w nocy musiałem wstać by zakręcić kaloryfery.

A to znak: jesień nadejszła wiekopomnie.


Miłego dnia
  • awatar Bafka: A na targach juz pojawily sie dynie. Wiec z pewnoscia jest jesien.
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Bafka: faktycznie.
  • awatar krzyslav: Sądząc po "żeberkach" (zimnych jak u nieboszczyka)- u mnie środek lata. Choć moi pracownicy (spółdzielnia) znów mieli czelność publicznie na piśmie wydać mi polecenie kiedy to mam odkręcić grzejniki.
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 

Dzisiaj Szczecin obchodzi 65. lecie polskiej komunikacji w polskim Szczecinie oraz 100. lecie komunikacji kolejowej na linii Szczecin - Trzebież

Na ponad 3 godzinną wycieczkę się nie wybrałem ale zwiedziłem sobie Muzeum - Zajezdnię Niebuszewo

Muzeum będzie otwarte 22 października. Dzisiaj był pokaz autobusów i tramwajów. Co prawda można było pojeździć zabytkowymi tramwajami i Ogórkiem - zresztą dzisiaj się jeździ za darmo całą komunikacją miejską.

I sobie pooglądałem tramwaje, którymi jeszcze niedawno jeździłem po mieście.

I tak mi się przypomniało, że dzisiaj krzyczymy że tramwaje nie są niskopodłogowe, że nie wygodne,
że to i tamto. A jeszcze kilka lat temu by wsiąść do tramwaju trzeba było być silnym i zdrowym :D Trzeba było wysoko nogi wyciągać by wsiąść.
A co miały powiedzieć starsze osoby?

Wiec kilka fotek.
 

nortus
 


W niedzielę w Szwecji odbędą się wybory parlamen-
tarne połączone z wyborami do samorządów wojewódzkich i rad gminnych.
Według doniesień "Nowej Gazety Polskiej" na listach wyborczych znajduje się aż 91 kandydatów polskiego pochodzenia.

W 2010r trudno w Szwecji znaleźć partię polityczną
z ramienia, której nie startują Polacy. Najwięcej kandydatów polskiego pochodzenia, aż 30%, ubiega się o mandat z list Moderatów, partii określanej, jako umiarkowano prawicową. O miejsca w jednoizbo-
wym Rikstagu będzie w tym roku walczyć 18 osób, pozostali kandydaci ubiegają się o miejsca w samorządach. Najmłodsza polska kandydatka ma 18 lat, najstarszy kandydat ma lat 81. 53% naszych kandydatów to mężczyźni.

Kilkoro Polaków kandydujących do parlamentu startuje z wysokich pozycji na listach. Realne szanse na wybór mają nieliczni, jednak wszyscy są przekonani, że warto spróbować.


Twoja ulica, park, samochód

Najmłodszą kandydatką polskiego pochodzenia jest Magda Łukaszewicz, uczennica, która niedawno skończyła 18 lat. Urodziła się w Sztokholmie. Po polsku porozumiewa się swobodnie dzięki rodzicom, którzy, mimo, że przyszłość rodziny widzieli w Szwecji, kładli nacisk na to, by uczyła się mówić w języku ojczystym. Magda startuje w wyborach samorządowych w gminie Järfälla z ramienia Partii Moderata.

- Nie jestem jedną z tych osób, które od dziecka marzyły o karierze w polityce. Zapisałam się do młodzieżówki partii, żeby spróbować czegoś nowego - opowiada. – Tam poznałam ludzi w moim wieku, okazało się, że mamy wspólne zainteresowania i tematy do rozmów. Spodobało mi się, zauważyłam, że w grupie można zrobić dużo więcej - wyjaśnia Magda.

Magda prowadzi aktywną kampanię w Internecie, między innymi na portalu społecznościowym Facebook
Jeździ do szkół, spotyka się z wyborcami na terenie całej Szwecji.

- Nie promuję wyłącznie siebie, ale idee partii – mówi. – Zależy mi, żeby przekonać ludzi, jak ważne jest prawo głosu, które wszyscy mamy. Kampanię kieruję również do Polaków, chociaż staram się dotrzeć do wszystkich. To smutne, że niewielu rodaków decyduje się na głosowanie w Szwecji. Na świecie dziesiątki tysięcy ludzi musi walczyć o prawo do demokratycznego wybierania władzy, podczas gdy my nie korzystamy z niego w pełni. Nie musisz interesować się polityką, by brać udział w wyborach.To,jak wygląda twoja ulica,
najbliższy park, który lubisz odwiedzać, albo fakt, czy będziesz tankować samochód benzyną czy ładować go prądem, zależy właśnie od polityków - tłumaczy Magda.

Pytana o to, jak namawia Polaków do głosowania na nią,Magda Łukasiewicz mówi, że wierzy w znaczenie edukacji i pracy. Ma przekonanie, że to dwie najważniejsze rzeczy,jakie powinien mieć człowiek,
by samodzielnie zbudować sobie satysfakcjonującą przyszłość. Ludzie doskonale poradzą sobie z zadbaniem o swoje dobro, jeśli wszyscy będą mieli równy dostęp do nauki w dobrych i bezpiecznych warunkach, a następnie możliwość godziwego zarabiania na siebie.

Magda ma nadzieję, że jej głos dotrze głównie do młodych. Jako nastolatka ma łatwość porozumiewania się z nimi.

- Oczywiście również osoby starsze mają możliwość dotarcia do młodzieży – dodaje jak wytrawna dyplomatka.– Cieszę się, że na listach wyborczych znalazło się miejsce dla przedstawicieli wielu grup społecznych - zapewnia.


”Pobudka ze złego snu”

Gdyby na którymś ze spotkań z wyborcami Magda spotkała Przemka Małachowskiego, jako kontrkan-dydata (na razie startują w wyborach samorządo-
wych do różnych gmin, ale być może za 4 lata staną w szranki o mandat poselski), zapewne można by się spodziewać gorącej dyskusji politycznej.


Dwudziestodziewięcioletni Przemek Małachowski urodził się w Lesznie na Wielkopolsce. Opowiada, że ojciec, jako działacz "NSZZ Solidarność" zdecydował się na emigrację do Szwecji po kilkukrotnym internowaniu. W 1984 zamieszkali w Helsingborgu, ósmym, co do wielkości mieście Szwecji. Języka polskiego Przemek uczył się w domu, w szwedzkiej szkole, gdzie tygodniowo przysługiwała mu godzina nauki języka ojczystego oraz w szkółce polonijnej założonej przez grupę społeczników.

- Do socjaldemokracji szwedzkiej wstąpiłem trzy lata temu, kiedy w Helsinborgu zorganizowano kurs otwarty dla przyszłych polityków – opowiada. – Był to okres, w którym rządząca prawica zaczęła realizować "ambitny" plan demontażu modelu szwedzkiego, między innymi pod pretekstem: "praca musi się opłacać". Zmniejszono podatki dla pracujących. Efekty są haniebne – bezrobotni i chorzy są dziś w Szwecji traktowani jak pasożyty! Uznałem, że czas się obudzić ze złego neoliberal-
nego snu i zaangażowałem się w politykę-wyjaśnia.

Na co dzień Przemek pracuje w pośrednictwie pracy z bezrobotną młodzieżą. Wymienia, że wcześniej był doradcą osób niepełnosprawnych, a w Malmö Högskola zrobił licencjat z "International Migration and Ethnic Relations" oraz "Communication in English". Na dwóch innych uniwersytetach robił kursy literaturoznawstwa.

Przemek Małachowski startuje z 29 miejsca na liście socjaldemokratów (Arbetarepartiet-Social-demokraterna) w wyborach samorządowych w gminie Helsingborg. Tylko na liście jego partii w tej gminie widnieją nazwiska 73 kandydatów. Szwedzcy obywatele robią dobry użytek z biernego prawa wyborczego.


Polacy, do urn!

Według informacji "Nowej Gazety Polskiej", w poprzednich wyborach w Szwecji organizowanych w roku 2006 tylko, co piąty mieszkający w tym kraju Polak skorzystał z przysługującego mu prawa wyborczego.Polacy byli jedną z tych grup narodo-
wych,, które najmniej licznie stawiły się przy urnach. Startujący w tegorocznych wyborach kandydaci polskiego pochodzenia mają nadzieję, że będą mogli liczyć na poparcie Polaków.

Aby móc głosować w wyborach parlamentarnych w Szwecji, trzeba być obywatelem szwedzkim i figurować w rejestrze ludności. Żeby głosować w wyborach samorządowych, trzeba być obywatelem szwedzkim lub obywatelem jednego z krajów UE i przez trzy lata poprzedzające wybory być zameldowanym w danej gminie lub województwie.

Z Trondheim dla polonia.wp.pl
Sylwia Skorstad
 

nortus
 
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @lilia.roza: tak, pamiętam te kasowniki. czas leci.
  • awatar Stixi: Witamy, ja pamietam doskonale te tramwaje i kasowniki i...raczki metalowe ktore /o zgrozo / jako maly pedrak oblizywalam czasami :/ :] / Dobrej nocki :)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Stixi: no ładnie, czyli nie ładnie. dobrej nocki :)
Pokaż wszystkie (3) ›