Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 21 sierpnia 2010

Liczba wpisów: 12

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: Powiało chłodem... Brrr... Kawka na rozgrzewkę? Jak najbardziej. Miłego dnia N&X
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Alter_Ego: nie można się przegrzewać Słoneczko.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar Alex Ja: Prezydent ktoregos Afrykanskiego panstwa... :-)
 • awatar perleperle: służba? ;)
 • awatar Stixi: To ja juz sobie lepiej napije sie kawki :) Bo w gardelku mi zaschlo...
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 


Ostatnio sporo czasu znowu zajmuje literatura.
Ale jak tu spokojnie oddawać się przyjemności czytania i przeżywania świata pisanego gdy ...
takie coś człowiekowi przeszkadza :D
 • awatar Anukett: wyraźnie walczy o twoją uwagę :))
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anukett: taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ;)
 • awatar Alter_Ego: Xylia najwyraźniej też potrzebuje łyknąć kultury.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Palikot już rejestruje swoje ugrupowanie

“Nowoczesna Polska”


- tak ma się nazywać ugrupowanie, które powołuje do życia Janusz Palikot. Kontrowersyjny poseł PO już złożył wniosek o zarejestrowanie w sądzie. A w 2011 roku Palikot chce wejść do rządu.


Janusz Palikot planuje na 2 października kongres stowarzyszenia.Wtedy ma zostać przyjęta deklaracja
ideowa - informuje "Wprost". Zanosi się na ostry skręt w lewo. Bo Palikot w swoim ruchu chce się zająć sprawami eutanazji, legalizacji związków
partnerskich i zniesieniem kar za obrażanie prezydenta.

To jednak nie wszystkie sprawy, które lubelski poseł ma zamiar "wziąć na tapetę". Kolejne to: patek liniowy, parytety dla kobiet; wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach czy ustawa o zapłodnieniu in vitro.

"Ostateczną decyzję podejmie kongres, ale ja widzę katalog tematów właśnie tak" - mówi tygodnikowi polityk.Podkreśla,że a już deklaracje pięciu tysięcy osób, które chcą wziąć udział w kongresie.

"Są wśród nich osoby z całej Polski. Biznesmeni, artyści, studenci. Będzie trochę znanych nazwisk, na przykład Magdalena Środa. Cieszyłbym się też z obecności Ryszarda Kalisza i Wojciecha Olejniczaka
Nachalnie pchają się do mnie też politycy, którzy nie mają co ze sobą zrobić, ale oni mnie nie interesują. Zależy mi na ludziach nowych i świeżych, których w polityce jeszcze nie było" - zaznacza Palikot.

Poseł wyraźnie sugeruje, że powołanie stowarzysze-
nia to jego polisa ubezpieczeniowa na wypadek wyrzucenia go z Platformy Obywatelskiej. Ma też śmiałe plany. Janusz Palikot mówi otwartym tekstem, że w 2011 roku chce znaleźć się w rządzie jako wicepremier.


Wprost


hmmmm, partia raczej powinna się nazywać Wesoła Polska.
 • awatar Alter_Ego: Litości!!!
 • awatar zapiskizzagrobu.mini: może Kocia? PaliKocia Polska>>>
 • awatar emily21: I dobrze, jaki jest taki jest ale byloby jak w normalnych zachodnich krajach gdyby mogl rzadzic
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Nowa, północna droga z Chin


Rosyjski tankowiec "Bałtika" ma udowodnić, że droga morska z Europy do Chin przez Ocean Lodowaty i północną Rosję jest krótsza i tańsza niż przejście przez Kanał Sueski


Dziś statki handlowe z Europy i północnej Rosji pływają do Chin wokół Europy Zachodniej przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski, Ocean Indyjski aż do Pacyfiku. To 11 tys. mil morskich - żegluga trwa minimum półtora miesiąca. Za przejście przez Kanał Sueski duże jednostki muszą płacić nawet po 250 tys. dol.

W zeszłym roku Rosjanie wytyczyli nowy, znacznie krótszy szlak morski, ale nie płynął nim jeszcze żaden statek handlowy z ładunkiem komercyjnym. Nowa droga biegnie z Murmańska na wschód przez Ocean Lodowaty aż do Czukotki, a stamtąd na południe wokół Kamczatki, wybrzeży Japonii i Korei do Chin.

Taka trasa z Murmańska wynosi niespełna 7 tys. mil morskich, a żegluga ma trwać mniej niż miesiąc. Zysk jest więc oczywisty. Jest jednak jedno małe "ale" - przyroda i klimat.

Trasa jest krótsza i teoretycznie tańsza, ale znacznie bardziej niebezpieczna. Przez większą jej część płynie się bowiem przez morza pokryte bryłami lodu. Dotąd nie odważyła się jej pokonać żadna wielkogabarytowa jednostka handlowa. Pływały tędy tylko lodołamacze,specjalnie wyposa-
żone jednostki badawcze oraz okręty wojenne.

Ładowność tankowca wynosi 100 tys. ton. Ma on dostarczyć skondensowany gaz z Półwyspu Jamalskie-
go do Szanghaju. Śmiałkiem, który zdecydował się wysłać ładunek w tak ryzykowny rejs, jest rosyjska firma energetyczna Novotek.

- Jeśli rejs się powiedzie, stworzymy nowy szlak handlowy z Europy do Chin. A u nas będzie można stworzyć centrum przeładunkowe dla ropy i innych paliw - cieszy się gubernator obwodu murmańskiego cytowany przez rządową "Rossijską Gazietę".

Gubernator marzy, że nawet tankowce z Rotterdamu, największego centrum handlu ropą w Europie, będą zawijać do Murmańska. - Tylko na skróceniu czasu podróży zaoszczędzimy 40 dni. Jedna doba to 55 ton mazutu spalanego przez tankowiec. Tona mazutu to 400dol.Więc tylko na jednym rejsie zaoszczędzi
ok. 1 mln dol. na paliwie - wylicza dyrektor generalny firmy Atomflot, której atomowe lodołamacze towarzyszą "Bałtice" w drodze.

Pierwszych 800 mil podróży Bałtika przepłynęła samodzielnie. Potem dołączył do niej atomowy lodołamacz "Rossija", do którego dopłynęły inne jednostki - "Tajmyr" oraz "50 Liet Pobiedy". "Na razie warunki we wschodniej Arktyce są sprzyja-
jące i wszystko przebiega zgodnie z planem" - informuje na stronie internetowej Atomfłot.

Na wszelki wypadek na pokładzie lodołamaczy są nurkowie oraz specjaliści wyposażeni w sprzęt do usuwania katastrof ekologicznych, gdyby z "Bałtiką" coś się stało.


"Bałtice" towarzyszą także dwa statki naukowe do badań hydrograficznych, które mają stworzyć szczegółową mapę głębokości nowego szlaku wodnego i znaleźć najkorzystniejsze miejsca z punktu widzenia żeglugi handlowej. Po przepłynięciu Czukotki "Bałtika" popłynie już dalej sama, bez eskorty lodołamaczy.

Plany utworzenia nowej północnej drogi morskiej stały się możliwe dzięki ociepleniu klimatu. Wcześniej północne morza wydawały się niedostępne dla żeglugi handlowej. Ostatnim portem, do którego zapuszczały się statki handlowe, był właśnie Murmańsk, przez który w czasie II wojny światowej przywożono pomoc wojskową Zachodu dla ZSRR.

Za Murmańsk zapuszczały się tylko statki badawcze,
lodołamacze, atomowe okręty podwodne szukające przejścia pod Oceanem Lodowatym na drugą półkulę oraz małe jednostki specjalnie wzmocnione do pływania w trudnych warunkach.

gw

gdyby się udało to Rosja dużo zyska, a towary chińskie będą być może tańsze i jeszcze bardziej dostępne. A jak po tyłku dostanie Egipt (kanał sueski ).
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

"Dziennik": prezydent otworzył Aleję Ofiar Kaczyńskich

Wpadka na 17 września 2009r

Nową aleję otworzono w Olsztynie - Aleję Ofiar Kaczyńskich. Uroczystości patronował sam prezydent Lech Kaczyński - dowiadujemy się z

“Dziennika Gazety Prawnej”Na piątej stronie piątkowego wydania "Dziennik Gazeta Prawna" zamieścił tekst o tytule
"17 września to dzień agresji". Relacjonuje w nim przemówienie prezydenta z okazji 70. rocznicy sowieckiego ataku na Polskę, wcześniejszy spór o definicję Katynia oraz polityczne komentarze na jego temat. Oprócz informacji, które można przeczytać we wszystkich mediach, "DzGP" dodaje zaskakujący fragment.

*Polska stała się ofiarą dwóch agresorów* - mówił Lech Kaczyński.

Przed południem podobne słowa wypowiedział w Olsztynie podczas uroczystości otwarcia alei Ofiar Kaczyńskich" - czytamy w gazecie.

dgp

Ofiary były oczywiście Katyńskie, ale w tym przypadku chochlik drukarski zadziałał wyjątkowo perfidnie.
Czyżby jakiś prorok tam pracował? Jasnowidz na etacie?
No i tych dwóch agresorów - Jarek i Leszek - pasuje jak ulał.

Czy jest jakaś nagroda za przewidywanie przyszłości?
 

nortus
 

Zwykły budynek biurowy - Niemcy dbali o wygląd swoich miast. Najzwyklejszy budynek a jednak nawet on ma zdobienia w swojej elewacji.


I jeszcze coś. W sumie nie wie ile razy przechodziłem w pobliżu a nigdy go nie zauważyłem - balkon widokowy w murze odgradzającym dawną willę, po wojnie konsulat ZSRR a obecnie placówkę banku.
Willa ta to odrębny temat.
Z tego balkonu jest widok na park Kasprowicza, Rusałkę i młyn - gospodę na jeziorku.
I widok jaki był z tego balkonu i pewnie jest, tylko drzewa urosły.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: A co Ty Nortus - już idziesz spać? Tak z kurami?! Wstydziłbyś się. Pewnie zamierzasz czytać sobie pod kołderką, w tajemnicy przed Xylią, przyznaj się lepiej :-D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Alter_Ego: nie, no pewnie że nie idę spać, tylko się grzecznie żegnam z tymi co już idą lulu. A małpiszon teraz buszuje na balkonie - cholera ale już ciemno od godziny jest, więc i tak miałaby mnie za ogonem swym :D lubię czytać w dzień
 • awatar Alter_Ego: @Nortus & Xylia: A ja lubię książki o każdej porze dnia i nocy. Na leżaczku w ogrodzie, w przerwach pomiędzy pisaniem, do podusi też się dobrze czyta.
Pokaż wszystkie (3) ›