Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 18 maja 2010

Liczba wpisów: 22

nortus
 
 • awatar krzyslav: To ostatnie gmaszysko przerobilbym na mieszkania socjalne w ramach reformy ubezpieczeń spolecznych. Jego pracownikom w sam raz wystarczyłyby barki-kontenery do którymi strasza swoich ...PRACODAWCÓW!
 • awatar Zenia&Emilia: Dobry :)
 • awatar Stixi: Witamy Was serdecznie N&X :) Stixi lapie mychy dla Xiezniczki /kolorowe moze tez?/, a my ucieklismy do domu na kawencje,jestesmy juz dotlenieni na maxa:)
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Nowa ikona Londynu ?

Bardziej ekologiczny, ale ciągle piętrowy i czerwony!

Burmistrz Londynu przedstawił kolejne wcielenie autobusu miejskiego. Nowy Routemaster zastąpi będące ikoną miasta pojazdy, które po ulicach brytyjskiej stolicy jeżdżą od ponad 50 lat.

Oprócz "futurystycznego" wyglądu, nowy model ma być również bardziej ekologiczny . Autobus będzie zużywał o 40 proc. mniej paliwa niż jego starsze wersje.

Pojazd będzie miał trzy pary drzwi oraz tradycyjne tylne wejście podobne do rampy, umożliwiające pasażerom wsiadanie i wysiadanie nie tylko na przystankach,ale również np. podczas postoju na światłach. Na drogach zadebiutuje w 2012 roku."Mam nadzieję, że setki tych pojazdów wyjadą na ulice Londynu, a miasta na całym świecie będą nam zazdrościć tego zapierającego dech w piersiach czerwonego symbolu Londynu XXI wieku"- powiedział burmistrz brytyjskiej stolicy, który w swojej kampanii wyborczej zarzekał się, że unowocześniony autobus powróci na ulice brytyjskiej stolicy.

W 2005 roku zaczęto stopniowo wycofywać z użycia tradycyjne autobusy marki Routemaster, które nie były przystosowane do potrzeb osób niepełnospraw-
nych ani przyjazne dla środowiska. Jednak kilka pojazdów nadal jeździ na trasach turystycznych.

Przeciwnicy nowego modelu Routemastera podkreślają, że wprowadzenie pierwszych pięciu autobusów będzie kosztowało aż 7,8 mln funtów.

Pojazdy wyprodukuje firma Wrightbus z Północnej Irlandii.


film z wizualizacją:

Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 


Badanie "Miasto Przyjazne dla Mieszkańców" TNS OBOP przeprowadził we wszystkich 18 stolicach województw.

Ankieterzy pytali, jak mieszkańcy danego ośrodka oceniają ofertę kulturalną i edukacyjną, infrastrukturę drogowa, czystość i porządek, możliwość zawodowego rozwoju, wygląd miasta oraz atrakcyjność turystyczną. Sondaż miał wskazywać nie tylko największe walory danego miasta, ale zwracać też uwagę na to, co można poprawić, co jest dla mieszkańców problemem.

Na pierwszym miejscu uplasował się *Wrocław*, który zdobył aż 74 punkty. Dalej *Kraków* (63 punkty), *Poznań* (62 punkty) i Toruń z 58 punktami. Znacznie mniej, bo zaledwie 30 punktów, zdobyła Bydgoszcz. Jeszcze mniej - tylko 18 punktów - przypadło rywalce Torunia do tytułu ESK 2016, czyli Łodzi. Za nią jest tylko Szczecin i Lublin (odpowiednio 9 i 8 punktów).


Z analizy raportu wyłania się pewna prawidłowość: najwyżej plasują się miasta, które nie tylko mają pomysł na rozwój, ale charakteryzuje je ciągłość władzy. W tych ośrodkach polityka rozwoju miasta jest zachowana, kontynuowana, a dobre projekty realizowane do końca.

Szczegóły rankingu przedstawione zostaną na Kongresie Regionów, który w dniach 19-21 maja br. odbędzie się w Świdnicy pod hasłem "Samorząd, Inwestycje, Rozwój".

"Miasto Przyjazne dla Mieszkańców" jest kolejnym badaniem, w którym Toruń dobrze wypada. Na początku bieżącego roku, w rankingu PBS DGA i Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych "Mój Samorząd", został uznany za jedno z najlepszych miast do życia w Polsce. Za grodem Kopernika znalazł się np. Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa i Bydgoszcz

dgp


Cóż, opinia potwierdza się z poprzednim sondażem, o miasto w którym się najgorzej żyje. Tm Szczecin był drugi - od początku.
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 
PONIEDZIAŁEK:
Muszę zmienić sekretarkę. Skończyła 19 lat. Za stara.

WTOREK:
Dzisiaj zaczyna się szkolenie w Kapsztadzie. Samolot do RPA nie chciał czekać na mnie godziny. Poleciałem do RPA z dachu mego biurowca śmigłowcem

ŚRODA:
Podróż trochę się przeciąga. Międzylądowanie w Paryżu.
Faktycznie, to nie kasztany są najlepsze na placu Pigalle.

CZWARTEK:
Tankowanie w Kairze. Śmigłowiec wypił 1000 litrów. Ja tylko 7.Naród nieużyty. Kazałem by przynieśli do mnie piramidy. Nie chcieli.
Podobno są bardzo duże. A na zdjęciach mają tylko kilka centymetrów.

PIĄTEK:
Spotkałem kumpli w Kapsztadzie. Szkolenie jest O.K. Tankują już od poniedziałku.

SOBOTA:
Kumpel z RPA ma urodziny. Jest prezesem kopalni diamentów.Dałem mu w prezencie helikopter. Nie będę ciągnął złomu z powrotem ze sobą.

NIEDZIELA:
Niestety szkolenie się kończy. A zapowiadało się fantastycznie.

PONIEDZIAŁEK:
Prezes od diamentów obiecał mi w rewanżu sekretarkę Podobno jest ciemna. Co tam, wszystkie sekretarki są ciemne. Dorzucił kilo
diamentów. Fajny kumpel.

WTOREK:
Powrót do kraju. Tym razem rejsowym samolotem niestety. Żadnego międzylądowania.

ŚRODA:
Rozpakowałem sekretarkę. Okazało się, że jest ciemna dosłownie. Zmieniłem wyposażenie biura. Wszystkie meble czarne.

CZWARTEK:
Okazało się, że kolorystycznie jest wszystko w porządku, ale sekretarka zna tylko angielski i bantu. Zatrudniłem tłumacza. Wszystko. pójdzie w koszty.

PIĄTEK:
Dzisiaj moje urodziny. Dostałem od Zarządu nowy helikopter. Ten poprzedni miał już rok. Sekretarka się stara, ale mówi że paznokcie jej przeszkadzają w pisaniu. Dobrze, ze nie przeszkadzają w czym innym.

SOBOTA:
Próbny lot nad Warszawą. Kazałem obniżyć Pałac Kultury. Za bardzo przeszkadza w lataniu.

NIEDZIELA:
Jak to dobrze, że dziś niedziela. Trochę wytchnienia po tygodniu kieratu. A może wziąć urlop ???

PONIEDZIAŁEK:
Posiedzenie Zarządu. Skandal. Chcą mi obniżyć pensję o 10% - wychodzi, że o 10 tysięcy. Jak ja zwiążę koniec z końcem? Nawet na paliwo do BMW nie starczy ...

WTOREK:
Zmieniłem Zarząd. Ten poprzedni był już stary. Miał już rok.

ŚRODA:
Delegacja załogi. Ach jak ja tego nie lubię. Marudzili, że od pół roku nie dostają pensji. Jakby nie wiedzieli, że ledwo wiążę koniec z końcem.

CZWARTEK:
Delegacja z Chin. Gadają trochę niezrozumiale. Ale najważniejsze, że dali mi w prezencie nową sekretarkę. Ta czarna już się trochę zużyła. Skąd ja wezmę żółte meble?

PIĄTEK:
Trochę kłopotów z Chinką. Okazało się, że zna tylko chiński. No i trochę japońskiego. Skąd ja wezmę tłumacza? Chinka egzamin w łóżku zdała celująco.
Nadal brak koncepcji w sprawie mebli. Chyba po prostu zmienię marmury w budynku na jaśniejsze. Pójdzie w koszty.

SOBOTA:
Praca prezesa nigdy się nie kończy. Zrobiłem uroczysty bankiet z nowym Zarządem. Zamówiłem TIR trunków. Starczyło. Pójdzie w koszty. A złośliwi
śpiewają: "Niech żyją nam prezesi przez szereg długich lat. Gdy prezesi piją w gorzelni wódki brak". Owszem z pierwszą częścią się całkowicie zgadzam.
Ale z druga? - Oczerniają na każdym kroku.

NIEDZIELA:
Dziś tylko trzy słowa. Kac, kac, kac.

PONIEDZIAŁEK:
Graliśmy z kumplami w pokera. Wygrałem nową sekretarkę, podobno Rosjanka. No, kondycję to ona ma ... Tylko że pobiły się z tą Chinką. Nie wiem o co, przecież zaspokajam je obydwie. Ta nowa ma niestety podbite oko. Trzeba będzie załatwić L4, i pchnąć ją na plastykę twarzy ... Na szczęście nie będzie z tym problemu, w końcu jestem szefem

..... Narodowego Funduszu Zdrowia
 • awatar Alter_Ego: Suuuuper. Nic tylko zostać prezesem ;-)
 • awatar krzyslav: Pryzes to mo fajne życie ...choć to tyran i krwiopijca....
 • awatar pstryk: :d
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Polecam do przejrzenia poniższego pps i wyciągnięcia wniosków przez:
a/ pracujących
b/ poszukujących pracy
c/ managerów
d/ właścicieli firm
 

nortus
 

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski podpisał ustawę o powołaniu w Szczecinie Akademii Sztuki.


Do końca maja minister kultury Bogdan Zdrojewski mianuje rektora.
Pod uwagę brani są Bohdan Boguszewski, Ryszard Handke i Jorge Luis Valcarcel Gregorio.

- To dla mnie wielki dzień, osiągnęliśmy sukces - mówi pełnomocnik wojewody ds. utworzenia Akademii Sztuki w Szczecinie. - Spełnia się moje marzenie. Teraz musimy się zorganizować i odremontować budynki.
Biuro Akademii Sztuki w organizacji zacznie pracę 1 czerwca. Zajmie się przejęciem budynków, kadry, remontem i rekrutacją. Już od nowego roku akademickiego Szczecin zacznie tętnić życiem artystycznym.


Uczelnia rusza 1 października. Powstanie z połączenia filii Akademii Muzycznej w Poznaniu, Katedry Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego i Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. Jej koszt to 23 mln. zł.


Na mini zdjęciu widać jak Bronisław Komorowski w swoim gabinecie podpisuje ustawę o powołaniu w Szczecinie Akademii Sztuki, jedyną uczelnię w kraju, która pod jednym dachem będzie kształcić artystów wszystkich sztuk.
 • awatar Zenia&Emilia: aaa to obok mnie : D
 • awatar ru19: miłego dnia::))
 • awatar Stixi: Nareszcie!!! Super wiadomosc....:)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 


W kulturze Bhutanu dildo zajmuje specjalne miejsce.

Zwracają uwagę na ozdabianie swoich domów tym wizerunkiem.

Wiele legend i opowieści jest z nim związanych.
Wszyscy jesteśmy na świecie dzięki tej części męskości (plus wkład kobiecości).
U nas to jest temat tabu, udawanie że tego nie ma.
W Azji, w niektórych państwach obchodzi się uroczyście święto penisa - u nas ludzie się oburzają, jakby nigdy tego narządu nie widzieli i było strasznie wstydliwe.
Kultura zakłamania.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: Ale i receptę na marne samopoczucie znalazłeś od razu - jak widać. Mogę jedną kawkę?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: oczywiście, nawet dwie :D
 • awatar Alter_Ego: Nie będę zachłanna - jedna dla mnie, druga dla Ciebie ;-)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 


Szczecin jest jednym z najszybciej wyludniających się miast Polski - wynika z raportu GUS


Polskim miastom grozi stagnacja i wyludnienia. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wśród najbardziej zagrożonych znalazł się Szczecin.


W ciągu ostatnich 7 lat z polskich miast wyprowadziło się 700 tysięcy mieszkańców. Tak wynika z najnowszego raportu GUS. Prognozy mówią, że za 25 lat z polskich miast ubędzie kolejne 2,5 mln mieszkańców. Ludzie preferują życie na wsi lub w ogromnej metropolii. Polskie miasta są wiec zagrożone.

Wśród najbardziej zagrożonych wyludnieniem miast znalazł Szczecin obok Łodzi, Lublina, Kielc.

– Problem w tym, że z miast wyjeżdżają młodzi i prężni, więc spada w nich popyt wewnętrzny. Miasto przestaje się rozwijać, więc uciekają kolejni mieszkańcy, i robi się z niego prowincjonalne miasteczko – ocenia prof. Wojciech Łukowski,socjolog miasta z rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna.

Wyludniają się te miasta, które nie wykorzystały szansy rozwojowej.

Miasta takie jak Warszawa, Wrocław, Poznań oraz Trójmiasto przyciągają ludzi do siebie. Inaczej jest w przypadku Szczecina.

gs24


mowa, oczywiście że ludzie uciekają stąd. Przybywają nowi tylko ci co tu przyjeżdżają na studia, głównie na PAM z dalekich miast, i często gros z nich zostaje tutaj. Dzięki czemu mamy np. tańsze usługi stomatologiczne - konkurencja.
Ale młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają na studia do innych miast już tu nie wracają - nie mają po co.
Tu nie znajdą przyszłości i rozwoju.
Nawet wojsko zabrało stąd swoje jednostki.Tu można sprawdzić codziennie jaka jest liczba mieszkańców Szczecina -

bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_50049.asp

Dzisiaj jest to
Liczba osób zameldowanych na pobyt stały: 383.214
Liczba osób zameldowanych na pobyt czasowy: 13.198
czyli razem: 396.412

Kilka lat temu było tu 414.000 osób.
I nie wszyscy wyprowadzili się do okolicznych miejscowości. Wielu uciekło daleko stąd.
 • awatar W spodniach czy w su: mimo że piękne miasto, nic się tam nie dzieje.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @FASHION DESIGNER: niestety, i ma pecha do włodarzy miasta. a o charakterku tubylców już wiele pisałem, więc nie będę się powtarzał.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Uczciwa dyskusja w TVPiSS.

Są wszystkie strony życia politycznego czyli PISS i SLD. Reszty zabrakło. Po co mają przeszkadzać.Gadają o Komorowski,jaki to on zły bo 10 kwietnia
po katastrofie w Smoleńsku zamiast drzeć szaty i rozpaczać - pracował.

Robił to co do niego należało. Czyli organizował na nowo pracę Sejmu i administrację urzędu prezydenta. A to znaczy, że źle. Nie powinien pracować tylko rozpaczać - na pokaz.

Błąd, kraj po śmierci tych ludzi powinien upaść, przestać funkcjonować aby udowodnić jaki straszny żal jest.

Ludzie - czyście całkiem oszaleli? Kraj musi działać choćby zginęło 960.000 ludzi i wszyscy politycy.

Kraj ma działać - w miarę możliwości jak by się nic nie stało. To nie jest czyjś prywatny folwark żeby go zamknąć na 4 spusty i rozpaczać. A resztę niech szlag trafi.

Państwo jest maszyną, która musi się kręcić, nie ważne jaka katastrofa się zdarzyła.
 • awatar Bezedura: Nienawidzę, gdy ogół społeczeństwa oczekuje, że ktoś coś będzie robił na pokaz. Nieważne, że przez 'pokazówki' wszytko, co naprawdę ważne pójdzie się (cenzura)...grrr co za ludzie!
 • awatar krzyslav: Jakeście się za psy najęli to szczekajcie! Obejmując z wyboru stołki zrzekliście się prawa do prywatności w tym żałoby! Diety i pensje bierzecie nawet w załobie! Tylko robić Wam się nie chce! Zresztą prócz skłócania narodu niewiele z Was pożytku. Więc jak ktoś robi to co do niego należy to mordy w kubeł i choć nie przeszkadzać chamy. Tam Wasi CHLEBODAWCY - podatnicy i wyborcy walczą z żywiołem. A Waszym zasranym psim obowiazkiem jest choć nie przeszkadzać skoro pomóc nie chcecie i nie umiecie. Bydlaki już tak w piętkę gonią że jedni domagają się stanu kleski zywiołowej a drudzy mówią że to polityka bo wybory przyjdzie odroczyć. Bydlaki jeszcze nie policzyli jak to by wpłyneło na wynik wyborów! I starch że powódź uniemożliwia granie smoleńską katastrofą? Małcza't swołocz!!! TEJ tragedii jeszcze można choć trochę zapobiec. Pięcioro ludzi już utonęło! Ma utonąć setka żeby to bydło w końcu zamilkło? W dupie mam kiedy wybory jeśli choć jeden dom przez to ocaleje od powodzi! Adresaci znani.
 • awatar Mirko: bo w naszym kraiku panuje powszechny pogląd "po nas choćby potop". Nie ważne, jak bardzo ludzie nienawidzili Lecha - jest męczennikiem i basta. Komorowski i Tusk, cokolwiek by nie zrobili, zawsze będzie źle, bo nie mają prawa do płaczu, a jednocześnie zarzuca się im brak żalu po STRACIE. No, cóż... PiSowscy katolicy są baaardzo dwulicowi.
Pokaż wszystkie (16) ›
 

nortus
 

Woda to wielki żywioł, człowiek z nią nie wygra jeśli nie myśli. A że nie myśli to widać w zasadzie co roku a co kilkanaście lat szczególnie.

Budowanie domów i obiektów publicznych na terenach
zalewowych to szczyt głupoty. Ostatnio media przypomniały znowu o budowaniu basenów na teranach, ktore zawsze są zalewane.

A wystarczyło tylko popatrzeć na plany poniemieckie - mówię o Dolnym Śląsku. Niemcy wiedzieli gdzie nie wolno budować bo to tereny zalewowe a my jesteśmy mądrzejsi.
Budujemy gdzie się da i gdzie taniej.
A skutki - widzimy dzisiaj podobnie jak w 1987r.

A ludzie cierpią i tracą swój dorobek i zdrowie a czasami i życie.

Przykre to.

I jeszcze jedno: nie miejmy pretensji do Czechów że nas zalewają, przecież woda z gór musi gdzieś spłynąć. Pod górę się nie da. Zawsze spływa w dół
a samorządy powinny współpracować z sąsiadami a nie tylko psy na nich wieszać. Przecież oni nie zatrzymają wody na granicy.

To tak samo jak byśmy my mieli pretensje do Szwedów, że nam wiatry kierują na Polskę i cofki zalewają Szczecin i okolice.  

To jest natura.
Trzeba dbać o wały, zapory, rowy - a teraz się okazuje, że gminy nie wiedzą nawet jakie strumyczki mają, które później wylewają.
Wiem, wszystko kosztuje, ale nie można tylko wyciągać ręce do państwa by dało.
Po to są władze samorządowe by nie myślały tylko o własne pensje.

Miejmy nadzieję, że wkrótce wróci do Was słoneczko i woda rozejdzie się i spłynie w dół.
 • awatar Bezedura: Wypowiadasz dziś to co sama bym powiedziała ( podniesionym głosem nie znoszącym sprzeciwu i tonem p.t. 'Polak przed szkodą i po szkodzie głupi') )
 • awatar krzyslav: Oj uważaj z tymi życzeniami - co przez mój Wrocek przepłynie ...popłynie do Ciebie ;-)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @krzyslav: rozejdzie się po drodze. Owszem w czasie powodzi stulecia Szczecin był zagrożony, znajomi nawet na VIII piętrze chcieli workami zabezpieczać mieszkanie (tak, tak, poważnie!) - ale naprawdę tylko nizina przy stoczni jest zagrożona. Oczywiście okolice Dąbia - ale to normalne. Brat gdy się uczył projektowania studiował m.in. tereny zalewowe Wrocka i za cholerę nie mógł pojąć co za debil zabudował Psie Pole (jeśli nie mylę nazwy, ale chyba nie) a później znajmy co tam mieszka przesyłał fotki jak I piętro było zalane.
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 
Eco Jam Graffiti Szczecin 2010Pierwsza impreza odbyła się w przejściu podziemnym przez ul. Wyzwolenia rok temu.
Przejście zieniło ono swój wygląd z szarości w podwodny świat.

Tegoroczna edycja festiwalu przeprowadzono z większym rozmachem. 70 twórców graffiti (w tym kilku gości z Czech i Węgier, 20 osób ze Szczecina, a także goście z większych miast Polski: Warszawa, Trójmiasto, Radom) zmieniło smutne filary pod trasą im. Piotra Zaremby przy ul. Energetyków.

W tym roku impreza poniekąd wymusiła by ją przeprowadzić na większą skalę. Nie da się pomalować wszystkich 35 filarów w jeden dzień. Obrazami zostanie pokryta powierzchnia o wymiarach ok. 1000m kw.

Zabawa, w raz z koncertami, trwała cały weekend.

Efekty w wersji skompresowanej przedstawię w 2 wpisach.

Organizatorem i fundatorem całej akcji było Miasto Szczecin, które również jest animatorem projektu „Planeta EGOS”.

Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie mieszkańców do selektywnej zbiórki i odpowiedzialnego postępowania z odpadami: segregowanie śmieci i rozważna konsumpcja.
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
 
Co prawda wokół i tak chwasty i brud ale chociaż szare filary trochę się do nas uśmiechają.

Wcześnie pomalowano filary przy Wałach Chrobrego - gdzie były regaty Tall Ship Races 2007 oraz przejście podziemne pod ul. Wyzwolenia.
 • awatar Obiektyw-NIEJ: Jaka Pani frywolna:)
 • awatar Stixi: Swietna inicjatywa, powinno sie udostepnic wiecej miejsc w miescie na ta impreze...:)
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar Obiektyw-NIEJ: Nie, NIE , ten pies NIE jest ZIELONY??????
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Kaarolcia26: a jednak :D
 • awatar Samara: Ale pierwszy nie jest taki zły... ;) Właściciela zielonego psa także bym pokolorowała od góry do dołu na ten kolor, lakierem do paznokci.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 


Ukraina żyje dziś zdjęciami prezydenta Wiktora Janukowycza, który razem z rosyjskim przywódcą Dmitrijem Miedwiediewem składał wczoraj wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Kijowie.

Nieoczekiwanie ważną rolę odegrał w całym wydarzeniu wiatr.

A poszkodowanym został prezydent Ukrainy.

Błędna interpretacja: to zmarli oddali mu hołd i podziękowali za złożenia wieńca na ich grobie.
 • awatar antybohaterka: Hahahahahahahahha!
 • awatar pstryk: to był moment :d idealnie zgrane w czasie
 • awatar Alter_Ego: Genialne. Pogoda ułożyła fantastyczny scenariusz.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Kolorowych snów,
wiele przyjemności
i wymarzonej krainy spokoju

mrauuuuu miauuuuuu
 • awatar Alter_Ego: Dobrrrrrrranoc. Mrau
 • awatar Stixi: Dobranoc Nortusku a dla Xylci-gwiazdki Stixi puszcza oczko ;)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @kokosowy'bananek: a klikłaś mnie? Dżem najlepszy jest ... w słoiku :D
Pokaż wszystkie (3) ›