Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 27 stycznia 2010

Liczba wpisów: 14

nortus
 

Już roczek jestem z Nortuskiem.
Wieczorem będzie roczek jak przyjechałam nad morze.

Ale będzie dzisiaj balanga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

miauuuuuuuuuuuu


  • awatar żyjącywinnymświecie: śliczny- też mam kota i też rudego :D
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @DaVid S.: dzięki, tylko że on nie jest rudy. Jest szylkretową szarością :D a wszystko zależy od światła
  • awatar Pepper: Xylia jest boska! Prawdziwa dama :D
Pokaż wszystkie (13) ›
 

nortus
 

Rok temu o tej porze byliśmy w pociągu w okolicach Poznania.

Około 22 byliśmy na dworcu PKP w Szczecinie a pierwsze zdjęcie w domu było zrobione o 22,38.Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Garaż ma szerokość 1.55 m
samochód ma szerokość 1.49 m
szerokość luzu po 3 cm z każdego bokuUda się czy nie uda?
Oto jest pytanie.
 

nortus
 

Żebyście nie narzekali.
My się będziemy wołowinką obijać i zjadać.
A dla Was zaproszenie na lody
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Czy to wciąż nasza planeta?


Niezwykłe formacje skalne, gorące źródła mieniące się tysiącem barw, czy pustynie pełne soli. Przyroda wciąż potrafi zadziwić. Poznaj miejsca, które wyglądają jak stworzone przez obcych.


Jezioro Spotted, Kanada
Jezioro Spotted w Kanadzie zachwyca turystów niezwykłymi kręgami na tafli wody. Powstają one na skutek parowania wody i krystalizacji minerałów.
Tutejsze wody mają jedno z najwyższych stężeń na świecie siarczanu, magnezu i siarczanu sodu.


Suche Doliny McMurdo, Antarktyda

Suche Doliny na Ziemi Wiktorii, w pewnej części są stale pozbawione pokrywy lodowej. Zajmują one około 4800 km kw. i są największą oazą antarktyczną. Ze względu na niską wilgotność powietrza i brak znaczącej pokrywy lodowej, jest
to, de facto, pustynia.


Rio Tinto, Hiszpania

Kopalnia odkrywkowa węgla w Rio Tino tworzy surrealistyczny krajobraz.
Patrząc na zdjęcia satelitarne kopalni mamy wrażenie, że jest to planeta Mars. Firma Rio Tino jest trzecim co do wielkości koncernem wydobywczym na świecie.


Smokowiec Sokotry, Jemen

Smocze drzewo zwane też draceną jest endemitem rosnącym na wyspie Sokotra, przynależącej do Republiki Jemenu. Półpustynna i górzysta wyspa słynie z bogatej i unikatowej flory. Sokorta jest wciąż bardzo mało znana. Przed 150 milionami lat w okresie mezozoicznym stanowiła, wspólnie z Afryką, Arabią i Indiami, część prakontynentu Gondwana. 70 milionów lat temu stała się wyspą.
Co trzeci gatunek współczesnej flory Sokotry nie występuje nigdzie indziej na Ziemi. Dlatego też, niektórzy badacze, nazywają Sokotrę Galapagos Oceanu Indyjskiego.


Salar de Uyuni, Boliwia

Salar de Uyuni to największa na świecie pustynia, ale solna. Zajmuje powierzchnię ponad 12 tysięcy km kw. Solnisko położone jest na wysokości
około 3653 m n.p.m. i stanowi, wraz z jeziorami Titicaca i Poopó, pozostałość po istniejącym w plejstocenie jeziorze Ballivián. Jest to jeden
z najbardziej płaskich obszarów na świecie (różnica wzniesień wynosi niecałe 41 cm). Podczas pory deszczowej solnisko znajduje się głównie pod wodą.
Wycieczka do Salar de Uyuni o tej porze roku jest również niezwykła, ponieważ woda wypełniająca solnisko jest niczym lustro nieba.


Vale da Lua, Brazylia

Te niezwykłe wapienne skały uformowała woda. Znajdują się one 38 km od Alto Paraíso. Znajdujące sie tu kwarcowe skały są jednymi z najstarszych na świecie.


Grand Prismatic Spring, USA

Grand Prismatic Spring, mieszczące się w Parku Narodowym Yellowstone, to największe gorące źródła Ameryki i trzecie co do wielkości źródła na świecie. Bogate w składniki mineralne wody zmieniają swój kolor w zależności od pory roku - od szafirowej zieleni, przez pomarańcz po purpurę. Tą barwną kolorystykę zawdzięczają dużej ilości składników mineralnych znajdujących
się na krawędziach zbiornika wodnego. Głębokość źródła wynosi 49 metrów.
Szacuje się, że mieści ono około 2 tysięcy litrów wody, która osiąga temperaturę 71 stopni Celsjusza


Kamienny Las Lunanu, Chiny

Kamienny Las Lunanu jest obszarem wypiętrzonych, przez ruchy ziemi, skał.
Później skały popękały, zostały częściowo rozpuszczone i wymyte przez wodę.
Las kamiennych słupów pokrywa obszar około 5 km2. i leży 120 km od miasta Kunming w chińskiej prowincji Junan. Niektóre z tych kamiennych formacji wyglądają jak drzewa, inne jak miecze, ptaki, zwierzęta, grzyby, świątynie i góry.


Struktura Richata, Mauretania

Struktura Richata zlokalizowana jest na Saharze w Mauretanii. Rozciąga się ona na szerokość 50 km. Miejsce to wciąż pozostaje zagadką dla naukowców.
Kiedyś uważano, że jest to krater uderzeniowy, później, że wygasły wulkan.
Obecnie naukowcy skłaniają się do teorii uznania jej za wypiętrzoną warstwę skały. Ze względu na charakterystyczny kształt, formacja nazywana jest Okiem Afryki.
 

nortus
 


Gazu mamy na 200 lat - precz z Ruskimi :D

Geolodzy potwierdzają: Polska może mieć złoża gazu łupkowego, których wystarczy na 200 lat.

Już w kwietniu zaczną się pierwsze próby dokładnego oszacowania zasobów. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia amerykańskich ekspertów, już za 10 lat będziemy całkowicie niezależni od Gazpromu.


Ropy prawie tyle co Arabowie :D

Wielkie odkrycie geologów
Mamy gigantyczne złoża ropy naftowej

Polska ma wielkie złoża ropy naftowej - twierdzą brytyjscy eksperci. Według nich, w Bieszczadach można wydobywać bardzo dużo tego surowca. Ilość ropy może być nawet liczona w milionach baryłek. Prawami do wydobycia już zainteresowały się największe amerykańskie koncerny naftowe.

Choć złoże jest dużo mniejsze niż wielkie pola naftowe z Arabii Saudyjskiej to i tak jego pojemność trzykrotnie przekracza szacunki naukowców.
Brytyjscy eksperci oceniają bieszczadzkie
złoże na 68 milionów ton - twierdzi "Wirtualny Nowy Przemysł".A wszyscy zapominają, że Kuwejtem pod Karlinem to już byliśmy.
  • awatar agebeforebeauty: A co ze środowiskiem naturalnym?
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @agebeforebeauty: a czy ktoś się tym przejmuje? Co widać w kopalni węgla brunatnego = nowe złoża w okolicach Gopła
  • awatar Atom Head: To też...Ekonomia wydobycia to też istotna sprawa...Mówiąc językiem intelektualisty z elitarnego zawodu-po jaki chuj o tym piszą skoro na "dzień dobry " wiadomo że występują kolossalne trudności w wydobyciu tych złóż?Bituminy są w naprawdę wielu krajach,ale pozyskiwanie z nich paliw kopalnych jest zazwyczaj nieopłacalne i ekonomicznie i ekologicznie :/ @agebeforebeauty:
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Tak gigantycznej lampy jeszcze nie było.

Belgijscy projektanci z firmy Eden Design proponują lampę już nie w rozmiarze XL, ale XXXL. Jej autorem jest projektant i architekt Bart Lens.

Kształt lampy zainspirowany został chińskim lampionem, ale ta lekko spłaszczona kopuła kojarzy się raczej z ogromnym kapeluszem pieczarki albo dynią.

Konstrukcja składa się z dwunastu połączonych segmentów.

Jeśli mamy wystarczająco wysokie pomieszczenie, lampa może wisieć na wysokości 1,30 metra. Projektanci proponują umieścić w pokoju także lustra, które sprawią, że nagle znajdziemy się w ogromnej przestrzeni pełnej latarni.


To lampa tak wielka, że można pod nią stanąć i czerpać z niej energię. W krajach Północy, gdzie zimą jest tak mało światła, z pewnością docenią ten projekt.

Nie wiadomo czy ktoś już zdecydował się tak gigantyczną lampę powiesić w mieszkaniu, nie mniej można ją podziwiać w londyńskim sklepie Artisan Du Chocolat. Wnętrze ogromnego lampionu zdobi zdjęcie lasu. I trzeba przyznać, że ta właśnie lampa jest główną ozdobą dość minimalistycznie urządzonego salonu z czekoladą.

Agata Ziółkiewicz - Domosfera plI chyba by się nadawała do produkcji marysi. Jedna wystarczy chyba?
 

nortus
 
Zdjęcie, które prezentuje GWS,wykonał w niedzielę rano nasz czytelnik Arkadiusz Kozaczuk.

Bieliki kłócące się o nurogęś

Krążące nad zamarzniętą Odrą w rejonie Międzyodrza bieliki zobaczyłem z daleka -opowiada Arek. - Powoli czołgając się w śniegu, zbliżyłem się do rzeki. Jeden z bielików stał już na lodzie trzymając w szponach upolowaną nurogęś. Byłem około 30 m od niego. Nagle nadleciał drugi bielik. Groźnie machnął skrzydłami i odebrał zdobycz. Wśród bielików panuje pewna hierarchia. Ten, który nadleciał, był najwyraźniej ważniejszy.

Bieliki są pod ścisłą ochroną. Przyjmuje się, że to właśnie reprezentant tego gatunku zdobi godło Polski. Reszta kraju może nam pozazdrościć, bo najliczniej występuje właśnie w naszej okolicy. Ale uwaga: bieliki wbrew rozpowszechnionej opinii nie są orłami. Należą do rodziny jastrzębiowatych.
 

nortus
 

Mała przestrzeń wymaga od nas nie lada wyrzeczeń, często musimy wybierać te elementy wyposażenia, które są najpotrzebniejsze. Czy zmieści się tam też niewielkie biurko?

Meble kompaktowe, czyli takie, które można składać i rozkładać oraz te, które mogą pełnić kilka funkcji są najbardziej pożądane na niewielkich powierzchniach. Biurko Varie Vanity zostało zaprojektowane przez Giovannę Azzarello dla włoskiej firmy Porada.

Biurko jest niewielkie, jego kompaktowa budowa pozwala na ukrycie krzesła w bryle mebla wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga. Jest lekkie a jednocześnie bardzo funkcjonalne. Idealne w aranżacji niewielkich przestrzeni, postawione w pokoju dziennym może pełnić kilka funkcji - toaletki i biurka, w przedpokoju może się pojawić jako dekoracyjna konsola ustawiona w sąsiedztwie lustra.


domosfera pl
 

nortus
 

Żeby ich później za ich życia nie rozbierać.


Indonezyjczycy żądają demontażu pomnika upamiętniającego prezydenta USA w młodości. Monument przedstawiający 10-letniego Obamę postawiono w parku Menteng w centrum indonezyjskiej stolicy zaledwie przed miesiącem, aby upamiętnić cztery lata, podczas których uczył się on w miejscowej szkole podstawowej.

Miesiąc później w największym muzułmańskim społeczeństwie, które nie tak dawno przyjmowało Obamę prawie jak rodaka, trwa kampania, aby pomnik zdemontować.
  • awatar Anukett: po tytule dałabym sobie głowę uciąć że to o Polsce :)))
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Co to jest pogotowie antykoncepcyjne? Jest takie określenie, ale mało kto wie, co oznacza.

Chodzi o metody antykoncepcji pozwalające zapobiegać ciąży po niezabezpieczonym współżyciu, określane mianem antykoncepcji postkoitalnej
(łac. coitus w medycynie oznacza stosunek płciowy). Pigułka "po" - tak też się mówi.

Określenia te odnoszą się do środków farmakolo-gicznych zarejestrowanych według rygorystycznych procedur przyjętych dla leków, podporządkowanych
bezpieczeństwu i skuteczności stosowania. W 18 krajach świata pigułka 'po' dostępna jest bez recepty.
W Europie są to: Belgia, Dania, Finlandia,
Francja, Grecja, Norwegia, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania. Ostatnio także Estonia i Litwa.

Polska?

Tylko na receptę, bez refundacji. Podobnie jak większość środków antykoncepcyjnych. Refundacją objęte są u nas tylko trzy preparaty starej
generacji. Oznacza to m.in. zwiększoną dawkę hormonów, co ze względów medycznych, szczególnie u młodych kobiet,nie jest wskazane.Dziś w Polsce, jak pokazują statystyki, inicjacja seksualna młodzieży następuje coraz wcześniej, nawet około 15. roku życia. To fakty i nie można ich nie brać pod uwagę. Stąd konieczny dla młodych ludzi jest też dostęp do skutecznej antykoncepcji, a tym bardziej do tej po stosunku. Nowoczesne preparaty
antykoncepcyjne - w tym także pigułka 'po' - dzięki postępowi medycyny mają wysokie parametry bezpieczeństwa i skuteczności.


Jak działa pigułka 'po'?

Przede wszystkim należy powiedzieć, że nie ma nic wspólnego z aborcją ani wywołaniem poronienia. Jej działanie obliczone jest na trzy doby, czyli 72 godziny, a więc na czas, kiedy nie nastąpiła jeszcze implantacja zarodka w organizmie kobiety. Rozpoczęcie ciąży to proces trwający kilka dni (5-6).
Taka jest biologia kobiety. Mechanizmy działania pigułki w świecie medycznym uznaje się za działania antykoncepcyjne.

Jakie są efekty stosowania antykoncepcji 'po'?

Polskich danych nie ma. Są amerykańskie, na podstawie których ocenia się, że w ciągu roku liczba niechcianych ciąż zmniejsza się na skutek stosowania antykoncepcji 'po' o blisko 1,5 mln. Nie ma co do tego wątpliwości. Ta statystyka to mniejsza liczba aborcji i dramatów wielu kobiet, które łączą się z niechcianą ciążą - młodociane matki, porzucane nowo narodzone dzieci, ciąża z gwałtu. Znamy to z polskich doświadczeń. Powołując się na doświadczenia innych krajów, warto dodać, że we Francji licealistka może od
szkolnej pielęgniarki dostać bezpłatnie i przy pełnej dyskrecji pigułkę 'po'. I nikt tej dostępności do antykoncepcji postkoitalnej nie uważa za propagowanie rozwiązłości obyczajowej czy też hedonizmu w skrajnej formie.

Na ile życie seksualne Polek i Polaków wolne jest od obaw przed niechcianą ciążą?

Opublikował na ten temat niedawno wyniki swoich badań seksuolog prof. Zbigniew Izdebski. Okazuje się, że 70 proc. badanych w wieku 15-49 lat
obawia się w relacjach seksualnych ciąży.Badania, które ja prowadziłem, pokazują, że niestosowanie antykoncepcji przy inicjacji seksualnej (średni
wiek dziewcząt 14-15 lat) bierze się z braku dostępu do antykoncepcji (40 proc.), informacji i wiedzy (45 proc.), akceptacji dla antykoncepcji (25 proc.), nieplanowanego współżycia (74 proc.). Prawie 39 proc. nie stosuje antykoncepcji przy pierwszym stosunku. To pokazuje, w jakiej sytuacji są 15-letnia dziewczyna i jej chłopak, którzy np.idą na całonocną prywatkę czy dyskotekę,
gdzie atmosfera sprzyja intymnym związkom z przypadkowymi partnerami.Rodzice drżą ze strachu, udają spokój albo chowają głowę w piasek.

Rodzice są za to odpowiedzialni?

Też. Ale rodzice w większości tak samo byli nieprzygotowani do życia seksualnego i dzieci powielają ten wzorzec. Dlatego też odpowiedzialna
powinna być przede wszystkim szkoła. Wiedza o życiu seksualnym człowieka to wiedza o zdrowiu i higienie, należy ją przekazywać programowo,
profesjonalnie, na poziomie dostosowanym do wieku. Wtedy wszyscy młodzi Polacy bez względu na to, gdzie mieszkają,w dużych czy małych miastach, będą mieli niezbędne kompendium wiedzy, jak zachowywać się na starcie w dorosłość. I to w tak ważnej dla każdego sferze życia seksualnego.

Jak ta mapa wiedzy wygląda dziś?

Różnice są bardzo wyraźne. Wiem to z własnego doświadczenia. Od pięciu lat prowadzę stronę internetową www.pigulka.com. Co roku mam setki takich samych pytań od młodych ludzi świadczące o kompletnym braku wiedzy o życiu seksualnym człowieka. Można powiedzieć: im dalej w las, tym więcej drzew. W tym wypadku więcej fałszywych mitów, lęków i strachów przed niechcianą ciążą
przy naturalnej gotowości do rozpoczęcia życia seksualnego. Nie zapominajmy, że Polska jest bardzo różna. Pracowałem wiele lat w Białymstoku i po recepty na środki antykoncepcyjne i wykupywanie ich w dużym mieście, anonimowo,
przyjeżdżały kobiety z odległych wsi, bojąc się plotek, a nawet opresji ze strony najbliższego środowiska. Z wiedzą o życiu seksualnym jest podobnie.
Wstyd chcieć wiedzieć. Z różnych stron Polski kolejne pokolenia młodych Polaków wyjeżdżają za granicę na krótsze i dłuższe pobyty, stykają się z zupełnie inną kulturą życia seksualnego. We Francji, w Wielkiej Brytanii, w krajach skandynawskich wychowanie seksualne w szkole od lat jest czymś oczywistym. Powtórzę jeszcze raz: źródłem wiedzy o życiu seksualnym powinna
być szkoła. I za to odpowiedzialne są władze decydujące o poziomie kształcenia. Jak ta wiedza zostanie spożytkowana, to już sprawa każdego z
osobna. W Polsce wśród małżeństw zawieranych do 25. roku życia 50 proc. kobiet rodzi dziecko przed upływem dziewięciu miesięcy. Pytanie: czy z
wyboru? Warto się nad tym zastanowić.


Źródło: Wysokie Obcasy

www.wysokieobcasy.pl/(…)Wstyd_chciec_wiedziec.html…
  • awatar verak: nie czytalam tego wpisu(sory)ale opisze fote.Kobita dzwoni po goscia ktory bedzie w stanie ja zadowloic bo ten ma MARNE SZANSE
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @verak: dobrze powiedziane
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Masz wiadomość

Chyba nikt nie wpadł na ten pomysł wcześniej.
Bo i po co?
Dzięki POSTCN01 dowiesz się o nowym liście w skrzynce. O liście, nie e-mailu.


To taki Push Mail dla usług Poczty Polskiej - dla bardzo leniwych mieszkańców domków. Technologia jest banalnie prosta. Do klapki skrzynki
przyczepiono czujnik przekazujący sygnał do "licznika" LCD umieszczonego w budynku.

Cena: 4980 jenów, czyli ok. 155 zł. Niestety, bez znajomości japońskich krzaczków zakup nie dojdzie do skutku.