Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 17 maja 2010

Liczba wpisów: 17

nortus
 

Dzisiaj świętują Norwedzy, na całym świecie.
Nie z rozkazu i nakazu tylko dlatego, że oni się autentycznie cieszą z rocznicy uchwalenia Konstytucji i uzyskania pełnej niezależności od sąsiadów swoich "kochanych inaczej".


17 Maja – Święto Konstytucji Norwegii
Każdego roku w dniu 17 maja Norwegowie tłumnie wylegają na ulice, wznoszą okrzyki, powiewają flagami i chorągiewkami, świętując w ten sposób przyjęcie przez Norwegię konstytucji w 1814 roku.

Uczniowie szkół, często ubrani w stroje narodowe, maszerują w pochodach w rytm orkiestrowej muzyki, a okrzyki „Niech żyje 17 Maja!” rozbrzmiewają ze wszystkich stron przez cały dzień.

Norweskie dzieci czekają na Święto Konstytucji 17 Maja przez cały rok. Maszerują wtedy w pochodach, dzierżąc w rękach chorągiewki z barwami narodowymi Norwegii, a pochodom towarzyszą tłumy entuzjastycznych obserwatorów, ustawionych wzdłuż tras pochodów. Dzieci ubrane są w odświętne lub ludowe stroje, a po pochodach biorą udział w zabawach, grach i konkursach na świeżym powietrzu


Strój
Większość Norwegów wkłada na tę okazję swój najlepszy wiosenny strój, do którego przypina wstążkę w państwowych kolorach lub plakietkę z norweską flagą. Obecnie coraz częściej widuje się w tym dniu Norwegów ubranych w regionalny strój ludowy (bunad). Wzory i kolorystyka norweskich strojów ludowych różnią się od regionu do regionu. Widok wspaniałych, wielobarwnych strojów z całego kraju jest jednym z powodów, dla których ten dzień uznaje się za prawdziwe święto norweskiej tradycji i historii.


Obchody zakończenia 13-letniej nauki - Święto Russ

17 Maja jest również dniem, w którym uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej (abiturienci) obchodzą koniec 13-letniej nauki (mimo, że wielu z nich ma jeszcze przed sobą egzaminy końcowe). Wielkie świętowanie, a raczej szaleństwo, rozpoczyna się pod koniec kwietnia i kończy właśnie 17 maja. Zwyczaj ten, zwany Świętem Russ (ostatnie litery wyrażenia łacińskiego „coruna depositurus”, czyli „zrzucanie rogów”), wywodzi się z Danii i polega na tym , że przez kilka tygodni aż do kulminacyjnego 17 Maja uczniowie chodzą ubrani w strój Russ, czyli ogrodniczki albo kombinezon roboczy, a pozostałe części garderoby też mają być obowiązkowo obszerne. Kolor stroju świadczy o rodzaju szkoły, jaką dany uczeń właśnie kończy. Każdy Russ przypina do ubrania (lub zawiesza) norweską flagę. Do Święta 17 Maja wszyscy abiturienci muszą wykonać szereg zadań, aby w tym dniu przejść właściwe pasowanie na Russ, po którym ma miejsce wielki koncert w Oslo.  

Obchody 17 Maja poza granicami Norwegii

Wielu Norwegów oraz osób mających norweskie korzenie także obchodzi norweskie Święto Konstytucji. Organizatorami obchodów (często też pochodów) są zazwyczaj Domy Marynarza, ambasady, organizacje studenckie  i inne norweskie instytucje.  

Historia

Norwegia przyjęła swą konstytucję w 1814 r. Norweski Parlament, Storting, obchodził po raz pierwszy Święto 17 Maja w 1836 roku i do dziś dzień ten obchodzony jest jako Święto Narodowe Norwegii.

Pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. rokrocznie Rodzina Królewska gromadzi się w tym dniu na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci.


(ze strony ambasady norweskiej)
 • awatar czarnulka5686: dokladnie :) wczoraj wlasnie wszyscy w K-town przemokli na maksa :p ale bylo super :) wszystkie knajpy otwarte, imprezy, parada przez cale centrum miasta :)potem grile i imprezy w domu, knajpach i klubach :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @czarnulka5686: to fajnie, grunt to dobra zabawa. :)
 • awatar czarnulka5686: zapraszam kazdego na wycieczke do norwegii :) cudnie i przepieknie ... teraz majowy weekend byl na maksa super i zycze kazdemu takich wspomnien
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Konstytucja Norwegii, Konstytucja eidsvollska – ustawa zasadnicza Królestwa Norwegii, uchwalona przez Norweskie Zgromadzenie Konstytucyjne w dniu 16 maja 1814 w miejscowości Eidsvoll, a podpisana 17 maja 1814. Po zawarciu unii personalnej ze Szwecją (1814-1905), została uznana przez króla Karola XIII.
Obowiązuje do dziś, jednakże była wielokrotnie zmieniana (ostatnia zmiana z 19 czerwca 1992).

Geneza

Inspiracją dla stworzenia konstytucji Norwegii była Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych z 1776. Ponadto opierała się na tradycjach zarówno rewolucji francuskiej, jak i angielskiego systemu parlamentarno-gabinetowego.


Ogólne postanowienia (uwzględniające zmiany konstytucji)

Konstytucja proklamowała niepodległość Norwegii jako monarchii konstytucyjnej, a nie jak dotąd monarchii absolutnej.

Wprowadziła wolność praktyk religijnych.
Ustanowiła religię ewangelicko-augsburską religią państwową.

Ustaliła, że Król powinien wyznawać religię ewangelicko-augsburską.

Wprowadziła trójpodział władz:
Władza ustawodawcza: parlament - Storting (dzieli się na dwie części: Lagting i Odelsting); do zadań Stortingu należy: uchwalanie ustaw, podatków, opłat, ceł i innych należności publicznych, uchwalanie budżetu, przyjmowanie informacji o umowach i traktatach, które Król w imieniu państwa zawarł z innymi państwami.

Władza wykonawcza: Król, Rada Państwa oraz Rząd;

Król jest nieodpowiedzialny konstytucyjnie i politycznie (odpowiedzialność ponosi Rada Państwa). Wszystkie decyzje Króla dla swej ważności wymagają kontrasygnaty Premiera lub podczas jego nieobecności najstarszego rangą członka Rady Państwa. Sukcesja tronu następuje tylko w linii prostej (początkowo tylko mężczyźni, później także kobiety, jednakże mężczyźni mają pierwszeństwo), a objęcie tronu następuje po osiągnięciu pełnoletności (18 lat). Król powołuje Premiera oraz pozostałych członków Rady Państwa, jak i wszystkich najważniejszych urzędników w państwie, zarówno cywilnych, kościelnych, jak i wojskowych. Może przedstawić rządowi projekt ustawy. Król egzekwuje podatki i opłaty ustalone przez Storting. Król w Radzie Państwa ma prawo łaski. Król jest naczelnym dowódcą sił lądowych i morskich Królestwa. Król zarządza powszechną mobilizację, wypowiada wojnę i zawiera pokój, a także zawiera i wypowiada umowy międzynarodowe oraz wysyła i przyjmuje przedstawicieli dyplomatycznych. Nadaje według swojego uznania ordery i odznaczenia.

Rada Państwa: W skład Rady wchodzi Premier oraz co najmniej siedmiu członków (wszyscy są powoływani przez Króla). Rada opiniuje wnioski o mianowanie wszystkich wyższych urzędników cywilnych, kościelnych i wojskowych. Premier i pozostali członkowie Rady Państwa, jak i sekretarze stanu, mogą być odwołani przez Króla bez uzyskania orzeczenia sądowego, ale konieczne jest zasięgnięcie opinii Rady Państwa. Członkowie Rady Państwa mogą być pociągnięci przez Odelsting do odpowiedzialności przed Trybunałem Królestwa, za przestępstwa karne popełnione w czasie sprawowania urzędu.

Władza sądownicza: niezależne sądy.
Trybunał Królestwa - sądzi w pierwszej i ostatniej
instancji w sprawach, które Odelsting wnosi przeciwko członkom Rady Państwa, Sądu Najwyższego lub członkom Stortingu za przestępstwa karne, które mogli popełnić podczas sprawowania urzędu. Sędziami Trybunału Królestwa są: stali członkowie Lagtingu i powołani na stałe sędziowie Sądu Najwyższego. Przewodniczącym Trybunału jest Prezydent Lagtingu.

Sąd Najwyższy - orzeka w ostatniej instancji, a od jego orzeczeń nie ma apelacji. W jego skład wchodzą: Przewodniczący i co najmniej czterech innych członków. Sędzią Sądu Najwyższego można zostać dopiero po ukończeniu 30 lat.

Wprowadzała wolność słowa i wolność druku.

Wprowadzała powszechną obowiązkową służbę
wojskową.

Ustanawiała zakaz nadawania dziedzicznych tytułów i przywilejów.

Zapewniała wszystkim obywatelom prawo do środowiska naturalnego i korzystania z bogactw naturalnych.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Dzisiaj wybrałem się na zrobienie fotek po weekendowym malowaniu graffiti w ramach Eco Jam Graffiti Szczecin - póki hołota jeszcze tego nie pomaże i nie zniszczy.

Nie powiem, niektóre są rewelacyjne, inne takie sobie ale ożywiły smutne, szare, betonowe filary Trasy Zamkowej.

Teraz tylko jeden przykład, żeby udowodnić że pogoda dzisiaj super jest.
 • awatar Alter_Ego: A u mnie leje ;(
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: to bardzo mi smutno z tego powodu - ale wróci wiosenka jeszcze, zobaczysz :)
 • awatar pstryk: pomysł z graffiti, świetny :)
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Faktycznie, nie dziwię się, że Andrzej Wajda w czasie spotkania komitetu Komorowskiego powiedział:

“zbliżające się wybory prezydenckie to wojna domowa”Bo okazało się, że kilka dni temu jego lekarz, który go leczył od dawna stwierdził:

*skoro pan ma takie poglądy polityczne to ja już nie będę pana lekarzem*

To powiedział lekarz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • awatar gość: No i?
 • awatar tadek: I bardzo dobrze. Lekarz nie musi byc miły. Patrz Dr House. Poza tym może pora na gerontologa?
 • awatar antybohaterka: Właśnie, stary pryk myśli,że wszytko wszystko może.
Pokaż wszystkie (14) ›
 

nortus
 
 
Obelisk z granitową płytą upamiętniający wizytę Lecha Kaczyńskiego stanął na Rynku Maślanym w Skórczu. Prezydent gościł w tym mieście 15 maja 2009 roku z okazji 75-lecia nadania Skórczowi praw miejskich.

- To pierwszy taki pomnik w Polsce - stwierdził obecny na uroczystości Jacek Sasin, minister w Kancelarii Prezydenta.

Uroczystości towarzyszyło też posadzenie dębu katyńskiego przez m.in. rodzinę Pytko ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Gdyni. - Dąb ten upamiętnia tragedię sprzed 70 lat, ale my dedykujemy go także ofiarom katastrofy lotniczej sprzed miesiąca - podkreślił radny Mirosław Ossowski.

wp pl, dgp, gw(a gdzie jest ta wiocha? Skórcz ?)

poprawię, na gdzie jest ta miejscowość Skórcz?

W Polsce jest około 900 miast, o wielu się wie, o wielu się słyszało, wiele się kojarzy z jakichś powodów. Ale o Skórczu pierwszy raz usłyszałem przy okazji powyższego wpisu.
 • awatar gość: dla niektórych wiocha to każda inna miejscowość, w której nie mieszkają.... ŻAL
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @gość: wiocha w sensie nieznana nikomu, chyba nawet dziennikarzom bo nikt nie podał nawet województwa, nie mówiąc już o powiecie czyli jakimś znanym mieście w pobliżu.
 • awatar W spodniach czy w su: wojewodztwo pomorskie. 30 km od Starogardu. ok 80 od Gdańska.
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Chińczycy szykują auto tańsze od Nano


Firma Geely chce odebrać Tacie tytuł producenta najtańszego auta na świecie. Jak donosi brytyjski Autocar, budżetowy pojazd z Chin powstanie na bazie zaprezentowanego niedawno, koncepcyjnego modelu IG


Geely zapewnia, że IG (Inteligent Geely) będzie znacznie lepiej wykonany niż jego główny rywal - Nano. Nowy chiński mikrus mierzy 317 cm długości i ma rozstaw osi równy 2,1 metra. Można zatem oczekiwać, że - podobnie jak w zbliżonej wymiarami Toyocie IQ - dorosłe osoby wygodnie podróżować będą wyłącznie na przednich fotelach.

W pierwszej kolejności na rynek trafić ma wersja wyposażona w silnik spalinowy. Przednie koła będzie napędzać benzynowiec o pojemności jednego litra, mocy 70 koni i maksymalnym momencie obrotowym 95 Nm, połączony z bezstopniową przekładnią CVT.Producent rozważa też wprowadzenie
w przyszłości odmiany ładowanej z gniazdka. Zestaw litowo-jonowych akumulatorów zasilających 80-konny silnik elektryczny (180 Nm) miałby pozwalać na pokonanie dystansu około 150 km.

Najmocniejszą bronią przeciwko Nano będzie jednak cena. Dziennikarze z brytyjskiego Autocara zdradzają, że GI kosztować ma pomiędzy 1500 a 2000 funtów. Za najtańszą wersję Taty trzeba obecnie zapłacić co najmniej 500 funtów więcej.

Już teraz Geely sprzedaje swoje auta w Rosji oraz na niektórych krajach Europy Wschodniej. Przed zaplanowanym na 2012 rok debiutem produkcyjnej wersji modelu IG, firma zamierza zawitać na kolejne rynki Starego Kontynentu.

Bartosz Sińczuk   dgp
 

nortus
 

Sagada - tajemnicze  mumie.  

Gdy wejdziesz do jaskiń Sagada na Filipinach zobaczysz wiszące trumny na skałach z wapienia.

Około sześciu godzin jazdy autobusem (dwa razy dłużej w mokry sezonie) od miasta wyspy Luzon Banaue, na północ od Manili.

Mieszkańcy Sagada opracowali unikalny rytuał miejsca pochówku zmarłych krewnych

Trumny są rzeźbione przez osoby starsze przed śmiercią, a jeśli są one zbyt chore lub słabe to może ich zastąpić syn lub inny bliski krewny. Ten rytuał polega na wciśnięciu ciała w ciasnych pomieszczeniach z trumną, a często kości są złamane.


Po śmierci zmarli są umieszczani wewnątrz trumny i te są następnie wniesione do jaskini wysoko w skale,gdzie dołączają do trumien innych przodków. Mieszkańcy Segada wolę być pochowani w skałach niż być pochowanym w ziemi, i to od ponad 2000 lat.

Część trumien, które nie mieszczą się w środku są zawieszane na ścianie, na zewnątrz jaskiń.


W niektórych jaskiniach setki trumien są odkrywane dla turystów, i niestety turystów często zabierają kości jako pamiątki.

funzu
 • awatar Alter_Ego: Niesamowity zwyczaj no i oczywiście turyści - barbarzyńcy.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar Atom Head: Uszy ma za małe więc ratuje się czym innym :D
 • awatar Zła.Kobieta.: A może chciałbyś, żeby została Twoją ratowniczką? Z nią byś nie utonął. :D
 • awatar Bezedura: Fajne nawet (zdjęcia ;-P)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Zaskakujący sondaż

Polki i higiena? Jest słabo

Ten sondaż nie był do tej pory nigdy publikowany. Aż do dzisiaj. Ankieterzy pytali w nim między innymi, jak często kobiety w Polsce używają prysznica, szamponu, dezodorantu czy pasty i szczoteczki do zębów.

Wyniki przynoszą nie najciekawsze wnioski.


17 procent Polek nie kąpie się codziennie. Tyle samo pań myje włosy najwyżej raz w tygodniu.

A co czwarta w ogóle nie stosuje preparatów do higieny intymnej.

20 procent rzadko, albo wręcz nigdy, nie sięga po dezodorant - pisze "Newsweek" omawiając niepublikowany sondaż TNS OBOP przeprowadzony dla marki Rexona.

Choć konieczność czyszczenia zębów minimum dwa razy dziennie jest powszechnie znana, to co dziesiąta Polka sięga po szczoteczkę i pastę najwyżej raz na dobę.

Specjaliści jednak nie mają wątpliwości - gdyby sondaż był przeprowadzany wśród polskich panów, wyniki byłyby znacznie gorsze - twierdzi tygodnik.

newsweek.pl   dgp
 • awatar Mimiki xD: myju myju ząbki hahaha super to
 • awatar Anukett: gdzie oni robili ten sondaż? pod kościołami? i na jakiej grupie wiekowej, sondażem bez tych danych można sobie zafundować higienę 4 liter
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anukett: to nawet nie ważne gdzie robili i jaka była próba, nie chodzi o to - dużo z tego czuć jest w szczecińskich tramwajach naprawdę. i nie mówię o starych babciach i pijakach. więc chyba coś w tym jest. co do kąpieli - znam 2 panie (w wieku 36 i 44 ) które kąpią się lub biorą prysznic 2 x w miesiącu ! (jak same mówią) bo woda kosztuje. a osoby pracujące, i to nie za minimum.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Życzę smacznego


(wybrałem te bardziej europejskie dania) :D

PS. podobno to jest naprawdę smaczne i zdrowe.
 • awatar Anukett: a idź mi z tym ! :) ble
 • awatar Ania Kujawska: SMACZNEGO !!!
 • awatar Atom Head: Dobrze trafiłeś ,akurat mam smaka na coś takiego :P
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

22-letnia kelnerka straciła pracę w pizzerii w Charlotte (Karolina Północna), ponieważ w portalu społecznościowym Facebook poskarżyła się na zbyt niski, jej zdaniem, napiwek, jak dostała od klientów, którzy spędzili przy stoliku trzy godziny.


Gazeta "Charlotte Observer" doniosła, że pięciodolarowy napiwek owa kelnerka uznała za niewystarczający, zwłaszcza że obsługując tych klientów, musiała zostać w pracy o godzinę dłużej. O parze, która ów napiwek zostawiła, wypowiedziała się w mało przychylnych słowach.

Kilka dni po tym, gdy narzekania kelnerki ukazały się na Facebooku, łącznie z nazwą pizzerii, kierownictwo lokalu zareagowało, wręczając młodej kobiecie wymówienie. Zarzucono jej, że naruszyła politykę firmy, zabraniającą pracownikom mówić źle o klientach oraz stawiać firmę w niekorzys-
tnym świetle na portalach społecznościowych.


gw
 • awatar Samara: i słusznie;P
 • awatar Mirko: jak dobrze, że nie uległem manii Facebooka... czasem czuję się dosłownie molestowany przez tę społeczność
 • awatar happygirl: Kobietka miała rację, choć mogła sobie ponarzekać bez ujawniania nazwy lokalu :)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
 • awatar WariAtka4fUn: bardzo ładnie. gdzie to???
 • awatar Stixi: Bo wiosna sie z nami "droczy":) Spedzilam dzis prawie caly dzien w ogrodku i czulam to na wlasnej skorze, w sloncu bylo wsciekle goraco a jak znikalo, trzeslam sie z zimna..
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @WariAtka4fUn: jeśli chodzi o miasto to Szczecin, oczywiście.
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Internetowa akcja po katastrofie
Narodowa zrzutka na samolot dla VIP-ów

“Dar od Narodu - samolot dla prezydenta”- pod takim hasłem w sieci ruszyła akcja nawołująca do zbiórki na nową maszynę dla VIP-ów.

Twórcy przekonują, że po katastrofie smoleńskiej Polacy powinni pokazać całemu światu, że mogą działać razem, a tragedię "przekuć w działanie wspólnotowe, ponadczasowe i użyteczne".

35-letni właściciel agencji reklamowej z Poznania Maciej Bielaczyk oraz 53-letni nauczyciel historii
Mirosław Marek zarzekają się, że ich inicjatywa nie ma nic wspólnego z żadną partią polityczną ani prywatną firmą. – To projekt pro publico bono
Sami nie chcą fizycznie zbierać pieniędzy.

Szukają do współpracy fundacji oraz osób, które będą promować inicjatywę.

W kilka dni stronę odwiedziło kilka tysięcy osób. Odzew nie zawsze był pozytywny. Ale twórcy się nie zrażają.–Owsiak, gdy ruszał ze swoją zbiórką, też niejeden raz usłyszał słowo „utopia” – mówi Bielaczyk.

Twórcy apelu zarzekają się, że ich inicjatywa to nie żart i należy ją potraktować poważnie. Ale MON nie czeka na jej efekty. Z informacji resortu obrony wynika, że zanim nietypowa zbiórka się rozkręci, stare tupolewy zostaną zastąpione nowymi embraerami. Już w czerwcu VIP-y mają latać wyprodukowanymi w Brazylii samolotami. Umowa z PLL LOT zakłada wyczarterowanie oraz przebudowę dwóch takich maszyn. – Zostanie podpisana w ciągu najbliższych kilku dni – mówi rzecznik ministra obrony narodowej Janusz Sejmej.

Dwa samoloty Embraer 175 zostały zakupione przez PLL LOT w zeszłym roku. Zabierają na pokład 82 pasażerów i osiągają prędkość ok. 900 km/godz. Zanim zaczną nimi latać polskie VIP-y, samoloty zostaną przebudowane i przemalowane na barwy narodowe. MON nie zdradza, ile będzie kosztował ten remont. – To nie są gigantyczne kwoty – zapewnia Sejmej. Jak napisała „Gazeta Wyborcza”, użytkowanie embraerów będzie tańsze niż latanie tupolewami. Wliczając koszty opłacenia załogi i czarteru, godzina lotu nową maszyną będzie kosztować 36 tys. zł. Godzinny lot Tu-154 M – ok. 50 tys. zł.

Barbara Sowa  dgp


ludzie są jednak dowcipni :D
 • awatar tannat: oddaje na ten cel wszystkie 'grosiki" które sa mi winne wszystkie ekspedientki tego swiata przy wydawaniu reszty...a moim nastepnym krokiem bedzie pielgrzymka do Krakowa z woreczkiem ziemi co by stawic podwaliny pod kopiec Lecha (wszak to piastowskie imię, prawda)...kopiec Piłsudskiego sie przez ulewe rozpada więc proponuje ruszyc z nowym czynem obywatelskim...kurcze, absurdy przestaja mnie juz porazac, sa zbyt powszechne
 • awatar krzyslav: TYLKO NIE EMBRAERY!!! TO NAJGORSZY Z MOZLIWYCH WYBORÓW!!! Poczytajcie kilka forów na ten temat! Tam piszą pasjonaci - piloci, wojskowi słowem ludzie znajacy się na rzeczy a nie bioracy łapówki od producentów. Poroniony pomysł z gatunku robienia tym razem kasy a nie polityki na tragedii. Długo by pisać ale Embraery są za ...duże/małe za nisko latają i mają za mały zasięg. Nawet jako "przejsciowe" są ZŁYM rozwiazaniem.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @krzyslav: nie wiem jakie samoloty kupić. jedno jest pewne: to że nie dolecą do USA ma małe znaczenie bo tam nasi latają raz do roku, wtedy można wyczarterować.
Pokaż wszystkie (4) ›