Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 14 maja 2010

Liczba wpisów: 28

nortus
 

Może być pierwsze albo drugie a może to już luch - jak kto woli.

Dziś szef kuchni serwuje śniadanka narodowe.

Do wyboru, do koloru.

Kawka później będzie podana.

Miłego dnia
 • awatar Zenia&Emilia: a ja angielskie ale bez kiełbasy :P Dzień Dobry Wam :>
 • awatar Stixi: Croissancik i....kawka - mniam :) Witamy Was, pozdrawiamy i milego dnia zyczymy
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amnezja.: wegetarianie nic nie jedzą :D
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 


Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie

budynek zlokalizowany w przy placu Krasińskich w Warszawie będący siedzibą Sądu Najwyższego.


Sąd Najwyższy mieści się w budynku przy placu Krasińskich w Warszawie. Jego budynek posiada m.in. trzy kariatydy i orła, umieszczonego nad głównym wejściem. Kariatydy mają twarze żony i dwóch córek Marka Budzyńskiego - architekta.

Na kolumnach budynku umieszczono osiemdziesiąt sześć paremii prawniczych w języku polskim i łacińskim. Przygotował je zespół romanistów pod kierunkiem prof. Witolda Wołodkiewicza.

Oprócz Sądu Najwyższego budynek mieści także warszawski Sąd Apelacyjny oraz oddział Instytutu Pamięci NarodowejKariatydy
Gmach Sądu Najwyższego posiada m.in. trzy kariatydy (symbolizujące cnoty wiarę, nadzieję i miłość) oraz orła, umieszczonego nad głównym wejściem. Kariatydy mają twarze żony i dwóch córek Marka Budzyńskiego – architekta. Są one umieszczone z drugiej strony gmachu przy zjeździe do garaży.Kariatydy i orzeł miały być oryginalnie od strony placu Krasińskich, ale były biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź zaprotestował przeciwko nagim kobietom (w pobliżu placu również znajduje się Katedra Polowa Wojska Polskiego) – biskup nie uznał tunik, w które są ubrane kobiety za wystarczające. Architekt, aby nie zmienić całkowicie projektu, odwrócił korpus główny o 180 stopni. Kariatydy i wejście główne do Sądu Najwyższego znalazły się z tyłu gmachu.

Paremie
Na 76 kolumnach budynku umieszczono osiemdziesiąt sześć paremii prawniczych w języku polskim i łacińskim. Przygotował je zespół romanistów pod kierunkiem prof. Witolda Wołodkiewicza. Ich głównym źródłem były pisma jurystów rzymskich oraz konstytucje cesarskie (Digesta justyniańskie Kodeks justyniański). Kilka paremii zostało zaczerpnięte z rzymskich dzieł literackich, a kilka z dawnego prawa polskiego. Na głowicach kolumn widnieje motyw wagi będący atrybutem bogini sprawiedliwości Temidy. Na kolumnach w pobliżu pomnika Powstańców Warszawskich – symbol Polski Walczącej. Na szczytach kolumn rośnie zieleń co wg architektów było elementem powstałym z inspiracji miastami Inków.


O paremiach będzie oddzielny wpis.


Uważam, że to jeden z najładniejszych gmachów publicznych w Polsce.
 

nortus
 


Drogówka przed sądemPrzez ponad godzinę prokurator odczytywał w czwartek listę przestępstw zarzucanych policjantom
z drogówki i tym, którzy są podejrzani o wręczanie im łapówek. Główne dowody korupcji to podsłuchy rozmów telefonicznych funkcjonariuszy i wyjaśnienia osób, które poszły na współpracę z prokuraturą


Jest 18 lipca 2006 r., okolice Goleniowa. Przedsiębiorca Robert P. pędzi swoim volvo z prędkością 150 km na godz. Zatrzymuje go patrol z goleniowskiej komendy powiatowej. Nie czekając na wręczenie mandatu, Robert P. dzwoni do znajomego policjanta Michała L. ze szczecińskiej drogówki. A ten do ludzi z patrolu. Pan P. dostaje tylko pouczenie. Wymiganie się od mandatu i punktów karnych kosztuje go jedyne 50 zł.

To jedno z wielu przestępstw opisanych w aktach gigantycznego śledztwa dotyczącego korupcji w wydziale ruchu drogowego prowadzonego przez szczecińską prokuraturę apelacyjną. Pięcioma aktami oskarżenia objęto dotąd 57 osób.


W czwartek przed Sądem Rejonowym Szczecin-Centrum rozpoczął się największy proces w tej sprawie - akt oskarżenia wymienia 33 osoby, z których blisko połowa to policjanci. Wszyscy oskarżeni w tym procesie odpowiadają z wolnej stopy. Trzech nie stawiło się w czwartek w sądzie. Proces jednak ruszył.

Prokurator Tomasz Wojtkiewicz przez ponad godzinę odczytywał zarzuty. Wynika z nich, że wymiganie się od punktów karnych nie było drogie. Akceptowanym przez oskarżonych standardem miała być butelka wódki Bols o pojemności 0,7 l warta 35 zł, za bardziej skomplikowane sprawy płacono gotówką - od 100 do 400 zł. Nieco droższa była pomoc w skompletowaniu dokumentacji niezbędnej do wyłudzenia odszkodowania komunikacyjnego, np. za auto na dziurawej drodze.

Główne dowody korupcji to podsłuchy rozmów telefonicznych policjantów i wyjaśnienia tych, którzy poszli na współpracę z prokuraturą. Wynika z nich, że w szczecińskiej drogówce działał korupcyjny układ. Jego głównym ogniwem był doświadczony i ceniony w pracy funkcjonariusz Michał L.,zwany przez znajomych "Laskiem" (35 lat)
Jego nazwisko przewija się we wszystkich zarzutach. To "Lasek" decydował, od kogo można wziąć łapówkę, ustalał jej wysokość i często pośredniczył w jej wręczeniu. Stworzył też system bezpieczeństwa,który miał uchronić skorumpowanych funkcjonariuszy przed wpadką. Osoba, która chciała wywinąć się od odpowiedzialności za wykroczenie drogowe, musiała się powołać na znajomość z policjantem.Funkcjonariusze weryfiko-
wali to, dzwoniąc do owego policjanta. Gdy było to niemożliwe, delikwent musiał opisać wygląd znajomego funkcjonariusza. Czasami policjanci sami sugerowali nielegalne załatwienie sprawy, pytając się sprawcy: "Wybiera pan bramkę nr 1, nr 2 czy telefon do przyjaciela?".

Na następnej rozprawie - w lipcu - sąd będzie przesłuchiwał oskarżonych.

Sam "Lasek" przyznał się do winy i poszedł na współpracę - dlatego w odrębnym procesie został skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu na osiem lat. Razem z nim dziewięć innych osób skorzystało z dobrodziejstwa dobrowolnego poddania
się karze. W czasie śledztwa "Lasek" mówił: "Rybacy mają ryby, górnicy deputat węglowy, my policjanci też musimy sobie pomóc".


gw
 • awatar krzyslav: Dobry przykład z tymi rybakami i górnikami, szczególnie jak dopiszemy rabunkowe połowy i szkody górnicze. Wciąż powołuję się na przyklad nieskutecznosci prohobicji. A wiec wiecej zakazów, nakazów, fotoradarów, strazy, inspekcji itp a przybędzie łapowników i ...wypadkow na drogach.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Paremie


Na 76 kolumnach budynku umieszczono osiemdziesiąt sześć paremii prawniczych w języku polskim i łacińskim. Przygotował je zespół romanistów pod kierunkiem prof. Witolda Wołodkiewicza. Ich głównym źródłem były pisma jurystów rzymskich oraz konstytucje cesarskie (Digesta justyniańskie Kodeks justyniański). Kilka paremii zostało zaczerpnięte z rzymskich dzieł literackich, a kilka z dawnego prawa polskiego. Na głowicach kolumn widnieje motyw wagi będący atrybutem bogini sprawiedliwości Temidy. Na kolumnach w pobliżu pomnika Powstańców Warszawskich – symbol Polski Walczącej. Na szczytach kolumn rośnie zieleń co wg architektów było elementem powstałym z inspiracji miastami Inków.


Wpis o budynki mieści się pod linkiem:

nortus.pinger.pl/m/3076650/sad-najwyzszy-w-warszawie
 • awatar Lotar King: Dzięki za przypomnienie tych Paremi. Chwał Ci za to!
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Jaki jest najlepszy samochód na świecie? No oczywiście wiadomo, że to samochód służbowy.

Administracja państwowa wszystkich szczebli ma ich tylko 629.000 szt (sześćset dwadzieścia dziewięć tysięcy)i co roku przybywa kolejne 50.000

Według danych zamieszczonych przez Economist.com żaden inny kraj nie ma tak rozbudowanej floty samochodowej - w pierwszej dziesiątce są USA, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Turcja, Hiszpania, Japonia, Grecja oraz Portugalia. Nigdzie jednak liczba samochodów dla urzędników nie przekracza 100 tys.

A gdzie jest tak dobrze?  Nie, nie w Polsce, to tylko Włochy.

gw
 

nortus
 
 • awatar amator.fotografii: @Leżę,patrzę w gwiazdy,nie rozglądam się.: idziemy razem:)
 • awatar amator.fotografii: Dubaj to miasto rozpusty i największych cudów świata za każdym razem jak pokazują co tam robią to nie mogę uwierzyć w to co tam wyprawiają...
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Czy na pewno?


I ponoć rozmiar biustu u Polek jest coraz większy.
Oby tylko nie taki :D
Pokaż wszystkie (12) ›
 

nortus
 
anette
 
 • awatar Anette: poproszę szklankę wody z cytryną.. i możemy siedzieć :0
 • awatar Alter_Ego: Udało mi się właśnie zwizualizować słońce.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: no widzisz :D
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
 • awatar W Granatowych Kąkola: Ostatnio udało mi się zrobić zdjęcie motylowi, cieszyłam się jak dziecko:D:D:D:D, a te zdjęcia są przepiękne:*
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 


www.visitbritain.pl/(…)locations.aspx…

Pod tym linkiem powyżej możecie zobaczyć zdjęcia gdzie były kręcone zdjęcia
 • awatar Alex Ja: wlasnie przed chwilka wrocilam z kina... :-)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar Magiczna-ona: Mieszkam niedaleko ulicy Malczewskiego :)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 


Krzyż, który został ustawiony na krakowskich Błoniach obok głazu upamiętniającego wizyty w tym miejscu papieża Jana Pawła II, został usunięty przez miasto.

"Będziemy tu świecić świeczki, zwoływać ludzi, mówić całemu światu, kto nie chciał krzyża" - odgraża się inicjator akcji, która...okazała się samowolą budowlaną.

Władze Krakowa uznały stawianie krzyża koło kamienia papieskiego za samowole i usunęły nielegalnie, postawiony w nocy krzyż.

Wszystkich obowiązują przepisy - wiernych również.

Wreszcie ktoś mądry się znalazł, ciekawe tylko jak długo popracuje?


Więcej poniżej:

www.dziennik.pl/(…)Kto_nie_chcial_krzyza_na_Bloniac…
 • awatar Alter_Ego: We wszystkim powinno się zachować umiar
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: i dlatego w Krakowie jest 16 czy 18 juz pomników JPII
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Złota Księga Uczniów czy lista poparcia kandydata PiS?

Dyrektorka liceum przekazała maturzystom listy poparcia kandydatury Jarosława Kaczyńskiego, a ci zbierali podpisy - twierdzi rodzic maturzystki. Potwierdzają to inni uczniowie, a dyrektorka zaprzecza i mówi, że to była Złota Księga Uczniów
Liceum im. Stanisława Staszica

Maturzyści z XI LO im. Stanisława Staszica w Radomiu ostatniego dnia kwietnia spotkali się na uroczystej akademii.Były pożegnania,podziękowania
ale nie tylko - składali też podpisy popierające kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta. Tak twierdzi jedna z maturzystek, a poinformował nas o tym jej ojciec.

-Uczniowie mieli zaplanowane na ten dzień występy,
oficjalne podziękowania,cały program uroczystości
I nagle pojawia lista poparcia dla konkretnego kandydata - Jarosława Kaczyńskiego. Moja córka była tym zbulwersowana. Maturzyści, którzy za kilka dni mieli zdawać egzamin dojrzałości,zostali
postawieni pod ścianą.
Jedni tę listę podpisali ze względu na swoje poglądy polityczne, ale inni ze strachu, z tego, co wiem, było paru uczniów, którzy się wycofali - słyszymy od ojca dziewczyny.

Z relacji jego córki wynika, że listę przyniosła dyrektorka szkoły i to ona przekazała ją uczniom, by zbierali podpisy. Jego zdaniem szkoła stała się narzędziem w kampanii wyborczej.

- A powinna być apolityczna, powinna gwarantować wolność wyboru,a nie wymuszać poparcie polityczne dla jakiegokolwiek kandydata. To jest nie do pojęcia, że można coś takiego zafundować dzieciom u progu wejścia w dorosłe życie. Równie dobrze można byłoby wystawić listy poparcia wszystkich kandydatów, ale szkoła przecież nie jest od tego - twierdzi rodzic.

To,że w szkole zbierane były podpisy,potwierdzają także inni uczniowie. - W ogóle nawet nie chcę tego komentować - mówi jeden z nich.

Czy dyrektorka wiedziała o tym, że w szkole były wystawione listy poparcia kandydata na prezydenta? - pytamy uczniów. - Jak mogła nie wiedzieć? Przecież to było uroczyste zakończenie roku szkolnego, nie można było o tym nie wiedzieć - słyszymy od uczniów.

Elżbieta Bocheńska, dyrektorka liceum,a prywatnie żona radnego PiS-u w Radomiu,stanowczo wszystkiemu
zaprzecza. I prosi, żeby o tym nie pisać, bo o szkole już wielokrotnie nieprzychylnie pisano.

- Żadnych podpisów nie zbieraliśmy. Szkoła nie miesza się w politykę i o tym doskonale powinni wiedzieć moi uczniowie - podkreśla dyrektorka Bocheńska. Czy to znaczy, że uczniowie zmyślają? - Być może to oni mieli jakieś listy, ale też nie sądzę, bo z pewnością zauważyliby to nauczyciele. Jedyne podpisy, jakie były zbierane, to do Złotej Księgi Uczniów - twierdzi Bocheńska.

W Radomiu rządzi PiS. O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy Ryszarda Fałka, zastępcę prezydenta Radomia, który nadzoruje oświatę. Podczas rozmowy telefonicznej stwierdził, iż zbieranie podpisów w szkole to "śliska sprawa". Poprosił o przesłanie szczegółowych pytań e-mailem do biura prasowego urzędu miasta, by - jak zaznaczył - nie było wątpliwości co do jego odpowiedzi. Pytania oczywiście wysłaliśmy. Chcieliśmy się dowiedzieć m.in., jak to się stało, że listy poparcia kandydata na prezydenta trafiły do szkoły, czy szkoła to odpowiednie miejsce na tego typu działania oraz czy będą wyciągnięte konsekwencje wobec osób za to odpowiedzialnych. Odpowiedzi jednak nie uzyskaliśmy.

- Pan prezydent prosił, żeby się skontaktować z dyrektorką szkoły. To ona powinna odpowiedzieć na te wszystkie pytania - usłyszeliśmy od Katarzyny Piechoty-Kaim, rzeczniczki prezydenta.

gw
 • awatar Alter_Ego: Wszystkie drogi prowadzą do... urzędu prezydenta.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Brytyjczykom sześć miesięcy życia zajmują rozmowy o pogodzie


Brytyjczycy, których nieustannie zajmuje stan nieba nad głową, spędzają średnio sześć miesięcy życia, rozmawiając o pogodzie - wynika z opublikowanego w piątek badania.


Spekulacje na temat tego, czy będzie ładnie, czy brzydko, narzekania na ziąb i upał to główny temat rozmów z cudzoziemcami, a także w rozmów w relacjach biznesowych dla 58 procent Brytyjczyków - wykazała ankieta.

Sondaż przeprowadzony przez prestiżowy instytut ICM na 2018 osobach ujawnił, że Brytyjczycy rozmawiają o pogodzie przez 49 godzin każdego roku. To główny temat konwersacji przed rozmowami o pracy, telewizji, sporcie i przed plotkami.

gw


padało, pada, będzie padać :)
 

nortus
 

Jedna z najładniej odnowionych kamienic przy ul. Parkowej.

Dla porównania vis a vis jej stoi również odnowiona kamienica - ale jak okropnie, a kiedyś wyglądała dość podobnie do tej nagrodzonej.
 • awatar Alter_Ego: Różnica jest kolosalna. Dla mnie na korzyść wypada styl retro.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: niemiecka architektura Szczecina jest piękna, cudowna po prostu. To tzw secesja szczecińska, identyczna jest w Berlinie. I miasto za Niemca było kolorowe, tak jak teraz odnawiają a nie szare i bure jak w PRLu.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: To tylko dowodzi wyższości naszych mózgów - jesteśmy bardziej złożone, skomplikowane... Spróbujcie nas rozszyfrować...Enigma przy kobiecie toi małe miki. Hi hi hi - tylko nie mów, że przemawia przez mnie feministka - po prostu mnie sprowokowałeś ;-)
 • awatar Z Życia Zapomnianej Przez Boga Frajerki: @My_Alter_Ego: Kochana jaka feministka po prostu 100% dumna kobieta :D A faceci są prości jak budowa cepa :D
 • awatar Obiektyw-NIEJ: NIe no super. Może powinnam się obrazić, czy coś, ale to później. Na razie pękam ze śmiechu :)
Pokaż wszystkie (4) ›