Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 29 maja 2010

Liczba wpisów: 8

nortus
 

Witamy Was słonecznie,
cieplutko i
z uśmiechem.


A żeby dzień był śpiewająco piękny inne wersje
Kociego Duetu Rossiniego.


Hannah Holgersson & Agnes Vojtko with the Cairo Opera Orchestra

Duet Pauline Tinsley Elizabeth Vaughan

Marta Boberska-sopran, Tomasz Krzysica-tenor

  • awatar mój jest ten kawałek: miauczące witaj miauuu
  • awatar Zenia&Emilia: Dobry :) słoneczne i jakieś tam.... Kawaaaa - ja wciągam już drugą :>
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
  • awatar mój jest ten kawałek: dobre nawet niektóre bardzo
  • awatar kochanica szkarłatna: jejku, zachciało mi się francuskiego hod doga :)
  • awatar catalana: tez lubie pringelsy :D
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 


Mikrobiolodzy z Uniwersytetu w Arizonie trzy lata temu badali wszystkie rodzaje powierzchni publicznych w kilku amerykańskich miastach.

Na wózkach sklepowych znaleźli więcej bakterii, śladów śliny, krwi i kału niż w windach, na publicznych aparatach telefonicznych czy nawet w miejskich toaletach

Brudniejsze okazały się jedynie sprzęty na placu zabaw i poręcze autobusowe. Po opublikowaniu badań w sklepach spożywczych stanu Arkansas pojawiły się darmowe chusteczki dezynfekcyjne.

Zaczęto także propagować pokrowce na wózki sklepowe, by odizolować od nich dzieci.


Jak sytuacja wygląda w Polsce? Tego nie wie nikt. Podobnymi badaniami naukowcy się nie zajęli, a przepisy, które odnoszą się do czystości wózków, nie określają częstotliwości ani sposobu ich dezynfekcji. Mówi o tym dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Maria Andrzej Faliński: - Nasza ustawa o zabezpieczeniu żywności i żywienia powołuje się na zasadę higieny, do której przestrzegania zobowiązani są przedsiębiorcy i dystrybutorzy żywności. Rozporządzenie unijne z 2004 r w sprawie higieny środków spożywczych mówi o tym, że sprzęt i instalacje, które mają kontakt z żywnością, powinny być czyszczone i dezynfekowane - mówi Faliński. - Czyli wózki mają być po prostu czyste. W jaki sposób sklep to zrobi, zależy od kierownictwa - dodaje.

Ale jak często i czy ktoś sprawdza ich czystość? - Nie słyszałem o żadnych kontrolach - odpowiada Faliński.

Z czterech dużych sieci, które zapytałam o to, czy i jak często myją wózki sklepowe i czy mają związane z tym jakieś procedury, odpowiedziały tylko Tesco i Auchan. - Wózki myte są przez firmę sprzątającą szlauchem raz w miesiącu. Koszyki częściej, raz w tygodniu jakaś ich partia idzie do mycia - mówi rzecznik prasowy Auchan. Raz miesiącu wózki myje też Tesco. - Wymagamy tego od współpracujących z nami firm sprzątających. W większości przypadków jest to mycie ciśnieniowe - mówi Michał Sikora z biura prasowego Tesco Polska. W Realu procedury istnieją, ale nikt nie wie jakie, bo nikt o to jeszcze nie pytał.

- Sprawa jest ważna, ponieważ małe dzieci siedzą w tych wózkach co najmniej kilkadziesiąt minut, bawią się, liżą ich poręcze - mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. profilaktyki zakażeń. Zależnie od tego, jakie bakterie i wirusy znajdują się na konkretnym wózku, może dojść do zatrucia pokarmowego, można też zarazić się gronkowcem złocistym, a nawet grypą.
To prawda, że Amerykanie są przewrażliwieni na punkcie higieny, i wcale bym się nie zdziwił, gdyby ktoś założył tam sprawę sądową dlatego, że zaraził się czymś, robiąc zakupy.

Ale jeżeli amerykańskie wózki były tak brudne, sądzę, że polskie są co najmniej w takim samym stanie. Po wyjściu ze sklepu trzeba myć ręce, a dzieci najlepiej do wózków nie wkładać - kończy Grzesiowski.

Jeśli jednak musimy to zrobić, można wózek wyłożyć pokrowcem, który zasłania także uchwyt. Takie pokrowce są dostępne w Polsce.

metro
  • awatar Alter_Ego: A teraz wszyscy na zakupy!!!
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
  • awatar Alter_Ego: Sto lat Xylia.
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: zdrówko Bartusia :)
  • awatar Stixi: Dziendoberek Kociaki :) Dzieki za pamiec Pozdrawiamy Was goraco i pijemy juz kawke za Wasze zdrowko /lampke winka zostawiamy na pozniej...;)/ A Stixi przesyla Xylci puchate pozdrowienia myszkowate ;)Pozdrowionka tez dla sympatycznego Basterka:)
Pokaż wszystkie (3) ›