Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 8 sierpnia 2010

Liczba wpisów: 6

nortus
 

Xylia próbuje zawłaszczyć nowe terytorium w domu.

Cały dom należy do niej, z wyjątkiem dwóch miejsc:

1. stołu, w tym miejsca gdzie się szykuje jedzenie
2. miejsca, gdzie w łóżku spoczywa głowa.

Poza tym może być wszędzie w domu.

Ale ostatnio próbuje zawłaszczyć dla siebie całe łóżko, łącznie z głową. A tam jej nie wolno, nawet nie ty że na poduszce leżeć ale również miejsce gdzie mam głowę, choćby przykryte kapą.

A od dwóch dni ona próbuje spać na miejscu głowy.
Jednak wystarczy że gdy przechodzę obok sypialni i widzę że ona śpi na miejscu głowy to wystarczy, że podejdę do niej i powiem - wskazując palcem - gdzie ma się przenieść to ona widocznie nieszczęśliwa przenosi się powiedzmy pół metra czy metr obok miejsca gdzie leżała.
Ale widać, że jest zła że ją przeganiam.

Stołu nie próbuje zaanektować. Jeszcze :D


  • awatar Zenia&Emilia: Dzień Dobry:) Jak się pozwalało to się teraz ma :P
  • awatar Alter_Ego: Xylia rządzi - hi hi hi! Baster też najchętniej wlazłby mi na głowę :-D
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: nie pozwalało się i nie pozwala się ! to ona próbuje coś wymusić :D
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle

– zamek w Wiśle, modernistyczny, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego; w latach 1931–1952 i od 2002 rezydencja prezydentów Polski.Pałacyk myśliwski Habsburgów
Pierwotnie, w 1907 roku, powstał tu modrzewiowy pałacyk myśliwski Habsburgów. Gościli w nim m.in. innymi arcyksiążę Fryderyk z żoną Izabelą księżną von Croÿ-Dülmen, w 1915 cesarz niemiecki Wilhelm II z gen. Hindenburgiem, ponadto Karol I, cesarz Austrii, z gen. Hötzendorfem. W roku 1927 roku opuszczony budynek, z zamiarem przekazania go Prezydentowi RP, wyremontowano. Remont zakończono 23 grudnia 1927, a już w nocy z 23 na 24 grudnia, w niewyjaśnionych okolicznościach spłonął całkowicie.


Rezydencja prezydentów RP

Do zaprojektowania nowej, w miejsce spalonego pałacyku, rezydencji zaproszono wybitnego krakowskiego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza który w latach 1929-1931 zaprojektował modernistyczny obiekt. Pierwotnie budynki miały płaskie dachy, dopiero w 1938 dobudowano kryte miedzią dachy dwuspadowe. Do wykonania projektu wnętrz zaproszono prof. Andrzeja Pronaszkę oraz Włodzimierza Padlewskiego. W miejscu dawnego pałacyku myśliwskiego powstał Zamek Dolny, natomiast właściwa rezydencja postała nieco wyżej, na warstwicy łączącej Zadni Groń z Baranią Górą (łukowy kształt budynku odpowiada przebiegowi warstwicy), w miejscu z którego roztaczał się widok na widły Białej i Czarnej Wisełki (obecnie jest tu Jezioro Czerniańskie).

21 stycznia 1931 roku, po przekazaniu przez Sejm Śląski[2] prezydentowi RP (wówczas był nim Ignacy Mościcki), wykorzystywany był przez głowę państwa w celach wypoczynkowych.


Zamek Prezydenta - zamek dolny

W czasie okupacji (1939-1945) Zamek znajdował się w dyspozycji niemieckiego SS. Niewątpliwie przebywali w nim wyżsi dostojnicy hitlerowskich Niemiec, lecz brak jest pewnych informacji źródłowych.

Po wojnie budynek, z którego zginęła część wyposażenia, szybko odrestaurowano i przekazano z powrotem do dyspozycji prezydenta. W 1948 r. przebywał tu Bolesław Bierut. Po likwidacji urzędu prezydenta służył jako ośrodek wypoczyn-
kowy Urzędu Rady Ministrów. Kilkakrotnie tylko był tu Władysław Gomułka, za to regularnie przyjeżdżał tu polować na głuszce Konstanty Rokossowski. Dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie, gościł tu premier Józef Cyrankiewicz. Bywali Piotr Jaroszewicz, Edward Ochab, Franciszek Waniołka, Włodzimierz Sokorski, Edward Gierek.
Zameczek użyczał też gościny ludziom nauki (Tadeusz Kotarbiński, Szczepan Pieniążek, Zygmunt Skibniewski) i sztuki (Nina Andrycz, Iga Cembrzyńska, Władysław Hańcza, Czesław Wołłejko).

Od 1981 roku obiekt stał się domem wczasowym KWK Pniówek, lecz cały czas pozostawał własnością Skarbu Państwa. W latach 90. był dzierżawiony przez Jastrzębską Agencję Turystyczną. W 2002 r. został na powrót przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP. Remontowany w latach 2003-05 z jednoczesną przebudową obiektów towarzyszących. Oddany do ponownego użytku w 2005 r. przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako Rezydencja Prezydenta RP Zamek - Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle.

Zamek Górny,

oprócz funkcji reprezentacyjnych i wypoczynkowych dla prezydenta RP, jest także udostępniany zwiedzającym (grupy do 20 osób, rezerwacja na co najmniej 7 dni wcześniej). Zwiedzać można: hal wejściowy, werandę zwaną też salonem Pronaszki (jest to główne pomieszczenie recepcyjne Górnego Zamku),reprezentacyjną jadalnię, salon i palarnię (inaczej pokój kominkowy). Na drugim piętrze zwiedzać można zachowany gabinet Prezydenta Mościckiego oraz łazienkę. Większość umeblowania stanowią oryginalne meble wg projektu Pronaszki. Zachowały się też żyrandole i kinkiety. Odtworzono kolorystykę ścian z 1931 roku (kolor wanilii i odcienie szarości).

Obecnie składa się z:

Zamku Górnego- właściwej rezydencji Prezydenta RP
Zamku Dolnego - część konferencyjna i pokoje hotelowe,
Zamku dolnego - Gajówki - restauracja i pokoje hotelowe,
Kaplica z 1909r. pod wezwaniem Św.Jadwigi Śląskiej

Zamek Dolny i Gajówka, poza okresami kiedy w rezydencji przebywa Prezydent RP lub jego goście, pełnią funkcje hotelowo-konferencyjne i są ogólnodostępne.Kaplica

Obok budynku drewniana Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej z 1909 r. Kaplicę w stylu tyrolskim zbudowano z gotowych elementów drewnianych przywiezionych z Przyszowic. W odrestaurowanym wnętrzu poza barokowym ołtarzem zakupionym przez fundatora z cieszyńskiego muzeum diecezjalnego,po lewej stronie figura św. Jadwigi Śląskiej z sakiewką w ręku (dar Jolanty Kwaśniewskiej) po prawej stronie chrzcielnica (dar Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego) nad chrzcielnicą mały krucyfiks(dar Marii Kaczyńskiej)
12 grudnia 2009 Pani Maria Kaczyńska przekazała w darze mosiężne, ze srebrnymi zdobieniami tabernakulum.

Kaplica ta jest elementem szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego. W Kaplicy w niedzielę nabożeństwa - o 10:30 ewangelickie, o 12:00 katolickie (wstęp po okazaniu dowodu osobistego - kontrola BOR).
 

nortus
 

Wczoraj wieczorem był pierwszy dzień III Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych 2010 w Szczecinie Pyromagic 2010.

Ponieważ pogoda była super, tylko lało, wiec ja tam nie byłem. Ale znalazłem kilka filmików.
 

nortus
 

Cmentarz Centralny, Różanka, Zamek Książąt Pomorskich, Plac Solidarności – to tylko niektóre punkty w Szczecinie, które można zwiedzić przez Internet.
Wirtualna wycieczka obejmuje też zakątki z innych części województwa. Wszystko za sprawą trójki pasjonatów.

www.go360.pl

Co to jest Projekt Go360

Powstałe w lutym 2010 roku przedsięwzięcie realizowane przez Agencję Fotograficzną Studio 21A oraz Agencję Interaktywną PADO. Działając wspólnie, tworzą panoramy sferyczne i wirtualne wycieczki w wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim internauci mogą zobaczyć rzeczywisty, trójwymia-
rowy wygląd ciekawych obiektów i miejsc turystycz-
nych, handlowych czy usługowych za pomocą internetu, bez wychodzenia z domu.

Kilka godzin zdjęć, niespełna tydzień na obróbkę techniczną oraz montaż i już można zobaczyć najpiękniejsze szczecińskie miejsca bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki Arkadiuszowi Bajowskiemu, Piotrowi Prokopowi i Ewelinie Kołogreckiej, którzy w ramach projektu Go360 tworzą wirtualną wycieczkę po Szczecinie.

-Chcemy w ten sposób pokazać jak piękny i ciekawy jest Szczecin - mówi właściciel Agencji Interaktywnej PADO. - W mieście znajduje się mnóstwo punktów, które są warte zobaczenia, ale nie zostały umieszczone na szlaku turystycznym. W naszej wirtualnej wycieczce, na pewno ich nie zabraknie.

Do tej pory powstały już trójwymiarowe panoramy Zamku Książąt Pomorskich, Różanki, Cmentarza Centralnego, Placu Solidarności, Placu Św. Piotra i Pawła,kościoła na Golęcinie,bulwaru Piastows-
kiego oraz ulic Szczerbcowej i Jarowita.
W przyszłości wycieczka ma obejmować także interesujące punkty z całego województwa zachodniopomorskiego. Już można wirtualnie zwiedzić podmiejski Mierzyn i zamek Drahim w Starym Drawsku.


Wszystkie panoramy utworzone w ramach projektu Go360 można zobaczyć na stronie internetowej www.go360.pl.

gs24
  • awatar Stixi: Na DOBRANOC przesylamy Wam :* Kotki:)
  • awatar Zenia&Emilia: ale świetnie to zrobili,jestem pod wrażeniem... i te obrazy takie piękne,kolorowe,photoshopowe :P Nie no superrr.. :)
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
  • awatar Bezedura: Bardzo fajne fotki, bardzo! :)
  • awatar Zenia&Emilia: piękne foty... ja mam na Wały kilka kroków a ma noga nie postała tam w ten weekend,nie wiem czemu.. :P
Pokaż wszystkie (2) ›