Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 23 lipca 2010

Liczba wpisów: 8

nortus
 
 • awatar madleine: fajnie Ci- Mazowsze dalej płynie od upałów. Choć wiaterek się momentami taki fajny zrywa
 • awatar tannat: fakt, centrum dalej się roztapia...zatanczyłabym w deszczu :)
 • awatar kokosowy'bananek: eee poważnie ? u mnie Sahara c.d. :p
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 


Finlandia podobnie jak kraje środkowej i północnej Europy przeżywa falę upałów. Pomimo upałów spadł tam pierwszy śnieg.

Kończący się lipiec był w środkowej i południowej Finlandii najgorętszym miesiącem od lat. W niektórych miejscowościach od pięćdziesięciu lat nie obserwowano podobnych temperatur. Rekord krajowy padł kilka dni temu, gdy zanotowano nieco ponad 32 stopnie.

Media radziły Finom, jak przetrwać tak niezwykłe upały, i ostrzegały równocześnie przed plagą os i gzów.


Tymczasem dzisiaj spadł w kraju *pierwszy śnieg tego lata*  jak to określiło Fińskie Radio. W zachodniej Laponii temperatura spadła poniżej minus jednego stopnia. Drobny śnieg pokrył na jakiś czas dachy, drzewa i trawę.

Pojawienie się śniegu w lipcu zaskoczyło turystów i nawet stałych mieszkańców. Meteorolodzy też przyznają, że jest to rzadkie zjawisko.


wp pl

zimo wracaaaaaaaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjjjjj
 • awatar amator.fotografii: pogadamy zima jak znów przywali śniegiem będzie lato wróć :P
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amator.fotografii: wtedy będę wołał Słońcaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 • awatar mój jest ten kawałek: a ja nie zima jak dla mnie jest miodzio, a dwa ostatnie zdjęcia malina znaczy jarzębina, pozdrawiam
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Wiecie co, dostałem zagadkę SMSem i nie mogę sobie z nią dać rady.

Nad jakim morzem leży Szwecja?
Nad morzem bałtyckim czy czarnym.

I nie wiem co odpowiedzieć, bo ja myślałem że nad morzem czerwonym lub zielonym.

No i nie wiem co odpowiedzieć?
A mogę wygrać 1 mln euro.

Pomożecie?

:D :D :D :D :D
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 

Najniezwyklejsze kościoły świata

Przed nami wakacje,czas podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Punktem obowiązkowym każdej wycieczki są zazwyczaj kościoły - najwspanialsze i najpotężniejsze budowle, jakie zbudował człowiek. Bryła wybrała dla planujących dalekie wyjazdy przewodnik po najbardziej niezwykłych, dziwnych i niespotykanych świątyniach na świecie.
Będąc na Islandii
warto zobaczyć Hallgrimskirkja, czyli tłumacząc na bardziej zrozumiały język- kościół Hallgrimur, który jest największym kościołem na wyspie, a zarazem 6 najwyższą budowlę w tym małym kraju (większość z nich to maszty radiowe i telefoniczne). Majestatyczna budowla stoi w centrum Rejkiawiku i jest widoczna z wielu punktów miasta. Kościół nazwano tak na cześć islandzkiego poety Hallgrimura Peturssona.

Kościół według projektu lokalnego architekta - Guthjóna Samuelssona budowano bardzo długo, bo od 1945 roku do 1986.

Najbardziej charakterystycznym elementem świątyni Hallgrimskirkja jest jej wieża mierząca 74,5metra
która na swoim szczycie mieści punkt widokowy; nie trzeba się tam wdrapywać, bo zwiedzających zawozi winda. Bryła wieży przypomina z jednej strony gigantyczne organy z piszczałkami, z drugiej islandzki krajobraz z jego strzelistymi, bazaltowymi klifami.Las Lajas Cathedral
wygląda jak ilustracja do powieści fantasy, choć to jak najbardziej rzeczywisty kościół w Kolumbii,
w departamencie Narino,niedaleko granicy Ekwadoru

Budowana w latach 1916-1949 świątynia to rzymsko-katolicka bazylika w neogotyckim stylu. Gdyby na tym zakończyć opis, byłby to kościół jakich w Ameryce Południowej wiele. Ale świątynia powstała nad kanionem rzeki Guaitara.

Las Lajas Cathedral wisi niejako w powietrzu, kościół stoi bowiem na moście. Ta niezwykła lokalizacja została spowodowana tym, że właśnie wśród tutejszych skał ukazała się postać Matki Boskiej w 1754 roku dwójce kobiet. Na cześć tego objawienia powstał w XIX wieku skromny kościołek, jednak wierni postanowili wybudować bardziej okazałą świątynię.


Maringi
Czy to wyrzutnia rakietowa? Nie, to katolicka katedra w centrum Maringi w stanie Parana w Brazylii. Kościół stanowi niezwykle smukły stożek wysokości 124 metrów. Jest to najwyższa świątynia w Ameryce Południowej i 16 na świecie.

Katedra w Marindze to dzieło architekta Jose Augusto Belluccigo, który inspirował się radzieckim sputnikiem. Kościół budowano bowiem w latach 1959-1972, kiedy świat fascynował się podbojem kosmosu. Betonowy stożek otacza łańcuch kaplic.


kościół św. Jerzego w Lalibela
Czy potraficie sobie wyobrazić kościół wybudowany z jednego kawałka skały? Niemożliwe? To spójrzcie na kościół św. Jerzego w Lalibela w północnej Etiopii. Wykuto go w skale najprawdopodobniej na początku XIII wieku na rozkaz króla Etopii Gebre Mesqel Lalibela. Z zewnątrz widać tylko dach na planie równoramiennego krzyża, bo cała świątynia znajduje się poniżej gruntu, w wydrążonej w skale. Budowę zaczynano odwrotnie niż w tradycyjnym budownictwie od dachu, potem kuto głębiej w skale, najpierw rów wokół przyszłej świątyni, następnie drążono jej wnętrza.

Kościół św. Jerzego to przykład monolitycznej świątyni. W tym regionie Etiopii powstało na przełomie XII i XIII wieku 11 podobnych wydrążonych w skale kościołów. Niezwykłe dzieła to owoc niestrudzonej pracy dawnych robotników, jednak do dziś badacze głowią się jak coś takiego mogło powstać w wydawałoby się zacofanej Etiopii. Monolityczne kościoły z Lalibela wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • awatar Pani Mru: Całkiem fajne i nie tuzinkowe. :)
 • awatar Alter_Ego: Wow! Ten drugi jest nieprawdopodobnie piękny!
 • awatar amator.fotografii: pierwsze najfajniejszy kształt no i maszynerią ruszony czyż nie:P?
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Dalsza część wycieczki po dziwnych kościołach.


Grundtvigs Kirke

to zbudowany z sześciu milionów cegieł kościół w Kopenhadze, w dzielnicy Bispebjerg. To jedna z najpiękniejszych świątyń wybudowanych w stylu ekspresjonistycznym. Peder Vilhelm Jensen-Klint, architekt kościoła, zaprojektował też wokół całą dzielnicę mieszkaniową, która tworzy razem z Grundtvigs Kirke jednolity zespół. Wszystkie budynki mają charakterystyczne dla gotyku schodko-
we,strzeliste szczyty, wszystkie są z żółtej cegły


Kościół Grundtvigs Kirke był budowany przez całe lata 20. XX wieku, ale ukończono go dopiero w 1940 roku. Najniezwyklejsza jest jego elewacja frontowa z dzwonnicą o wysokości 49 metrów. Symetryczna fasada jest do bólu oszczędna i surowa w wyrazie, ale pełna wspaniałej światłocieniowej gry ceglanych detali.Bruder Klaus Chapel,
czyli kaplica brata Mikołaja z Flue, świętego z XV wieku, patrona Szwajcarii to niezwykłe dzieło Petera Zumthora, wybitnego architekta, który jak żaden inny projektant chadza własnymi ścieżkami. Ta niewielka kaplica powstała w 2007 roku na polu w Mechernich w południowych Niemczech, ufundował ją miejscowy rolnik. Architekt do pracy zaangażował miejscową społeczność, wymyślił też sposób budowy wzorowany na tradycyjnych technikach.

Bruder Klaus Chapel to niezwykłe dzieło Petera Zumthora, ubiegłorocznego laureata nagrody Pritzkera, nazywana architektonicznym Noblem

Kaplica brata Mikołaja odlana jest z betonu, ale to bardziej dzieło rzemieślnicze niż stechnicyzowany bunkier. Jej pięcioboczną, monolityczną bryłę tworzą 23 warstwy betonu, które były odlewane dzień po dniu. Z zewnątrz minimalistyczna, surowa budowla wydaje się być enigmatyczna, w środku zaś jest zupełnie inna, wygląda jak grota albo macica. Bowiem we wnętrzu w czasie wylewania betonu była ustawiona forma ze 120 pni wąskich świerków, które po odlaniu całej bryły wypalono - po tym niecodziennym szalunku pozostały czarne i lśniące ściany z mnóstwem żłobień. W połączeniu z wąskim otworem doświetlającym u góry tworzą one niesamowitą atmosferę, sprzyjającą kontemplacji i modlitwie.Chapel of the Holy Cross,
zwana również Chapel on the Rock na pierwszy rzut oka przypomina bardziej kryjówkę godną samego Jamesa Bonda. Kaplica jest bowiem zawieszona 60 metrów nad drogą stanową 179, przykleiła się do czerwonych skał urwiska typowych dla pustynnej Arizony. Kościół wybudowano w 1956 roku,
najbardziej charakterystycznym elementem jest jego wysoki na 30 metrów betonowy krzyż, który tworzy ramę dla szklanej fasady, za którą znajduje się prezbiterium

Wierni Chapel of the Holy Cross zwróceni w stronę ołtarza mogą przez wielkie okno podziwiać zabierające dech w piersiach widoki na skaliste urwiska Sedony. Krajobraz w tym rejonie bardziej przypomina powierzchnię Marsa. Kaplicę zaprojektowała Marguerite Brunswig Staude, studentka Franka Lloyda Wrighta.


Kaplica Thorncrown
zagubiona jest w lasach Eureka Springs w stanie Arkansas w USA. Skromna świątynia jest jednak niezwykła, choć powstała w 1980 roku już 20 lat później uznano ją za godną miana zabytku i wpisano do narodowego rejestru historycznych miejsc (National Register of Historic Places). Niewielka budowla projektu E. Fay Jonesa stoi w lesie i sama w sobie stanowi las drewnianych słupów, które u góry tworzą misterną plątaninę więźby dachowej.

Kaplica Thorncrown wybudowano z miejscowych materiałów, głównie drewna i kamienia, dodatkiem są olbrzymie przeszklenia, które powodują, że wnętrze świątynie przenika się z otaczającym ją lasem. Ten kościół nie służy żadnej konkretnej wierze. Ufundował ją emerytowany nauczyciel Jim Reed, który chciał, by ludzie mogli kontemplować piękno lasu i spotkać się z Absolutem. Brak narzuconej z góry religii spowodował, że powstała budowla o czystym pięknie, które jest uniwersalne i zrozumiałe dla każdego.
 

nortus
 

Dalsza, ostatnia część wycieczki po kościołach.Kościoł św. Moniki w Madrycie
został zaprojektowany w 2005 roku przez Ignacio Vicensa i Jose Antonio Ramosa (Vicens + Ramos). Jest on zlokalizowany w dzielnicy niskich domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych. Spośród tego nudnego otoczenia, budynek kościoła wyróżnia radykalna forma.

Fasada świątyni została w całości pokryta stalowymi panelami, które z biegiem czasu poryły się rdzawym nalotem. Elementem projektu, który budzi jednak najwięcej kontrowersji jest dynamiczna w formie północna ściana ołtarzowa. Okna znajdujące się na jej powierzchni zostały jakby wypchnięte na zewnątrz. Ruch ten został jednak uwieczniony w strukturze ściany, sprawiając
że pojawiły się na niej krzywe formy kominowe, z których każda biegnie w inną stronę. Ten dynamizm kształtów przekłada się na niesamowitą grę świateł jaka rozgrywa się we wnętrzu w słoneczne dni. Architekci opisują ten efekt jako eksplozję, która została zamrożona kilka minut po detonacji. Niektórzy sugerują, że jest to nawiązanie do obrazu Guernica Pabla Picasso.

Kościół św. Piotra w Firminy we Francji
został zaprojektowany w 1960 roku przez Le Corbusiera. Jego budowa rozpoczęła się 10 lat później, lecz w wyniku bankructwa firmy budowlanej w 1978 roku prace konstrukcyjne zostały wstrzymane. Powstałą do tego czasu podstawę świątyni uznano w 1996 za "pomnik historii" - co znaczy, że nie mogła zostać rozebrana. W 2003 roku władze miasta podjęły próbę ponownej realizacji projektu Le Corbusiera. Ostatecznie budowa kościoła została zakończona w 2006 roku.

Kościół św. Piotra w Firminy wznosi się na wysokość 33 metrów i posiada intrygującą, geometryczną bryłę przypominającą pochyły stożek ścięty u wierzchołka. Wnętrze świątyni wyznaczają krzywe, pochyłe linie. Światło doprowadzane jest przez dwa wycięte w kopule otwory i wąskie, liniowe okno na wysokości ramienia. Obecnie, prócz funkcji sakralnych, przestrzeń budynku wykorzystywana jest jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Swoją siedzibę ma tu także muzeum sztuki nowoczesnej Saint-Etienne.
 • awatar amator.fotografii: przed ostatnie i ostatnie to teleturniej o nazwie znajdź różnice:P?? hihi
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar krzyslav: co tam syrenka, srebrny duch jest ponadczasowy...
 • awatar Alter_Ego: Och... Te samochody są przepiękne!
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Alter_Ego: to bierzemy Basterka i Xylię i jedziemy na wycieczkę :)
Pokaż wszystkie (4) ›