Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 31 lipca 2010

Liczba wpisów: 8

nortus
 

Mobilna kawiarnia - przyczepa dla kawiarza od Bobby'ego Lowe'a


Kawa – wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia. Wszyscy kawiarze doskonale wiedzą, że czarna parzona w domu nigdy nie będzie smakowała tak, jak z kawiarnianego ekspresu, no chyba że ktoś taki ekspres posiada.

Nescafe Nomadic Cafe Center – wynalazek stworzony przez Bobby’ego Lowe’a to mobilna kawiarnia, która jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy uwielbiają delektować się smakiem świeżej, parzonej kawy.

banzaj pl

Smacznej kawuni i miłego dnia ... z kawką w łapce
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Het Schip Museum

Amsterdam to miasto eksperymentów architektonicz-
nych, a Het Schip, osiedle powstałe na początku ubiegłego wieku, jest tego najlepszym przykładem.

Wielu Amsterdam kojarzy się z malowniczymi kanałami, domami na wodzie i ultranowoczesną architekturą, którą można podziwiać wzdłuż nabrzeża portowego. Podczas zwiedzania Wenecji Północy warto wybrać się także do dzielnicy o dźwięcznie brzmiącej nazwie Spaarndammerbuurt, aby przekonać się, że to miasto kryje jeszcze wiele tajemnic...

W spokojnej dzielnicy mieszkalnej na obrzeżach centrum Amsterdamu wyłania się nietypowe amsterdamskie osiedle Het Schip powstałe w 1919 roku. Ten niezwykły budynek, nazwany po prostu "statkiem", budzi wiele skojarzeń.
Jego projektantem był Michel de Klerk, współtwórca
Szkoły Amsterdamskiej,jednej z odmian architektury
ekspresjonistycznej, rozwijającej się na początku ubiegłego wieku. Dynamiczna bryła budynku, który z każdej strony zaskakuje widza różnorodnością rozwiązań architektonicznych prezentuje jeden z najlepszych przykładów tego stylu. Budynki z kręgu Szkoły Amsterdamskiej charakteryzują się ekspresją w kształtowaniu bryły oraz użyciem cegły,która przeobraża się w skomplikowane detale architektoniczne, często o organicznych kształtach.

W budynku mieszczą się 102 mieszkania, które pierwotnie przeznaczone były dla klasy robotniczej
Znajdowała się tu także niewielka poczta. Od  2001 roku pomieszczenie, w którym zachowano oryginalny wystrój mieści się muzeum Amsterdamskiej Szkoły Architektury (www.hetschip.nl). Do zwiedzania udostępniono także mieszkanie modelowe połączone z najbardziej charakterystycznym elementem budynku, wysoką na kilkanaście metrów wieżą. Pełni ona jedynie funkcję dominanty architektonicznej. Wewnątrz znajduje się plątanina drewnianych elementów konstrukcyjnych. Przerost formy nad treścią? Być może, jednak dzięki tym nietypowym zabiegom architektonicznym budynek robi niepowtarzalne wrażenie, które zostaje w pamięci na długo...

bryla pl


Amsterdam-to-miasto-eksperymentow-architektonicznych- (1).jpg
Wikistrony:
 

nortus
 
  • awatar Alter_Ego: Dobre - wykaz pieśni :-D
  • awatar orionblues: a mi to przypomina piosenkę z dawnych lat grupy NO TO CO, te opolskie dziołchy, wielkie paradnice, kazały se poszyć,,,,,,to chyba jedna z tych paradnic, w oszałamiającej sukni paradnej, widać że to dziewczyna sportowca moherowego,,,,,pozdro,
  • awatar amator.fotografii: muszę sobie druknąć i do roweru przyczepić:)hihi
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Właściciel browaru Mrożony Statek Jan Nijboer twierdzi, że wyprodukował najmocniejsze piwo świata, które zawiera 60% alkoholu.

- Nie pije się go jak piwo, lecz jak koktajl, w ładnym kieliszku do koniaku lub whisky-powiedział Nijboer holenderskiej agencji ANP, którą cytuje portal Yahoo News.

Reuters nazywa Nijboera "piwowarem z zamiłowaniem do walki z konkurencją", bo przyznał on w rozmowie z ANP,że do wyprodukowania ekstramocnego trunku skłoniły go browary szkockie, eksperymen-tujące z coraz większą zawartością alkoholu w piwie.

Poprzedni rekord Nijboera - 45-procentowe piwo Oblix - został przyćmiony przez Szkotów. Mały tamtejszy browar BrewDog uwarzył niedawno 55-procentowe piwo o nazwie "Koniec historii" (The End of History). Wyprodukowano tylko 12 butelek, a w każdej było - pisze Reuters-wypchane zwierzę (agencja nie podała jakie, ani jakich rozmiarów). Minimalna cena, jaka osiągnęła butelka "Końca historii" to 780 dol.

Nijboer odpowiedział na "Koniec historii" swoim 60-procentowym "Zacznij przyszłość" (Start the Future). Można je kupić w "Mrożonym statku" po 45 dol. za butelkę (1/3 litra).

Wyścig ze Szkotami stał się dla Nijboera małą wojna konkurencyjną. Ale należy ją postrzegać, jako żart - dodaje piwowar.

wp pltylko czy to jest jeszcze piwo?
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 Dziś to wielkie metropolie, zamieszkiwane przez miliony osób i odwiedzane przez rzesze turystów. Ale za jakiś czas może pozostać po nich jedynie wspomnienie.

Neapol, Włochy


Stolica Kampanii, zamieszkiwana przez ponad milion osób, leży nad zatoką Neapolitańską, u stóp Wezuwiusza. To właśnie bliskość jego masywu stanowi dla miasta największe zagrożenie. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Wybucha mniej więcej raz na sto lat. Ostatnia znacząca aktywność miała miejsce w 1944 roku. Gruba warstwa popiołu pokryła wówczas wszystko, co napotkała na swojej drodze.


Mexico City, Meksyk


Populacja stolicy wynosi ok. 9 mln, natomiast całej aglomeracji ok. 19 mln. Mieszkańcy zużywają ogromne ilości wód gruntowych, co powoduje powolne osiadanie miasta. Według szacunków, w ciągu ostatnich 100 lat miasto obniżyło swoje położenie o 9 metrów! Stolica rozrasta się błyskawicznie, potrzebne są większe ilości wody i w związku z tym metropolia opada w zatrważającym tempie.


Wenecja, Włochy


Nie od dziś wiadomo, że także jedna z największych atrakcji turystycznych Italii powoli ginie. Podczas ostatnich stu lat, położone na bagnistych wyspach miasto opadło o około 24 centymetry. Wenecja walczy z ciągłymi podtopieniami, zabytkowe budynki niszczeją z powodu zanieczyszczonej wody. Czy władze miasta podejmą w końcu jakieś kroki w celu uratowania tej włoskiej perełki?

Chicago, USA


Trzecie co do wielkości miasto w USA stanowi prawdziwe centrum przemysłowe, komunikacyjne i rozrywkowe. To tu jest też największe skupisko Polonii na świecie - ponad milion naszych rodaków żyje w amerykańskiej metropolii. Niestety jej przyszłość też nie jest świetlana. Zmorą Chicago jest pogoda – coraz częściej latem zdarzają się okresy suszy, przerywane bardzo obfitymi opadami. Podtapiane są ulice i domy, autostrady i tory kolejowe są nieprzejezdne. Uszkodzona infrastruktura uderza przede wszystkim w gospodarkę, ale także branżę turystyczną i oczywiście mieszkańców.


Bangkok, Tajlandia


Już dziś ta azjatycka metropolia leży jedynie 2 metry nad poziomem morza i podczas sezonu monsunowego jest bardzo zagrożona. Grząskie podłoże i ciągłe wypompowywanie wód gruntowych powoduje, że według szacunków, Bangkok opada 5 centymetrów rocznie. Jeśli władze nie stworzą planu ratowania miasta, grozi mu zagłada.

Detroit, USA


Chicago nie jest jedynym amerykańskim miastem na naszej liście. Położonemu tuż przy granicy z Kanadą, Detroit nie zagrażają jednak zmiany środowiskowe. Przyczyną powolnego upadku miasta jest masowa emigracja ludności. Kiedyś była to stolica przemysłu motoryzacyjnego. Jednak od 1950 roku liczba mieszkańców zmniejszyła się o połowę! Przyczyną jest kryzys gospodarczy, który spowodował ogromne bezrobocie, przede wszystkim w przemyśle samochodowym. Niektóre dzielnice mieszkaniowe zostały w całości opuszczone.

wp pl


chętnie bym dorzucił jeszcze kilka miast, i to nawet blisko ... :D
  • awatar Obiektyw-NIEJ: Jeremy Clarkson w 'Motoworld' pokazuje Detroit - jeśli ktoś chce pokazać obraz upadku, miasto widmo, kręci w tym mieście". Szkoda, że tak daleko, byłby niezły kąsek na eksploratora :)
  • awatar Alter_Ego: Wenecja jest piękna - fakt, ale woda w kanałach cuchnie miejscami tak odrażająco, że przyjemność zwiedzania bywa momentami wątpliwa.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Nagrody *Europe 40 under 40*  przyznawane są co roku przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies wraz z The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design. Mają na celu wyróżnić młodych, czyli takich, którzy nie przekroczyli jeszcze czterdziestki, projektantów z Europy. Co roku na liście pojawiają się kolejne polskie nazwiska. Również w tej edycji nie zabrakło polskich wyróżnień.

W tym studio HS99 z Koszalina


bryla pl


Nagrody--Europe-40-under-40--przyznawane-sa-co-roku.jpgprzykładowe wyróżnione projekty nagrodzonych pracowni
 

nortus
 
Część PiS i Radio Maryja bije w poezję Miłosza

Paru posłów PiS oprotestowało projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 *Rokiem Czesława Miłosza* .

Do protestu przeciwko - jak nazywają go ludzie związani z Radiem Maryja - antypolskiemu poecie przyłączyła się m.in. Anna Sobecka, była spikerka stacji.


"Czytałam poezję Czesława Miłosza i według mnie obrażał Polaków i Polskę. Znam wiele osób podobnie myślących. Na pewno będą protesty" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Józefa Doboszewska, prezeska związanego z Radiem
Maryja krakowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego

"W zeszłym roku Doboszewska protestowała przeciwko
pomysłowi postawienia Miłoszowi w Krakowie pomnika - pisze "Gazeta Wyborcza".
"Był anty-Polakiem. Nienawidził Polski i katolicyzmu" - cytuje ją gazeta. Protest wysłała do prezydenta Lecha Kaczyńskiego,rządu,Sejmu i radnych Krakowa.

Przed trzema laty radni PiS z Bochni sprzeciwili się nadaniu imienia Miłosza miejscowemu gimnazjum. Teraz paru posłów PiS oprotestowało projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 "Rokiem Czesława Miłosza", zgłoszony marszałkowi Sejmu na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji kultury - donosi "Gazeta Wyborcza".

Gwoli przypomnienia: Rok Miłosza świętowany będzie nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji. W Polsce kulminacją ma być majowy Festiwal Miłosza w Krakowie. Przy organizacji zamierzają współpracować władze miasta , Uniwersytet Jagielloński i Instytut Książki.


wp pl   gw


Rozumiem, ze wg nich za zaszczyceniem zasługuje wyłącznie towarzysz Jarek.  


Dedykuję ten wiersz Czesława Miłosza podobnym oszołom PIS i Radio M. - i może niech podadzą listę godnych polskich pisarzy, poetów, śpiewaków,
rzeźbiarzy i malarzy. Bo wiem już, że Mickiewicz i Słowacki i Konopnicka i w zasadzie wszyscy są źli. Więc proszę podać listę tych dobrych.


KTÓRY SKRZYWDZIŁEŚ

Który skrzywdziłeś człowieka prostego
Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając,
Gromadę błaznów koło siebie mając
Na pomieszanie dobrego i złego,

Choćby przed tobą wszyscy się skłonili
Cnotę i mądrość tobie przypisując,
Złote medale na twoją cześć kując,
Radzi że jeszcze jeden dzień przeżyli,

Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta
Możesz go zabić - narodzi się nowy.
Spisane będą czyny i rozmowy.

Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.

Washington D.C., 1950
Przypomnę,bo pewnie oni nie wiedzą ale ten wiersz
jest umieszczony na Krzyżu Stoczniowców Gdańskich
Czesław Miłosz (ur.30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji,do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce;
  • awatar Lelumpolelum: to moze niech gazeta wyborcza poczyta troche wypowiedzi Miłosza o Polsce i Polakach, zdziwiłbyś sie gdybyś je znał
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @LelumPolelum: część znam. dość dobrze go przerabialiśmy. dlatego pisałem, żebyś podał tych prawdziwych Polaków - twórców. Bo z tego co słyszałem to NIKT kto tworzył przed 1990r nie zasługuje na uznanie, nawet do Galla się IPN przyczepił. Czekam na listę prawdziwych Polaków.
  • awatar Lelumpolelum: nie mówiłem o wierszach ale o wypowiedziach miłosza na nasz temat
Pokaż wszystkie (20) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (3) ›