Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 18 czerwca 2010

Liczba wpisów: 9

nortus
 
 • awatar Hugs/d.Wieprzny: doberek
 • awatar mój jest ten kawałek: mniam sernik jestem pierwsza więc go sobie zjem Witaj miłego dnia
 • awatar Magic.: Mniam ale mi smaku narobiłaś ! Dzień dobry ;) .
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 


Kobieta 130 km/h pod prąd na autostradzie A4  

Oto amatorski film, który wstrząśnie każdym!

Autostrada A4, okolice Krakowa, pędzi srebrne volvo, za kierownicą kobieta. Co w tym dziwnego? A to, że ten samochód gna pod prąd - jej samobójcza szarża trwała przez 7 kilometrów, aż wykonała jeszcze bardziej szokujący manewr.

"Niedziela 13.06.2010, godzina 7:55, autostrada
A4 w Krakowie. Osobowe volvo prowadzone przez starszą kobietę poważnie zagraża bezpieczeństwu na drodze jadąc pod prąd wewnętrznym pasem autostrady. Pojazd porusza się z prędkością 100-130 km/h pokonując dystans około 7 km. Na szczęście mimo kilku niebezpiecznych momentów - nie doszło do wypadku..." - to komentarz nagrania jakie zamieścił w Youtubie internauta hefrenPL.

Na filmie słychać jak kierowcy przez CB ostrzegają
siebie o srebrnym volvo pędzącym pod prąd.

Słuchać, też że policja także została powiadomiona. Jednak nie wiadomo, czy drogówka zdążyła zatrzymać desperatkę, ponieważ po ok. 7 kilometrach gonitwy nagle zjechała z autostrady rzecz jasna wjazdem pod prąd…

dgp
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Ludzi pojebało totalnie !!!!!

Fakt, że stała się im krzywda ale ludzie, opamiętajcie się.

Rząd wybuduje (jak obiecuje, zobaczymy jak będzie)
domy za 300.000 zł ale na terenie już nie zalewowym, czyli np. kilka metrów wyżej i obok zalanych wsi. A ludziom mało.

Za 300.000 zł można w Szczecinie (jedno z najdroższych miast w Polsce) wybudować dom o pow. 200 m2.

A tym ludziom chyba się marzy, że państwo im wybuduje rezydencje za kilka milionów.

Słyszałem w TV jak na jakimś spotkaniu Tuska z ludźmi, którzy stracili domy w powodzi babcia powiedziała co w tytule.

To już paranoja totalna.
Wcześniej jakaś baba (koło 45 lat) darła mordę, że ona żyła jako stan średni i niech państwo jej odda status osoby o średnim poziomie życia.

A może trzeba było myśleć, gdzie się buduje dom? I na terenach wiecznie zalewanych to jednak trzeba ubezpieczyć dom?

Rozumiem jeszcze, gdyby to była pierwsza powódź ale tam notorycznie zalewa i za własną głupotę państwo ma jej odbudować dom?

Przecież oni wołają: Komuno wróć !
 • awatar Zenia&Emilia: ludzie nigdy nie przestaną mnie zadziwiać. No porąbani. Ja po takiej tragedii cieszyłabym się z mieszkania w bloku, a Ci wybrzydzają. :/
 • awatar doll_divine: @ANINA: no trochę się z tobą nie zgodzę. Wiesz jak ciężko ubezpieczyć od powodzi dom o ile stoi on na terenie choćby zalanym w 1997? Bardzo ciężko. Poza tym ludzie potracili w powodzi wszystko. I to nie tylko ci którzy mieszkali na terenie zalewowym. Woda to żywioł a jak państwo nie potrafi wzdłuż wszystkich rzek wybudować wałów powodziowych, zbiorników rentencyjnych to powinno ponieść jakieś konsekwencje. I w końcu jako państwo, powinno pomóc ludziom w nim mieszkającym odbudować swoje domy.
 • awatar doll_divine: Nortus mi ręce opadły jak pewna mieszkanka Warszawy płakała, że piwnice jej zalało. Jakby tam co najmniej skład kokainy za 10 milionów euro miała.
Pokaż wszystkie (10) ›
 

nortus
 

"Większość z nas będzie prędzej czy później korzystać z tego kościoła, nie chciałbym wtedy uzależniać posługi od uczestnictwa w jego budowaniu.

Proszę o szczególną refleksję rodziców, których dzieci przystępują do komunii świętej i przyszłych kandydatów do bierzmowania"

możemy przeczytać na kartce, którą znalazł w skrzynce swoich rodziców w Nacławiu (woj. zachodniopomorskie).

Proboszcz parafii tłumaczy, że absolutnie nie będzie nikomu odmawiać sakramentów. Mówi, że to był desperacki krok.

- Byłem u moich rodziców, mieszkających w małej wsi na Pomorzu - pisze Paweł, który przesłał nam tą wiadomość. - Tą kartkę znaleźli w skrzynce - dodaje. Z tego co wie, proboszcz wcześniej nie słynął raczej z kontrowersyjnych zachowań i wystąpień.

Ksiądz proboszcz Dariusz Szyba przyznaje, że taką kartkę wysłał, tłumaczy się jednak desperacją. - Jestem daleki od tego, żeby nie udzielać komukolwiek sakramentów - mówi proboszcz. - Może to niefortunne, ale chciałem zmusić ludzi do refleksji - dodaje.

Kościół,jak mówi,budowany jest od 20 lat, a pomoc parafian jest niewielka. - Od miesiąca mam kafelki i człowieka, który je położy, ale mimo wielu apeli nikt nie zgłosił się do pomocy - mówi proboszcz. Dodaje, że skoro nawarzył piwa, to będzie je musiał wypić, ale może dzięki temu, że o tym napiszemy ruszą się sumienia jego parafian.

Ksiądz Dariusz jest piątym proboszczem parafii od kiedy zaczęto budować kościół.

gw


A może owieczki nie potrzebują nowe gmachu?
Skoro proboszcz, już 5. ma ambicje wybudowania nowego kościoła to powinien to uzgodnić z owieczkami - wszak kościołem nie jest ksiądz tylko wierni.

A swoją drogą, skoro to taki katolicki kraj, a nie chcą się złożyć na nowy kościół?
To coś nie tak z katolicyzmem jest?
Już myślałem, że to Nacław - przedmieście Szczecina, to bym się wcale nie dziwił. Ale to chyba ten koło Polanowa.
 • awatar krzyslav: Może czas zawiesić sutannę na kołku, wdziać robocze ciuchy i dać przykład owieczkom skalawszy nieco świetobliwe dłonie PRACĄ? Szacunek parafian zapewniony, glazura znajdzie sie tam gdzie jej miejsce, doswiadczenie z ciezkiej fizycznej pracy za darmo - BEZCENNE! Ileż wiarygodniej brzmiałyby potem kazania na temat pracy, bezrobocia i wyzysku!
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @krzyslav: dobra myśl
 • awatar Anukett: z tego co słyszałam oni mają po prostu takie zadania do wykonania z kurii i z tego są rozliczani, to jest normalna firma która musi działać poprawnie, czyli mieć efekty i tyle
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

U kobiet tkanka tłuszczowa powinna stanowić od 17-25% składu ciała, a u mężczyzn od 11-20%.

Pełni ona istotne funkcje w organizmie. Nie powinno więc być jej ani za dużo ani za mało.

Walczymy cały czas z tłuszczem, warto więc poznać „przeciwnika”.


TKANKA TŁUSZCZOWA BIAŁA I BRĄZOWA

Tkankę tłuszczową można podzielić na dwa rodzaje na tkankę tłuszczową białą oraz brązową. Tkanka tłuszczowa biała pełni zasadniczo funkcję magazy-
nującą, chroni organy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. Tkanka brązowa bierze udział w termogenezie, zamianie energii na ciepło. Jest jej niewiele w naszym organizmie.
Tkanka tłuszczowa pełni także funkcję wydzielniczą
Nasuwa się pytanie czym pod względem budowy różnią się oba rodzaje tkanek, otóż:


tkanka tłuszczowa biała – zbudowana jest z dużych komórek tłuszczowych (adipocytów), w których znajdują się małe ilości cytoplazmy, małe jądro, a większość stanowi tłuszcz (około 85 %).


tkanka tłuszczowa brązowa – zbudowana jest z mniejszych komórek tłuszczowych (adipocytów), w których znajdują się mitochondria i nieco mniejsza niż w białek ilość tłuszczu.


Badania w Harvard Medical School w Bostonie donoszą, że białko morfogenetyczne kości tzw. BMP7
jest ważnym czynnikiem regulującym rozwój brązowej
tkanki tłuszczowej. Myszy,którym za pomocą białek biorących udział w powstawaniu kości udało się zwiększyć ilość brązowej tkanki tłuszczowej, wolniej przybierały na wadze, niż normalne gryzonie.Wszystkim zwierzętom podawano pożywienie w takiej samej ilości i takiej samej jakości. Zdaniem naukowców więc zwiększanie brązowej tkanki
tłuszczowej może mieć znaczenie w leczeniu otyłości. Okazuje się, że nie tylko ilość, ale także jakość tkanki tłuszczowej ma znaczenie.

CO WYDZIELANE JEST PRZEZ KOMÓRKI TŁUSZCZOWE

W tkance tłuszczowej poza adipocytami znajdują się także zrąb łącznotkankowy,naczynia krwionośne
komórki nerwowe, komórki układu odpornościowego. To jednak komórki tłuszczowe produkują związki biologicznie aktywne. Zalicza się do nich m.in.:


leptyna – hormon hamujący łaknienie; zaburzenia wydzielania tego hormonu czy brak reakcji receptorów na niego przyczynia się do nadwagi,


adiponektyna – hormon zwiększający insulinowrażliwość,


rezystyna – hormon aktywujący enzymy glukoneogenzey i zwiększający gilogenolizę,


lipaza lipoproteinowa - enzym uwalniający kwasy tłuszczowe z chylomikronów.


GDZIE ZNAJDUJE SIĘ TŁUSZCZ

Tkanka tłuszczowa kumuluje się pod skórą (podskórna) oraz wewnątrz organizmu np. przy nerkach oraz innych narządach (brzuszna). Zależnie także czy jesteś kobietą, mężczyzną czy masz budowę typu jabłko czy gruszka tłuszcz rozkłada się w nieco innych partiach. U mężczyzn i w figurze typu jabłko znajduje się w głównej mierze w okolicach twarzy, karku, brzucha, klatki piersiowej. W przypadku kobiet lub budowie typu gruszka tłuszcz znajduje się głównie na udach, pośladkach, biodrach. Różnice w rozmieszczeniu u kobiet i mężczyzn wynikają z różnic hormonalnych i udziału estrogenu czy testosteronu. U kobiet więc, który mają wyższy poziom męskich hormonów zauważa się figurę typu jabłko.


TRAWIENIE I WCHŁANIANIE TŁUSZCZÓW

Trawienie tłuszczów jest skomplikowanym zjawiskiem
Rozpoczyna się już w jamie ustnej przez lipazę ślinową, jest to jednak etapem mający marginalne znaczenie w trawieniu. W żołądku jednak następuje rozdrobnienie tłuszczu, rozpoczyna się proces emulsyfikacji. Gdy powstała „papka” przejdzie do dwunastnicy zostaje poddana działaniu żółci,która zmniejsza napięcie powierzchniowe i tym samym nasila proces powstawiania emulsji.
Do dwunastnicy trafiają wytworzone w trzustce enzymy lipaza trzustkowa, esteraza, fosfolipaza. Rozkładają one cząsteczki tłuszczów złożonych do monoglicerydów oraz poszczególnych kwasów tłuszczowych. Tak powstała mieszanina trafia do jelita cienkiego. W ścianie jelita wchłaniane są z gradientem stężeń kwasy tłuszczowe,cholesterol, monoglicerole. W enterocytach powstają z nich chylomikrony, które wędrują do limfy. Krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wnikają bezpośrednio do krwioobiegu.

Chylomikrony trafiają do krwi. Aby z nich ponownie uzyskać kwasy tłuszczowe musi nastąpić rozpad połączenia trigliceroli z lipoproteinami, a następnie poprzez działanie lipazy lipoprotei-
nowej uwolnienie kwasów. Przemiany te mogą następować bądź w tkance tłuszczowej, w której zostanie zmagazynowany tłuszcz, bądź w mięśniach, w których zostanie spalony.

Triglicerydy oraz cholesterol dostarczone do krwi mogą także zostać przetransportowane do wątroby gdzie za pomocą lipoprotein VLDL i LDL są przenoszone do narządów obwodowych. Lipoproteina HDL zajmuje się natomiast przenoszeniem cholesterolu z narządów do wątroby.

dgp
 

nortus
 

W sierpniu powinna ruszyć budowa mostu na Wiśle koło Kwidzyna na który mieszkańcy czekali blisko 20 lat.
Wybuduje go prawdopodobnie Budimex, który chce za to 306 mln zł. To o blisko 230 mln taniej niż planowano.

Budowę planowano już 20 lat temu. Inwestycja nie miała jednak szczęścia.Najpierw brakowało pienię-
dzy, kiedy się w końcu znalazły, to zmieniały się instytucje odpowiedzialne za budowę mostu. Ostatnio inwestycję próbowali też zablokować ekolodzy, gdyż ich zdaniem obiekt miał zagrozić żyjącym w Wiśle minogom, a potem ptakom. W zeszłym roku mieszkańcy Gniewu i Kwidzyna nie wytrzymali piętrzących się przeszkód, i w proteście przeciwko ciągnącym się procedurom zablokowali krajową "jedynkę". Formalności udało się w końcu dopiąć.


Pierwsze samochody przejadą po nim w 2012 r.


Dlaczego ten most jest taki ważny?

Połączy on Kwidzyn z lewą stroną rzeki i autostradą A1. Ułatwi tym samym komunikację blisko 200 tys. ludzi mieszkającym na terenach przedzielonych rzeką i "podłączy" Powiśle do gospodarczego systemu Trójmiasta.

Skróci drogę z Gdańska do Kwidzyna o kilkanaście kilometrów. Dzięki temu czas przejazdu zmniejszy się średnio o pół godziny. Lepsze połączenie komunikacyjne z Trójmiastem oznacza również impuls dla kwidzyńskich firm. Miasto jest specjalną strefą ekonomiczną i przed laty ulokowało się tu wielu zagranicznych inwestorów.

Przeprawa przez Wisłę powstanie w ciągu drogi krajowej nr 90. Całkowita długość trasy wraz estakadą i mostem wyniesie ok. 11,9 km

gw
 • awatar jas fasola: Serdeczne dzieki za wpis o moim miescie kwidzynie
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @max19747: proszę bardzo, aż Wam można zazdrościć, ładny będzie. I wreszcie będzie kiedyś przejeżdżałem przez Kwidzyń.
 • awatar jas fasola: @Nortus & Xylia: przepraszam za poprawke, ale w prasie i TV nazwa zawsze jest przeinaczana, poprawnie nazywa sie Kwidzyn a nie Kwidzyń
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: Ha! A już myślałam, ze znowu pojawia się dyskryminacja kobiet. Widać panowie też "potrafią" :-D
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Lista milionerów mniejsza.Milionerzy w naszym regionie

Liczba osób, które uzyskały roczne dochody powyżej miliona złotych
urząd skarbowy rok  2009  2008
Choszczno             4     4
Goleniów             17    27
Gryfice              15    19
Gryfino               8    11
Kamień Pom.          11     8
Myślibórz            10    15
Pyrzyce               2     3
Stargard             12    24
Szczecin            145   237
Świnoujście          11    11
Wałcz                 8    12
IS Szczecin         243   371I region koszaliński:   2009    2008

I urząd Koszalin         23      41
II urząd Koszalin        25  
Kołobrzeg                35      39  
Białogard                17

Ciekawostka - największy zwrot podatku, jakiego I US Koszalin musiał dokonać na rzecz podatnika, który rozliczał się teraz z fiskusem, wyniósł 154 tys. złotych. W II US największy zwrot podatku przekroczył 200 tys. zł, ale z kolei największa dopłata ze strony podatnika naprawdę może zaszokować zwykłego zjadacza chleba - wyniósł aż 1,4 mln złotych!

gs24, gk24
 

nortus
 

Normalnie tak zacząłem ją podejrzewać od kilku dni
a dzisiaj dała tego dowód niezbity:
zamiast smacznej wołowinki lub indyka zjadła ...
mokrą karmę z saszetki.

Mokrą karmę!!!!!!!!!!!!

Nie jadła jej od roku.
Co kupiłem musiałem porozdawać zaprzyjaźnionym kociakom a teraz musiałem kupić, bo może jutro też
będzie miała taki kaprys.

A więc ... dobranoc.
 • awatar madleine: Nortusie- kobieta zmienną jest! :)
 • awatar Alter_Ego: @madleine: O Zgadzam się! Zatem kochany Nrtusku nie narzekaj, tylko zgromadź zapas saszetek z mokra karmą. I nałap myszek, bo kto wie, czy jutro Xiężniczka nie zapragnie taaakiej odmiany :-D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Alter_Ego: chyba ofiary :D a nie odmiany. A myszki to niech jej łapią jej amanci :D
Pokaż wszystkie (9) ›