Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 4 lipca 2010

Liczba wpisów: 14

nortus
 
 • awatar Zenia&Emilia: Ja już mam dość tych upałów.. ale kawka na dzień dobry jest ;) Dobry Dzień.
 • awatar za 15 szósta: 21 kresek a jeszcze nie ma 12
 • awatar Stixi: Witamy b.cieplutko i pozdrawiamy Was Kotki:) Kawka tez juz zaliczona..Deserek na ostatnim zdjeciu zostawiamy na popoludnie jak bedzie jeszcze cieplej:)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Z dawnych gasometrów w Wiedniu powstały piękne apartamenty. Wyposażone są w przyjazne dla środowiska tarasy, ogrody wewnętrzne i przezroczyste dachy.


za kciuk pl
 • awatar Be Yourself !: Uwielbiam takie miejsca , tj. np stare fabryki przekształcone w centra handlowo-usługowe , lub apartamenty - loty . Oczywiście jeśli są dobrze zaprojektowane i wykonane .
 • awatar Be Yourself !: Niedaleko mnie stoi uroczy , od lat zamknięty , kościół , byłby fantastyczną galerią sztuki . Ehhh ....
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Cioty (złote baby, wróżki, czarownice[1]) – kobiety zajmujące się u niektórych plemion słowiańskich magią. Jak większość informacji dotyczących wierzeń słowiańskich informacje na ich temat przetrwały w tradycji ustnej i zostały spisane dużo później, tak więc informacje nie są stuprocentowo pewne. Kobiety, które nie posiadały magicznych mocy, ale posiadały rozległą wiedzę, nazywano wiedźmami.


Przyznam się, że ta definicja mnie zaskoczyła. Nigdy nie zastanawiałem się co znaczy słowo cioty.
Wiadomo kogo u nas się tak określa, obraźliwie.
Ale nie zastanawiałem się skąd się wzięło takie określenie.

Teraz tym bardziej nie rozumiem dlaczego tym określeniem nazywa się gejów.

definicja z wiki.
 • awatar Mirko: ciota (czarownica) pochodzi z gwary poznańskiej
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Guderian: ale to są wulgaryzmy. z tych co ja znam to nikt nie pasuje do załączonych w linku definicji. Owszem taki Gracjan jakby wzorowy był (mówię na podstawie tego co widziałem w TV i mediach, bo gościa nie znam). dzięki za linka, podam te definicje w dalszych komentarzach, ale nie wyjaśnia to skąd się wzięło określenie ciota dla geja.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Guderian: ale sodomitą jest każdy uprawiający seks analny, nie koniecznie z facetem, z kobietą również. to jest grzechem sodomii - współżycie z drugą osobą analnie. grzechem był każdy stosunek, który nie przyczyniał się do prokreacji, również onanizm. ciekawe jak się wtedy nazywał seks oralny? bo był już. to nie jest nasz wynalazek.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 


Licząca 70 osób reprezentacja studia tańca Shock Dance ze Szczecina zdobyła 4 medale w czeskiej Ostrawie na Mistrzostwach Świata w Disco Dance. Ponad 2500 tancerzy z 17 krajów tańczyło w sali widowiskowej CEZ Arena.

Shock Dance ze Szczecina podczas ubiegłorocznych występów w Bratysławie.


W najbardziej prestiżowej konkurencji na tych mistrzostwach - jaką są formacje dorosłych w Disco Dance - triumfowali Polacy. Szczeciński Shock Dance zdobył złoty medal i tym samym obronił tytuł mistrza świata zdobyty w zeszłym roku w Bratysławie.

Szczecińskie formacje zaprezentowały bardzo dobrej formie również w kategorii dzieci i juniorów.

Shock Dance Kids formacja Disco Dance dzieci do lat 11 zajęła 2. miejsce, zaś juniorzy zdobyli brązowy medal. Po zeszłorocznych sukcesach w kategorii dorosłych, w tym roku udało się aż trzy formacje umieścić w strefie medalowej. Polacy okazali się równie dobrzy także w mini formacjach dorosłych, gdzie po zaciętej walce szczeciński Shock Dance zdobył trzecie i piąte miejsce.

Studio Tańca Shock Dance powstało w 1998 i od tego czasu jest zrzeszone w Polskiej Federacji Tańca oraz International Dance Organization. Od samego początku odnosi sukcesy w Mistrzostwach Polski oraz Świata. Na swoim koncie ma również uzyskanie prestiżowego tytułu Najlepszej Szkoły Tańca za rok 2007 i 2008. Dodatkowo właściciele otrzymali tytuł Najlepszych Choreografów Techniki Street Dance.

Prowadzone w Shock Dance grupy od 1999 roku kwalifikują się do Kadry Polski na Mistrzostwa Europy i Świata.

 

nortus
 
Arcybiskup Józef Życiński


Udział w głosowaniu to przekładanie na język konkretu wielkich słów o patriotyzmie - uważa abp Józef Życiński, który oddał swój głos w Lublinie w komisji nr 3.

*Absurdem nazwał straszenie,że grzechem jest zagłosowanie na niewłaściwego kandydata* .
"To jest żenująca wizja katolickiego kraju" - dodał hierarcha.

"Chcę wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy wielkie zdania o patriotyzmie i o ojczyźnie potrafią przełożyć na język konkretu, zjawiając się przy urnach wyborczych. Bóg zapłać za to świadectwo konsekwencji" - powiedział metropolita lubelski dziennikarzom po głosowaniu.

Abp Życiński dodał, że jednak w polskiej rzeczywistości wciąż istnieją absurdy. W tym kontekście opowiedział o spotkaniu z osobą zaniepokojoną informacją, że "jeśli odda głos na niewłaściwego kandydata, to popełni grzech ciężki".

*To jest żenująca wizja katolickiego kraju,w którym straszy się,że kilkanaście milionów Polaków
chodzi w stanie grzechu ciężkiego,bo oddali głos nie tak,jak ktoś sobie życzył*  - powiedział metropolita lubelski.

Arcybiskup podkreślił, że "w obecności przy urnie" wyraża się nasza odpowiedzialność, troska o dobro wspólne i głos sumienia. "Jeśli ktoś kieruje się tymi kryteriami, daje świadectwo kultury chrześcijańskiej. Obawiam się, że grzeszą ci, którzy powtarzają absurdalne historyjki" - dodał.

dgp


Jeden z normalniejszych biskup w Polsce.
 • awatar Mirko: mnie właśnie na blogu opiernicza ktoś uważając, że łamię ciszę wyborczą :)
 • awatar tannat: mam coraz więcej szacunku dla księdza arcybiskupa
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Mirko: ty podawałeś kogo głosowałeś a to jest artykuł umieszczony przed chwilą na dgp i nie mówi na kogo głosować. można się domyśleć kto gra grzechem ale nie powiedziano wprost. a jest też pochwałą za udział w wyborach i wzywa do pójścia do urny.
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Pierwsza masowo produkowana pływająca elektrownia jądrowa świata, "Akademik Łomonosow" została zwodowana w Petersburgu.

Elektrownia ma zostać oddana do eksploatacji w 2011 i będzie składać się z dwóch 35 megawatowych reaktorów KLT-40, więc może zapewnić do 70 MW elektryczności (i 270 MW energii cieplnej).

Reaktory te to wodne reaktory ciśnieniowe (PWR), uznawane powszechnie za bardzo bezpieczne konstrukcje (jedyna awaria reaktora PWR do tej pory miała miejsce w elektrowni Three Miles Island
i obyło się bez ofiar śmiertelnych). Reaktory KLT-40 są stosowane przez Rosjan od dłuższego czasu na atomowych lodołamaczach klasy "Arktyka" i "Tajmyr" oraz atomowym barkowcu "Siewmorput". W budowanych przez Rosję pływających elektrowniach będą one montowane na barkach o długości 144 metrów i wyporności 21500 ton. Do roku 2015 ma zostać wybudowanych co najmniej siedem takich reaktorów.Pierwsza pływająca elektrownia jądrowa świata, MH-1A została zbudowana w latach sześćdziesiątych dla US Army i dostarczała 10 MW mocy strefie kanału Panamskiego, w latach od 1968 do 1975. Jednak później Stany zrezygnowały ze stosowania pływających elektrowni jądrowych, kiedy energia atomowa stała się niemodna a grupy ekologiczne uznały ją za kolejne wcielenie szatana.

Spoglądając na ropę zalewającą wybrzeża Meksyku czy czytając informacje o 230 ofiarach pożaru przewożące paliwo ciężarówki w Kongo warto się jednak zastanowić, czy na pewno rezygnacja z energii atomowej jest taka rozsądna. Kiedy się spojrzy na liczbę ofiar śmiertelnych na megawato-godzinę dla różnych źródeł energii, atom jest najbezpieczniejszy...
Rosjanie przekonują,że barki na których montowane są pływające reaktory są niezatapialne, a nawet w razie zatopienia katastrofa ekologiczna nie grozi dzięki pancernej obudowie reaktora. KLT-40 to taki sam reaktor jaki znajdował się na pokładzie atomowego okrętu podwodnego "Kursk", który zatonął 10 lat temu. Reaktor został po tym incydencie wydobyty na powierzchnię i odholowany do bazy morskiej w Zatoce Sajda, gdzie usunięto z niego paliwo.


Leszek Karlik

gw
 • awatar Atom Head: Myślałem że w zeszłym roku była już jedna?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Atom Head: możliwe, wiesz jak piszą nasi "dziennikarze" czasami.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

To już ostatnia część samochodów malowanych jak kraszanki na festiwalu w Moskwie.

Jak widać wyobraźnię niektórzy mieli niesamowitą: od kotów i Kubusia Puchatka po Miedwiediewa i fantasy.
 • awatar Edelweiss: Ooo, widzę, że jeden i dla mnie się znalazł... :)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 


Zdobyty 26 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie Szczecin dopiero 5 lipca oficjalnie przeszedł w polskie ręce.

Wcześniej Sowieci umożliwili działalność niemieckiemu zarządowi miasta i dwukrotnie zmuszali pierwszego prezydenta Piotra Zarembę do opuszczenia miasta (łącznie na kilkanaście dni), co ułatwiło im ograbienie Szczecina.

Decyzja Sowietów o przekazaniu Szczecina Polsce zapadła 28 czerwca, a więc na miesiąc przez konferencją w Poczdamie, gdzie alianci mieli podjąć ostateczne decyzje co do podziału Niemiec. 3 lipca Piotr Zaremba spotkał się w Berlinie z marszałkiem Gieorgijem Żukowem, który oznajmił: "Szczecin jest polski". Jeszcze 4 lipca Zaremba omawiał w Berlinie szczegóły przejęcia. Do Szczecina wrócił dzień później. 5 lipca o godz. 18 w bibliotece na drugim piętrze obecnego magistratu Zaremba spotkał się z niemieckim zarządem i nakazał opuścić mu Szczecin. Wieczorem milicja obsadziła główne budynki w mieście. Nie wiadomo było jednak, gdzie przebiega zachodnia granica miasta i zarazem Polski. Port nadal był we władaniu Sowietów. W mieście było 83 tys. Niemców i tylko 1,6 tys. Polaków.

Dodam, że na początku maja 1945r polskie władze Szczecina zostały zmuszone do opuszczenia miasta.
Polskie władze wojewódzkie przeniosły się do Koszalina, tam urzędowały do początku lipca.

W dniu 5 lipca w gmachu obecnego urzędu miasta nastąpiło jedyne pokojowe przekazanie miasta przez Niemców władzom polskim. Jeden w ewenementów
historii.
Od dnia opuszczenia władz polskich Szczecina istniały tu organizacje zajmujące się przebywającymi już tutaj Polakami - a było ich tylko 1600 osób a Niemców ponad 83.000.

Dlatego co roku 5 lipca Szczecin obchodzi swoje urodziny. W tym roku uroczystości trwają od piątku
aż do poniedziałku.

Warto nadmienić, że Szczecin później się zemścił na Koszalinie. Jak? Gdy szykowano nowy podział administracyjny kraju Szczecin pozbawił Koszalina praw miasta wojewódzkiego a nawet żądał w ogóle odebrania praw miejskich Koszalinowi. Jednak rząd postanowił pozostawić pozostawić prawa miejskie Koszalinowi, pozbawiając go nawet praw miasta powiatowego. Zdegradowano go do miasta nijakiego. Pytanie tylko dlaczego ?

W 1950r powstało województwo koszalińskie.
Później zmiana w 1975 podzielono je i powstało odrębne województwo koszalińskie oraz słupskie.
W 1998r zlikwidowano je i nastąpił ich aneksja i rozgrabienie: koszalińskie przyłączono do szczecińskiego - tworząc zachodniopomorskie, a słupskie włączono do pomorskiego.
A dlaczego nie powstało środkowopomorskie? Z powodów czysto politycznych, stąd pochodził ówczesny Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski (Białogard). Była to śmieszna forma zemsty.
Oczywiście przy każdych wyborach politycy, w tym jeden obecnie kandydujący obecnie, obiecywali powstanie nowego województwa. Mieszkańcy środkowego pomorza przegrali na rozbiorze i od 10 lat domagają się przywrócenia im wojewódzkiego statusu. Ale politycy mają to oczywiście w ...

Patrząc na poniższe mapy można zauważyć, że nasi administratorzy często zmieniali granice województw w 1945r i 1946r.
 • awatar ru19: witaj!!!
 • awatar warszawianin: "W 1998r zlikwidowano je i nastąpił ich aneksja i rozgrabienie: koszalińskie przyłączono do szczecińskiego..." - "rozgrabienie" dotyczy chyba tylko stołków urzędników? W przeciwnym wypadku co, znów będziemy "odzyskiwać polskie morze", tak jak to było z polityką zagraniczną? :) Kto "rozgrabił": szczecinianie, Polacy, Żydzi? :D ^^ PS. Ciekawy jestem, jak odbywało się przekazywanie innych miast z administracji niemieckiej do polskiej - że niby co, nie tak "pokojowo"? Były jakieś bitwy urzędnicze o Wrocław, Poznań, Zieloną Górę? warszawianin.blogspot.com
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @warszawianin: Stettin został przekazany kulturalnie, przy kawie i cygarach. Inne miasta były zajęte przez wojska polskie czy rosyjskie a Szczecin przekazy przez burmistrza Stettina nowym,polskim władzom. Nikt nie przekazywał Wrocka czy Gorzowa, zajęto je siłą. a tu przez 3 miesiące po wojnie rządzili jeszcze Niemcy.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 Po lewej: kot, który zobaczył nagiego twojego przyjaciela

po prawej: kot, który zobaczył ciebie nagiego
 

nortus
 

oraz sztuka ogniem pisana :)

A co do wyborów.

II turę na razie w sondażach wygrywa Bronek stosunkiem 53/47 lub 51/49 - zależy kto badał.

Wyniki będą jutro znane.
 • awatar Trippin: Hah, Putin z Miedwiediewem wymiatają , ja sobie chyba dam Bronka i Donka, chyba ze Kaczynski wygra to Donka i Jarka :P na auto , którego nie mam :P
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @ANINA: a to jeszcze nie najlepsze :D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Trippin: nie sądzę żebyś długo się cieszył takimi malowankami :D
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

10 najlepszych maszyn wojennych


Przez wieki technika wojskowa poczyniła ogromne postępy. Dzisiejsze czołgi, samoloty czy okręty to prawdziwie zaawansowane maszyny,które zmieniły oblicze pola walki.

Poznajcie 10 najbardziej zaawansowanych rozwiązań bojowych w  poszczególnych kategoriach.

Wybraliśmy najbardziej zaawansowane i jednocześnie
przerażające rozwiązania, jakie ma nam do zaprezentowania dzisiejsza technika wojskowa. Nie będziemy tutaj zdradzać szczegółów,ale z pewnością
nie chcielibyście stanąć przeciwko którejkolwiek z tych maszyn, gdy nie byłaby ona po waszej stronie.

Warto zauważyć,że większość z tego zaawansowanego sprzętu znajduje się na wyposażeniu armii Stanów Zjednoczonych. Mamy więc nadzieję, że nikt nagle nie odkryje na terytorium Polski bogatych pokładów ropy naftowej.

Zaprezentowane w galerii technologie stanowią subiektywny wybór redakcji wp pl.1. Najlepszy czołg

Po II Wojnie Światowej Niemcy mieli zakaz produkcji czołgów, jednak po zniesieniu tego ograniczenia ponownie pokazali, że wiedzą jak te maszyny produkować. Na miano najlepszego czołgu świata naszym zdaniem zasługuje niemiecki drapieżny kot - Leopard 2. Ta piekielna maszyna zza Odry to prawdziwy majstersztyk wojskowej technologii. Czołg ma budowę modułową, dzięki czemu jest prosty w naprawie, w przypadku uszkodzenia zwyczajnie wyrzucany jest zepsuty moduł i zastępowany działającym. Jak wykryć uszkodzone moduły? Wystarczy podłączyć urządzenie niezbędne w pracy każdego dzisiejszego mechanika – laptopa. Czołg napędzany jest popularnym w armii i przemyśle 12-cylindorwym silnikiem Diesla, który zapewnia 1500 koni mechanicznych. Spalanie? Banalne 300 litrów na 100 km po drogach i 500 litrów na 100 km na bezdrożu. Leopard 2 może pokonać około 500 km bez tankowania, wjeżdżać na metrowe przeszkody oraz poruszać się pod wodą o głębokości do 4 m. Maksymalna prędkość tego potwora to około 70 km/h. Kierowanie czołgiem odbywa się za pośrednictwem specjalnego systemu komputerowego. Załoga czołgu chroniona jest przez potężny pancerz, który zdolny jest wytrzymać wybuch miny, zagrożenia atomowe, biologiczne i chemiczne. Oczywiście czołg ma przede wszystkim służyć do ataku. Leopard 2 sieje zniszczenie w szeregach wrogów za pomocą głównego działa 120 mm oraz dwóch karabinów maszynowych 7.62 mm. Nowoczesne systemy kierowania ogniem pozwalają na strzelanie do celów w ruchu po wyboistym terenie. Wszystko czego potrzebuje załoga Leoparda 2 to wskazanie celu, reszta to tylko formalność.2. Najlepszy samolot myśliwski

Niewidzialny dla radarów, zaprojektowany jako myśliwiec przewagi powietrznej, ale zdolny również do przeprowadzania ataków na cele naziemne, prowadzenia nasłuchu elektronicznego i wojny elektronicznej – taki właśnie jest F-22 Raptor, najlepszy samolot bojowy świata. Oficjalne dane mówią, że samolot może osiągać prędkość około 1,5 Macha, ale nieoficjalnie mówi się osiągach rzędu 2,5 Macha. Zdaniem wielu specjalistów F-22 jest w stanie pokonać wszystkie maszyny przeciwnika. Samolot posiada 3 komory uzbrojenia, zaszyte w konstrukcji samolotu, aby nie zaburzać niewykrywalności. Istnieje jednak możliwość podwieszenia pod skrzydłami dodatkowych broni, ale wiąże się to ze zmniejszeniem właściwości stealth, manewrowości oraz zasięgu. Dodatkowo pilot ma do dyspozycji działko 20 mm, ale ograniczona ilość amunicji pozwala jedynie na około 5 sekund ciągłego ostrzału. Jeśli chcesz zostać pilotem wojskowym, sugerujemy załatwienie sobie najpierw amerykańskiego obywatelstwa, ponieważ zgodnie z amerykańskim prawem eksport Raptora poza USA jest zabroniony.3. Najlepszy okręt podwodny

Okręty podwodne klasy Virginia zostały zaprojektowane, aby zastąpić modele typu Seawolf oraz Los Angeles. Jednak Virginia w porównaniu do okrętów klasy Seawolf są wolniejsze, osiągają mniejsze głębokości zanurzenia, przenoszą mniej broni i słabiej nadają się do operacji arktycznych
Dlaczego więc uznaliśmy te okręty za najlepsze na świecie? Ponieważ dzięki zaawansowanym rozwiązaniom zmniejszającym kawitację są cichsze, posiadają najnowsze systemy elektroniczne, mają lepsze systemy umożliwiające nasłuch i obserwację otoczenia, a poza torpedami posiadają pionowe wyrzutnie umożliwiające przeprowadzenie ataku nuklearnego. Poza tym Virginia dysponują miniaturowym okrętem podwodnym, który pozwala dostarczyć na ląd oddział komandosów Navy Seals, gdzie komando foki bez trudu pozbędzie się dyktatora wrażego państwa i wróci niezauważenie na pokład okrętu. Najnowszym okrętem tej klasy jest New Mexico przyjęty do służby w marcu tego roku. Amerykanie posiadają obecnie 6 okrętów tej klasy - po jednym na każdy kontynent.


4. Najlepszy okręt

Okręty podwodne to przerażająca broń, ale jeżeli naprawdę chcesz nastraszyć przeciwnika nie powinieneś chować się pod wodą, ale spojrzeć mu prosto w oczy. Amerykanie z pewnością zgadzają się z tą dewizą, ale wolą patrzeć w oczy z pokładu okrętu klasy Nimitz -jednego z największych okrętów wojennych świata. Lotniskowiec klasy Nimitz mierzy 333 m długości, a dzięki napędowi atomowemu może rozwinąć prędkość do 30 węzłów (56 km/h). Okręt może pływać bez przerwy przez 20 lat co sprawia, że ma nieograniczony zasięg. Lotniskowce mogą przenosić do 90 samolotów, którymi zazwyczaj są myśliwce F/A-18F Super Hornet i F/A-18C Hornet. Sam okręt to prawdziwe pływające miasto, w którym mieszka 3200 członków załogi, nie licząc 2480 osób do obsługi samolotów i śmigłowców. W razie ataku przez zdesperowanego wroga, okręt dysponuje obronnymi systemami rakietowymi, działkami przeciwlotniczymi, torpedami oraz systemami do prowadzenia walki elektronicznej. Jeśli wróg nie przestraszy się jednego okrętu klasy Nimitz, USA dysponują 10 takimi jednostkami.


5. Najlepszy śmigłowiec bojowy

Jeśli myślicie, że załoga czołgu ukryta za grubym pancerzem może czuć się bezpieczna to jesteście dużym błędzie. W momencie, gdy na horyzoncie pojawią się śmigłowce AH-64 Apache Longbow żaden wróg nie jest bezpieczny. Radar zamontowany nad głównym rotorem pozwala śmigłowcowi ukryć się za przeszkodą, wykryć położenie wroga, a następnie wychylić się tylko na czas potrzebny do zniszczenia wybranych celów, aby później ponownie zniknąć za osłoną.Najnowsze systemy elektroniczne
w które wyposażony jest Apache uzupełniane są przez zestaw uzbrojenia, z którego najciekawsze są chyba rakiety Hellfire przeznaczone do niszczenia czołgów oraz działko, zintegrowane z hełmem pilota, dzięki czemu zawsze jest ono skierowane w stronę, w którą patrzy pilot. Dodajmy jeszcze, że śmigłowiec przystosowany jest do wykonywania działań zarówno w dzień, jak i w nocy. Mało? To może wspomnijmy o tym, że łopaty wirników mogą pracować nawet po wielokrotnym przestrzeleniu, piloci chronieniu są przez potężny pancerz, a w wypadku awaryjnego lądowania lub zestrzelenia mają oni 100 proc. szansę przeżycia (przy prędkości opadania około 45 km/h). Do tego o skuteczności tej konstrukcji świadczy wielokrotne jej wykorzystanie w działaniach bojowych, w których AH-64 sprawdziły się wyśmienicie siejąc spustoszenie w szeregach wrogów.


6. Najlepszy bombowiec

Jaki powinien być idealny bombowiec? Powinien dostać się niepostrzeżenie nad cel, zrzucić bomby i równie niepostrzeżenie wrócić do bazy. Dokładnie tak działa amerykański B-2 Spirit. Ten wykonany w technologii stealth bombowiec strategiczny jest zdolny do przenoszenia bomb konwencjonalnych i jądrowych. Konstrukcja samolotu oparta jest na układzie latającego skrzydła. Poza konstrukcją utrudniającą wykrycie samolotu przez radary, zastosowano również silniki ukryte w poszyciu i specjalnie chłodzone, aby zmniejszyć ślad termiczny maszyny. Jakby tego było mało, B-2 Spirit może pokonać 11 000 km bez tankowania, a w powietrzu może spędzić do 50 godzin - sprawia to że, zasięg bombowca jest nieograniczony i może on zaatakować dowolny cel na ziemi. My możemy jednak spać spokojnie, gdyż jedynym państwem, które posiada te maszyny jest nasz główny sojusznik – Stany Zjednoczone.


7. Najlepsza artyleria

Często zamiast atakować wroga w bezpośredniej walce, lepiej jest zniszczyć go z dużej odległości, tak żeby nie zorientował się nawet kiedy i co go trafiło. W tym właśnie celu stworzono działa samobieżne, z których chyba najbardziej przerażającym jest Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) - niemieckie działo kalibru 155 mm. PzH 2000 wyposażono w systemy automatycznie obliczające odpowiednie ustawienie lufy, które pozwoli trafić w wybrany cel, przy czym wróg może znajdować się w odległości nawet 30 km. Rekordowa odległość z jakiej udało się trafić cel to 56 km, przy wykorzystaniu pomocniczego napędu rakietowego w pocisku. PzH 2000 charakteryzuje się wysoka szybkostrzelnością ; 3 strzały można oddać w 9 sekund, 10 strzałów w 56 sekund i może oddać od 10 do 13 strzałów na minutę w zależności od stopnia nagrzania lufy.


8. Najlepszy samolot zwiadowczy

W dzisiejszych wojnach niezastąpiona dla zwycięstwa jest informacja o wrogu. RQ-4 Global Hawk to bezzałogowy samolot, mogący prowadzić rozpoznanie bez przerwy przez 24 godziny z pułapu 20 km. Samolot ten nie musi korzystać z lotnisk w rejonie konfliktu zbrojnego, albowiem może wystartować np. z terenu USA i prowadzić rozpoznanie w dowolnym punkcie kuli ziemskiej. Jest to system całkowicie autonomiczny i po odpowiednim zaprogramowaniu może wykonywać zadania bez udziału operatora. Na płatowcu zamontowano najnowocześniejsze komputery, które przejęły rolę kontrolera i operatora lotu, niemniej jednak wykonywane zadanie w każdej chwili może zostać zmienione lub przerwane przez operatora naziemnego. System nawigacyjny Global Hawk składa się z precyzyjnego sytemu inercyjnego INS oraz systemu satelitarnego GPS. Aparat posiada także pasywne oraz aktywne systemy zakłócające promieniowanie elektromagnetyczne, wyrzutnię flar termicznych oraz holowany pozorny cel. To w połączeniu z dużym pułapem operacyjnym, powoduje, że aparat ten jest niezwykle trudny do wykrycia i zestrzelenia. Na jego pokład można załadować nawet do 1500 kg sprzętu specjalistycznego. Standardowym wyposażeniem są czujniki elektrooptyczne, na podczerwień oraz radiolokator.


9. Najlepszy robot wojskowy

Roboty TALON produkowane przez Foster-Miller to zaawansowane platformy mobilne, które zostały przystosowane do przenoszenia broni. Wyobraźcie sobie żołnierza, który nigdy się nie zmęczy, nie można go zabić, może przenosić broń konwencjonalną, chemiczną lub właściwie dowolną inną, ma czworo oczu, które mogą widzieć zarówno w dzień, jak i w nocy – właśnie taki jest opisywany robot bojowy. Trzy maszyny tego typu weszły w skład wyposażenia amerykańskiej armii w Iraku, stając się jednocześnie pierwszymi robotami, którym umożliwiono przenoszenie broni w konflikcie zbrojnym. Co ciekawe, Amerykanie nigdy nie użyli tych maszyn w bezpośrednim starciu.10. Najlepszy sprzęt dla żołnierza

Postanowiliśmy dodać tę kategorię ponieważ już niedługo żołnierze na polu walki dostaną zupełnie nowe możliwości. Wszystko dzięki prototypowym egzoszkieletom, które na pewno zmienią sposób w jaki prowadzone będą działania piechoty w przyszłości. Mechaniczne, sztuczne szkielety pozwolą przenosić ciężkie przedmioty o wadze nawet kilkuset kilo oraz pokonywać dużo większe odległości dzięki odciążeniu kończyn żołnierza. Po tym sprzęcie kolejnym krokiem mogą być już tylko autonomiczne roboty zastępujące człowieka na polu walki.

11. Najlepszy robot przyszłości
Jeśli mowa o robotach przyszłości, to pierwsze kroki w kierunku stworzenia takiego urządzenia już poczyniono. Przedsiębiorstwo inżynierii lądowej "Boston Dynamics" specjalizujące się w branży robotyki oraz realistycznych symulacji zdarzeń i zachowań ludzkich opracowało prototypowy projekt robota o wdzięcznej nazwie "BigDog", który być może znajdzie swoje zastosowanie w armii.
 • awatar krzyslav: Z dziką radoscią popolemizuję sobie. Militaria to mój konik i nie ze wszystkim co tutaj napisano sie zgadzam. 1.Mając do wyboru Leoparda i izraelską Merkavę w starciu czołowym, większość czołgistów świata wolałoby siedzieć w ...Merkavie. 2.Raptor jest samolotem tak tajemniczym że z przecieków wynika owa tajemniczość kryje także jego wady. 3.Virginia jest tak naprawdę dopiero odpowiedzią Stanów na rosyjskie Tajfuny i okrety klasy Kursk. Poprawa ekonomii Rosji może znów zachwiać amerykańska dominacją w tej dziedzinie. 4.Jeśli pływajace lotniska do pilnowania źródeł ropy na świecie uznamy za okrety ...OK. Po co w takim razie USA wciąż utrzymuje zakonserwowane pancerniki z 2WŚ użyte ostatnio w wojnie w zatoce? 8.GlobalHawk trudny do wykrycia i zniszczenia? MiG25 z lat 60tych miał odpowiednie osiagi, potęzny radar i rakiety by go przechwycić, a czas nie stoi w miejscu. Wiecej pieniedzy wydanych na uzbrojenie nie znaczy ze jest ono lepsze i nie oznacza wygranej. Wietnam i Afganistan dowodem.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @krzyslav: nie będe polemizował bo się nie znam na wojskowości. ale co do ostatniego: nie świadczy to o złej technice tylko o jednym: z narodem wojny nie wygra nikt. Żadna technika i miliony żołnierzy nie pokonają wroga jeśli jest nim cały naród. A tak było w Wietnamie i jest w Afganistanie.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Kolorowych snów.

Aaaaaaaaaa wiecie, że najlepszy barman pracuje w Szczecinie?

Najlepszy barman w Polsce jest ze Szczecina. Teraz może podbić świat

Najlepszy barman w Polsce to Grzegorz Szumski ze Szczecina. Został wyłoniony spośród 38 barmanów z całego kraju i będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Barmanów w Singapurze.


Grzegorz Szumski okazał się najlepszym barmanem w Polsce dzięki swojemu autorskiemu koktajlowi. Jego składniki dobierał bardzo starannie do ostatniego dnia przed swoim występem. A jakie to składniki, to oczywiście tajemnica.

Oceniano kolor, aromat, technikę przygotowania i oczywiście smak koktajlu. Każdy z barmanów miał 6 minut na przygotowanie swojego napoju w kategorii After Diner Short, czyli małego, słodkiego i mocnego koktajlu.

Grzegorz Szumski pokonał pozostałych 37 barmanów i tym samym drugi rok z rzędu będzie reprezento-
wał Polskę na Mistrzostwach Świata Barmanów. Tym razem odbędą się one w listopadzie w Singapurze.

Przypomnijmy, że w 2009 roku na mistrzostwach w Berlinie Grzegorz Szumski zajął piąte miejsce na świecie. W zawodach startowali wtedy reprezentanci 58 krajów.

gs24