Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 5 czerwca 2010

Liczba wpisów: 9

nortus
 

znowu najlepsze fotki z wikipedii

pod zdjęciem autor i licencja.


Miłego dnia  Słoneczka  :)

ja sobie jeszcze smacznie śpię
 • awatar mój jest ten kawałek: wstawaj wstawaj szkoda dnia słońce świeci, zdjęcia boooskie.
 • awatar Stixi: Piekne slonce zapowiada wspanialy dzionek :) Kawka juz zaliczona? Bo u nas - YES Fotki swietne a juz te warzywka!!!..:)))
 • awatar Zenia&Emilia: Dzień Dobry i Miłego Dnia.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Dziwactwa w kuchni

Zadziwiają bogactwem barw i niecodziennych kształtów. Czasem odstraszają kolcami lub warstwą łusek. Ale spokojnie - wnętrze kryje wiele przyjemnych niespodzianek.

Pitaja

Owoce hurmy zawierają około 20% cukru, sporo karotenów, witaminę A i C. Średni...
Ten piękny różowy owoc rośnie na....kaktusie. Pitaja, nazywana również smoczym owocem, wywodzi się z Meksyku i Ameryki Środkowej. Dziś uprawiana jest także w Chinach, Izraelu, Wietnamie,Malezji, na Tajwanie i Filipinach. Intensywnie kolorowe owoce przypominające duże jajo powstają z kwiatów kaktusa. Ich miąższ w zależności od odmiany może mieć różny kolor. Najpopularniejsza odmiana ma biały, bogaty w małe, czarne, chrupiące nasiona, miąższ. Odmiana z Kostaryki natomiast ma miąższ koloru buraka. Również kolor skórki nie zawsze jest różowy - spotykany jest również smoczy owoc o żółtej barwie. Miąższ pitaji można jeść na surowo, a jego konsystencja przypomina kiwi. Pitaya jest niskokaloryczna i ma lekko słodki smak, często z domieszką kwaskowatości. Bardzo często stosowana jest do przygotowywania soków i wina.

Rambutan

Nie przestraszcie się. Ten włochaty owoc kryje bardzo smaczne wnętrze. Rambutan, czyli śliwka japońska albo jagodzian, wyglądem przypomina liczi. W środku owocu znajduje się niejadalna pestka otoczona przeźroczystym miąższem. Miąższ zazwyczaj ma słodki smak, jest soczysty i aromatyczny i można go jeść na surowo. Rambutan wywodzi się z Indonezji, ale dobrze zadomowił się też w Chinach, Indiach, Malezji i na Tajlandii. Po obraniu ze skórki owoc świetnie nadaje się jako dodatek do mięs, deserów lub sałatek. W Polsce najczęściej spotykane są owoce rambutanu w zalewie.

Durian

Durian ma tyleż zwolenników, co zaciekłych przeciwników. Zamknięty w skorupce pokrytej kolcami, w Azji uznawany jest za króla owoców i wielki smakołyk, jednak ktokolwiek, kto nie jest oswojony z jego nieprzyjemnym zapachem i specyficznym smakiem, ominie go szerokim łukiem. Woń duriana unosi się już z daleka od ulicznych straganów. W azjatyckich hotelach umieszczane są nawet tabliczki zabraniające wnoszenia owocu do środka. Skąd więc takie uznanie, jakim cieszy się durian w Azji? Wielu twierdzi, iż delektowanie się jego miąższem przypomina smakowanie wina lub serów pleśniowych. Ot, po prostu kwestia przyzwy-czajenia. W Malezji używany jest do produkcji wielu słodyczy, można również skosztować tam smażonego wraz z cebulą i chili lub nawet podfermentowanego owocu. W Tajlandii bardzo popularna jest pasta wykonana z durianu lub durian gotowany wraz z warzywami.

Kiwano

Choć to ogórek, wcale nie przypomina tego z naszych ogródków. Pomarańczowa, rogata skórka, nie kojarzy się z niczym, co znamy pod nazwą ogórek. Również smak kiwano może zaskoczyć. Nazwę nadali mu Nowozelandczycy, którym smak i zapach skojarzył się z owocem kiwi i bananem, połączyli więc te dwa słowa i powstało kiwano. Zielony miąższ ma bardzo orzeźwiający smak,przypominający połączenie kiwi, melona i ogórka, a zapach podobny jest do aromatu banana. Rogaty ogórek doskonale nadaje się do sałatek i deserów, może również stanowić dodatek do dań z ryb i owoców morza.

Karambola

Karambola to owoce drzewa rosnącego w Indiach, Malezji i na Sri Lance, znane także w Afryce i Ameryce Środkowej. Owoce mają bardzo charakte-rystyczny i niezwykły kształt - podłużne, z głębokimi rowkami oddzielającymi ramiona. Po przekrojeniu wyglądają jak pięcioramienna gwiazda
Dlatego stanowią bardzo efektowny dodatek do potraw i drinków.Ich miąższ jest bardzo soczysty, lekko chrupiący i orzeźwiający, często więc stanowią jeden ze składników soków. Karambolę można jeść na surowo wraz ze skórką, którą należy przed zjedzeniem dobrze wymyć. Owoce karamboli można kupić w Polsce od jesieni do wiosny.

Hurma

Hurma, czyli podrabiany pomidor. Widząc ją na półce w sklepie nie dajcie się zwieść. Choć do złudzenia przypomina pomidora, jej smak przypomina młodą śliwkę. Jasnopomarańczowe kuliste owoce, nazywane również persymoną, w Polsce wymyślono też nazwę śliwkodaktyl, pochodzą z Azji, a dziś uprawiane są również w USA i krajach śródziemnomorskich. Hurmę można jeść surową, razem ze skórką, nadaje się również na dodatek do ciast i deserów.

Czerymoja

Ojczyzną czerymoji (flaszowiec peruwiański) są Andy. To tam, na dużych wysokościach, rosną owalne, zielone owoce. Ich słodko - kwaśny miąższ jest bardzo smaczny i zdrowy - bogaty w wapń i fosfor oraz witaminę C. Gatunek flaszowca łuskowatego, rodzi owoce o budyniowym miąższu - dlatego jego owoce nazywane są często jabłkiem budyniowym. Miąższ czerymoji może być spożywany na surowo, jest także świetnym dodatkiem do lodów, sorbetów i jogurtów.

gw


karrramba
 • awatar mój jest ten kawałek: i jakże egzotycznie
 • awatar Stixi: Ach te kolorki.....:)))
 • awatar Samara: Dla mnie kiwano smakuje jak zepsuty ogórek. Ale fakt, ładnie wygląda :)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 


Jak widać na zdjęciach drzewko jest bardzo, ale to bardzo gościnne i bardzo lubi jak się na nie wdrapują zwierzątka i ludzie.

Nieprawdaż?

A ludzie i tak się na nie wdrapują.
 • awatar Elokwentna Manipulatorka: brr
 • awatar mój jest ten kawałek: ale się najeżyło!
 • awatar WariAtka4fUn: auć ! od samego patrzenia mnie zabolało
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 

Normalnie lato jest.

Piękny, słoneczny i ciepły dzień.

Teraz dam fotki sprzed kilku dni, później będą dzisiejsze, łącznie z odkrytym Stonehenge polskim.
 • awatar Alter_Ego: Baster mówi, że najładniejsze zdjęcie to jest to z ogonkiem Xylii.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: :* dla Bartusia od X
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Ta potężna burza piaskowa przeszła przez Golmud niedaleko pustyni Gobi.
 • awatar Alter_Ego: Auć...
 • awatar deja vu: 1-sza fota przypomina mi ogromną lwią łape nad miastem..efekt fotek powalający, ale fakt faktem nie chciałabym sie tam znaleźc.
 • awatar Bezedura: Prince of Persia...
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 


Mieszkając w Anglii, oglądałem sporo telewizji. Potem przeprowadziłem się do Polski i obejrzałem to wszystko raz jeszcze, tylko z polskim lektorem.


Oglądanie polskiej telewizji powinno być przydatne
w nauce języka polskiego, ale zawsze zasypiam po pięciu minutach. Większość programów to dokładne kopie zachodnich, więc zwyczajnie nie chce mi się tego oglądać. Wielka szkoda, bo uważam, że można by znaleźć mnóstwo unikalnych dla Polski tematów, na których dałoby się zbudować swojskie reality show. Sam wpadłem na kilka pomysłów, opartych na moich codziennych obserwacjach poczynionych w tym kraju.


Obrażanie się

Skąd pomysł?

Zauważyłem, że Polacy bywają lekko wrażliwi na wszelkie opinie obcokrajowców na temat Polski. Szczerze mówiąc, bezpieczniej jest żonglować siedemdziesięcioletnimi minami, niż wypowiadać opinie o Polsce. Dlaczego więc, nie wykorzystać tego do rozrywki?

Program

Zespół ekspertów prezentuje neutralne wypowiedzi o Polsce, zaczerpnięte z międzynarodowych mediów i zachęca uczestników do obrażania się.

Prezenter: Pierwszą wypowiedzią dzisiejszego wieczoru jest: "Polska jest dziewiątym pod względem wielkości krajem w Europie”.

Uczestnik 1: Czuję się urażony sugestią, że w Europie jest osiem większych krajów. Zdaje się, że ktoś tu zapomniał o zdradzie w Jałcie!

(gorący aplauz widowni)

Prezenter: Drugim oświadczeniem dzisiejszego wieczoru jest: „Przeciętny Polak nosi rozmiar buta 42”.

Uczestnik 2: Ale czy tak zwani dziennikarze, głoszący tego typu opinie wiedzą, że Sienkiewicz, który notabene zdobył w 1905 r. nagrodę Nobla miał numer buta 43?

(publiczność szaleje, sędziowie przyznają 9.5 punktu)

Zalety

Przeświadczenie Polaków, że cały świat patrzy na nich z góry i myśli, że są nieucywilizowani zostaje poświadczone w publicznej telewizji.

Wady

Przeświadczenie Polaków, że cały świat patrzy na nich z góry i myśli, że są niecywilizowani, zostaje poświadczone w publicznej telewizji.Językowa ruletka

Skąd pomysł?

Polacy uwielbiają porządne kłótnie, a jednym z ich ulubionych tematów do kłótni jest polska gramatyka.

Program

Dwóch zawodników siedzi naprzeciw siebie. Między nimi leży załadowany rewolwer. Gospodarz programu zaczyna debatę na temat jakiegoś aspektu polskiej gramatyki, a potem szybko wycofuje się za kulood-
porny parawan. Publiczność może obstawiać, jak szybko jeden z zawodników odstrzeli drugiemu głowę

Zalety

Napięcie, przemoc i zadowalające rozstrzygnięcie, to kluczowe składniki wszystkich popularnych scenariuszy. Widzowie zostaną dodatkowo usatysfak-cjonowani możliwością wysłuchania doskonałej kłótni na temat czasowników przechodnich i będą mogli swobodnie wykrzykiwać zniewagi w stronę telewizora.

Wady

Istnieje obawa, że odcinki będą raczej krótkie. Sugeruję, że program mógłby być zatem przeryw-nikiem między wiadomościami a pierwszymi czter-dziestoma minutami reklam przed wieczornym filmem. Oznacza to też, że co dzień około 19.30 w kraju rozprzestrzeniałaby się przemoc domowa i zabójcze bijatyki.Gra w kombinowanie

Skąd pomysł?

Polacy mają słuszne powody do dumy z powodu swych zdolności omijania niedorzecznych praw i tworzenia
przydatnych rzeczy za pomocą tego, co jest akurat pod ręką. Jest to talent, który rozwijał się u nich przez wieki trudnych czasów i teraz powinno się go bardziej wypromować. Cały naród powinien mieć możliwość poznania historii cioci Haliny, która samodzielnie okablowała swoje mieszkanie w wolny weekend, a następnie poniosła spektakularną śmierć pod prysznicem.

Program

Przypadkowy człowiek otrzymuje do wykonania bardzo ważne zadanie, którego nigdy wcześniej nie wykonywał i o którym nie ma pojęcia, do tego zostaje zaopatrzony w niewłaściwe narzędzia i nieprzydatne materiały.Marek,właściciel kwiaciarni
ze Stalowej Woli dostaje polecenie, aby za pomocą rzeczy, które znajdzie w szafce pod zlewem, skonstruować reaktor jądrowy chłodzony gazem, a Gertruda z Gorlic ma podjąć się restrukturyzacji narodowej polityki fiskalnej, używając do tego tylko zapałek i podręcznika do ekonomii w języku urdu.

Zalety

Program tani w produkcji i dający możliwość uzyskania darmowego reaktora jądrowego chłodzonego gazem.

Wady

Nikt nie będzie oglądać programu, pokazującego rzeczy, które każdy ma na co dzień.Ubieranie dziecka

Skąd pomysł?

Kobiety w Polsce przejmują całkowite panowanie nad gospodarstwem domowym, w którym znajduje się dziecko. Ich mężowie, którym zostawia się dziecko pod opieką, chodzą po prawdziwym polu minowym. Przetestujmy ich zatem na żywo w telewizji!

Program

Czterech mężczyzn zostaje zamkniętych w specjalnym
pomieszczeniu ze swymi dziećmi. Otrzymują szeroki wybór dziecięcych ubrań i dostęp do prognozy pogody. Każdy ojciec ma pięć minut, aby ubrać swe dziecko w odpowiedni strój, zanim zostanie ono zaprezentowane jury składającemu się z matek, cioć i babć.Uczestnicy tracą jeden punkt za każdym
razem, gdy ktoś z członków jury nazwie ich idiotą i pięć punktów, gdy otrzymają cios torebką. Zwycięzca dostaje darmową pomoc medyczną i dożywotnie zezwolenie na brak udziału w ciuchowych zakupach.

Zalety

Kobiety w Polsce będą tak zachwycone programem, że mężczyźni w Polsce będą mieli pół godziny na to, by robić w tym czasie co im się żywnie podoba

Wady

Kolejna generacja Polaków spędzi swe dzieciństwo ubrana jak przed wyprawą na lodowiec.Jamie Stokes dla Wirtualnej Polski
 

nortus
 
 • awatar Zenia&Emilia: jak ładnie ptaszki śpiewają :) w Kacperku byłeś ?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: a co to jest Kacperek?
 • awatar Stixi: Piekny swiergot ptakow, az sie rozmarzylam...A Stixi oczarowany /lezy sobie na foteliku obok mnie/ wsluchal sie jak zaczarowany w ptasi spiew i nawet nie uciekl/ zazwyczaj jak chce by sluchal przez sluchawki zwija zagle/...:) Fajne nastroje....
Pokaż wszystkie (5) ›