Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 16 lipca 2010

Liczba wpisów: 5

nortus
 

Milusia wróciła wczoraj późno po operacji. Kości ma połączone na gwoździe.

Oczywiście opatrunek zerwała z rana, rana chyba trochę sączy krew.Najgorsze,że zerwała opatrunek.
Rana będzie się źle goiła i paprała,bakterie żyją.
Oczywiście nie wolno jej chodzić, jeśli będzie chodzić będzie kaleką kuśtykającą - jak sam lekarz powiedział teraz wszystko zależy od opieki.

Kota mi szkoda, bo będzie teraz cierpiał.
  • awatar mój jest ten kawałek: dzień dobry, pozdrawiam cieplutko i życzę wszystkiego dobrego i powrotu do zdrowia Milusi
  • awatar Alter_Ego: Trzymam kciuki za Milusię.
  • awatar Zenia&Emilia: Dzień Dobry.
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, dawniej Petersburg ros. Петербург, Piotrogród ros. Петроград, Leningrad ros. Ленинград)

– miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 historyczna stolica Imperium Rosyjskiego. Powstały wokół niego zespół miejski o powierzchni 1439 km² zamieszkuje prawie 4,5 mln mieszkańców.

Petersburg jest miastem wydzielonym Federacji Rosyjskiej i stanowi jej odrębny podmiot. Jest stolicą północno-zachodniego okręgu federalnego i obwodu leningradzkiego, chociaż sam do niego nie należy.

Nazwa

Nazwa miasta w ciągu wieków ulegała zmianie. Pierwotnie na cześć św. Piotra nazywało się Sankt Piterburh, co było wzorowane na niderlandzkiej wymowie Sint Petersburg - car Piotr I przez pewien czas przebywał w młodości w Holandii. Później ustabilizowała się nazwa w obecnym odniemieckim brzmieniu.

Po wybuchu I wojny światowej, 18 sierpnia 1914 niemiecko brzmiącą nazwę zamieniono ze względów patriotycznych na jej rosyjskie tłumaczenie Piotrogród.
Ponad dziesięć lat później, 26 stycznia 1924 Piotrogród stał się Leningradem - w ten sposób uczczono pamięć Włodzimierza Lenina, zmarłego przywódcy Rosji Radzieckiej. Po upadku ZSRR, 7 listopada 1991,w wyniku referendum przeprowadzo-
nego wśród mieszkańców, miastu przywrócono dawną nazwę.

Pitier – to z kolei nieoficjalna, pieszczotliwa, potoczna nazwa miasta, która funkcjonowała już w XIX wieku,było używane zarówno w czasach radzieckich, jak też obecnie. Stosuje się też określenie północna stolica.

Zalecaną polską nazwą miasta (egzonimem), zgodnie z ustaleniami Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych jest tradycyjna forma *Petersburg*
W 2006 Komisja dopuściła używanie egzonimu wariantowego Sankt Petersburg, w dalszym ciągu zalecając w języku polskim używanie nazwy Petersburg

za wiki
  • awatar Pani Mru: Piękne miasto. :)
  • awatar Alter_Ego: Piękny. Pospacerować w cieniu drzew...
  • awatar catalana: ¨Wenecja polnocy¨ i tak zwa to miasto. chcialabym tam kiedys pojechac...
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
kalipso
 
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
  • awatar Alter_Ego: Po prostu rewelacja. Aczkolwiek za transport zwierząt w nieludzkich warunkach powinno się karać.
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Alter_Ego: i jest karalny, w cywilizowanych krajach.
  • awatar muzungu2: SLS AMG :D Wypasiona, super bryka :D
Pokaż wszystkie (4) ›