Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 3 października 2010

Liczba wpisów: 16

nortus
 
 • awatar Stixi: Dzien dobry poranne ptaszki;) No to okularki przeciwsloneczne na nos i.. na taras,na lezaczek... Ale lepiej juz napij sie kawki na rozgrzewke :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Stixi: witaj, a kawkę to chyba po irlandzku z duuuuuuużą wkładką :D miłego dnia :)
 • awatar afrodytaa: witaj! i milego dnia WAM zycze:):*
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 


Za karę rozebrała przedszkolaka przed dziećmi


To miała być tylko zwykła kara za niegrzeczne zachowanie.

Jedna z nauczycielek z przedszkola w Skokach koło Wągrowca (woj. wielkopolskie) *rozebrała do naga malca przed całą grupą rówieśników* , bo - jej zdaniem - chłopiec zachowywał się... nieodpowiednio.

Nagie dziecko zostało wystawione na publiczne pośmiewisko.

Sprawa być może nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie to, że na niecodzienne wydarzenie zareagowały same dzieci. Koledzy i koleżanki skrzywdzonego przez nauczycielkę chłopczyka opowiedziały w swych domach, co się stało. Wstrząśnięci ich opowieścią rodzice natychmiast zawiadomili dyrekcję przedszkola. To,co usłyszała od rodziców, wywołało szok u Jolanty Czepek, dyrektorki.

- Nigdy nie słyszałam o podobnym zdarzeniu. Nie spodziewałam się, że może dojść do tego w naszym przedszkolu. Ta pani jest doświadczonym nauczycielem, ma za sobą dwadzieścia lat pracy. Nigdy wcześniej nie dopuściła się czegoś podobnego. Nie skarżyła się także na kłopoty z grupą, w której ma zajęcia. Nie umiem, nawet nie próbuję wyjaśniać tego, co się stało. To nigdy i nigdzie nie powinno mieć miejsca - przyznaje dyrektorka.


Mimo braku wcześniejszych skarg na nauczycielkę, decyzja dyrektor placówki była błyskawiczna i konkretna.Po rozmowie z nauczycielką,zawiadomieniu
władz gminy oraz kuratorium oświaty kobieta została zawieszona w obowiązkach i odsunięta od prowadzenia zajęć z dziećmi.


To może odbić się na całym dorosłym życiu dziecka

Z psychologiem Jolantą Tomaszewską rozmawia Arkadiusz Dembiński

Czy to, że nauczycielka w przedszkolu obnażyła swego podopiecznego przy innych dzieciach, może mieć wpływ na dalszy rozwój tego chłopca?

- Publiczne obnażenie jest jednym z większych upokorzeń, jakie można sobie wyobrazić. Nawet tak małe dziecko ma już pewne poczucie seksualności, intymności. To zdarzenie może odbić się na całym jego dalszym życiu. Często zdarzenia właśnie z dzieciństwa, z pierwszych lat życia, rzutują na przyszłość już dorosłego człowieka. To, co się stało, może na długie lata zostać w psychice tego dziecka.

wp pl


super wychowawca :(
może by tak ją postawić nago, niech się pośmieją z niej. Qqqqqqqqqqqqq
 • awatar E-nastolatek.pl: Polskie szkolnictwo, metody wychowawcze, pomysły czy ich zupełny brak coraz bardziej mnie zadziwiają. Czy kiedyś będzie jeszcze dobrze?
 • awatar Níðhöggr: Ja się zastanawiam, jakim cudem jej taki pomysł wpadł do głowy...
 • awatar mmmmmm: dobrze zrobiła
Pokaż wszystkie (18) ›
 

nortus
 


Amerykanie zarażali syfilisem, by wypróbować leki


Miechanizm medycznych eksperymentów był prosty. Gwatemalscy więźniowie spotykali się z prostytutkami. Nie wiedzieli, że ich dziewczyny do towarzystwa były zainfekowane syfilisem i innymi chorobami wenerycznymi po to, żeby ich zarazić. Tak amerykański rząd sprawdzał skuteczność antybiotyków.


Chorym psychicznie i żołnierzom wstrzykiwano bakterie chorób wenerycznych. Więźniów umawiano z prostytutkami (w Gwatemali jest to dozwolone). Cel był ten sam - zarazić ich syfilisem i innymi chorobami wenerycznymi, by potem sprawdzać na chorych skuteczność działania antybiotyków. Amerykańscy lekarze prowadzili te eksperymenty w latach 40. ubiegłego wieku. Pracami w Gwatemali kierował na zlecenie amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) profesor John C. Cutler.

“Zbrodnie przeciwko ludzkości”Po zarażeniu chorym podawano penicylinę. Jak jednak podkreśliła profesor Susan M. Reverby z Wellesley College, która ujawniła skandal, nie jest jasne, czy wszystkich podstępnie zarażonych udało się wyleczyć.Po ujawnieniu sprawy prezydent tego kraju Alvaro Colom nazwał amerykańskie
eksperymenty "zbrodniami przeciwko ludzkości".


Waszyngton przeprasza

Chociaż od przeprowadzenia eksperymentów minęło ponad 60 lat, prezydent Barack Obama i sekretarz stanu Hillary Clinton przeprosili za nie rząd Gwatemali.

We współczesnej medycynie nie wolno przeprowadzać doświadczeń na ludziach bez ich zgody. Według obecnego dyrektora NIH Francisa Collinsa amerykańskie eksperymenty w Gwatemali to "ciemny rozdział w historii medycyny".


Zarażali syfilisem i nie leczyli. Patrzyli, jak postępuje choroba

Prowadzący doświadczenia w Gwatemali prof. Cutler uczestniczył też w eksperymentach w Tuskagee w stanie Alabama. W ramach rozpoczętych w latach 30 i trwających kilkadziesiąt lat badań zarażano syfilisem czarnoskórych robotników. Następnie lekarze obserwowali postępy choroby i nie leczyli zarażonych przez dłuższy czas, nawet po tym, jak wynaleziono antybiotyki skutecznie zwalczające syfilis.

gw i wp


czy czymś się różnili od doświadczeń na więźniach obozów koncentracyjnych przez hitlerowców? Nie.
A czy ktoś ich potępi za to? Nie, bo to Amerykanie
im wolno.
A to nie jedyne udowodnione działania Ameryki. Z resztą na swoich żołnierzach też testowali np. promieniowanie atomowe.
A tyle krzyku zawsze podnoszą o prawach do wolności, miłości, zdrowia ...
 

nortus
 

Żeby Wam się nie znudziło jedno miasto - teraz było Tromso - na razie skoczymy na południe do okolic Stavanger,a  później wrócimy jeszcze na północ.


W pobliżu Stavanger znajduje się stary klasztor w Utstein.
Klasztor Utstein usytuowany na północ od miasta na wyspie Mosteroy. Jest to jedyne zachowane średniowieczne opactwo w Norwegii. Jego budowę rozpoczęto ok. 1260 r. na polecenie Magnusa Lagabotera. W 1264 r. przekazał rozpoczętą budowlę oraz okoliczne posiadłości augustianom, którzy dokończyli budowę klasztoru. Reformacja w XVI w. spowodowała, że mnisi musieli opuścić opactwo, które zostało splądrowane. Jedną z przyczyn, dla których Utstein Kloster zachował się do dzisiejszych czasów w tak dobrym stanie jest fakt, że przez wiele lat był siedzibą właścicieli okolicznych ziem, którzy właściwie dbali o budynek.
 • awatar havier35: Z przyjemnością oglądam wszystkie zdjęcia bo są interesujące.
 • awatar po stokroc...: Na Soli jest podobny budynek.Bardzo stary kosciol.Warto zobaczyc:) pozdrawiam:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @malakasia: będzie, będzie. czeka w kolejce na autostradzie wpisów :)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Dzisiaj to głównie pomieszczenie hotelowe. Ale jest tam również kościół i odbywają się koncerty.
 

nortus
 

Od 1 listopada 2010r Polska Żegluga Bałtycka SA Polferries zawiesza, czyli faktycznie likwiduje, bezpośrednie połączenie promowe Świnoujście - Kopenhaga. Jeśli ktoś koniecznie się uprze żeby płynąć promem to może płynąć przez Ystad.
To tak jak jechać z Gdańska do Warszawy przez Olsztyn. Czyli po drodze :D

Powodem jest nierentowność promu Pomerania, który idzie na sprzedaż. Ale jak się trzyma stare promy (rocznik 1978, modernizacja 1997) to trudno żeby nie dopłacać.

Ale promy pływają niedaleko od nas, z Niemiec. Im się opłaca.

za gs24
 • awatar Wes, kocury i rodzinka: Zawsze do Nissala płynę przez Ystad jest taniej i szybciej mimo dwóch linii. Polfereisem raczej nie pływam bo są niesolidni i nieczasowi.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Dzisiaj bajeczki Krzysztofa Zaremby.Na razie swoje obietnice ogłosił kandydat PIS (dawniej: PO, Libertas a jak się nie udało to PIS)


1.Modernizacja kamienic przy ul. Jagiellońskiej, Bogusława, Rayskiego i Monte Cassino i stworzenie tam zadaszonego ciągu pieszego "Dachy Paryża" - tak jak jest w Mediolanie, Petersburgu czy Paryża.


2. powszechny bezpłatny dostęp do internetu,

3. stworzenie zachodniego obejścia miasta,

4. tańsze prąd i benzynę dla mieszkańców,

5. bezpłatne podręczniki w szkołach (za pieniądze uzyskane po rezygnacji z realizacji marki Floating Garden).Komentarz dziennikarza:

Pomysł senatora Zaremby na kampanię jest prosty: obiecać wszystkim to, co chcą usłyszeć. Młodym damy bezpłatny internet. Niezamożnym - tani prąd. Rodzicom uczniów - szkolne wyprawki. Studentom i klasie średniej - knajpki na zadaszonym deptaku.

gw

Tak, wcześniej podobne pomysłu miał Jurczyk:
tanie leki dla emerytów,
mieszkania za złotówkę,
miejski bank.

Apteka padła po kilku miesiącach bonie miał kto zapłacić rachunków za czynsz, lekarstwa, media.
Jurczyk uznał, że on nie musi płacić. A kto miał płacić?

Zachodnie obejście miasta: bardzo potrzebne tylko, że to nie jest teren miasta a okolicznych gmin. To co wybuduje on za swoje i podaruje komuś drogi warte miliardy złotych. Chyba, ze z własnej, prywatnej kasy :D
Okoliczne gminy na razie uzgadniają przebieg drogi
tylko nie ma kto za to zapłacić.
Podobnie most w Świętej. Potrzebuje Szczecin ale nie chce płacić, i nie ma czym zapłacić.

Tańsze prąd i paliwo: miejskie firmy budżetowe mają kupować prąd i benzynę i taniej sprzedawać mieszkańcom. Hmmmmm ?

Przecież to czysta utopia.


Pozostali na razie jeszcze nieśmiało coś tam przebąkują i się kłócą. Jak zwykle.

Pacynka powinna obiecać wszystkim wymianę za darmo okna w domach - przecież handluje oknami plastikowymi więc może obiecać. :D
 • awatar Zenia&Emilia: ha ha ha że oni w ogóle mają odwagę wyskakiwać z takimi obietnicami : D śmiech na sali,ale Polacy tacy są,że uwierzą :D
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Zenia&Emilia: przekonasz się w listopadzie ile osób uwierzy w takie bajki a później będą narzekać, że nie ma tego co obiecał. w terenie to nie polityka powinna decydować, ta jest w Warszawie. W terenie sprawy przyziemne, właśnie drogi, podatki lokalne, handel, fabryki, sport, szkoły itd.
 • awatar amator.fotografii: bezpłatnego internetu nie będzie to nie realne...:( chociaż dostęp moze tak czyli wtyczka w domu ale za korzystanie i tak będziemy płacić...
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Jakość nieciekawa ale zdjęci robione przy słabiutkim świetle.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: pojebało pingera!!!!!!!!!!!!!!!! ten wpis miał się ukazać o 22 a nie teraz. znowu spieprzyli coś?
 • awatar Anukett: jaka ona piękna - westchnęła Anukett
 • awatar Anukett: @Nortus & Xylia: zdemaskowali cie ;)
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 


Sola zrujnowany kościół, znany również jako stary kościół, położony w Sola miejscowości Stavanger.

Został zbudowany około 1150 z kamieni, był w użyciu aż do 1842 , kiedy to zaczęła się rozpadać.

Art. malarz Johan Bennetter kupił ruiny kościoła w 1871 i zbudował w nich, w prywatnej rezydencji, studio. W 1907 rodzina przeniosła się do nowego domu w ogrodzie.  W piwnicach tego domu jest zachowany stary układ kościoła.

Po zajęciu kraju przez Niemców postanowiono jego rozbiórkę jeszcze w 1940 roku, budynek został zamieniony w ruinę  kamienną. Na szczęście Niemcy pozostawili  kamień, nie wykorzystano ich do budowy umocnień.

W 1982 rozpoczęto w Norwegii proces odbudowy dziedzictwa kulturowego i we współpracy z Solą rozpoczęto prace  porządkowe i konserwatorskie. Wielkim wysiłkiem przywrócono Kościół i renowację ukończono w latach 1992 do 1995 .

Dzisiaj jest tam sala koncertowa. Brakujące fragmenty budowli pozostawiono, osłaniając je szkłem. Co widać dzisiaj na zdjęciach.
 

nortus
 
 • awatar Alter_Ego: Zwłaszcza, jak szamają antylopkę. Witaj Tygrrrysku, bry wieczór Xiężniczko!!!
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Alter_Ego: smacznego? smacznego :D
 • awatar Zenia&Emilia: a wczoraj w Kobiecie na Krańcu świata były fajne maluchy : )))))
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Kierowniczka biblioteki poleciła mi książkę:

Wilbur Smith - Gdy poluje lew.
Saga Courtney`ów

Rzecz dzieje się w II połowie XIX wieku w RPA.


I wiecie co?  Jest bardzo fajna. Czyta się płynnie
niewiadomo kiedy kartka mija za kartką.
 • awatar Alter_Ego: Przyjemnej lektury. Mam nadzieję, że Xylia zadba o to, żebyś robił sobie czasem przerwy w czytaniu.
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar Anukett: ale fajne zdjęcia:) kolorowych:)
 • awatar Stixi: DobraKoloMiauRowaNocka :)
 • awatar havier35: Niesamowicie piękne kompozycje barw.
Pokaż wszystkie (3) ›