Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 16 kwietnia 2010

Liczba wpisów: 13

nortus
 
Co robi Xylia gdy świeci słońce?

1/ Opala się
2/ chowa się
3/ śpi w domu

właściwa odpowiedź:

abc

dowód na zdjęciach :D :D :D :D :D


Miłego dnia Kociaczki
 

nortus
 

“Pogrzeb Pary Prezydenckiej może być przesunięty”
Trwa opracowywanie prognoz, jak będzie wyglądać sytuacja pogodowa w niedzielę. Jeśli nie będzie możliwości przylotu zagranicznych gości i
przetransportowania ciał pary prezydenckiej do Krakowa, może to wpłynąć na przebieg a nawet przesunięcie zaplanowanych uroczystości - powiedział w "Kontrwywiadzie RMF FM" Jacek Sasin z Kancelarii Prezydenta RP.

Całe zamieszanie spowodowane jest unoszeniem się nad całą Europą pyłu wulkanicznego z wulkanu Eyjafjoell w Islandii. Zagrożenie pyłem postawiło
pod znakiem zapytania podróż prezydenta USA Baracka Obamy i innych głów państw do Polski na pogrzeb prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dlaczego pył wulkaniczny jest niebezpieczny dla silników samolotów?

Chmura pyłu wulkanicznego po erupcji wulkanu Eyjafjoell na Islandii przemieszcza się w kierunku wschodnim w stronę kontynentu europejskiego. Dlaczego pył wulkaniczny jest groźny dla silników i poszycia kadłubów samolotów?


Pył wulkaniczny jest składnikiem popiołów wulkanicznych; może długo utrzymywać się w powietrzu po wybuchu wulkanu. Jak pisze agencja Reutera, jest to najdrobniejszy materiał, w którego skład mogą wchodzić drobiny szkła, sproszkowanych skał i krzemianów. Z pyłu może utworzyć się chmura potencjalnie niebezpiecznego materiału przypominającego papier ścierny.

Pył wulkaniczny stanowi niebezpieczeństwo dla lotnictwa. Ścierny efekt pyłu jest groźny dla silników odrzutowych i poszycia kadłubów samolotów

Może zostać zniszczona również awionika. Rurki Pitota, czyli czujniki prędkości, mogą się zatkać i zepsuć. Szyba w kokpicie samolotu może po zetknięciu z pyłem stać się matowa, przez co pilot straci widoczność. Pył może nieść chmury kwasu siarkowego i solnego.


- Drobiny pyłu wulkanicznego mają wielkość kilku milimetrów, są bardzo twarde i ostre. Mogą się dostać do silnika i innych części samolotu i uszkodzić wszystko, z czym wchodzą w kontakt - mówi Jacques Renvier, dyrektor techniczny we francuskich zakładach silników lotniczych Snecma, cytowany przez agencję Reutera.

Pył wulkaniczny jest niewidoczny dla pokładowych radarów meteorologicznych i często nie jest od razu zauważalny przez pilotów - informuje Paul Hayes, dyrektor ds. bezpieczeństwa powietrznego w brytyjskiej lotniczej agencji konsultingowej Ascend. Pierwszym sygnałem jest zapach siarki i ognie św. Elma.

Reuters odnotowuje, że zaledwie sześć tygodni temu władze europejskie zaplanowały przeprowadzenie pierwszych z dwóch przewidzianych na ten rok ćwiczeń mających na celu przeciwdziałanie katastrofie związanej z pyłem wulkanicznym.
 • awatar kokosowy'bananek: a ja dosłownie w tym momencie usłysząłam w radiu, że "nie istnieje scenariusz zmiany uroczystości pogrzebowej" dziwny jest los...
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @"Heretyczka;)": dokładnie. a swoją drogą ironia losu. na pogrzebie będzie więcej gości niż na balu prezydenckim :0
 • awatar amator.fotografii: Polsce zawsze wiatr w oczy wiał teraz przyszła pora na pył wulkaniczny...
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Ciekawe pytanie i wydawałoby się proste.

A tu proszę.

1/ rodzina była przeciw ale zaakceptowała propozycję

2/ rząd i p.o. Prezydenta nie brali udziału

3/ Dziwisz tylko zaakceptował prośbę rodziny

4/ UFOludki?

Żadnego odważnego co by się przyznał?
Gdzie ta odwaga moralna PISSu?

Jak pisałem wg mnie prezydent i wszyscy prezydenci RP powinni być chowani w Panteonie Narodowym Demokratycznej Polski w Warszawie.
Wydaje się, że najgodniejsza jest Świątynia Opatrzności Boskiej - przecież po to ona powstaje

Wawel jest miejsce spoczynku Polski królewskiej.
Piłsudski był Regentem Królestwa Polskiego a wiec nie prezydentem (później był zresztą Naczelnikiem a nie prezydentem) czyli niby-królem.

I tak powinno zostać.

W obecnej sytuacji rozumiem, że i Prezydenta Wałęsę też pochowają na Wawelu.
Ostatecznie więcej Mu zawdzięczamy niż obecnie zmarłemu.
 • awatar panmuchomor: Myślałem, że pochowają tam też Kaczorowskiego, który zginął wraz z resztą delegacji - postać, o ogromnych zasługach, symbol naszej wiary w odzyskanie niepodległości - ale okazało się, że tylko jeden polityk zasługuje na zrównanie z królami.
 • awatar kokosowy'bananek: ja słyszałam, że Dziwisz zadeklarował iż są gotowi na pochówku na Wawelu. Rodzina pewnie się zgodziła, bo 'głupio by było' odmówić. A w sumie nie wiem czy nie woleliby mieć ich bliżej siebie. A tak przez pół Polskie bedzie trzeba zapierd@#ać, żeby pomodlić się na ich grobie. Nie sory, czy ja wiem czy to grobem mozan nazwać (?).
 • awatar panmuchomor: Podsumowując - na naszych oczach odbywa się bardzo przykry spektakl polityczny.
Pokaż wszystkie (29) ›
 

nortus
 

Nieczynne sklepy w niedzielę.

Prawie wszystkie sklepy sieciowe w niedzielę będą zamknięte. W sobotę zakupy możemy robić krócej.


W sobotę sklepy Społem będą otwarte tylko do godz. 11.30, a sklepy Biedronki do godz. 11. Tego dnia normalnie zakupy zrobimy w Tesco, Netto, Carrefour, Realu, Żabce i Lidlu. Nie zmienią się też godziny otwarcia CH Ster na Gumieńcach oraz CH Galaxy.
Stokrotki w sobotę pracują normalnie, do 21.

Znacznie więcej sklepów nieczynnych będzie w niedzielę. Część zostanie otwarta tylko do godzin południowych. Zakupów nie zrobimy w sieciach Tesco, Społem, Netto, Lidl, Biedronka, Carrefour, Piotr i Paweł oraz w delikatesach Bomi. Galeria sklepów w Galaxy będzie otwarta w godz. 10-13, a hipermarket Real od 8 do 13. W sterze odpowiednio:
godz. 9-13 i 8-13. Także w godz. 9-13 czynna będzie Castorama. Żabka zapowiada zamknięcie swoich sklepów od godz. 13 do zakończenia uroczystości pogrzebowych.

Punkty Ruchu będą czynne na dworcach kolejowych. O zamknięciu poszczególnych kiosków zadecydują właściciele.
 

nortus
 

Norweski instytut meteorologiczny przygotował prognozę rozprzestrzeniania się chmury pyłu z islandzkiego wulkanu.

Według niej chmura obejmie prawie całą Europę i pozostanie nad Polską do soboty po południu. Całą niedzielę jednak w powietrzu unosić się będzie pył.

Czy to zakłóci pogrzeb pary prezydenckiej w Krakowie?

- Będzie źle - pisze Alertowicz ft, który poinformował nas o prognozie (w języku norweskim) i trzeba się z nim zgodzić. Czarne obszary na mapie to rejon przebywania chmury, żółte - pył, który opadł samoistnie, a czerwone - opad pyłu z deszczem. Z wizualizacji wynika że chmura pozostanie nad Polską do soboty po południu.

W powietrzu przez cały weekend pozostanie jednak
wulkaniczny pył.

Wybuch wulkanu Eyjafjoell spowodował, jak donosi agencja Associated Press "uziemienie samolotów na skalę, jakiej nie widziano od czasu ataków
terrorystycznych z 11 września 2001 roku". Zamknięto przestrzeń lotniczą w 12 państwach.


Wielka chmura pyłu sparaliżowała ruch lotniczy w całej Europie. Swoje nieba zamknęło już 12 państw europejskich. Szacuje się, że dziś nie odbędzie się ponad połowa lotów. Na lotniskach chaos.

W Polsce ruch ograniczono już wczoraj wieczorem - dziś zdecydowano o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej.

Pył może znacznie utrudnić przylot głów państw całego świata, które wybierają się na sobotnie i niedzielne uroczystości żałobno-pogrzebowe po
katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Aktualnie jedynym lotniskiem, które przyjmuje samoloty, jest port w podrzeszowskiej Jesionce. Jego władze zapewniają, że są w stanie przyjąć
samolot Baracka Obamy.


(opr. pc, dżek nadesłał ft, za gw)
2010-04-16, ostatnia aktualizacja 2010-04-16 11:47
---

przypomnę, prognozę opracowali Norwedzy, nie Platforma Obywatelska ani SLD czy PSL.


w poniższym wpisie opisane jest dlaczego skutki chmur po wulkanie są groźne dla samolotu:


nortus.pinger.pl/(…)mam-wrazenie-ze-i-niebo-zastana…
 • awatar Amy Blue Rose: Pięknie i cały weekend do d.... z powodu tego pyłu znad Islandii :( Nawet z domów wyjść nie będzie można z tego powodu :/
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @ANINA: Silniki odrzutowe w myśliwcach F-18 latających w fińskich siłach powie- trznych i biorących udział rano w ćwiczeniach zostały "znacznie" uszkodzone przez chmurę pyłu po wybuchu wulkanu na Islandii - poinformowały fińskie siły zbrojne. Po powrocie z krótkich misji przeprowadzonych przed zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Finlandią, silniki myśliwców amerykańskiej produkcji zostały poddane kontroli i okazało się, że zawierały pył wulkaniczny - poinformowała fińska armia w komunikacie. Ze zdjęć zrobionych wewnątrz silników wynika, że "nawet loty na krótkim dystansie w chmurze pyłu mogą uszkodzić silnik samolotu". W silnikach, w których temperatura dochodzi nawet do 1000 stopni Celsjusza, "blokada kanałów wentylacyjnych wywołana stopionym pyłem spowodowała przegrzanie i zniszczenie materiału" -dodała armia w komunikacie. Według niej, "niektóre" silniki będą musiały zostać zdemontowane i naprawione
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @ANINA: że nie podają to nie znaczy, że nie wiedzą.
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Tymczasem naukowcy donoszą o kolejnym zagrożeniu dla Europy, którym może być włoski wulkan Marsili. W Polsce można znaleźć ślady dawnego wulkanizmu w Pieninach i Sudetach.

Włoski wulkanolog Giuseppe D'Anna z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii zwraca uwagę, że Marsili jest aktywny, a jego ściany są kruche. Erupcja wulkanu może wywołać tsunami, które zaleje południowe Włochy.

Marsili to podwodna góra, której wierzchołek znajduje się 450 m pod powierzchnią wody. U podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Znajduje się na Morzu Tyrreńskim, w odległości 150 km od Kampanii, na południowy zachód od Neapolu. O jego istnieniu naukowcy wiedzą od lat 50. ub. wieku. "Najnowsze dane pokazują, że rzeczywiście wulkan jest aktywny" - powiedział D'Anna.

Zdaniem wulkanologa istnieje prawdopodobieństwo, że lawa, rozrywając ściany wulkanu, może wywołać fale tsunami, które uderzą w wybrzeża: Kampanii, Kalabrii i Sycylii. Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosował Enzo Boschi, szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Boschi ostrzegał, że erupcja wulkanu może nastąpić w każdej chwili.

W przeciwieństwie do również aktywnego, wyspowego wulkanu Stromboli w pobliżu Sycylii, wulkan Marsili nie wybuchał we współczesnej historii, co powoduje, że jego erupcja może być groźna -powiedział D'Anna. Stałe wybuchy wulkanów uwalniają bowiem energię i ciśnienie zarówno w przypadku Stromboli, jak i Etny, zlokalizowanych w największej w Europie aktywnej strefie wulkanicznej.

Erupcje Stromboli często występują seriami, np. co 10-12 min. i wyrzucają w powietrze bomby wulkaniczne, popioły i lapille (typ materiału piroklastycznego). Nad stożkiem stale unosi się stróżka dymu. Ostatni duży wybuch miał miejsce w 1993 roku, a w 2003 roku lawa osunęła się do morza, tworząc niewielkie, lokalne tsunami. Mimo, że wulkan jest aktywny, na jego stokach prowadzona jest uprawa winorośli, ponieważ gleby wulkaniczne są bardzo żyzne - czytamy w informacjach Global Volcanism Program.

Jednym z najbardziej znanych i aktywnych wulkanów europejskich jest Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Powstał on w trzeciorzędzie i jest zbudowany głównie z trachitów i bazaltów. Z krateru na szczycie wydobywają się pary i gazy, a podczas erupcji - bomby wulkaniczne i popiół. Ma ponad 270 kraterów bocznych, a jego dolne stoki są gęsto zaludnione. Od V wieku udokumentowano tu 80 dużych wybuchów, z których najsilniejszy był z 1669 roku, kiedy została zniszczona Katania. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 6 listopada 2009 roku.

Wstrzymane loty i wybuch wulkanu

Najsławniejszym wulkanem we Włoszech jest Wezuwiusz, który jest zaliczany do jednego z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Początki jego aktywności sięgają czasów sprzed około 16 tys. lat. Wezuwiusz jest potomkiem Monte Somma (pradawnego wygasłego wulkanu). Badacze przypuszczają, że właśnie po zawaleniu się krateru Sommy zaczęła się działalność sejsmiczna Wezuwiusza. Dzisiejszy stożek znajduje się na kalderze utworzonej podczas wybuchu z 79 r. - podaje Osservatorio Vesuviano.

Drugi pod względem wysokości po Etnie jest Beerenberg, aktywny stratowulkan, w znacznej części pokryty lodowcem. Ostatnio wybuchł w 1985 r. i towarzyszyło mu trzęsienie o sile 5 stopni w skali Richtera. Islandzcy naukowcy najbardziej obawiają się ewentualnej erupcji wulkanu Katla, w południowej części wyspy, którego krater ma 10 km kw. Ostatnio wybuchł w 1918 r., a od czasów pierwszych osadników udokumentowano jego 16 wybuchów.

Kolejny europejski czynny do dziś wulkan jest w Grecji. Santoryn (Kajmeni) w połowie II tysiąclecia p.n.e. zniszczył część wyspy, spowodował gigantyczne tsunami i zapadnięcie się ścian krateru. Po wybuchu od stałego lądu oddzieliła się wyspa Thirazja, a w 1573 i 1711 wysepki - Mała, Wielka i Nowa Kajmeni. W Polsce można odnaleźć ślady dawnego wulkanizmu w Pieninach (góra Wdżar) oraz w Sudetach. Łącznie na świecie znanych jest dziś ok. 700 aktywnych wulkanów, wśród których dużą część stanowią wulkany podwodne. Największe skupisko wulkanów - 167 - istnieje w rejonie Indonezji.za gs24
 

nortus
 

Mogą wystąpić dolegliwości zdrowotne


Obecnie pyły wulkaniczne nad Polską nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Sytuacja jest dynamiczna i na bieżąco monitorowana - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak za kilka dni, kiedy pył zacznie opadać na terenie Polski, kłopoty mogą mieć alergicy i osoby z chorobami układu oddechowego.

"Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na bieżąco analizują zagrożenia zdrowotne związane ze stężeniem pyłów w powietrzu atmosferycznym. Pył wulkaniczny znad Islandii w Polsce obecnie znajduje się na dużych wysokościach (do 10 km n.p.m). W chwili obecnej nie ma zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli" - powiedział Tomasz Misztal z GIS.

"Prognozy wskazują na możliwość opadania pyłów na terenie Polski za kilka dni. Może to spowodować krótkotrwałe dolegliwości u osób z chorobami układu oddechowego i alergików. O ewentualnych zagrożeniach będziemy informować" - dodał.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa w Ministerstwie Zdrowia, po rozpoczęciu opadania pyłów mają zostać wydane zalecenia dla osób z grup ryzyka. Jedno z nich ma dotyczyć pozostania w domach.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest zdania, że Europejczycy powinni "starać się pozostawać w domach", jeśli pył wulkaniczny znad Islandii zacznie opadać na ziemię.

Rzecznik WHO David Epstein przyznał w piątek, że organizacja nie wie, jakie są konkretne zagrożenia zdrowotne, powodowane przez chmurę pyłu wulkanicznego.

Podkreślił jednak, że mikroskopowej wielkości drobiny są "potencjalnie niebezpieczne", jeśli zaczną osiadać, ponieważ mogą powodować u ludzi problemy z układem oddechowym. Grupą zwiększonego ryzyka są cierpiący na astmę i inne choroby układu oddechowego.

Epstein zapewnił, że WHO uważnie monitoruje sytuację.


za dgp
 • awatar Amy Blue Rose: Nieźle,tak się składa że jestem alergiczką i jeśli ten pył zacznie u nas opadać na ziemię to nie wiem jak ludzie będą chodzić do szkół oraz pracy.Po prostu cudownie :/
 • awatar gość: to w końcu bedziemy chodzic do szkoły???
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Po śmierci nie można mówić źle o zmarłym,
ale to nie znaczy że należy kłamać.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: Hipokryzja (od gr.hypokrisis,udawanie) – fałszywość, dwulicowość, obłuda. Zachowanie lub sposób myślenia i działania charakteryzujący się niespójnością stosowanych zasad moralnych. Udawanie serdeczności, szlachetności, religijności, zazwyczaj po to, by wprowadzić kogoś w błąd co do swych rzeczywistych intencji i wyciągnąć z tego jakieś korzyści.
 • awatar Anukett: nic dodać nic ująć
 • awatar pathra: na koniec jeszcze na wawelu go pochowali , masakra :/
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
Amerykańska Komisja Nadzoru Finansowego i Giełd (SEC) złożyła w sądzie precedensowy pozew przeciwko bankowi Goldman Sachs. Oskarża go o oszukiwanie klientów tuż przed kryzysem finansowym, poprzez wciskanie im "lewych" papierów opartych na rynku nieruchomości.


Według SEC amerykański bank sprzedawał swoim klientom instrumenty finansowe oparte o pożyczki hipoteczne(tzw.CDO,collateralized debt obligation)
ale nie podawał pełnych informacji o ryzyku jakie wiąże się z tą inwestycją.
Pracownicy banku wiedzieli, że w tym samym czasie, gdy klienci kupowali CDO, duże fundusze hedgingowe (m.in. Paulson &Co) grały na obniżenie ceny tych papierów. SEC oskarża też Goldmana, że nie informował inwestorów o tym, iż wartość sprzedawanych inwestorom instrumentów jest silnie uzależniona od kondycji rynku nieruchomości.

Wśród głównych oskarżonych przez SEC jest jeden z wiceprezesów banku. SEC wskazuje też konkretnego pracownika Goldmana, Fabrice'a Tourre, jako odpowiedzialnego za stworzenie instrumentów, które następnie przyniosły klientom straty

Oskarżenie wobec Goldman Sachs jest częścią śledztwa, prowadzonego przez SEC w sprawie innych instytucji finansowych, które - jak uważa amerykański nadzór - również stosowały podobne praktyki. Na wieść o komunikacie SEC akcje Goldman Sachs błyskawicznie spadły o 13 proc., ale na Wall Street w dół ruszyły także ceny akcji innych banków. Bank of America spadł o ponad 6 proc., a JP Morgan Chase o ponad 4 proc. Popsuły się też nastroje na całej amerykańskiej giełdzie: indeks S&P 500 błyskawicznie zanurkował 1,5 proc. pod kreskę.

za gw

--
czyżby ktoś się wreszcie wkurzył i chciał trochę posprzątać?
 • awatar Anukett: Jak pamiętam pan Marcinkiewicz był doradcą?,przedstawicielem?lobbystą?tego banku w Polsce. No ładnie
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anukett: nie tylko w nim "pracował". to generalnie dobry bank i rzetelny. ale widać wszystko zależy od ludzi. pokusa zysku jest straszna ...
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar Zenia&Emilia: Kurde, mam nadzieje że jak zacznie opadać to nic mi się nie stanie :P
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: nie bój się, tylko będziesz się dusić i włosy wypadną, ale odrosną :d
Pokaż wszystkie (2) ›