Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 3 stycznia 2010

Liczba wpisów: 13

nortus
 
 • awatar Stixi : Witamy Cie goraco Nortusku, popijajac goraca kawunie/my tez juz na chodzie "baterie" podlaczone/:D Stixi po porannym obchodzie okolicy, grzeje sobie lapki i oglada fotki Xylii:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Stixi : witamy. X już zaliczyła kilka razy balkon ale jakoś dziwnie nie ma ochoty siedzieć tam godzinę czy dwie, jak jeszcze nie dawno (jesienią). Ciekawe dlaczego? W tyłek za zimno? Przecież jej ród z Tajgi pochodzi. Też piję kawunie a zaraz będę wychodził i nawet do sklepu muszę podejść bo chleb się skończył. Gorąco pozdrawiamy i proszę podrapać Stixiego za prawym uszkiem :D :)
 • awatar Xerkses: Witam was Kociaki :) zima potrafi pokazać swoje pazurki ;)
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

... ale nie, już nadają na Owieczki.

Wczorajsze początki śniegu ze zdjęć internetowych.
Dzisiaj jest o wiele ładniej, a moje czekają jeszcze w aparacie na wyciągnięcie i opisanie.

Zimnoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
 • awatar Pognieciona Lala: a my właśnie wróciliśmy rodzinnie z sanek po Lasku Arkońskim ;)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

W Dubaju zostanie jutro otwarty najwyższy wieżowiec świata - "Wieża Dubaju". Jego dokładna wysokość nie została jeszcze ujawniona, ale wiadomo, że przekroczy 817 metrów.

Strzelista budowla zwieńczona iglicą będzie więc 2 razy wyższa od nowojorskiego Empire State Building. Prześcignie też najwyższą konstrukcję wzniesioną przez człowieka - nieistniejący już maszt radiowy w Konstantynowie koło Gąbina, wysokości 646 metrów.

Budowa kosztowała przeszło 1,1 mld euro. Wieżowiec konstrukcji stalowej, ze szklanymi ścianami, ma 169 pięter. Wewnątrz znajdzie się 900 luksusowych mieszkań i 144 apartamenty, zaprojektowane przez Giorgio Armaniego.

Na 76 piętrze wybudowano basen, a na 158 piętrze - meczet. Ze względu na wysokość, wieżowiec przekroczy kilka stref klimatycznych - temperatura na wierzchołku będzie średnio o 10 stopni niższa, niż na poziomie ziemi.Budynek fajny, ale mieszkać bym tam nie chciał, czy pracować. ale na kawkę chętnie wpadnę ...
 • awatar catalana: ciekawe za co beda go utrzymywac jak sie w koncu ropa skonczy?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @catalana: oni to przewidzieli, bo wiedzą, że ropy mają tylko na 50-80 lat - przy obecnych złożach i wydobyciu. dlatego raz stawiają na turystykę a dwa na nowoczesny przemysł.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
(Ewa Podgajna)

Ekspozycja sarkofagów Gryfitów,których tajemnicza historia do dziś pozostaje niewyjaśniona, zmienia się w pierwszą nowoczesną stałą wystawę w
Szczecinie

W nowej aranżacji wystawy znalazły się też pomorskie sakralne rzeźby barokowe...

- Choć sarkofagi same w sobie są atrakcyjne, to mamy XXI w. Żeby przyciągnąć na wystawę młodego odbiorcę, musimy mu ją pokazać w atrakcyjnej formie - mówi Wioleta Anders, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich.


Zaglądamy do środka krypty

Sześć oryginalnych XVII-wiecznych sarkofagów prezentowanych jest w podziemiach skrzydła wschodniego Zamku. Dotychczas dostępu do nich broniły szyby oddzielające zwiedzających od eksponatów. Szyb już nie ma,przybyło za to innego wyposażenia.

- Prawdziwą nowością jest zainstalowanie ekranu podłogowego, jakiego nie ma w innych placówkach muzealnych w Polsce - mówi Jolanta Rybkiewicz z działu wystaw Zamku, pracująca nad nową prezentacją sarkofagów.
- Można po nim chodzić. A patrząc w dół, mamy wrażenie, że zaglądamy do środka krypty. To
oszustwo wizualne, bo tak naprawdę zachowaną kryptę oglądamy dzięki emisji filmu.

W sali znalazł się też półprzezroczysty ekran holograficzny. Jeśli jest wyłączony, nie przeszkadza oglądać ołtarza, który się za nim znajduje. Gdy jest włączony, prezentuje film o książęcych pochówkach Gryfitów. A były one
spektakularne - Bogusławowi XIV włożono np. do rąk imitację bukietu kwiatów z pereł i diamentów. W ten sam sposób Zamek chce prezentować książęcą
biżuterię (13 rozet z diamentami i perłami znalezionych w sarkofagu księcia Franciszka I trafiło do zbiorów szczecińskiego Muzeum Narodowego).

Modernizacja ekspozycji sarkofagów została zrealizowana dzięki dotacji z budżetu województwa (93 tys. zł). Jeśli będą kolejne środki, powstanie kącik edukacyjny, gdzie dzieci np. budowałyby szczeciński Zamek, cykl audycji
historycznych, w trakcie których uczniowie poznawaliby historię regionu poprzez "akcje przygodowe" (np. poszukując na Zamku skarbów).

Na Wawel, potem do ZSRR?

A jest co poznawać. Te z pozoru "nudne" sarkofagi należą nie tylko do najcenniejszych zbiorów tutejszych muzeów, ale są zabytkiem rzadkim w skali kraju. Wyjątkowe są też poprzez swoją niezwykłą, sensacyjną historię. Dziś w Muzeum Zamkowym doliczyć się ich możemy sześciu. To sarkofagi książąt:
Bogusława XIII, Filipa II, Anny Marii, Franciszka I, Ulryka I oraz Bogusława XIV.

W czasie II wojny światowej Zamek zrujnowały bombardowania aliantów. Podczas usuwania gruzów w 1946 r. ukazał się otwór, który odkrył kryptę. W środku było 14 cynowych sarkofagów, w różnym stanie. Taką ilość wskazuje sporządzony protokół.

W tym najlepiej zachowanym, kryjącym zwłoki Franciszka I,był jeszcze skarb.W 1948r. sarkofagi jadą do konserwacji na Wawel. Wraca tylko sześć. Co się stało? Ponoć już jako sztabki cyny powędrowały do ZSRR. Mroczna jest też historia prochów książęcych, które godnie spoczęły w szczecińskiej katedrze dopiero w 1995 r. Był, niestety, też czas przełomu lat 40. i 50., kiedy
szkielety książęce wystawiono do oglądania jako atrakcję turystyczną.


Odnowioną "Kryptę Gryfitów" można już zwiedzać, ale w pełni gotowa będzie w połowie stycznia.Trzeba będzie w styczniu zajrzeć.
 

nortus
 

Wacky Austrian museum


What it looks like, but no, that house did not just fall out of the sky. It's an artistic project of sculptor Erwin Wurm and it was set up
especially to look like a house just fell out of the sky and landed on the Viennese Museum of Modern Art. Actually it took two large cranes to get that house in its place and secure it properly.

Wurm says his work of art is a statement against over-development, here are his thoughts on the matter: "There are hundreds of thousands of
houses and they are spreading like a plague, like a cancer across our land."
 • awatar antybohaterka: MISTRZOWSKIE I ARCYGENIALNE!
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @antybohaterka: ja tam mogę ewentualnie zamieszkać :D zapraszam na kawkę :*
 • awatar Stixi: Ten jest niezly a widzieliscie juz dom do gory nogami w Szymbarku ?/na Kaszubach/;)
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Japoński architekt Jo Nagasaka i pracownia Schemata Architecture Office wymyślili projekt domu, który zajmuje tylko ile miejsca potrzebuje  jedna osoba.

Jak myślisz ile to jest metrów?

500 metrów kwadratowych?        50?

Cóż, spróbować 2,80 metrów kwadratowych.


Częścią główną projektu jest hamak do spania, w stylu japońskim wpuszczone biurko, umywalka, WC i prysznic wszystko to w skrzyni to 3-metrowy
sześciennych.

To raczej nie dom mieszkalny na co dzień, ale raczej jego uzupełnienie. Może to być dom na plaży, przenośne biuro - naprawdę, wszystko co chcesz wystarczy tylko znaleźć drogę żeby dowieź je na miejsce i podłączyć wodę.Hmmm, a ilu studentów by tam się zmieściło :D
 • awatar Xerkses: jaka klitka w takim miejscu nie można mieć klaustrofobii :D
 • awatar Stixi: "Pomyslowy dobromir" kazdy cm kwadratowy powierzchni wykorzystal...
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Xerkses: ale laptop się jeszcze zmieści, to nie jest tak źle :d
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 
 • awatar Xerkses: ostatnie jest świetne :) nie każdy umie bawić się światłem :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Xerkses: są tam magiczne kamienie
 • awatar Stixi: Lampionik DOMEK chyba gdzies niedaleko komnat Xylci:) A 2-ga fotka jest jak tecza...
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Najprawdopodobniej przez pomyłkę organizacja handlarzy narkotyków pozwoliła, aby do sieci sklepów Lidl w Madrycie dostały się paczki z heroiną. Narkotyki były ukryte w kartonach z importowanymi bananami.

Owoce przywieziono do supermarketów Lidl w sobotę,
z magazynów hurtowego rynku żywności Mercamadrid. Wszystkie supermarkety Lidla otrzymały po kilka kartonów z bananami. Ku zdumieniu sprzedawców, na dnie odkryto podejrzane paczki. Jak się okazało, była to sprasowana heroina.

Powiadomiona policja znalazła w sobotę 25 kg narkotyków. W niedzielę poszukiwania trwały.


Nigdy dotąd nie zdarzyło się coś podobnego - powiedziała jedna ze sprzedawczyń Lidla. - Przyjechała policja i skierowała się prosto do kartonów z bananami. Wyrzuciła wszystkie na zewnątrz i przeszukała - dodała.

Policja zwróciła się do konsumentów o zachowanie spokoju, gdyż wszystkie dystrybuowane w sobotę banany zostały wycofane ze sprzedaży w sklepach Lidla.
 • awatar Lollipops: Szkoda że w Polsce tak nie ma :P A może i lepiej... Tak zdecydowanie lepiej.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @.::.: ale Czechy już blisko a tam wolno :D
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Wstrętna, obrzydliwa, podstępna i nienawistna zima znowu podstępnie i znienacka, bez wypowiedzenia nam wojny zaatakowała nas.
I to już w drugim dniu nowego roku.

tak było w sobotę.
 • awatar amator.fotografii: w kaliszu zaczęło sypać dzień przed sylwestrem i napadało gdzieś z 20 cm w końcu zima:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @amator.fotografii: u nas już sie kończy, nic nowego nie pada więc stare zaczyna znikać
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Kot sobie smacznie spał na fotelu, rozciągnięty od oparcia do oparcia - a i tak się nie mieści - za małe te fotele dla ludzi robią, na marginesie.

Leniwie przeciągał się i lupił się na mnie.

A ja zapomniałem dać jej wcześniej kabanoska - zawsze wieczorkiem dostaje, żeby miała miłe sny.

I tylko pokazałem jej opakowanie kabanoska - to ona w ułamku sekundy była i moich nóg, czekając na mniammm mniammmm.

I ona je lubi. Ona ich nawet nie je,czy konsumuje,
nawet nie wcina czy wpiernicza, ona je wpier..la.

Podobnie lubi serowe pierożki, ale zje około 5-6 pierożków i więcej nie chce. Zostawia sobie na jutro.

Taka dobra dziewczynka, dba o linię.
W odróżnieniu ode mnie :D :D :D :D :D
 • awatar Amy Blue Rose: Śliczna ta twoja kicia :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @FinnishQueen: dzięki :)
 • awatar kalinka: mój kot tż jestt taki intrligentny daje pione biega za piłka gra chodzi za sznurkiem i ma obroże z prawdzimi cyrkoniami!!!!!!!!!
Pokaż wszystkie (3) ›