Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 10 maja 2010

Liczba wpisów: 9

nortus
 

 
Konsulat polski w Oslo podał pierwsze informacje na temat głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich.Będzie więcej obwodów do głosowania


Co zrobić, żeby głosować za granicą?

Pierwsza tura wyborów Prezydenta RP odbędą się dniu 20 czerwca 2010 roku, druga dwa tygodnie później czyli 4 lipca 2010 roku. Głosowanie będzie się odbywać w godzinach 06.00 - 20.00.


Więcej obwodów głosowania

W Norwegii powstaną cztery obwody głosowania (obwody głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych zostaną określone ostatecznie w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych):

*Oslo*, *Bergen*, *Stavanger* i *Trondheim* .

Po raz pierwszy Polacy mieszkający w okolicach Trondheim i Stavanger będą mogli zagłosować w swoim miejscu zamieszkania.

W głosowaniu w Oslo, w Bergen, w Stavanger lub w Trondheim mogą wziąć udział wyborcy przebywający w Norwegii, posiadający ważne polskie paszporty lub dowody osobiste.

Dopisz się do spisu wyborców!

Warunkiem uczestnictwa w wyborach jest uprzednie wpisanie się do spisu wyborców sporządzanego przez Konsula RP w Oslo oddzielnie dla każdego obwodu głosowania: Oslo, Bergen, Stavanger i Trondheim. Dotyczy to wszystkich wyborców - obywateli polskich zamieszkałych w Norwegii na stałe, jak i przebywających w Norwegii czasowo.

Wpisu do rejestru wyborców - oddzielnie dla Oslo, Bergen, Stavanger i Trondheim - dokonywać się będzie na podstawie osobistego zgłoszenia elektronicznego bądź zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie lub telefaksem (tryb zgłoszeń zostanie ostatecznie określony po ustanowieniu obwodów wyborczych).

1. Elektroniczny system rejestracji wyborców
System będzie dostępny na stronie Ambasady RP w Oslo: www.oslo.polemb.net, w późniejszym terminie.

2. Pocztą na adres: Den Polske Ambassade, Konsulatavdelingen, Nedre Vollgate 5, 0158 Oslo

3. Telefaksem: 21 03 72 01

4. E-mailem: www.oslo.wk@msz.gov.pl

Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia oraz miejsce pobytu/
zamieszkania wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego, a także miejsce i datę jego wydania oraz numer ewidencyjny PESEL.

*Zgłoszenia będzie można dokonać najpóźniej do dnia 17 czerwca 2010* r.

Polak mieszkający w Norwegii głosuje w Polsce

Obywatel polski stale zamieszkujący za granicą (np. w Norwegii), może wziąć udział w głosowaniu w Polsce, nie składając wcześniej wniosku o wpis do spisu wyborców, na podstawie ważnego polskiego paszportu,jeśli udokumentuje,iż stale zamieszkuje za granicą. Podstawą dopisania takiego wyborcy do spisu nie może być okazanie dowodu osobistego, nawet w przypadku wyborców zamieszkujących stale za granicą na obszarze Unii Europejskiej lub innego kraju, do którego wjazd jest możliwy na podstawie dowodu osobistego. Udokumentowanie zamieszkiwania za granicą polega na okazaniu komisji dokumentu potwierdzającego ten fakt.

Dokumentem takim jest na przykład: karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą, dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego
za granicą itp. Na tej podstawie osoby te zostaną dopisane do spisu wyborców i dopuszczone do głosowania.

Wyborca, zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów, może głosować na postawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula. Na podstawie zaświadczenia wyborca może głosować w dowolnie wybranym obwodzie w kraju lub zagranicą.

Polski turysta głosuje w Norwegii

Osoby, które przyjadą do Norwegii z Polski, jeśli nie zgłoszą się we właściwym terminie do spisu wyborców w Ambasadzie RP w Oslo, będą mogły wziąć udział w głosowaniu wyłącznie po okazaniu komisji wyborczej zaświadczenia o prawie do głosowania wystawionego przez urząd gminy /miasta miejsca zamieszkania w Polsce.

Treść aktów prawnych dotyczących wyborów znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl. Aktualizowanych informacji na temat tegorocznych wyborów trzeba też szukać na stronie internetowej Ambasady RP w Oslo.

Z Trondheim dla polonia.wp.pl  Sylwia Skorstad
 

nortus
 

Ona zje tort a ja surową wołowinkę.

Ciekawe kto z nas będzie bardziej zadowolony.

Nie ma problemu z mocniejszymi trunkami - ona jest abstynentką na 10.000 % - ja tylko na 50% :D
 • awatar Anukett: czyli że pijesz po pół kieliszka ?;)
 • awatar Alter_Ego: Smacznej wołowinki.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: dzięki, samo zdrowie, bez żyłek i tłuszczyku - czyli to co tygryski lubią najbardziej :)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Normalnie można się zakochać w takim pięknisiu z ... photoshopa :D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Annikken: aż do śmierci, mojej lub jej :D
 • awatar Bóg..: ja tam nie rozumiem co ludzie z tymi żałobami odpierdalają. jak żyli tak zginęli, nie mam nic więcej do dodania.
 • awatar antybohaterka: bez komentarza, myslalam, ze ten blog jest powazniejszy;/ szacunek nalezy sie kazdemu
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Zmiany na Niebuszewie. Zamiast basenu przeciwpożarowego będzie park


Niechlujny skwer przy rondzie Sybiraków wkrótce zamieni się w park cieszący oko okolicznych mieszkańców. Stanie kilkanaście ławek otoczonych ozdobnymi lampami. W miejscu dzikiej trawy pojawią się trzy piękne, koliste klomby.

Na zdjęciu widać zmiany:
Po lewej projekt zagospodarowania parku. Na zmiany przeznaczono 1,2 mln zł. Po prawej - tak dziś wygląda park przy ulicy Kołłątaja. Jeszcze w tym roku to miejsce zmieni swoje oblicze – zapewniają władze miasta.Park przy ulicy Kołłątaja. Tu usytuowano kilka przystanków autobusowych i jeden tramwajowy. Wśród drzew stare ławki,na których strach usiąść. Nie wiadomo czy deski się nie załamią, a szczebelki nie są zbyt brudne. Park to też najkrótsza droga z targowiska Manhattan na Niebuszewo. A także stary basen przeciwpożarowy, ulubione miejsce setek kaczek, które stąd wędrują po okolicznych podwórkach, skwerach i śmietnikach.

Smród z tego basenu był często nie do zniesienia – mówią mieszkańcy. – Od trzech lata starałem się zmienić ten obraz, wydeptując ścieżki i prosząc o modernizację. – Udało się. W 2009 r. przygotowano projekt,a 15 kwietnia br.Zakład Usług Komunalnych rozpoczął przetarg na wykonanie kompleksowej modernizacji parku.

70 dni po podpisaniu umowy z wykonawcą do parku wejdą pierwsze ekipy robotników. Koniec prac jeszcze w tym roku. Park ma zmienić się nie do poznania. Od strony ulicy Kołłątaja ułożony zostanie nowy chodnik, stanie kilkanaście ławek otoczonych ozdobnymi lampami. W miejscu dzikiej trawy pojawią się trzy piękne koliste klomby. Uregulowane zostaną miejsca zarośnięte samosiejkami. Planuje się nowe nasadzenie krzewów i drzew. W parku ułożone zostaną aleje o ozdobnej nawierzchni brukowej. Będzie dużo kwiatów.


(Marek Rudnicki, marek.rudnicki@mediaregionalne.pl )


bardzo fajna myśl.
 

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: Nortus - to skutki jedzenia surowej wołowinki, czy picia alkoholu na 50%??? ;-)
 • awatar doll_divine: Nie mogę patrzeć na tą babę z siusiakiem. Ale muszę >:d
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @My_Alter_Ego: trzeba będzie powołać komisję i sprawdzić temat :D
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 
 • awatar Zenia&Emilia: udanej zabawy ur. :*
 • awatar Stixi: A......../!/ nie wiedzielimswa:) Spieszymy sie wiec ze zlozeniem Ci najserdeczniejszych zyczen ur. z :* i wesolej zabawy do bialego rana:))) Stixi macha do Ciebie wszystkimi lapkami i puchatym ogonkiem. aby Ci sie darzylo, mnozylo...i spelnialo:D
 • awatar Bezedura: Niektórzy chyba się załapią na 'dzisiaj' jeśli chodzi o spanie... w końcu kiedyś trzeba przypomnieć sobie, jak to jest iść spać PRZED północą...
Pokaż wszystkie (3) ›