Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 3 maja 2010

Liczba wpisów: 17

nortus
 
 • awatar Zenia&Emilia: Dobry . Smacznej kawki życzymy :>
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: witaj, kawka też mile widziana :)
 • awatar Anukett: rzadko słucham muzyki poważnej,lubię Mozarta ale muszę przyznać że Chopin genialnym kompozytorem był :)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Katar, kaszel i duszność - to może być astma

Nieustający katar, kaszel, napady duszności, czy zapalenie spojówek - to najczęstsze objawy alergii, na które cierpi niemal 40% Polaków.

W obchodzonym dziś Światowym Dniu Astmy i Alergii lekarze przypominają, że alergia - czyli nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na różne czynniki, jest główną przyczyną astmy.


Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. W Polsce cierpi na nią około miliona najmłodszych. Jednak u 75% dzieci choroba nie zostaje rozpoznana. Główne objawy astmy to męczący suchy kaszel. Charakterystyczne są też napady kaszlu w nocy, nad ranem lub po wysiłku. Lekarze często mylą astmę z zapaleniem oskrzeli, co prowadzi do błędnego leczenia. Jeśli odstawienie antybiotyków i zastosowanie leków przeciwzapalnych powoduje poprawę stanu chorego, wskazuje to na astmę.

za wp pl
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Co potrafią zrobić z narzędziami?

Ludzkie umiejętności szympansów


Od ponad pół wieku wiadomo, że szympansy potrafią posługiwać się narzędziami. Naukowcy przez ten czas udokumentowali wiele przypadków tworzenia i wykorzystywania narzędzi przez tych bliskich krewniaków człowieka.


Wszystko zaczęło się od młodej kelnerki i sekretarki, która w dzieciństwie marzyła o podróży do Afryki. Brytyjka Jane Goodall, bo o niej mowa, starając się zrealizować swoje marzenie, najpierw dostała pracę asystentki u boku jednego z największych antropologów w historii, pracującego w Afryce Lousa S. Leakeya, a później, w połowie lat 60. XX w., została wysłana przez uczonego do rezerwatu Gombe nad jeziorem Tanganika w Tanzanii. Miała tam samotnie prowadzić badania terenowe dziko żyjących szympansów. Leakey uważał, że tylko kobietamoże być dostatecznie cierpliwym i uważnym
obserwatorem w tak trudnych warunkach.

Do czasów Goodall zakładano, że umiejętność posługiwania się narzędziami to cecha wyjątkowa dla rodzaju ludzkiego. Młoda badaczka dokonała rewolucji. W artykule opublikowanym w 1964 r. na łamach prestiżowego tygodnika "Nature" opisuje szympansa, który za pomocą zerwanego źdźbła trawy wydobywa termity z otworów termitiery, a następnie zjada owady.

Na wieść o tym odkryciu Louis Leakey powiedział: "Teraz musimy przedefiniować pojęcie +narzędzia+, przedefiniować +człowieka+, albo uznać
szympansy za ludzi!". Kilka lat temu ukazała się książka o Goodall autorstwa D. Petersona, pod wymownym tytułem: "Jane Goodall: kobieta, która
przedefiniowała człowieka" ("Jane Goodall: The Woman Who Redefined Man").

Dzisiaj Jane Goodall prowadzi w Afryce prężny ośrodek zajmujący się badaniem i ochroną dzikich szympansów.

Obecnie w Afryce osiem populacji dzikich szympansów, od Senegalu po Tanzanię, poddanych jest ciągłej obserwacji. Wiele innych obserwowanych jest mniej intensywnie. Od czasów pierwszych odkryć Goodall naukowcy dokumentują
coraz to nowe przypadki użycia narzędzi u szympansów.

Na łamach najnowszego wydania tygodnika "Science" William McGrew z University of Cambridge pisze, że szympansy, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, używają około 20 różnych typów narzędzi dla różnych celów. Posługują się przy tym nie tylko prostymi narzędziami, ale również złożonymi. Potrafią także wykonać całą sekwencję czynności, używając na każdym etapie innych narzędzi.

Zastosowanie narzędzi może różnić się w zależności
od grupy. W kongijskim Goualougo służą one głównie do wydobywania pożywienia z trudno dostępnych miejsc, z kolei w Ngogo - głównie do zachowania higieny.

Niektóre narzędzia używane są przez wszystkie populacje szympansów. Są to na przykład gąbki zrobione ze zgniecionych liści. Dzięki nim szympansy wydobywają wodę z trudno dostępnych miejsc, takich jak głębokie, wąskie dziuple drzew. Powszechnie używane są też przedmioty służące do rzucania w celach obronnych lub do uderzania w pnie drzew, by zakomunikować swoją
obecność.

Jak pisze McGrew, szympansy potrafią użyć dwóch lub więcej narzędzi w określonej sekwencji, żeby osiągnąć jeden, konkretny cel. Znakomitym
przykładem jest populacja w Gabonie, która używa aż pięciu narzędzi, żeby dobrać się do miodu.

Inny przypadek to zastosowanie dwóch różnych narzędzi jednocześnie.
Szympansy, kiedy chcą rozbić orzechy, używają jednego kamienia jako młotka, drugiego zaś jako kowadła. Czasami pod kowadło podkładają jeszcze dodatkowy kamień, żeby mieć bardziej komfortowe "stanowisko pracy".

Są również mistrzami w konstruowaniu legowisk na drzewach. Za pomocą różnych gałęzi, gałązek i liści przygotowują sobie materace, pościel i nawet poduszki.

Co ciekawe, goryle i bonobo, żyjąc w naturze, nie używają narzędzi. Można je tego nauczyć w warunkach laboratoryjnych, co świadczy, że nie ma między nimi i szympansami znaczących różnic w inteligencji. Z kolei w używaniu narzędzi
podobne do szympansów są orangutany. Zestaw narzędzi różni się u nich w zależności od populacji. Zdaniem McGrewa, ponieważ spędzają one więcej czasu na drzewach niż szympansy, przez to użycie narzędzi jest u nich ograniczone.

Niedawno zaobserwowano, że dziko żyjące szympansy uwielbiają obserwować ogień podczas pożarów sawanny. Amerykańska antropolog Jill Pruetz z Iowa State University uważa, że potrafią one zmieniać swoje zachowania, przewidując kierunek rozprzestrzeniania się pożaru. Badaczka zaobserwowała, że wykonują one swoisty taniec ognia. Jej zdaniem, wiedza szympansów na temat ognia zbliża się do wiedzy przodków człowieka w początkowej fazie oswajania tego żywiołu.

Naczelne nie są jedynymi zwierzętami, które posługują się narzędziami.
Ewenementem jest niepozorna wrona brodata. Zaobserwowano, jak pewien osobnik tego gatunku, żeby dostać się do mięsa ukrytego w wąskiej tubie, wykonał haczyk z drutu i w ten sposób wyciągnął pożywienie.
dgp
 • awatar Atom Head: To drugie zdjęcie...Zupełnie jak ludzie!
 • awatar Zenia&Emilia: o kurde na drugim zdjęciu czy oni .... ?? :o xD
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: co taka zdziwiona jesteś? przecież to ludzkie zachowanie :D
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

45 przypadków.


Język tabasarański (nazwa własna Табасаран чIал) – jeden z języków kaukaskich, używany przez Tabasaranów  w południowym Dagestanie oraz w północnym Azerbejdżanie. Należy do zespołu samurskiego (tzw. języki lezgińskie), tworzącego podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich.

Język ten używany, według różnych szacunków, przez ok. 95 tys. osób (1995r.) do nawet 132 tys. (według spisu powszechnego, przeprowadzonego w 2000 r., który czasami jest kwestionowany jeśli chodzi o metodologię oraz możliwe przekłamania wyników, ze względu na pomijanie drobniejszych narodów i języków).

Język tabasarański wyróżnia się rekordową liczbą przypadków, których, według niektórych źródeł, ma być aż 45, jak również używaniem rzadkiego fonemu: [ɢ].

Wyróżnia się dwa dialekty języka tabasarańskiego: północny i południowy, który stał się podstawą współczesnego języka literackiego.
Początki piśmiennictwa w języku tabasarańskim sięgają XVII w., kiedy to zaczęto zapisywać alfabetem arabskim, teksty przeznaczone głównie do celów religijnych. W późniejszym czasie (XVIII-XIX w.) sporadycznie zapisywano także tabasarańskie teksty niereligijne, takie jak np. pieśni ludowe, jednak w związku z niewielkim stopniem alfabetyzacji Tabasaranów teksty te nie były szeroko rozpowszechnione. Ponadto znaczną część twórczości zapisywano w lepiej rozwiniętych językach literackich, arabskim i azerskim. Prace nad stworzeniem współczesnego tabasarańskiego języka literackiego rozpoczęto w latach trzydziestych XX w. Początkowo, od 1932 r. był on zapisywany łacinką, później jednak (1938 r.), na mocy decyzji władz sowieckich wprowadzono jako obowiązujący alfabet cyrylicę,opartą na rosyjskiej
Dziś jest to jeden z lepiej rozwiniętych literackich języków Dagestanu. W języku tabasarańskim ukazuje się prasa codzienna, książki (literatura piękna, dzieła naukowe), pod koniec lat 90. XX w. rozpoczęto nawet przekład Biblii na tabasarański.

Oprócz swego własnego języka, większość Tabasaranów zna także rosyjski, jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej, w Azerbejdżanie także język azerski.

za wiki

---
jak się tego nauczyć?

a tak w ogóle to ... Na świecie jest ok. 4250 języków - a nie wystarczyłby im język polski?
 • awatar Anukett: ooo widzisz - fundamentalne pytanie ;))
 • awatar madleine: że ile przypadków???
 • awatar Atom Head: Polski jest drugim -podobno-pod względem trudności na świecie.Po chińskim.
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 


Szejkowie oficjalnie zgłosili swoją kandydaturę. FIFA, która na każdym kroku powtarza, że jej celem jest propagowanie futbolu w każdym zakątku świata, może i zdecyduje się właśnie na Katar. To byłyby niesamowite mistrzostwa. Dlaczego?

Naftowi potentaci mają bowiem zamiar wybudować stadiony, jakich świat jeszcze nie widział. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o ich oryginalny wygląd oraz luksusowe wyposażenie. Szejkowie mają zamiar - uwaga - stworzyć piłkarskie obiekty wyposażone w klimatyzację. Wyobrażacie to sobie?

Temperatura jaka byłaby w Katarze podczas mundialu dochodziłaby dość często nawet do 50 stopni. Dlatego organizatorzy chcą dorzucić taki bajer do stadionów. Oczywiście dla nich pieniądze nie są przeszkodą. W sumie wydaliby na stadiony z klimą cztery miliardy dolarów! Gigantyczna kasa. Szejków jednak spokojnie stać na takie zabawki.


gg
 

nortus
 


- współczesna nazwa państwa zwanego dawniej
Rzecząpospolitą, obejmującego Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie, a więc tereny dzisiejszej środkowo-wschodniej Polski, większej części Ukrainy, dzisiejszej Białorusi, Litwy, Łotwy oraz częściowo Estonii,Rosji i Słowacji, stosowana dla okresu od połowy XV w., czyli od ukształtowania się ustroju tzw. demokracji szlacheckiej do III rozbioru w 1795.

Po raz pierwszy nazwano Koronę Królestwa Polskiego
Rzecząpospolitą w akcie wierności Maćka Borkowica złożonym królowi Kazimierzowi Wielkiemu 16 lutego
1358 w Sieradzu.

Za początek demokracji szlacheckiej najczęściej przyjmuje się rok 1454, w którym na mocy przywilejów nieszawskich szerokie kompetencje zdobyły sejmiki szlacheckie.

Kalendarium
1454 - Przywilej cerekwicko-nieszawski.
1454 - Powstanie w Prusach. Prusacy opanowali Gdańsk, Elbląg, Chełmno i inne miasta. Stany pruskie poddały się Polsce.Kazimierz Jagiellończyk
wcielił Prusy do Korony Polskiej. Polska wypowiedziała wojnę Krzyżakom.
1454-1466 - Wojna trzynastoletnia z zakonem krzyżackim.
1454 - Zhołdowanie przez Polskę księstwa Oświęcimskiego.
1463 - Połączona flotylla Gdańska i Elbląga w sile 25 okrętów rozbiła na Zalewie Wiślanym flotę krzyżacką złożoną z 44 okrętów.
1492-1497 - Powstanie chłopskie na Podkarpaciu pod wodzą Muchy.
1492-1501 - Panowanie Jana Olbrachta.
1492-1506 - Panowanie Aleksandra Jagiellończyka w Wielkim Księstwie Litewskim.
1493 - Ustalenie się sejmu walnego (król, senat i izba poselska).
1494 - Jan Olbracht kupił księstwo zatorskie.
ok. 1496 - Przywilej w Piotrkowie.
1497 - Wyprawa mołdawska Jana Olbrachta. Klęska w czasie odwrotu w lasach bukowińskich. Efektem było wyzwolenie Wołoszczyzny spod zwierzchnictwa polskiego.
1501-1506 - Panowanie Aleksandra Jagiellończyka w Polsce i na Litwie.
1501 - Unia mielnicka.
1506-1548 - Panowanie Zygmunta Starego.
1512-1522 - Wojna litewsko-rosyjska. Wojska rosyjskie zdobyły Smoleńsk.
1515 - Zjazd w Wiedniu.
1519-1521 - Wojna z zakonem krzyżackim. Zakon poniósł klęskę (w 1521 zawarto 4-letni rozejm).
1522 - Pięcioletni rozejm z Rosją, przedłużony następnie do 1533.
1525 - Traktat krakowski między Polską i Zakonem. Państwo krzyżackie stało się państwem świeckim, pozostającym w zależności lennej od Polski.
1525 - Hołd pruski.
1548-1572 - Panowanie Zygmunta Augusta, ostatniego z Jagiellonów.
1558-1582 - Wojna o Inflanty. Zajęcie przez wojska rosyjskie Narwy,Dorpatu oraz zamków we wschodniej części Inflant.
1559 - Poddanie się stanów inflanckich Zygmuntowi Augustowi w zamian za obronę przed Rosją.
1561-1570 - Wojna inflancka (polsko-rosyjska).
1561 - Unia między Polską i Inflantami w Wilnie. Warunki: Kurlandia -lennem Polski, część Inflant przyłączona do Polski i Litwy.
1568-1569 - W Lublinie obradował sejm polski i sejm litewski nad sprawą unii polsko-litewskiej.
1569 - Zgodnie z uchwałą sejmu lubelskiego Zygmunt August wydał akt wcielenia do Korony województw: podlaskiego,wołyńskiego,bracławskiego.
1569 - Ściślejsze połączenie Prus Królewskich z Koroną.
1569 - Sejm lubelski uchwalił wcielenie Kijowszczyzny do Korony.
1569 - Unia lubelska.
1573 - Konfederacja warszawska.
1573 - Sejm elekcyjny.Wybór na tron polski Henryka
Walezego, brata króla francuskiego Karola IX.
1573-1574 - Panowanie Henryka Walezego.
1574 - Ucieczka króla do Francji na wieść o śmierci Karola IX.
1574-1576 - Bezkrólewie.
1575 - Wybór Anny Jagiellonki, siostry Zygmunta Augusta, na króla Polski i przeznaczenie jej na męża księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego
1576-1586 - Panowanie Stefana Batorego.
1576-1577 - Wojna Rzeczypospolitej z Gdańskiem.
1578 - Utworzenie tzw. piechoty wybranieckiej.
1579-1582 - Wojny króla Stefana Batorego z Rosją.
1582 - Dziesięcioletni rozejm polsko-rosyjski w Jamie Zapolskim.Polska uzyskała: Połock i Wieliż oraz prawie całe Inflanty, prócz Estonii i
wysp Ozylii i Dagö.
1586-1587 - Bezkrólewie.
1587-1632 - Panowanie Zygmunta III Wazy.
1591-1593 - Powstanie Kosińskiego. Powstanie kozackie pod wodzą Krzysztofa Kosińskiego, objęło Ukrainę naddnieprzańską; stłumione przez
właścicieli latyfundiów na Ukrainie.
1592-1599 - unia polsko-szwedzka.
1594-1596 - Powstanie kozackie pod wodzą Semena Nalewajki. Nosiło, jak i poprzednie powstanie, charakter społeczny i narodowościowy. Wzięli w nim
udział zarówno chłopi jak i mieszczanie uciskani przez magnaterię i szlachtę. Poza znaczną częścią Ukrainy powstanie objęło Białoruś. Hetman
polny koronny Stanisław Żółkiewski odniósł nad powstańcami zwycięstwo.
1596 - Unia z Kościołem katolickim. W Brześciu Litewskim część duchownych prawosławnych uznała prymat papieża. Powstał Kościół unicki,który stał się częścią Kościoła katolickiego w obrządku greckim.
1600 - Wybuch wojny ze Szwecją, toczyła się w Inflantach, w 1601.Szwedzi dotarli do Dźwiny.
1604-1606 - Polska popierała Dymitra Samozwańca w Rosji.W 1606 wybuchło powstanie ludowe w Moskwie, stracono Dymitra i wymordowano załogę polską na Kremlu. Bojarzy osadzili na tronie Wasyla Szujskiego.
1605 - Wojska polskie pod wodzą Jana Karola Chodkiewicza odniosły zwycięstwo nad Szwedami pod Kircholmem. Polska odzyskała całe Inflanty.
1607-1611 - Udział Polaków w akcji Dymitra II Samozwańca. W 1606 Rzeczpospolita w obawie przed porozumieniem rosyjsko-szwedzkim podjęła zbrojną interwencję w Rosji.
1609-1611 - Oblężenie i zdobycie Smoleńska przez wojska polskie.
1610 - Zwycięstwo Stanisława Żółkiewskiego nad wojskiem rosyjskim pod Kłuszynem
1610 - Żółkiewski wkroczył do Moskwy.
1610-1612 - Interwencyjna wojna Polski z Rosją. Władysław (syn Zygmunta III) został uznany carem. Załoga polska obsadziła Kreml. Pospolite
ruszenie z udziałem mieszczan, szlachty i Kozaków skierowało się na Moskwę.
Odparły one wojska Chodkiewicza spieszące na odsiecz załodze polskiej w Moskwie. Załoga skapitulowała 22 października 1612. Wkrótce sobór rosyjski wybrał carem Michała Romanowa.
1619 - Rozejm dywiliński z Rosją, zawarty na 14,5 roku. Ziemie:smoleńska, czernihowska i siewierska pozostały przy Polsce.Zawarcie rozejmu oznaczało
de facto wyrzeczenie się przez Polskę planu podboju Rosji.
1620 - Turcy zadali wojskom polskim klęskę pod Cecorą. W bitwie tej zginął Stanisław Żółkiewski.
1621 - Obrona Chocimia i pokój z Turcją. Wyprawa turecka wobec bohaterskiej obrony wojsk polskich zakończyła się niepowodzeniem. Pokój ustalił granice na Dniestrze, nie rozstrzygnął jednak sporów polsko-tureckich. Podczas obrony chocimskiej umarł Jan Karol Chodkiewicz jeden z najznakomitszych dowódców dawnej Polski.
1627 - Bitwa morska pod Oliwą w Zatoce Gdańskiej między flotą polską a szwedzką, zakończona zwycięstwem Polaków. Szwedzi odstąpili od blokady
Gdańska.
1629 - Wojska Gustawa Adolfa poniosły dotkliwą klęskę pod Trzcianą.
1629 - Rozejm ze Szwecją w Starym Targu. W rękach Szwedów pozostały wszystkie porty z wyjątkiem Gdańska, Pucka i Królewca. Ponadto zatrzymali
oni znaczną część Inflant na północ od Dźwiny. Uzyskali również prawo pobierania części ceł z handlu polskiego.
1630 - Powstanie kozacko-chłopskie na Ukrainie pod wodzą Tarasa Fedorowicza. Kozacki zryw powstańczy został poparty przez gnębionych chłopów
ukraińskich, nie osiągną jednak większego zasięgu. Hetman Stanisław Koniecpolski narzucił Kozakom ugodę, przyznając drobne korzyści.
1632-1648 - Panowanie Władysława IV.
1632-1634 - Wojna z Rosją. Wojna zakończyła się pokojem w Polanowie,który potwierdził warunki rozejmu dywilińskiego. Polska zatrzymała ziemię:
smoleńską, czernihowską i siewierską. Władysław IV zrezygnował z pretensji do tronu rosyjskiego.

1635 - Rozejm w Sztumskiej Wsi ze Szwecją. Szwedzi wycofali swe wojska z twierdz na wybrzeżu pruskim i zrezygnowali z pobierania ceł z handlu
polskiego.
1637 - Śmierć Bogusława XIV, ostatniego księcia zachodniopomorskiego.Zajęcie Pomorza Zachodniego przez Szwecję. Wcielenie do Prus Królewskich
okręgów lęborskiego i bytowskiego.
1637 - Powstanie kozackie pod wodzą Pawła Pawluka. Pod Kumejkami zaporożcy ponieśli klęskę.

1648 - Wybuch powstania na Ukrainie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego.Powstanie to na początku miało podłoże społeczne, jednak szybko zamieniło
się w walkę zniewolonej narodowości o wyzwolenie polityczne. W bitwie pod Żółtymi Wodami wojska polskie pod wodzą Stefana Potockiego, syna hetmana
wielkiego koronnego, poniosły klęskę.
1648 - Bitwa pod Korsuniem. Chmielnicki uderzył na główne siły polskie dowodzone przez hetmanów Mikołaja Potockiego i Marcina Kalinowskiego i zadał im klęskę.Obaj hetmani dostali się do niewoli. Droga w głnąb Rzeczypospolitej otwarta.
1648 - Klęska regularnej armii polskiej i pocztów magnackich pod Piławcami.
1648-1668 - Panowanie Jana Kazimierza.
1649 - Wojna na Ukrainie. Oblężenie Zbaraża przez wojska kozacko-tatarskie. Otoczenie pod Zborowem wojsk królewskich, spieszących z odsieczą Zbarażowi. Przekupienie przez króla polskiego chana Islam Gireja, który był przeciwnikiem powstania silnego państwa ukraińskiego.
1649 - Ugoda zborowska.
1651 - Powstanie chłopskie na Podhalu pod dowództwem Aleksandra Kostki Napierskiego. W przygotowaniu powstania brali udział emisariusze
Chmielnickiego.
1651 - Bitwa pod Beresteczkiem. Armia polska (60 tys.)pod dowództwem Jana Kazimierza zadała klęskę wojskom kozackim (100 tys.). Bitwa ta jest
uważana za jedno z największych zwycięstw w historii Polski.
1654 - Rada starszyzny kozackiej w Perejasławiu uchwaliła jednomyślnie zjednoczenie Ukrainy lewobrzeżnej z Rosją (ugoda perejasławska).
1654-1656 - Wojna polsko-rosyjska. Wojska rosyjskie zajęły Smoleńsk,Białoruś i część Litwy z Wilnem. Wojska kozackie, wspierane przez armię
rosyjską otoczyły Lwów zajęły Lublin i doszły do Wisły (1655). Wobec najazdu szwedzkiego na Polskę (1655-1660) Rosja, przeciwna wzrostowi potęgi Szwecji,zawarła z Polską rozejm w Niemieży (1656) bez zmian terytorialnych i obiecała Polsce pomoc przeciwko Szwecji.
1655-1660 - Wojna polsko-szwedzka. Wojska szwedzkie w sile ok. 40 tys. żołnierzy wkroczyły do Wielkopolski i na Litwę. Kapitulacja wielkopolskiego pospolitego ruszenia pod Ujściem. Poddanie Szwedom Litwy przez Janusza Radziwiłła,
wojewody wileńskiego. Kapitulacja Warszawy (1655r. - IX) i Krakowa (1655 - X). Wojska koronne po klęskach pod Żarnowcem i Wojniczem
przeszły na stronę Szwedów (1655 - X). Jan Kazimierz uszedł na Śląsk i uniwersałem wydanym w Opolu wezwał naród do walki ze Szwedami. Partyzantka chłopska na Podkarpaciu odebrała najeźdźcom Nowy Sącz. Obrona Częstochowy
(19 XI - 27 XII 1655), jeden z licznych przejawów antyszwedzkiego oporu.

1655 - Zawiązanie konfederacji tyszowieckiej przeciw Szwedom przez hetmanów koronnych Stanisława Rewerę Potockiego i Stanisława
Lanckorońskiego, którzy odstąpili Szwedów.
1656 - Bitwy pod Warszawą (VI-VII).Po trzydniowej bitwie, w której obok wojska wzięli udział również chłopi i mieszczanie, Jan Kazimierz zajął
Warszawę (30 VI). Szwedzi, pomoc elektora brandenburskiego (w zamian za odstąpienie części Wielkopolski), po drugiej trzydniowej bitwie (28-30 VII)ponownie zajęli stolicę. Nowa okupacja trwała tylko kilka tygodni i nie wpłynęła na sytuację wojenną kraju.
1657 - Najazd ks. siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego na Polskę.Książę Rakoczy na czele wojsk siedmiogrodzkich i kozackich spustoszył
Małopolskę i oswobodził garnizon szwedzki w Krakowie w kwietniu zaś połączywszy się z wojskami szwedzkimi rozpoczął pościg za wojskiem Stefana Czarnieckiego. Wkrótce jednak do Polski przybyły posiłki z Austrii a Rakoczego opuścił Karol X Gustaw udający się do Danii. W tej sytuacji Rakoczy rozpoczął szybki odwrót spod Warszawy na południowy wschód. Po przegranych bitwach z wojskiem polskim pod Magierowem i Czarnym Ostrowem oraz ucieczce posiłkujących go Kozaków, podpisał akt kapitulacji pod
Międzybużem a większość jego żołnierzy Tatarzy zabrali w jasyr. Po powrocie do Siedmiogrodu został przez sułtana pozbawiony władzy.
1657 - Traktaty welawsko-bydgoskie. Polska zrzekła się lenna pruskiego.
1658 - Ugoda hadziacka zawarta przez Polskę po śmierci Chmielnickiego z częścią starszyzny kozackiej pod wodzą Iwana Wyhowskiego. Na mocy ugody województwa: kijowskie, bracławskie i czernihowskie, jako "Księstwo Ruskie", pod wodzą hetmana kozackiego zatwierdzonego przez króla, miały być związane unią z Polską.
1658 - Zerwanie rozejmu przez Rosję. Jeszcze w trakcie rokowań działania wojenne wznowił książę Jurij Dołgoruki. Hetman polny litewski Wincenty Gosiewski wyparł go ze Żmudzi, ale 21 X poniósł klęskę pod Werkami,zadaną przez wojska rosyjskie kniazia Iwana Chowańskiego, i dostał się do
niewoli. Do początków 1659 wojska rosyjskie zajęły Litwę aż po Podlasie,później rokowania z Moskwą przeplatały się z potyczkami i łupieniem kraju przez wojska rosyjskie. Warto dodać, że Rosja zawarła rozejm ze Szwecją,aby mieć rozwiązane ręce przed atakiem na Ukrainę.
1660 - Pokój ze Szwecją w Oliwie. Jan Kazimierz zrzekł się praw do tronu szwedzkiego, Polska utraciła na rzecz Szwecji większą część Inflant.
1660-1661 - Kampania wojenna przeciwko Rosji na Litwie i Białorusi. Na odsiecz ostatnim twierdzom na terenie Wlk. Ks. Litewskiego wyruszała armia
Stefana Czarnieckiego i Pawła Sapiehy. Zastąpiła im drogę armia rosyjska dowodzona przez ks. Iwana Chowańskiego, ponosząc klęskę pod wsią Połonką (25
VI). Wojsko polsko-litewskie odrzuciło wojska carskie aż za Berezynę pod Połock (bitwy nad Basią i Drucią) oczyszczając do końca roku napastników z niemal całej Białorusi.
1660 - Ugoda cudnowska. We wrześniu wojsko polskie pod dowództwem Stanisława Potockiego i Jerzego Lubomirskiego pokonało na Wołyniu blisko
50-tysięczną armię moskiewską. Wobec tego i następnych zwycięstw Jerzy Chmielnicki uznał władzę Jana Kazimierza.
1661 - Bitwa pod Kuszlikami. Siły Polsko-Litewskie pokonały Armie Rosyjską.
1665-1666 - Rokosz Jerzego Lubomirskiego przeciw królowi Janowi II Kazimierzowi.
1667 - Rozejm andruszowski.
1669 - Pierwsze liberum veto - Kraków; poseł kijowski Adam Olizar.
1669 - Królem Polski został obrany Michał Korybut Wiśniowiecki.
1672 - Traktat w Buczaczu.
1673 - Bitwa pod Chocimiem.
1674 - Jan Sobieski królem Polski.
1683 - Bitwa pod Wiedniem.
1696 - Fryderyk August I, elektor saski królem Polski.
1699 - pokój w Karłowicach.
1705 - detronizacja Augusta II,królem Stanisław I.
1709 - August II ponownie królem Polski.

Rozbiory

1733 - elekcja Augusta III na króla Polski.
1764 - elekcja Stanisława II na króla Polski.
1772 - I rozbiór Polski.
1791, 3 maja - Konstytucja 3 maja - nieudana próba reformy państwa.
1793 - II rozbiór Polski.
1794 - Insurekcja kościuszkowska.
1795 - III rozbiór Polski.

wiki

I wtedy, w 1610r wojska polskie po raz pierwszy brały udział marszu po Moskwie.
Drugi taki przypadek będzie 9 maja 2010r :D
 • awatar Anukett: to tak dla przypomnienia maturzystom?;)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anukett: to tak z okazji 3 maja. ale jak się komuś przyda to czemu nie :D
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Co pan tu właściwie robi? Pan nie ma moralnego prawa do pracy w tej kancelarii!

- te słowa miała wykrzyczeć jedna z urzędniczek Kancelarii Prezydenta do swego nowego szefa Jacka Michałowskiego, mianowanego przez Bronisława Komorowskiego. Według "Wprost", doszło do tego podczas jego spotkania z pracownikami.


Michałowski zorganizował spotkanie kilka dni temu.Nagle jedna z urzędniczek wybuchła i,krzycząc
pytała, co on "tu właściwie robi". Według relacji "Wprost", Michałowski speszył się i zakończył spotkanie.Teraz dystansuje się od tego wydarzenia.
"Takie reakcje nie mogą być dla mnie miłe, ale rozumiem te emocje.Smutek musi przecież znajdować jakieś ujście" - powiedział w rozmowie z "Wprost".

Jak podaje tygodnik, poza tym incydentem współpraca między urzędnikami kancelarii a ich nowym przełożonym układa się dobrze.

"Trzeba przyznać, że jest taktowny, chyba czuje niezręczność swojego położenia" - twierdzi jeden z urzędników związanych z Lechem Kaczyńskim.

Żal o szybkie- bo już kilka godzin po katastrofie w Smoleńsku - mianowanie Michałowskiego na szefa kancelarii, miał do Komorowskiego jej wiceszef, Jacek Sasin. "Było mi trochę przykro, że pan marszałek z góry założył, że ja nie jestem osobą godną zaufania. Na pewno ten pośpiech był niepotrzebny"

- komentował tę decyzję marszałka Sejmu w "Sygnałach Dnia".

dgp
---
dziwię, że Sasin  ma czelność się wypowiadać. Jakim jest lojalnym urzędnikiem państwowym widać ostatnio jak próbuje winę kancelarii pałacu PISS namiestnikowskiego zrzucić na innych. On jest lojalnym urzędnikiem PISSu a nie państwa.

I pomyśleć, że normalnych państwach urzędnik służy państwu a nie partii. W Polsce tego się nie doczekamy, niestety. Przecież pierwsze co PISS zrobił po przejęciu pałacu namiestnikowskiego to zwolnił wszystkich poprzednich urzędników i pracowników, bo mogą być nielojalni wobec małego wodza. Dla nich partia = Polska.
Wydawało się, że te czasy minęły, niestety nie.
 • awatar Atom Head: O co jej chodziło z tym "moralnym prawem"? PiS przegina...Powinno się teraz w zawłaszczonych przez nich instytucjach wykonać testy kompetencyjne.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Atom Head: pewnie, że ich wróg zajął pałac, świątynie opatrzności lesia i jarusia. a teraz ktoś im patrzy na ręce, wiesz ile dokumentów można by antydatować, jakich chachmętów można było narobić, ile ustaw mogłoby zginąć a później by się znalazły po terminie. i najważniejsze - to grobowiec świętego lesia. a pomyśleć, że szef Białego Domu służy już 4. prezydentowi USA, bo to urzędnik państwowy a nie partyjny, jak w Polsce.
 • awatar Anukett: o w końcu to jest kilkaset osób, w większości ludzi którzy nigdzie się nie załapali w swoich regionach i św pamięci prezydent dawał im ciepłą posadkę i o to właśnie chodzi podejrzewam a nie o smutek po prezydencie,poszukajcie w necie byłych posłów z waszych regionów, oni napewno tam są ;)
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 

Prezydent Polski solidarnej.


Konstytucja nie dała Lechowi Kaczyńskiemu dużego wpływu na gospodarkę. Nie wahał się jednak o ten wpływ walczyć, wetując ustawy lub odsyłając je do
Trybunału Konstytucyjnego. Wszystko w imię "Polski solidarnej", nawet jeśli oznaczało to paraliżowanie reform.

Za rządów PiS, LPR i Samoobrony prezydent Lech Kaczyński praktycznie nie podejmował decyzji dotyczących gospodarki,a jedynie podpisywał ustawy
które rządząca koalicja przepychała przez parlament.

Sytuacja odwróciła się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy w 2007 r. PiS przegrał przyspieszone wybory, a prezydent z dnia na dzień stał się głównym obrońcą gospodarczego programu tej partii.
- Wtedy zajął wyraźne stanowisko: nie ukrywał, że jest przeciwnikiem linii liberalnej w gospodarce, rzecznikiem interesu środowisk pracowniczych. I że bardziej przekonuje go głos związków zawodowych
niż pracodawców - przypomina prof. Witold Orłowski, główny ekonomista Pricewaterhouse-Coopers, były doradca ekonomiczny prezydenta Kwaśniewskiego.


Obrona koncepcji "Polski solidarnej" polegała głównie na paraliżowaniu działań rządu Platformy i PSL, do którego niechęci prezydent nie ukrywał.
Prezydent miał też oczywiście inne koncepcje - próbował zbudować polityczną koalicję na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. Zgłosił też kilka
"gospodarczych" inicjatyw ustawodawczych. Przy czym większość z nich - np. projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, korektę do ustawy o PiT - już w czasie rządów PO-PSL.

Przez cztery i pół roku prezydentury Kaczyński zawetował 18 ustaw.
Dziesięć z nich miało bezpośredni bądź pośredni wpływ na gospodarkę. Tylko jedno weto - do ustawy o emeryturach pomostowych - udało się w Sejmie
przełamać.

Weto za wetem

Worek z wetami rozwiązał się 1 maja 2008 r., gdy prezydent zablokował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Dwa miesiące później, 24 lipca 2008 r., zawetował nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Była ważna dla ministra skarbu, m.in. dlatego, że znosiła przepisy "antykominowe" ograniczające pensje menedżerów w spółkach skarbu państwa.

Zarządy tych spółek od dawna umiały te kominy omijać-rząd Donalda Tuska chciał więc zlikwidować fikcję prawną. Ale prezydent się nie zgodził: - Tak duże zróżnicowanie wynagrodzeń kadry kierowniczej i pracowników, będące skutkiem jednostronnych zmian prawnych, których adresatem jest wyłącznie kadra zarządzająca, może w konsekwencji doprowadzić do rażących dysproporcji - uzasadnił weto prezydent.

Listopad 2008 r. przyniósł rekordową liczbę wet. 24 listopada upadła ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a trzy dni później - kluczowe dla rządu ustawy o reformie systemu służby zdrowia
w tym zwłaszcza ta, która miała obligatoryjnie przekształcić wszystkie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y) w spółki prawa handlowego. - Analiza przepisów ustawy uzasadnia twierdzenie o zgodzie ustawodawcy na sprowadzenie
niebezpieczeństwa całkowitego załamania się systemu opieki zdrowotnej - zarzucał Kaczyński.

28 listopada prezydent zawetował nowelizację ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przywracała ona wielkim sieciom handlowym możliwość oferowania "bonów towarowych" poniżej ich nominalnej wartości. - Uchylenie ograniczenia
emitowania i realizacji bonów po cenie niższej niż wartość nominalna będzie odczuwalne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie istnieje szczególne ryzyko powstania dominacji dużych sklepów - tłumaczył prezydent.

29 listopada Lech Kaczyński zawetował ustawę o rentach. Rząd przekonywał, że ta ustawa - wprowadzając nowe zasady wyliczania renty - zagwarantuje, że państwo nie będzie musiało zwiększać dotacji do funduszu rentowego. Chodzi o
setki milionów złotych rocznie: w Polsce mamy 1,2-1,3 mln rencistów.

Dla prezydenta ważniejsza była jednak "Polska solidarna".-Wprowadzane regulacje mogą spowodować,
że większość rencistów otrzyma renty na poziomie
ustawowego minimum. Nie mogę wyrazić zgody na wprowadzanie oszczędności kosztem osób dotkniętych chorobą i otrzymujących bardzo niskie świadczenia. (...). Zaproponowany system jest niesprawiedliwy społecznie-napisał w uzasadnieniu.

15 grudnia 2008 r. zawetował ustawę o emeryturach pomostowych,choć przyznawał, że ma ona ograniczyć wydatki z kasy państwa (bo zmniejsza liczbę
osób uprawnionych do emerytury pomostowej z 1 mln do 250 tys.). - Z punktu widzenia finansów publicznych jak największe ograniczenie zakresu osób uprawnionych do emerytury pomostowej przynosi najkorzystniejsze efekty.
Dążenie do osiągnięcia tych celów nie powinno pomijać jednak realnej sytuacji osób wykonujących prace w szczególnych warunkach - podkreślał.

W przypadku "pomostówek" prezydent ostatecznie przegrał. Koalicja PO-PSL postawiła na swoim dzięki poparciu SLD. Weto prezydenckie zostało w Sejmie przełamane.

Podobna sztuka nie udała się ani w przypadku kolejnego weta do ustawy medialnej (17 lipca 2009)
ani weta do ustawy o funduszach dożywotnich
emerytur kapitałowych. Efekt jest taki, że po 11 latach od rozpoczęcia reformy wciąż nie wiadomo, kto wypłaci emerytury z nowego systemu.

Weta wobec ustaw kładą się cieniem na prezyden-
turze Lecha Kaczyńskiego.
Także dlatego, że utrudniły reformowanie państwa i naprawę finansów publicznych - ocenia Krzysztof Rybiński, wykładowca SGH, były wiceprezes NBP. - Weta stworzyły atmosferę, która skłoniła rząd do zaprzestania reform, przedstawiania nowych ustaw. Choć dziś nie wiadomo, czy kolejne projekty
ustaw prezydent też by zawetował.

Jak nie weto, to Trybunał

Kilkanaście ustaw prezydent Kaczyński zatrzymał, odsyłając je do Trybunału Konstytucyjnego. Kilka z nich dotyczyło gospodarki.

W lipcu 2008 r. prezydent wysłał do Trybunału nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych. Tłumaczył, że przygotowana przez PO-PSL ustawa ograniczyłaby wpływy radia i telewizji publicznej o 150-250 mln zł, utrudniając im pełnienie "misji publicznej". Po półtora roku Trybunał z prezydentem zgodził się tylko w niewielkiej części - orzekł bowiem, że rozszerzenie kręgu osób, które są zwolnione z opłat abonamentowych (czego chciał rząd) jest zgodne z konstytucją. TK wytknął ustawie rządowej naruszenie procedur tworzenia prawa, ale podstawowe zapisy ustawy weszły w życie.

23 września 2008 r. prezydent odesłał do TK ważną dla rynków kapitałowych nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Dlaczego? Bo nie chciał się zgodzić na zapisane w niej odebranie Narodowemu Bankowi Polskiemu kontroli nad Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych (instytucją odpowiedzialną m.in. za rejestrację i przechowywanie papierów wartościowych pochodzących
z emisji publicznych). Resort skarbu uważał, że KDPW może być w rękach prywatnych.

Już wcześniej, w lecie 2008 r., wielu ekspertów przyznawało prezydentowi rację. Ich zdaniem rząd popełnił poważny błąd, łącząc sprawę nowelizacji
przepisów o obrocie instrumentami finansowymi ze sprawą Depozytu.I tę opinię potwierdził Trybunał, stwierdzając (w sentencji z lipca 2009 r.), że
parlament nie może nakazać NBP sprzedaży udziałów w Depozycie.

18 maja 2009 r. prezydent odesłał do Trybunału nowelizację prawa budowlanego. Miała zlikwidować obowiązkowe "zezwolenia na budowę" i zastąpić
je dużo łatwiejszym w uzyskaniu "zgłoszeniem budowy".Prezydent uznał jednak, że brak "zezwoleń na budowę" może naruszyć prawa osób trzecich. Bo w obecnym systemie-tłumaczył - sąsiedzi budowanej nieruchomości uczestniczą jako strony w procesie wydawania decyzji.

Prezydencka blokada dotknęła też ustawy o SKOK-ach
(która oddawała je pod kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego). Prezydent, podobnie jak PiS, nigdy
nie ukrywał, że jest "politycznym" sojusznikiem Kas. W przeszłości Lech Kaczyński współpracował z obecnymi władzami centrali SKOK-ów, był m.in.
szefem fundacji, która jest częścią systemu spółdzielczych kas.

Trybunał do dziś nie zajął stanowiska w sprawie tych dwóch ustaw.

Energia płynąca ze słów

Przez cztery i pół roku kadencji Lech Kaczyński priorytetowo traktował próby zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego - interpretowanego jako zmniejszenie zależności od rosyjskich dostaw ropy i gazu. Prezydencka Rada Bezpieczeństwa Narodowego już w 2006 r. dwukrotnie opowiedziała się za budową gazoportu - ale to dopiero rząd PO-PSL tę inwestycję rozpoczął.

W otoczeniu prezydenta narodził się pomysł "Energetycznego paktu muszkieterów" - nowego porozumienia międzynarodowego, zobowiązującego
państwa członkowskie paktu do świadczenia sobie pomocy w razie przerw w dostawach energii, na wzór zapisów o wzajemnej obronie NATO. Projekt
"muszkieterów" został jednak lodowato przyjęty przez unijnych partnerów.

W marcu 2007 r. na "energetycznym" szczycie Unii Europejskiej prezydent nie zdołał wprowadzić konkretnych zapisów o "solidarności"do powstającej
wówczas unijnej strategii energetycznej. Na szczycie tym prezydent podjął jednak inną, ważną dla polskiej gospodarki decyzję: zgodził się na wdrożenie unijnego "paktu klimatycznego" (ograniczenie emisji CO2 o 20 proc. i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w UE do 20 proc. bilansu energetycznego do roku 2020).

W maju 2007 r. prezydent Kaczyński podjął próbę stworzenia "energetycznej koalicji"- zorganizował w Krakowie szczyt z udziałem prezydentów
Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy i Ukrainy. Przedmiotem dyskusji pozostaje, czy to spotkanie - podobnie jak kolejne szczyty w Wilnie, Kijowie, Baku i w Batumi - przyniosły konkretne efekty. Powstała potem międzynarodowa spółka Sarmatia, która dopiero niedawno (po trzech latach!) ogłosiła przetarg na przygotowanie studium wykonalności inwestycji w transport kaspijskiej ropy do Europy, via rurociąg Odessa - Brody.

W rządzie już pojawiają się jednak opinie, że przygotowania do budowy rurociągu Odessa - Brody przeciągają się ponad miarę i że prawdopodobnie
trzeba będzie mu cofnąć unijne dofinansowanie. Nikt nie kwestionuje sensu tej inwestycji - ale też wyraźnie widać, że ten projekt trapią ciągłe
opóźnienia oraz (przede wszystkim) brak woli politycznej Ukrainy do jego realizacji. Tymczasem unijne pieniądze mają określoną ważność: trzeba je wydać i rozliczyć do końca 2015 r.

Swój człowiek w NBP

Lech Kaczyński - zgodnie ze swoimi uprawnieniami zadecydował o obsadzeniu kluczowych dla gospodarki
stanowisk prezesa Narodowego Banku Polskiego i
trzech członków Rady Polityki Pieniężnej.

Choć kadencja Leszka Balcerowicza kończyła się dopiero w styczniu 2007r., już na początku 2006r. pogląd prezydenta był znany: nowym szefem banku
centralnego może być tylko ktoś, kto ma odmienne od Balcerowicza poglądy na gospodarkę.

Wybór prezydenta padł na Sławomira Skrzypka, z wykształcenia inżyniera, wieloletniego współpracownika Kaczyńskiego jeszcze z czasów NIK-owskich i rządów w Warszawie (również zginął 10 kwietnia w prezydenckim samolocie pod Smoleńskiem). Po podwójnym zwycięstwie wyborczym PiS Skrzypek został wyznaczony na prezesa państwowego banku PKO BP. Ponieważ nie miał wymaganych prawem kwalifikacji bankowych, musiał zadowolić się stanowiskiem p.o. prezesa banku.

Takich obostrzeń ustawa nie przewidywała w przypadku prezesury NBP. 10 stycznia 2007 r. Sejm przegłosował wskazaną przez prezydenta kandydaturę

Gdy władzę objął rząd PO-PSL kierowany przez Skrzypka zarząd NBP stał się uczestnikiem politycznego sporu,czego przykładem była dyskusja o terminie przyjęcia euro, czy też ostatnia kłótnia o wysokość zysku, którą NBP powinien wpłacić do budżetu państwa. - W pewnym sensie zarząd NBP zaczął recenzować prace rządu. Konfrontacyjne podejście prezydenta do rządu dało
prezesowi Skrzypkowi mandat do równie konfrontacyjnych zachowań - ocenia Orłowski.

Zupełnie inaczej nominację Sławomira Skrzypka osądza Krzysztof Rybiński: - Na początku budziła kontrowersje. Ale po trzech latach ocena Skrzypka musi być dobra, m.in. dzięki działaniom podjętym przez NBP w zakresie edukacji ekonomicznej i reformom przeprowadzonym w samym NBP - mówi. I przypomina, że jednym z powodów, dla którego Polska przeszła suchą stopą przez kryzys
gospodarczy, było to, że bank centralny i rządy skoordynowały działania antykryzysowe. Przykładowo, rząd zagwarantował bezpieczeństwo depozytów trzymanych w bankach,zaś NBP-dostarczył bankom komercyjnym odpowiednią płynność w złotych i walutach zagranicznych.

Rady na kryzys

W czasie rządów PiS prezydent milczał w sprawach gospodarczych, ale po objęciu władzy przez PO-PSL chętnie recenzował politykę rządu.

W maju 2009r,tuż przed wyborami do europarlamentu
wygłosił w Sejmie orędzie na temat kryzysu finansowego i stanu polskiej gospodarki. Niezwykle krytyczne. Zarzucił rządowi bierność w walce z kryzysem i zbyt optymistyczne założenia budżetu (rząd zakładał wówczas 3,7 proc. wzrostu PKB, ostatecznie okazało się, że wzrost wyniósł 1,8 proc.).-Rząd powinien stymulować gospodarkę - upominał prezydent w Sejmie. I ostro skrytykował cięcia budżetowe, jakie rząd PO-PSL próbował wprowadzać. Lech Kaczyński proponował inne działania: obniżkę VAT i kwot wolnych od podatku dla osób pobierających niskie renty i emerytury - co musiało oznaczać drastyczny spadek wpływów do
budżetu.

Rząd PO-PSL te propozycje stanowczo odrzucił. W 2009 r. Polska okazała się jedynym krajem Unii Europejskiej, który zdołał uniknąć recesji.

Niespełna rok później prezydent zmienił zdanie: zaczął krytykować rząd za to, że zbyt wolno redukuje deficyt budżetowy.

W styczniu 2010 r. powstało kolejne forum recenzowania rządu: obrady rozpoczęła Narodowa Rada Rozwoju wymyślona w Kancelarii Prezydenta. W jej skład weszli m.in. Henryka Bochniarz (prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan"), prof. Stanisław Gomułka (główny ekonomista Business Centre Club), Jan Guz (przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych), prof. Andrzej Koźmiński (rektor Akademii im.L. Koźmińskiego w Warszawie), prof. Witold Orłowski (dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers), Sławomir S. Sikora (prezes zarządu banku Citi Handlowy) i Janusz Śniadek (przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność").

Pierwsze posiedzenie Rada poświęciła problemom demograficznym Polski. Na drugim (i ostatnim przed śmiercią prezydenta) - zajęła się finansami
publicznymi państwa. - Rozwój przez zadłużanie jest rozwojem niebezpiecznym w długim okresie - mówił prezydent. Ale zastrzegł: - Nie uważam długu publicznego za zło samo w sobie.

Lech Kaczyński nigdy nie zakwestionował podstaw wolnego rynku, ale wiele jego działań wskazywało na to, że za wszelką cenę chciał utrzymywać silną
rolę państwa w gospodarce. Prezydent chciał "Polski solidarnej" i próbował zablokować ograniczenia przywilejów emerytalno-rentowych. A jednocześnie krytykował rząd - zwłaszcza ostatnio - za zbyt duży deficyt budżetowy.

A przecież to drugie jest efektem pierwszego.


(Konrad Niklewicz, gw)
 

nortus
 
 • awatar Amy Blue Rose: Łooł zajebiste to BMW,takie futurystyczne bardzo.Och w takim się przejechać to dopiero szczyt ekstremalnych przeżyć xD
 • awatar Atom Head: Każda blachara moja :D
 • awatar amator.fotografii: przód rewelka a tył hmmm.... nie wiem jaki:)
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 
Gdy odejdzie nasz ukochany mały przyjaciel oficjalnie trzeba go zutylizować, jak śmieci.
Zajmują się tym zakłady komunalne utylizujące śmieci.

Bo według naszego prawa kot czy pies to śmieci, a nie żywa istota (podobnie jak wszystkie fretki i inne zwierzęta.

Nie wolno ich pochować w ogródku czy lesie - kara za to wynosi do 5.000 zł.

Ale ... są w Polsce cztery cmentarze dla zwierząt.
Najstarszy cmentarz w Polsce został założony w 1991 roku w miejscowości Konik Nowy koło Halinowa pod Warszawą.
Najbliższy taki cmentarz dla Pomorza zachodniego i środkowego znajduje się w Pile, gdzie tamtejsze władze –po bojach z sanepidem–uruchomiły miejsce, gdzie można pochować czworonoga, odwiedzać jego mogiłę, a nawet postawić mu pomnik.
– Opłata za pochówek wynosi około 300 zł, potem należy wnosić co jakiś czas opłatę za miejsce grzebalne.

Najbardziej popularne zwierzęce cmentarze są w USA i Kanadzie.

na podstawie gk24

adres cmentarza w Koniku:

www.psi-los.com/

Jest tam też galeria cmentarza i jestem bardzo zaskoczony. nie spodziewałem się w Polsce.

Adresy cmentarzy w Polsce:

Konik Nowy
Tel.: (0-22) 783 60 06 / 0-601 309 045
www.psi-los.com

Tęczowy Most
Szymanów 7
gm. Kąty Wrocławskie tel: 789 11 39, 39 07002 tel. kom. 0-600 758 556 www.hotelkubus.com/cmentarz

Cmentarz Małych Zwierząt
Rzędziany 71
16-080 Tykocin
tel. 607 220 111
www.cmentarz-zwierzat.pl

Cerber. Cmentarz dla zwierząt
Łódź
ul. Malownicza 84 tel.: (042) 648 4061

Cmentarz dla zwierząt
Rybnik
ul. Majątkowa 42 tel.: (032)42462 99

Cmentarz dla zwierząt
Mochle 42 (koło Bydgoszczy)
tel.: (052) 381 52 71 / 0-600 751 996 Internetowe cmentarze dla zwierząt
PS można założyć też symboliczny grób na wirtualnym cmentarzu (wirtualnycmentarz pl)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amnezja.: i to nie mała kasa. ale pierwszy raz usłyszałem o cmentarzach w Polsce.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amnezja.: znajomi pochowali swoje zwierzaki w lesie, po kryjomu.
 • awatar Anette: Ja swoje zwierzaki mam pochowane włąśnie w Koniku.Własciciel cmentarza przesympatyczny- można zwierzaka przywieść do niego w środku nocy a on rano tylko zadzwoni o której pochówek. Ale przez te 11 lat bardzo rozrósł się ten cmentarz. Wiesz że jest tam pochowany skremowany koń i wąż??
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

1.Ulubiony kolor: odmiany niebieskiego

2.Ulubiony gatunek muzyki: wszystko co mi się podoba, nie dzielę na gatunki - od hip hopu do klasy, z wyjątkami takich eksperymentów pseudonaukowych jak Doda itp.

3.W jakim mieście mieszkasz: Stettin pod czasową okupacją :D

4.Lubisz swoje miasto: Stettin - tak, Szczecin - nie

5.Jaki masz model tel.: Nokia

6.W jakiej sieci masz tel.: Orange, od urodzenia do śmierci mojej lub jej

7.Masz rodzeństwo: tak

8.Twoje imię: pochodzenia greckiego, oznacza Człowiek.

9.Masz nk<nasza-klasa>: tak ale rzadko korzystam

10.Masz fb<facebook>: tak

11.Trenujesz coś: tak

12.Jeśli tak to co?: wkurzanie innych :D

13.Czy grasz z jakimś numerem... nie, chyba że "69"

14.Ulubiona pora roku: wiosna, wiosna radosna

15.Masz dobrego przyjaciela: już nie, widać to nie był Przyjaciel przez "P" a fałszywych przyjaciół nie potrzebuję.

16.Masz dobrą przyjaciółkę: w sensie - kobietę z która nie uprawialiśmy seksu i nie mamy takiego zamiaru - tak!

17.Ulubione danie: lody i kawa

18.Ulubiony kanał w TV: brak, byle mało reklam i PISSu


ale bardzo mi się podobały odpowiedzi Krzyslava:

12.Jeśli tak to co?: zakupy w supermarketach - poważnie - ten sport polega na tym żeby wybierać to co JA chcę kupić a nie to co ONI chcą sprzedać

13.Czy grasz z jakimś numerem... ????????? w totka grywam "trafił" ale głównie wychodzi "chybił"
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Ten test sprawi, że muzułmanie będą jeść spokojnie?


Naukowcy z zamieszkanego w większości przez muzułmanów Kazachstanu wymyślili błyskawiczny test na obecność wieprzowiny w posiłku - poinformował miejscowy tygodnik "Megapolis". Dzięki testowi każdy wyznawca islamu będzie pewien, że nie łamie religijnego zakazu spożywania "nieczystego mięsa".

- To żadna tajemnica, że niektórzy szefowie kuchni dodają wieprzowinę do wołowiny, żeby potrawa była tańsza - pisze tygodnik.

- Kiedy dostaniesz swojego wołowego pierożka, odkrój mały kawałek, wrzuć go do szklanki z wodą, zamieszaj, wstrząśnij i wsadź tester. Za minutę lub dwie dostaniesz wynik - zachęca "Megapolis".


Test wykrywa molekuły charakterystyczne wyłącznie dla wieprzowiny, którą, choć jej spożywania zakazuje islam, w Azji Środkowej można bez trudu kupić.

"Megapolis" pisze, że na razie nie wiadomo kiedy test, w którym plastikowy patyczek, podobnie jak w przypadku testów ciążowych, odpowiednio zmienia kolor, będzie powszechnie dostępny.

wp pl


fajna sprawa, będzie można wyłapać i naszych "uczciwych" producentów wciskających nam co innego
niż powinno być w jedzeniu.
Jeszcze by się przydał test wykrywający kurczaki
w potrawach wołowych :D
 

nortus
 

Nowe informacje o zamachu:

pilotów zastrzelili i wyciągnęli kule z ich czaszek zanim dotarli inni na lotnisko

wcześniej samolot latał nad lotniskiem i rozsypywał środki wywołujące mgłę

w samolocie wybuchła bomba a rozbili inny samolot,
kopię naszego bo przecież robili remont samolotu pół roku wcześniej

Pytanie: Co się stało z ciałami? Odpowiedź: Nie było ich, ponieważ rozbił się pusty samolot bliźniak. Rosjanie chcieli mieć absolutną pewność skutków zamachu i dlatego strącili samolot prezydenta w ustronnym miejscu, gdzie ofiary można było jawnie dobić. Konstrukcję bliźniaka specjalnie przygotowano tak, by rozpadła się na mnóstwo kawałków, z których trudno cokolwiek wyczytać.
Pytanie: Co się stało z tymi ludźmi? Odpowiedź: Rosjanie ich przetrzymują w tajnej bazie wojskowej, aby tajemnica lotu nie wyszła na jaw.

Unia i spisek międzynarodowy ustalili zmniejszenie
liczby Polaków i dlatego stopniowo nas zabijają

za zamachem stoi CIA i Mossad, nie Rosja

rozumiem, że w zamachu uczestniczyły i polskie służby specjalne, dyplomatyczne - dowód nikt nie czkał na prezydenta na lotnisku, "mieli pieszo iść do Katynia"?

CIA wywołało wybuch wulkanu by Obama nie mógł przylecieć na pogrzeb

O zamachu mówi Biblia - jak przeczytać:

Najpierw kabała. Łącząc - według skomplikowanego klucza - hebrajskie litery ze słów "samolot", "bomba" i "zamach", dowiadujemy się, że bomba została podłożona w Warszawie i podłożył ją "Anglik", przy czym to słowo krzyżuje się ze słowem "Rosja" oraz "kwiecień".

Aby skorzystać z Biblii, trzeba zapisać Stary Testament bez przerw między hebrajskimi wyrazami. W powstałym ciągu liter należy poruszać się, przeskakując o dwa, trzy, cztery znaki itd. Wiedząc, od którego znaku zacząć, uzyskujemy zdanie: "Zlikwidowano opozycję w Polsce. Kolejny transport do Katynia".

autora filmu, na którym widać pilotów żywych i strzały jak ich zastrzelono Rosjanie zamordowali

A i Nostradamus ma nowy wiersz, właśnie odkryty:

"I wtem wielki ptak metalowy upadnie, a na nim znajdować się będą osoby ważne z kraju
niezwyciężonego, a na kraj ogarnięty chaosem
i żałobą, wrogi najeźdźca ze wschodu uderzy.
Metalowe ptaki rozdzielą na zawsze dwóch braci"


To fragmenty, proponuję przeczytać całość. Tylko ostrożnie można umrzeć ze śmiechu - też pójdzie na konto Ruskich :D


cały artykuł:

wyborcza.pl/(…)Opowiesc_o_tym__jak_umysl_wybiera_dr…
 • awatar Nortus & Potworna spółka: rozszerzenie wpisu: "dowiedziałem się o tym, że pilot był przeszkolonym rosyjskim płatnym zabójcą z fałszywym nazwiskiem. Podczas gdy miało dojść do katastrofy, rzekomy pilot wyskoczył z samolotu zabierając jedyny spadochron a na swoje miejsce wstawił inne, martwe już ciało aby stworzyć pozory swojej śmierci. Niestety nie wiele wiadomo na jego temat. Niektórzy twierdzili, że widzieli go wcześniej w różnych miejscach min. w Honk Kongu. Plotka twierdzi, że jest łysy i zawsze nosi czerwony krawat." ciągle nowe wieści
 • awatar Blue October: hahahahaha
 • awatar Nortus & Potworna spółka: co wg Nostradamusa spotka nas w roku 2010: - w listopadzie rozpocznie się III wojna światowa, podczas której na szeroką skalę będzie użyta broń biologiczna i chemiczna - dojdzie do konfliktu pomiędzy Zachodnią Europą i USA - dojdzie do konfliktu pomiędzy Wielką Brytanią i Francją - na Krymie będzie miał miejsce konflikt militarny - w Europie będzie miał miejsce wielki kryzys ekonomiczny - dojdzie do olbrzymiej katastrofy ekologicznej na Morzu Czarnym
Pokaż wszystkie (13) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 
 • awatar Anukett: spłakałam się :)
 • awatar Alter_Ego: Dobre :-)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anukett: @Leżę,patrzę w gwiazdy,nie rozglądam się.: miło nam :)
Pokaż wszystkie (4) ›