Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 12 kwietnia 2010

Liczba wpisów: 19

nortus
 

Nowy tydzień rozpoczęty.
Życie musi wracać do normy.
Zaraz śniadanie i zakupy.

Na zdjęciach fragmenty owego Sanktuarium Miłosierdzia, o którym pisałem wczoraj.
 • awatar Zenia&Emilia: Witajcie .
 • awatar amator.fotografii: jakoś nie podobają mi się te nowsze kościoły takie kanciaste nie ma to jak stara cegła:) Dzień dobry:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amator.fotografii: na ten kościół mówi się bunkier. Kiedyś był jeszcze tylko szary to w ogóle był straszny.Fakt, nowe kościoły są inne, czasami okropne ale czasami nie złe. A z drugiej strony przecież nie można dzisiaj naśladować starej architektury, czas biegnie. tylko trzeba się postarać.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Po woli coraz więcej informacji o lądowaniu samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.

Na zdjęciach pokazana animacja, gdzie mowa o zahaczeniu o anteny i za niskim torze lotu.
Dlaczego?


CO mnie najbardziej uderzyło w pierwszych informacjach to brak informacji.
Trzeba wziąć pod uwagę, że po pierwsze to Rosja a tam wszystko jest tajemnicą a po drugie to lotnisko wojskowe- tam też wszystko jest tajemnicą

U nas też nikt nie wejdzie na teren lotniska wojskowego i trudno się dziwić reakcji ochrony lotniska, że wyganiali wszystkich obcych i to jeszcze z wrogiego, NATOwskiego kraju.

Gdy jedliśmy śniadanie leciała transmisja z Katynia, takie gadanie i gadanie nie wiadomo o czym. W pewnym momencie dziennikarz w studio prowadzący gadki szmatki powiedział, że ma chyba złą wiadomość: rozbił się samolot prezydencki w Smoleńsku. Ale za chwilę mówi, że zdarzył się wypadek na lotnisku.
Pamiętam jak sam powiedziałem:
Niech się facet zdecyduje: wypadek czy rozbił, bo to nie jest to samo. Wypadek na lotnisku, pewnie podczas lądowania to większość ma szanse wyjść cało a z rozbitego samolotu nie ma szansy wyjść, choć cuda się zdarzają (vide dziewczynka co wypadła z samolotu w Afryce do morza).

Pada informacja, że na pokładzie znajdowali się Lech i Jarosław.
Ale później już nie mówią nic o Jarosławie.

Natomiast porażające były sprzeczne informacje o ilości osób na pokładzie. MSZ przyznał, że nie ma listy pasażerów, nie wie ile osób leciało i że samolot mógł zabrać 90 osób.
Gubernator Smoleńska podaje, że zginęły 132 osoby,
ponoć takie dane pojawiły się wcześniej w internecie. Później znowu 89 osób by za chwilę znowu 132 osoby.
To do kurwy nędzy nikt nie wie ile osób leciało i kto?

Po godzinie podano pierwszą listę około 10 osób.

Gdy 2 godziny później jechałem na dworzec nadal nie wiadomo było ile osób leciało samolotem.

Niestety źle to świadczy o naszych politykach i służbach dyplomatycznych. Wojna między pałacami dała znać nawet po śmierci.
 • awatar doll_divine: Z tego co słyszałam to liczba 132 wzięła się stąd, iż Rosjanie policzyli miejsca w tupolewie i założyli, że wszystkie były zajęte. A fakt że nasz MSZ nie wiedział ile osób i kto leciał samolotem świadczy o totalnym braku odpowiedzialności i braku bezpieczeństwa osób lecących samolotem. Wygląda to tak, że do samolotu, którym leciał Prezydent, mógł wsiąść każdy kto miał zaproszenie :/ bez wcześniejszego sprawdzania.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @niewierna_ja: gubernator podał prawdopodobnie ilość wiz jaką wystawili dla samolotu.
 • awatar krzyslav: Na moja wiedzę o lotnictwie kawałki scietej anteny mogły uszkodzić lotke (przechył) i jeden lub dwa silniki (dziwny dzwiek o ktorym mówił montarzysta polskiej ekipy tv) podobnie jak il'e-62 silniki tu-154 otaczaja usterzenie samolotu, rozsypujaca sie turbina mogła tez przeciąc przewody usterzenia, troche tu analogii do katastrofy "kopernika" ale tam pilot opanował jeszcze samolot trymerem tu było za nisko i to jest podstawowe pytanie - dlaczego leciał tak nisko?
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Właśnie pomyślałem o miejscu pochowania prezydentów RP.

Mam dwie propozycje na miejsce spoczynku prezydenta Kaczorowskiego i Kaczyńskiego.

1/ Świątynia Opatrzności - stworzyć z niej Panteon
Narodowy, bo na pewno Prezydent (mówię o majestacie urzędu, nie o osobie) zasługuje i my nie mamy takiego miejsca. Historia nie pozwoliła nam na jego powstanie. A tam już spoczywają pierwsze znane osoby.

2/ stworzyć taki Panteon na terenie Pałacu Prezydenckiego.
 • awatar krzyslav: Kiedyś poumierają: Jaruzelski, Kwaśniewski, Wałęsa... Obawiam się że nie sposób wybudować Panteonu dość duzego by ich pomieścił.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @krzyslav: Jaruzelskiego nie liczę, wiadomo dlaczego. Ale świątynia jest wielka. I jeszcze ściągnąłbym prochy przedwojennych prezydentów lub chociaż umieścił płyty z ich danymi. Nie mamy takiego miejsca a przydałoby się. To historia Państwa i Narodu - a nie łażenie gdzieś po cmentarzach. Takiego polskiego Arlington nie będziemy mieć, a szkoda.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
 • awatar W Granatowych Kąkola: piękne zdjęcia, chciałabym tam pojechać:)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar pstryk: Extra :) jest więcej?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @pstryk: nie, tylko tyle było. ale już kiedyś znalazłem inne fotki i były u mnie. czasami mają takie zdjęcia ze świata ze źródeł NASA.
 • awatar Pepper: Hel poznałam :P
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

W czasie mszy w Katedrze Przemyskiej prałat Zbigniew Suchy w homilii powiedział,że *katastrofa samolotu mogła wydarzyć się w środę,
kiedy do Katynia lecieli premier Donald Tusk,
Tadeusz Mazowiecki i Lech Wałęsa* . - Nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę - napisała na Alert24 Katarzyna.

Jak donosi Katarzyna w czasie niedzielnej mszy w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku w przemyskiej katedrze padły słowa, które są przynajmniej niewłaściwe.


Co mówi ksiądz prałat? Spisaliśmy fragmenty homilii

Od 16 sekundy

“Drogi Patrioto, przyjacielu, Polaku, mój bracie, piszę do Ciebie te słowa, bo sam nie mogę sobie z nimi uładzić(...)Kreślę te słowa, żeby Ci powiedzieć, że w dzikim kraju nad Wisłą umierają matki - jedne z rozpaczy, że nie tak wychowały swoich synów i nie takich chciały mieć z nich patriotów. Umierają matki, bo nie chcą żyć w świecie, gdzie nie ma już ich synów patriotów i synowych. Kobiet, którym obce są salony i spa, bo ich salonami jest troska o piękno duszy i ducha.”8'01 i dalej

"To mogło się wydarzyć w środę" [gdy w Katyniu był premier Tusk - red]. Ale w środę, metaforyczne w środę, "te oczodoły wołają o prawdę" premiera polskiego rządu, wywołały zachwyt. Już na drugi dzień liberalni politycy, opiniotwórczy Michnik od dawna niepiszący, zaproponowali posprzątać tropy pamięci z katyńskiego lasu, zapomnieć ślady profanacji znad charkowskich grobów. I może dlatego Bóg przypomniał wczoraj Polakom-po ludzku dramatycznie
nieludzko, ale po bożemu - inaczej, po swojemu, te słowa psalmu 137 "nad rzekami Babilonu tam żeśmy siedzieli, płakali...".

9'39 i dalej

"To się mogło zdarzyć w środę, zdarzyło się wczoraj. To był ten kwiat polskiej inteligencji, to były te elity, które miały zasilić swą krwią ziemię smoleńska, by katyńska ofiara sprzed 70 lat nie została zapomniana, byśmy nie zasypali tropów, którymi kroczyli Ci żegnający się z najbliższymi.

Ci którzy mieli ręce związane kolczastym drutem, do którego przywiązano sznur oplatający ich szyje. Za każdym ruchem dusili się. Byli jak niemowlęta aborcyjne. Pamięć pod Smoleńskiem uratuje pamięć Katynia, którą libertyni chcieli już posprzątać."

11'50 i dalej

"Marszałek Sejmu wypowiedział słowa, że wobec tej tragedii nie ma podziału na lewicę i prawicę, nieważne jest czy ktoś wierzy, czy nie. Nie, panie
marszałku - nie ma zgody.Jest jeszcze libertyński środek i dopóki nie usłyszę słów, które przeproszą te zwłoki, które dziś spoczywają w pałacu namiestnikowskim za słowa, że prezydent może być niskiego wzrostu, ale nie może być mały, będzie mi trudno.

Kurtyka nie żyje, musi żyć nasza pamięć. Także i pamięć pańskich słów panie marszałku "Trzeba by wszystko było wreszcie normalnie". To znaczy, że pan Kaczyński był nienormalny? To znaczy, że nienormalna jest ta kobieta, która wczoraj w nocy płacząc pod pałacem prezydenckim mówiła "To był ostatni polski patriota"?

Od 15 minuty

"Ale co nam pozostało tutaj, na tym łez padole? Dlaczego ciągle musimy żyć z goryczą reprezento-
wania nas przez ludzi którzy nie klękają na podniesienie, bo są agnostykami i dlatego nie podchodzą do stołu uczty? Dlaczego musimy pozostawać z goryczą reprezentowania nas przez ludzi, którzy na świeżym miejscu bólu, mokrym od krwi, klęczą niechlujnie dla potrzeb socjotechniki?"

tu jest nagranie:

wiadomosci.gazeta.pl/(…)Szokujaca_homilia_w_Katedrz…

---
Jak już pisałem wczoraj arcybiskup w Szczecinie prawie wprost powiedział, że to Rosja zamordowała
Kaczyńskiego.
Rydzyk ze swoją świtą oskarża rząd i PO -
www.GlosRydzyka.blox.pl
Górski oskrża Rosję - naszdziennik.pl

Paranoicy dorywają się już do koryta medialnego.
Jeszcze nie było pogrzebu a już krzyczą:
Stadion ma być imienia Kaczyńskiego, w Bydgoszczy most jego imienia, która wiocha już wpadła na zbicie kapitału propagandy.

Chory kraj. Dziki i chory kraj.
 • awatar Anukett: i co? to jest miłość bliźniego tak ? i to na wskroś katolicka
 • awatar Bafka: o ja pierdole
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Bafka: ciesz się, że jesteś daleko. Ręce opadają.
Pokaż wszystkie (82) ›
 

nortus
 
orionblues
 
 • awatar orionblues: dzięki, zaraz się zapoznam z przesłanymi materiałami,,pozdro,
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @BiOluSsS: dzięki za piękny, ale się mylisz: to syberyjski leśny - ale też elita wielkich kociaków (po Main Coonach i Norweskich Leśnych to trzecia największa rasa czterołapna). :)
 • awatar Bafka: No popatrz, a ja nigdy nie wiedzialam jak sie te zolto kwitnace krzewy nazywaja. U mnie pod oknem tez juz kwitna.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Bafka: ja też mam zawsze problem z ich nazwą. teraz są piękne, później będą zielone ale mi się podobają tylko jak są żółte.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

List polecony:

nadany 1 kwietnia
I awizo 6 kwietnia
odebrałem 12 kwietnia
II awizo 14 kwietnia

Cud. Już odebrałem list a tu przygotowane II awizo
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Guderian: odebrałem 12.IV. a drugie awizo było/będzie ? 14.IV. czyli będzie awizowany po tym jak odebrałem list.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Guderian: tak, tylko że to ja podałem do sądu instytucję państwową :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Guderian: nie raz w życiu odbierałem list długo po I awizie ale jeszcze nigdy nie dostałem listu opieczętowane II awizowaniem przed awizowaniem. wiem, że pani na poczcie sobie ułatwiła pracę ale może i awizo dostanę :D - co by nie mówić głupio to wygląda.
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 

To co zobaczyłem dzisiaj w programie I TVPISS

Prosi się żeby wziąć siekierę i tych skurwysynów wyciąć.

Jeszcze nie pochowali zmarłych a hieny z TVPISS, w tym dzieciorób Pospieszalski przystąpili do akcji plucia i siania nienawiści.
Cóż, ich mocodawcy w czarnych kieckach też już zaczęli wojnę siania nienawiści.
 • awatar Happy- Go- Lucky: Złdne nadzieje, że mogło być inaczej :/
 • awatar Atom Head: http://www.joemonster.org/filmy/5863/Niecierpliwy_kotek
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @olena: miałem nadzieję, że chociaż do pogrzebu poczekają.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Jak nie kupiliśmy samolotów dla VIP-ów

(Paweł Wroński, gw)


Rządowy TU-154

Polska nie dysponuje obecnie żadnym samolotem długiego zasięgu dla najwyższych dostojników państwowych. Tymczasem historia zakupu nowoczesnych maszyn jest niemal tak samo długa jak liczba ich usterek.

Zaczyna się u progu III Rzeczypospolitej. Już w latach 90. ówczesne kierownictwo MON zastanawiało się nad sprzedażą starych samolotów Jak-40 i
zakupieniu nowoczesnych maszyn. Jednak chętnych na odkupienie paliwożernych Jaków-40 nie było. Ostatecznie kupiono wówczas samoloty Tu-154. Jeden klasy lux (zniszczony w sobotę samolot prezydencki) oraz Tu-154 kupiony dla LOT-u,
ale przekazany do dyspozycji Urzędu Rady Ministrów. Wówczas te samoloty były postrzegane jako względnie nowoczesne i komfortowe.

Pierwszy program wymiany sprzętu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego (obsługuje przeloty VIP-ów) powstał w 1995 r. Projekt
zakładał zakup trzech samolotów biznesowych średniego zasięgu.
Warunkiem miała być możliwość przelotu przez Atlantyk. Mówiono wtedy o trzech oferentach: Falconie, Gulfstreamie, Bombardierze.

Nadeszła jednak powódź stulecia i władze uznały, że wydawanie pieniędzy w trakcie klęski żywiołowej na zakup samolotów zostałoby źle przyjęte przez społeczeństwo.


Do planów wrócił kolejny minister obrony Janusz Onyszkiewicz za czasów koalicji AWS-UW. Powstała koncepcja zakupu samolotów, które miałyby zastąpić przede wszystkim wysłużone Jaki-40, które zostały wyprodukowane w 1979 i 1980 roku.

Koncepcje się jednak zmieniały. Mówiono o sześciu, czterech lub trzech samolotach o różnej konfiguracji.

W latach 2002-03 rozpisany został przetarg, ale nie udało się go rozstrzygnąć. W trakcie jego trwania wycofały się dwie firmy i na placu boju
pozostał francuski Dassault. Powodem było dołączenie do oferty obowiązku offsetu - czyli inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy. W mediach pojawiły się spekulacje o lobbingu, próbie wymuszenia zakupu, zmowie producentów.
Ostatecznie rząd Leszka Millera podjął decyzję o anulowaniu przetargu, z powodów formalnych.

Propozycję zakupu "luksusowych" samolotów krytykowały media, a rządzący byli zajęci zresztą innym wielkim kontraktem - na samoloty wielozadaniowe dla armii. Umowę o zakupie F-16 podpisano w 2004. U schyłku rządów SLD w 2005r sytuacja 36. pułku pod względem wyposażenia była tragiczna.

Jaki-40 nie powinny już latać (teraz są wykorzystywane w lotach na krótkie dystanse), a resurs - czyli czas użytkowania samolotów Tu-154 - kończył się w 2007 roku.

Nowy szef MON Radosław Sikorski zapowiedział, że za jego kadencji dojdzie do zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Miała go przeprowadzić Agencja Mienia Wojskowego. Sikorski ogłosił,że rząd przeznaczy na samoloty 100 mln zł i kupi sześć maszyn dyspozycyjnych. Na pokładzie trzech miało się mieścić 15 osób, trzy kolejne miały zabierać 11 osób. Zasięg samolotów
zredukowano z 7-8 tys. kilometrów do 5 tys.

To z kolei wywołało krytykę ekspertów. Wskazywali, że takie samoloty nie rozwiążą problemów z Tu-154 z lotami polskich oficjeli przez Atlantyk.

Wskazywali, że możliwe jest, że przetarg przygotowany jest pod zakup samolotów Embraer E-145. Sprawę nadzoru nad zakupem objął nawet szef jednostki antykorupcyjnej w MON, który wprowadził nowe wytyczne. Wskazywały, że najważniejszym kryterium wyboru samolotu jest cena.

Ostatecznie w czasie rządów PiS, Samoobrony, LPR nie udało się doprowadzić do wyboru samolotu dla ViP-ów. Aleksander Szczygło, szef MON z PiS,
podkreślał, że gdyby do zakupu doszło przed wyborami, to "zostałby zniszczony przez tabloidy".

Nowy premier rządu PO-PSL Donald Tusk mówił, że będzie korzystał z samolotów rejsowych. Czas i potrzeby sprawowania urzędu zweryfikowały to przekonanie.

Kolejny szef MON Bogdan Klich na początku 2009 r. stwierdził, że w ciągu tego roku polscy politycy będą dysponować nowymi samolotami. Miały być
kupione w ramach potrzeby operacyjnej - poza procedurami przetargowymi.

Minister mówił nie o "zakupie",ale o "udostępnie-
niu samolotu", w grę wchodził więc leasing. Tym razem znów mówiło się o samolotach Embraer typ 175

Jednak na początku tego roku grupa parlamenta-rzystów zaczęła zbierać podpisy pod wnioskiem o odwołanie Klicha. Wśród powodów wskazywano m.in. próbę leasingu samolotów dla ViP-ów, które według informacji klubu były zbyt drogie w eksploatacji.

Obecnie polscy przywódcy nie dysponują żadnym samolotem, a w przyszłym roku Polska obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej, które będzie wymagało nadzwyczajnej mobilności ze strony premiera i szefa MSZ.

---
co tam, będą pieszo latali, jak na bantustan wypada.
 • awatar sluchaczka: Slucham tych wszystkich specjalistow od lotnictwa, i czytam nagle o jakims Embraer. Czy to normalne, aby znowu leasingowac jakies badziewie z Brazylii?, Czy Polski, panstwa ktore aspiruje do przewodnictwa w Europie srodkowej, nie stac na zakup nowego Airbus dla politykow, kosztuje okolo 100M$.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @sluchaczka: Polskę stać ale naszego społeczeństwa już nie. Prezydent, premier, MSZ są wizytówką kraju i powinni mieć godne samoloty i samochody, podobnie jak siedziby i wyposażenie. A co słychać gdy dziennikarze podają że chcą coś kupić? Że są ludzie głodni i biedni, że to luksusy (czasami tak, są zbyt luksusowe ale można dostać równie dobre choć trochę tańsze. Tylko, że biednego nie stać na tanie kupowanie co nie znaczy, że trzeba przepłacać - jak czasami ma miejsce).
 • awatar krzyslav: @Nortus & Xylia: Te Embraery to zupelnie niezłe samoloty tyle że zupełnie nieprzydatne dla VIP'ów, a juz naszych na pewno. Za mały pułap i zasieg. Pułap ponizej 12km oznacza ze trzeba latac tam gdzie gęsto - korytarzami komunikacyjnymi. Zasieg niewystarczajacy na loty transatlantyckie czy do Azji ale także do np do Afganistanu i z powrotem bez tankowania bo czort znajet co naleją. Z kolei 80 miejsc to na tyle duzo że nawet jak częsc przeznaczą na salon to wciaż będzie pokusa żeby vip'y latały stadami, lub zabierac świtę na której wozenie nas nie stać.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Słupki i betonowa bariera na piratów drogowych
(Małgorzata Bujara, gw)


Niespełna metrowe pomarańczowe słupki stanęły między Trzcianą a Świlczą. To specyficzny i rzadko jeszcze w Polsce stosowany sposób na zniechęcenie kierowców do szaleńczej jazdy


Takie słupki stawia się na drogach krajowych, na odcinkach, na których kierowcy rozwijają zbyt wielką prędkość. Pierwszy postawił je poznański
oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Stanęły na półtorakilometrowym odcinku drogi krajowej Śmigiel - Wydorowo. Następne
ustawione zostały na szczególnie niebezpiecznym, czterokilometrowym odcinku Leszno - Rydzyna, gdzie wcześniej dochodziło do wypadków śmiertelnych. Jak podaje generalna dyrekcja, odkąd są słupki na tych odcinkach nie doszło do
ani jednego wypadku.

Teraz słupki stanęły na E-40 na odcinku Trzciana - Świlcza.

To trasa, która "zachęca" kierowców do szaleńczej jazdy. Nie ma tu zabudowań, droga jest szeroka. Kierowcy nagminnie przekraczali tam prędkość,
ignorowali podwójną ciągłą i wyprzedzali na trzeciego - rzecznik podkarpackiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Pomarańczowe słupki są ustawione co pięć metrów na długości 3,5 kilometra.
Jest ich 710. Wykonane z poliuretanu, niewysokie - każdy mierzy 75 cm, pomalowane w odblaskowe pasy. Dobrze je widać po zmierzchu. Jak zapewniają drogowcy, są odporne na działanie promieni słonecznych, wysoką i niską
temperaturę.

Słupki oddzielają przeciwne kierunki ruchu. Z założenia mają poprawić bezpieczeństwo. Ale sami drogowcy przyznają, że budzą kontrowersje wśród
kierowców.Ci twierdzą,że utrudniają wyprzedzanie. Ale w sumie takie jest ich zadanie,bo odgradzając przeciwległe kierunki ruchu czteropasmowego
odcinka drogi uniemożliwiają niedozwolone wyprzedzanie na trzeciego na podwójnej linii ciągłej.

Kierowcy dyskutują już także na gazetowym forum na ten temat. Pojawiają się pytania o bezpieczeństwo po uderzeniu auta w słupek.

- Są plastyczne, wykonane z takiego materiału, że po ewentualnym uderzeniu uchylają się. Tak samo zachowują się zarówno podczas upałów, jak i mrozów-zapewnia naczelnik wydziału bezpieczeństwa ruchu drogowego w rzeszowskim oddziale GDDKiA.

- Ustawione pomiędzy pasami tworzą efekt węższej przestrzeni, przez to oddziałują na wyobraźnię kierowców w ten sposób, że nie zachęcają do
szybkiej jazdy. Będziemy obserwować i analizować sytuację w tym miejscu po ustawieniu słupków i jeśli zdadzą egzamin zastanowimy się nad ich
ustawieniem na innych odcinkach dróg - zapowiada.

- Każde nowe rozwiązanie, każdy eksperyment, budzi na początku kontrowersje i dyskusje. Tak było z wysepkami. A dziś większość przekonała się, że to dobre rozwiązanie - mówi Międlar.

- Jeszcze większe emocje zapewne wzbudzi betonowa bariera ustawiona na drodze z Rzeszowa do Łańcuta
która całkowicie eliminuje możliwość
przekraczania podwójnej ciągłej. A tam do takich zachowań kierowców dochodziło nagminnie. Zarówno słupki poliuretanowe, jak również bariery
betonowe służą zwiększaniu bezpieczeństwa, a to oznacza ratowanie życia i zdrowia ludzi - dodaje Międlar.
-


hmmmm
 • awatar ℓυиα: spoko,na terenach zabudowanych powinno to byc..ale wszedzie gdzie naprawde sa warunki do rozpedzenia sie,to postawia znak czy jakies inne "udogodnienia" .. albo tam gdzie powinni naprawic droge poszezyc najlepiej posatwic znak nakaz do 70 .. nasze drogi nigdy sie nie rozwina ..
 • awatar ℓυиα: a jak wiadomo co zakazane najlepiej smakuje .. gdyby bylo normlanie jak wszedzie do 100 .. nikogo by nie korcilo jezdzic szybciej skoro juz ma dobre warunki.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Misteriosa: ale dopuszczalna jest 90 w Polsce więc to żadna różnica 90 czy 100. I tak każdy jedzie szybciej.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Orientalne yeti: nie ma futra, ma ogon kangura, miauczy jak kot

Trochę z niedźwiedzia, kangura i kota - dziwne zwierzę złapali myśliwi w Syczuanie. Chińscy naukowcy zastanawiają się teraz, co to jest.

Dziwne zwierzę bez włosów złapano po doniesieniach, że w okolicy grasuje niedźwiedź.

Lu Chin, jeden z myśliwych, którzy ujęli stwora opowiada, że ma ogon jak kangur i wygląda zupełnie jak niedźwiedź (tylko nie ma futra). Obserwatorzy twierdzą, że zwierzę brzmi czasem jak kot i ciągle "miauczy" jakby kogoś
wzywało.


W Syczuanie jest legenda o niedźwiedziu, który bywał czasem człowiekiem i to właśnie on, zdaniem niektórych osób, został właśnie złapany.

Zwierzę trafi teraz do Pekinu, gdzie przejdzie skomplikowane badania.
Naukowcy sprawdzą m.in. jego DNA. Jego wyniki pozwolą przyporządkować go do jakiegokolwiek gatunku.

gw
 • awatar Anukett: jakieś to takie....obdarte z futra :(
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Hailie_N: tak, bo to było kilkanaście dni temu, ale wyjechałem i nie miałem czasu na wpis o tym.
 • awatar Alvor: to pewno jakieś zwierze wykorzystywane do testów:(i tak teraz wygląda:(
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Pomysłowi złodzieje: Wysyłali kolegę paczką, a on okradał inne w magazynach

Ukraińska milicja zatrzymała złodziei okradających
przesyłki pocztowe.

Przestępcy ukrywali się... w paczkach.

Złodzieje okradali paczki wysyłane przez prywatną firmę kurierską, która po pewnym czasie zgłosiła przypadki zaginięcia pieniędzy i cennych przedmiotów.

Milicja obejrzała samochody przewożące przesyłki i nie znalazła żadnych śladów włamania.

Okazało się, że złodzieje skonstruowali dużą skrzynkę, w której ukrywał się jeden z nich, następnie była ona nadawana pocztą. Po drodze złodziej wychodził z przesyłki i okradał jadące tym samym transportem paczki, po czym chował się z powrotem. Koledzy odbierali go w siedzibie firmy kurierskiej.


Złodziejom udało się dwa razy, potem zostali złapani. Wartość skradzionych pieniędzy i towarów sięgnęła 160 tysięcy hrywien,czyli ponad 50tysięcy
złotych. Okazało się, że proceder wymyślili byli pracownicy firmy kurierskiej, którzy wcześniej zwolnili się z pracy, ponieważ nie odpowiadała
im wysokość pensji. Teraz grozi im od 3 do 6 lat więzienia.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

dotyczy wpisu:

nortus.pinger.pl/(…)szokujaca-homilia-w-katedrze-pr…

owe komentarze.

1/antyPOlaków taka homilia gryzie w oczy, woleliby aby rządziła sowiecka komuna


2/zapewne jesteś z PO i POpierasz komuchow a szef twój to Zamachowiec Nocnej Zmiany, czy ty jesteś Polakiem czy sowieckim PachOłkiem?


3/ks. Suchy ma rację, to antyPOlacy(PO) i ich Zamachowcy Nocnej Zmiany (wałesa, tusk, pawlak) teraz będa wybielać historie ub-ckiPrawda jacy odważni komentatorzy, którzy nawet się swoim nickiem nie mają odwagi podpisać a mają swój blog na pingerze (pisownia oryginalna).
 • awatar Nortus & Potworna spółka: i pozostawię możliwość komentowania anonimowego żeby wykazać jaką macie kulturę, wiarę katolicką, wasz pseudo-patriotyzm, szowinizm i tchórzostwo.
 • awatar krzyslav: Daj spokój Nortus, to umysły zniewolone komunizmem tak dalece że nawet sobie tego nie uświadamiają.
 • awatar Wes, kocury i rodzinka: No tak już się zaczyna, już jeszcze przed wydaniem opinii przez biegłych d/s tej tragicznej katastrofy. Ludzie, Wy Ludzie z zastępów PiS-u opamiętajcie się, najkrótszą drogą do boga jest prawda, dlaczego Wy się jej tak bardzo boicie, dlaczego koniecznie chcecie wydać wyrok tylko dla Was jedyny. Śmierć Waszego prezydenta nic Was nie nauczyła, znowu jątrzycie, podburzacie, gwałcicie prawo nas wszystkich obowiązujące. Ludzie PiS-u zawróćcie puki czas , "nie idźcie tą drogą".
Pokaż wszystkie (3) ›