Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 7 listopada 2010

Liczba wpisów: 16

nortus
 

Słoneczko się jakoś biednie przebija przez niebiosa.
Nie pada na razie, to już sukces.
I śniegu nie ma jeszcze.

Smacznej kawki
 • awatar Stixi: Witajcie Dobry Czlowieku Nortusku i... wacpanno Xylciu :) Kawka juz zaliczona a co odnosnie pogodynki u nas - jest przegranie, bo pada... Pozdrowka i milego...
 • awatar Zenia&Emilia: Dobry:) Miłego i spokojnego dnia. Oby bez deszczu : >
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Stixi: u nas padało cały tydzień więc należy nam się trochę słoneczka. i świeci i świeć jak najdłużej :) miłej niedzielki :*
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Czy ktoś może się domyśleć co miał przestawiać ten monument stojący w porcie.
Gdzieś trafiłem na określenia kaczka.

Ale nigdzie nie trafiłem na opis tego dzieła.
Nie powiem, podoba mi się. Jest stalowy, w słońcu się świeci odbijanym słońca blaskiem. Zawsze widoczny.

To chyba wszelkie możliwe ujęcia.
 • awatar W Granatowych Kąkola: Wygląda jak krewetka:D:D:D:D:D:D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate: z tym jeszcze nie miałem skojarzeń :) ale ryby, zwłaszcza szprotki były od wieków bogactwem tego miasta, póki nie odkryto ropy i gazu w morzu.
 • awatar amator.fotografii: jeśli to rodzaj sztuki nowoczesnej to ja nie ogarniam:)
Pokaż wszystkie (10) ›
 

nortus
 

Chociaż jest długi, około 1 godziny to szczerze polecam jego obejrzenie albo nawet posłuchanie w tle.

Życie na wsi 30 km od Warszawy.


www.2upblog.pl/2010/10/27/brak-komentarza/


Film otrzymałem o miłej osoby na priva ale polecam go obejrzeć.

Atrakcją jest wiejska dyskoteka co tydzień


Ciekawy jestem Waszej opinii.
 • awatar Anukett: widziałam u Wredotki, wszędzie są tacy ludzie
 • awatar Zła.Kobieta.: niestety to norma na wsi...
 • awatar po stokroc...: @Imperceptible: Nie zgodze sie z Toba.Nie mozesz tak generalizowac.To niesprawiedliwe.Ja wychowalam sie na wsi.Moi rodzice pracuja a bracia nie stoja na przystanku pijac piwo.Twoje "niestety to norma na wsi"moze powiedziec kazdy,kto nie ma wlasnego zdania i podczas dyskusji nie potrafi sie konstruktywnie wypowiedziec. Pozdrawiam
Pokaż wszystkie (13) ›
 

nortus
 
orionblues
 
Nortus & Potworna spółka > orionblues:

Witaj słonecznie.

Jeśli znajdziesz chwilkę czasu (godzinkę max) to polecam ten film.
Jestem mieszczuchem ale taki obraz życia w Polsce
może załamać człowieka.nortus.pinger.pl/(…)co-to-jest-szczescie-co-to-jest…
 • awatar orionblues: wielkie dzięki, ale teraz muszę się brać (koniecznie) za ulotki wyborcze (projekty do drukarni), bo termin mam na jutro rano, wielu moich kolegów startuje w wyborach, ja też,,,,ale po południu chętnie obejrzę proponowany film, z wielką przyjemnością,,,,,pozdro,,,
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @orionblues: oczywiście, w wolnej chwilki. wybory ważna rzecz. a jestem ciekawy Twojej opinii bo mnie film zdołował, chociaż wiem że takie życie też istnieje koło nas. miłej niedzielki
 • awatar orionblues: @Nortus & Xylia: skusiłem się tylko na 10 minut,,,,,,i? - makabreska młodych ludzi! komórki i dyskoteka,,,o boże - a potem kościół,,,koktajl wymiotny, czy Oni nie potrafią czytać, ja w życiu nie wiem co to nuda,,,jest tysiące możliwości na zagospodarowanie czasu,,,ale to co widzę poraża mnie, jak palce włożone do kontaktu,,,wieść + tępota + disco = wiejski przygłup,,,,płodzący dzieci z gimnazjalistką,,,zamknięte koło ludzkiej bez nadziei,,,,bez nadziei,,,bez nadziei,,,,pozdro,,(wieczorem to skończę oglądać, bo teraz mnie dusi)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Zbliżamy się już powoli do opuszczenia Stavanger.

Będzie trochę fotek moich i trochę znajomych czy z netu. Jako dopełnienie moich.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @ANINA: bo to są typowo polityczne pomniki. takie figurki. a najważniejszy jest najbrzydszy (4. foto facet w kapelusiku)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @ANINA: ten to Alexander Kielland - wielki stavangerski pisarz, epopeje itd pisał. pozostałe pomniki to m,in. uchodźców z Norwegi za chlebem do Ameryki, pierwszych osadników za oceanem, pani z fabryki szprotek, jakaś aktorka, viking i coś tam.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Bardzo ciekawe muzeum. Bardzo nowoczesne i tradycyjne.
Można je też obejrzeć w internecie.

Dopóki nie odkryto ropy bogactwem Stavanger były ... szprotki. Tu je łowiono, obrabiano, puszkowano i wysyłano w świat.

A teraz ropa jest bogactwem.
Mieli szczęście.
 • awatar FoFa: dwa ostatnie zdjęcia mnie urzekły. sam obiekt ciekawy, ale ja nie lubię tego typu architektury na dłużej. Mogę tylko spojrzeć ale one dla mnie są za zimne, nie mają duszy... ;)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @FoFa: dokładnie, duszy to tam nie ma. to stal i beton. ale i muzeum ropy - nie bardzo nawet by pasował do innej architektury.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 


O pomniku rozpisują się Daily Telegraph, CBN, La Republica, Die Welt...

...a jest o czym, ponieważ monument - którego budowę zainicjował w 2005 roku ks. Sylwester Zawadzki - jest o 3 metry wyższy niż słynna statua z Rio de Janeiro.

Takiego tematu nie mógł sobie odpuścić żaden szanujący się portal - dziś Polska jest na językach właśnie dzięki Jezusowi ze Świebodzina.


Yahoo!News pisze o posągu z dużym zainteresowaniem
nawet mimo tego, że ich zdaniem "jego dokładnej wielkości nie da się określić". Nieco bardziej prześmiewczo podchodzi do tematu stacja abcNews, określając monument jako "stojący pośrodku pola kapusty".
Świebodzin pojawia się nawet w portalach regionalnych, takich jak Cleveland.com (podano nawet przybliżoną wymowę: shvee-eh-BOHD'-jeen).

gw


mania wielkości małych ludków.
 • awatar pstryk: w Australii też :) ciekawe gdzie jeszcze...
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @pstryk: i wielu, wielu jeszcze innych krajach. trudno znaleźć inne tak ważne wydarzenie w Polsce, chyba wypadek smoleński, gdzie cały świat pisał :D
 • awatar lillix: Jezus chyba by wolał, aby pieniądze, które zostały przeznaczone na ten monument trafiły do ubogich i potrzebujących. PS. Dobrze, że to nie jest pomnik śp. Kaczyńskiego.
Pokaż wszystkie (10) ›
 

nortus
 


W Chinach skupują od mieszkańców niedopałki papierosów

Pięć fenów (0,05 juana, czyli ok. 2 gr) można zarobić w Chinach, oddając w specjalnym punkcie niedopałek papierosa. W mieście Si-an trwa akcja czyszczenia ulic i miejsc publicznych.


Wszystko zaczęło się od tego,że ponad czteromilio-
nowe Si-an,słynne z terakotowej armii,postanowiło wystartować w konkursie o miano Zdrowego i Czystego Miasta. Lokalne władze, aby zachęcić obywateli do sprzątania, zaoferowały za każdy niedopałek papierosa 5 fenów.

Nie trzeba było czekać długo na odzew - do akcji natychmiast ruszyli studenci i osoby starsze. Czyszczenie miasta nie ograniczyło się do samych tylko ulic. Niedopałki zaczęły także znikać ze śmietników i kawiarnianych popielniczek, co zostało skrytykowane przez władze.


Do tej pory zdołano już zebrać 7 milionów niedopałków papierosów. Padł też rekord - jednorazowo oddano aż 7500 petów. Obywatele Si-anu zarobili na tym 100 000 juanów. Akcja cieszy się dużym powodzeniem wśród mieszkańców, jednak władze zdążyły już wykryć pewne nadużycia, szczególnie w służbach sanitarnych,które odbierają
niedopałki. Wprowadzono więc specjalne identyfikatory i certyfikaty.

Jednocześnie naukowcy opracowują metody recyklingu
niedopałków. Jedną z propozycji jest wykorzys-
tanie ich do czyszczenia stalowych rur z rdzy.

Ta jednorazowa akcja z Si-anu, która ma trwać do końca grudnia, nie jest jedyna. Od kilku lat prowadzona jest w całych Chinach kampania (odpłatnego) zbierania plastikowych butelek i makulatury. Kiedy idzie się chińską ulicą, nie uświadczy się porzuconej butelki. Mało tego, można sobie pozwolić na taki rodzaj śmiecenia, gdyż wiemy, że w ciągu 5 minut pozostawiony plastik zniknie. Często zdarza się, że ktoś czeka już z niecierpliwością, aż oddamy mu pustą butelkę.

Wszystkie plastiki oddawane są do specjalnych punktów skupu, gdzie odbiera się także zapłatę: za jedną butelkę - 10 fenów.

dgp

i u nas by się przydało. Chociaż teraz gdy będzie zakaz palenia to i petów tyle nie będzie.\
 

nortus
 

SDS - Szczeciński Dom Sportu - czyli stary basen, 35. metrowy oraz mniejszy, który jak widać na zdjęciach jest teraz zamieniony w ring bokserski.

Właśnie oglądam na lokalnej mecz Polska - Dania w piłce wodnej. Na nowym basenie.
 

nortus
 
Finowie masowo opuszczają kościół na znak protestu


Ponad 30 tys. Finów odeszło w ciągu dwóch tygodni z Kościoła luterańskiego.
To najpoważniejszy kryzys Kościoła luterańskiego w Finlandii od lat, skoro w całym roku 2009 z Kościoła odeszło 42 tys. ludzi.

Fińscy komentatorzy podkreślają, że Kościół luterański, do którego z racji statusu Kościoła państwowego należy 80 proc. z 5 mln Finów, traci na tych kontrowersjach podwójnie: zarówno wiernych, jak i pieniądze.

Utrzymuje się bowiem z podatku kościelnego płaconego przez członków Kościoła. Każdy wierny płaci średnio kilkaset euro rocznie; w 2009 roku do kasy Kościoła wpłynęło z tego tytułu 859 mln euro. Odejście 30 tys. ludzi oznacza stratę rzędu 5-6 mln euro. A to w kasie spora wyrwa.

Jeszcze 10-15 lat temu tak masowy exodus w tak krótkim czasie byłby nie do pomyślenia. I to nie tylko z powodów obyczajowych (w Finlandii zwykło się mówić, że dobry policjant, urzędnik czy nauczyciel to zarazem dobry luteranin), ale również technicznych.
Deklarację o rezygnacji trzeba było wypełnić na papierze i przynieść do magistratu.Dzięki zmianie przepisów sprzed kilku lat można zrobić to szybko i bez rozgłosu w internecie,korzystając z serwisu stworzonego siedem lat temu przez wolnomyślicieli i ateistów z Tampere.

Eroakirkosta.fi, co można przetłumaczyć dosłownie na: "Odejdź z Kościoła", przyjmuje zgłoszenia o rezygnacji mailem i odsyła je do odpowiednich urzędów. O ile w 2003 roku serwis pośredniczył w 3,7 proc. rezygnacji, to w roku 2009 było to już 90 proc.

gw

to fragmenty artykułu. Ale w tym wątku nie interesuje mnie dlaczego odchodzą ale formę.
Wystarczy wypełnić druk w internecie. I to wszystko.

U nas wypisanie się z kościoła katolickiego to droga przez mękę -z tego co czytałem w internecie.
Świadkowie, oświadczenia, złość proboszczów, którzy dla tego celu nie chcą wydać jakiegoś zaświadczenia. Przeciąganie w czasie ile się da i utrudnienia ile się da.
I po co? Jeżeli ktoś nie chce katolikiem i świadomie rezygnuje to na cholerę utrudniać i zmuszać do pozostania na siłę. Żeby później pieprzyć, że 95% to katolicy?
Dla statystyk czy dobrego samopoczucia?

Ale nie sądziłem, że może to być aż tak proste jak w Finlandii.
Nie wiem jak to jest w innych krajach skoro tam również występują dość masowo z kościołów.
 • awatar Amy Blue Rose: I kto by pomyślał? Jednak Finowie wiedzą co robią haaa :D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Queen of Finnish and Japanese Darkness!: a co Ty się z Finki stałaś i Japonką :)
 • awatar Anukett: @Nortus & Xylia: u nas przesłanie CZEGOKOLWIEK mailem jest niemożliwe a co najmniej problematyczne :)))
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 

Zostanie nam jeszcze Breiavatnet - czyli serce miasta.

Na razie trochę uroczych uliczek.

Zdjęcia moje i z netu.
 

nortus
 

Obok katedry, niedaleko portu, węzeł komunikacyjny, park, jeziorko z fontanną, tysiące turystów, serce miasta.
 

nortus
 
To już ostatnie zdjęcia ze Stavanger.

Ale jeszcze nie koniec Norwegii.
Teraz pójdziemy na wspaniałą wycieczkę na Preikestolen - skalny pulpit zawieszony 604 metry na fiordem.

A później poznamy jeszcze uroki natury Ryfylke - głównie Strand kommune i Forsand kommune.

I poprzez Oslo i Ystad pożegnanie z Norwegią.

Więc żegnamy Stavanger.
 

nortus
 

Tym wpisem pożegnamy się z regionem (województwem)
Hordaland, którego stolicą jest Bergen i w którym byliśmy na wyspie Bomlo.

Langefoss jest wodospadem o wysokości 612 metrów.

Ten cud natury jest nieopodal miejscowości Etne w Hordaland.
Poniższe zdjęcie jest z widokówki, pokazuje cały wodospad od samej góry.


Dobrej nocki i kolorowejOd jutra idziemy nad fiord Lysefjord, na Preikestolen.
 

nortus
 
kalipso
 
Pokaż wszystkie (18) ›