Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 29 września 2009

Liczba wpisów: 23

nortus
 

Chyba zaczyna się jesień.
Jakoś słońca nie widać, wygląda na wilgotne dzień chociaż nie pada.

Xieżna się odobraziła już. Przywitała mnie radośnie i milutko. Czyli jej przeszła obraza za dzień wczorajszy.
Mięsko oczywiście wrąbała w sekundy.

Więc miłego dnia życzę.
A ja sobie dzisiaj pochoruję w domku żeby być zdrowy na sobotni wyjazd ... go west, drang nach westen.
 • awatar Pepper: Kobieta, kobieta! :P I te oczy! PO prostu mrrrrrrrrrrrrrrrr... Dzisiaj bez kawy? ;)
 • awatar gość: no właśnie :d gdzie kawa?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @jærbu: @Wadera: na kawę zapraszam za 6,5 minuty :d czy te oczy mogą kłamać? oczywiście :d
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
 • awatar gość: :* za kawusię dzięki ciacho nie :d
 • awatar pstryk: o, śniadanko! :d mogę się podpiąć? pliss, plisss!
 • awatar Pepper: Aaaaaj! Ale apetycznie to wszystko wygląda! Dziekuję za zaproszenie :* :D P.S. za ciacho też ale ciiiiiii :D
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

Jest tak gruby, że nie może chodzić

Wszyscy posiadacze kotów zgodzą się pewnie, że te futrzaki mają niebywałą moc wymagania na swoich właścicielach wszystkiego, czego sobie tylko zażyczą. Także - a może przede wszystkim - jedzenia.
Zobacz, do czego doprowadza ludzka pobłażliwość.


Bill Duncan jest właścicielem kota Sokratesa. Bardzo dużego kota,który waży ponad... 10 kg.

Czarno-biały zwierz doprowadził się (został doprowadzony?) do takiego stanu, pożerając duże ilości przysmaków serowych i cebulowych. I prawdo-podobnie tyłby dalej,gdyby nie kłopoty z porusza-niem się - dopiero to zaalarmowało beztroskiego Billa.

Weterynarz, do którego Duncan zabrał Sokratesa, nakazał dietę. Teraz kocur dostaje dwa posiłki - każdy po 50 gramów pokarmu, co stanowi mniej więcej połowę jego dotychczasowej dziennej dawki.

" Gdy daję mu jeść, zerka do miski, a potem patrzy na mnie z wyrzutem, jakby pytał "A gdzie jest reszta??" - opowiada właściciel. I tłumaczy się ze swojego zaniedbania: "Sokrates ma długą, puszystą sierść. Po prostu nie widziałem, że jest już tak gruby!".

Malutki kociaczek, maluteńki ...
 

nortus
 

Podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

Do odwrotnego wniosku doszli mieszkańcy Wielkiej Brytanii i ustanowili ostatni dzień zajęć szkolnych przed wakacjami Dniem Zadawania Głupich Pytań.

Z inicjatywy najbardziej cieszą się oczywiście najmłodsi.


Co ciekawe, Brytyjczycy wcale nie są autorami nowatorskiego pomysłu. Idea Dnia Głupich Pytań zrodziła się bowiem za Oceanem. W USA uczniowie zadają głupie pytania już od 29 lat. Tyle że w przeciwieństwie do Anglików pytają 28 września.

A o co pytali do tej pory?

Ile czasu ślimak potrzebował by na okrążenie kuli ziemskiej?
34,519 dni. Ślimak musiał by pokonywać 0,7 mili na dzień. Jest to w pełni wykonalne bo z taką właśnie prędkością średnio przemieszcza się ślimak ogrodowy.


Chciałbym napisać scenariusz, który uczyniłby mnie milionerem. O czym powinienem pisać?

Powinieneś wesprzeć się scenariuszami najbardziej kasowych filmów. Powinieneś napisać o młodym czarodzieju i robocie szukających tonącym pirackim statkiem pierścienia. Powodzenia.


Jak dużo bąków puszcza średnio człowiek wciągu swojego życia?

Średnio dorosły człowiek pierdzi 14 razy dziennie.
Każdy bąk ma objętość około 538 ml. W sumie daje to 14,727 litrów gazów w ciągu życia.


Kiedy umrę?

Zginiesz w wieku 98 lat z powodu nieudanego skoku spadochronowego. Twój pogrzeb odbędzie się na stadionie Wembley i zgromadzi ponad 1000 twoich najbliższych przyjaciół.


O co wy chcielibyście spytać?

Ja się boję już pytać bo w tym kraju, nad Vistulą,
aż strach usłyszeć odpowiedź.
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 


Kongres PiS obradował w sobotę w Warszawie i zakończył się przyjęciem nowego statut partii. Jak zapowiedział prezes J. Kaczyński podczas sobotniej konferencji prasowej,statut ma podnieść efektywność PiS w zwycięskim marszu do władzy.

Statut zmienia strukturę najwyższych władz PiS i wprowadza *bardziej demokratyczne zasady wyboru władz - ale na poziomie podstawowym*

I powstał ... "komitet IV Rzeczpospolitej".Niech żyje,niech żyje, niech żyje towarzysz Lenin,
a to nie te czasy już, niech żyje Prezes ...
 

nortus
 

Pasażerowie British Airways zapłacą za wybór miejsca

Pasażerowie podróżujący liniami lotniczymi British
Airways (BA) będą musieli zapłacić za wybór miejsca, które chcieliby zająć w samolocie - podaje Emito.net. Nowy przepis wejdzie w życie w październiku.

Opłaty dotkną tych pasażerów, którzy rezerwując lot zaznaczą, że chcieliby zająć miejsca obok siebie,a także tych,którzy zażyczą sobie siedzenie
przy oknie, przy wejściu albo w pobliżu wyjść awaryjnych.

Opłaty na krótkich trasach europejskich wahają się od 10 funtów w klasie turystycznej do 20 funtów w klasie biznesowej za lot w jedną stronę. Na trasach pozaeuropejskich opłata wynosi 20 funtów w klasie turystycznej i 60 w biznes. Wybór siedzenia przy wyjściu awaryjnym to koszt 50 funtów.
Będzie je można zarezerwować nie wcześniej niż na 10 dni i nie później niż 4 dni przed odlotem.

BA tłumaczy że "nowe zasady umożliwią pasażerom większy wpływ na to, gdzie siedzą podczas lotu".

Opłaty zaczną obowiązywać od 7 października.

Dotychczas pasażerowie BA mogli sobie wybrać miejsca dopiero 24 godziny przed odlotem i usługa ta była darmowa. Ta opcja nadal będzie dostępna, ale istnieje ryzyko,że pasażer który będzie zwle-kał może się znaleźć w przeciwnym końcu samolotu niż jego rodzina lub partner.

Jak pisze BBC, posunięcie BA związane jest ze stratami w wysokości 401 mln funtów, jakie linie poniosły w ostatnim roku obrachunkowym. Wcześniej firma podjęła decyzję o likwidacji posiłków na krótkich trasach.


Teraz czas żebyśmy płacili również za podstawienie
nam schodów albo za darmo wdrapywali się sami na pokład. Ryanair wprowadza miejsca stojące z BA opłaty za siedzenie.
A kiedy będziemy płacić za to, że poleci z nami pilot?
 • awatar gość: Będzie tak: <podczas lotu samolotem dochodzi do jakiejś awarii i samolot zaczyna spadać, z głośników przemiłym głosem odzywa się stewardessa> Jeśli chcą państwo by samolot się rozbił i zginęli wszyscy pasażerowie proszę wysłać sms o treści BUM na nr 7476 (koszt 1,22 GBP). Jeśli chcą państwo aby pilot naprawił awarię i leciał spokojnie na lotnisko proszę wysłać sms o treści BZIUM na nr 7476 (koszt 122.000 GBP). Oferujemy również: spadochrony po 200 funtów, maski tlenowe po 120 funtów, lub darmową rozmowę z President of Republic of Poland, w trakcie której sam z rozkoszą poderżniesz sobie gardło zanim samolot spadnie do wody.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @eg00312: rewelacyjny pomysł ze spadochronami, chyba do nich napiszę wniosek - ale nie obawiaj się, podam że to Twój pomysł. wynagrodzeniem się podzielimy. :d
 • awatar the woman who should be happy: Dobre pytanie. Żenada.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
Szczecinianie mogą głosować, co zrobić z zabytkiem

Szczecinianie mogą zabrać głos w sprawie przysz-łości wieży Quistorpa i nagrobku Martina Quistorpa


Zapraszam wszystkich szczecinian,by wypowiedzieli się w tej sprawie - zachęca Żaneta Maciejowska. - To ważne, by znać opinię szczecinian nim ktoś
podejmie wiążącą w tej sprawie decyzję.

Wyniki ankiety poznamy już wkrótce.

Głosować można na www.naszewycieczki.pl.

Zamieszczono tu trzy pytania:

1. Jestem za tym, by ruiny wieży Quistorpa pozostały "trwałą ruiną".

2. Jestem za wiernym odbudowaniem - zrekonstruowaniem wieży Quistorpa.[ jestem ZA ]

3. Jestem za zaadaptowaniem ruin wieży na cele gastronomiczno - turystyczne i wybudowaniem obok nowoczesnego punktu widokowego.

Wieża w okresie świetności miała 45 m wysokości, a z masztem, aż 52 metry.
Projekt wykonał architekt Franz Schwechten z Berlina w stylu neogotyckim z elementami neoromantyzmu. Na kamiennej podstawie z obrabia-nych bloków granitowych z rugijskich kamienio-łomów zbudowano ceglana wieżę częściowo zdobioną ceramicznym, glazurowanym detalem. Narożne filary kamiennej podstawy zwieńczone były dwiema kamien-nymi rzeźbami - alegorycznymi figurami Handlu
i Przemysłu autorstwa Ludwiga Menzla, który dla Szczecina zaprojektował też najsłynniejszy pomnik miasta, Sedinę.
 • awatar coraz ciekawiej..: Nie znam szczegółów no i mieszkam z pińcet km od tego miejsca, ale chyba jestem za odbudową. Tylko, żeby nowy projekt podkreślał, które elementy są oryginalne/stare, a które nowe :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @zaniedbana: załączyłem fotkę koncepcji odbudowy wieży unowocześnionej z kawiarnią. Za Niemca też byłą tam kawiarnia i punkt widokowy, drzewa były dużo niżej niż dziś, to samosiejki.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Nie zapominajmy o czynie, którego dopuścił się Roman Polański i o tym, że reżyser został potraktowany z niezwykłą pobłażliwością - pisze brytyjski "The Independent".

Nie mylmy w tej sprawie ofiary ze sprawcą - przestrzega komentator dziennika Dominic Lawson.


W obronę Polańskiego, zatrzymanego w sobotę w Zurychu, bezkrytycznie - zdaniem Lawsona - zaangażowali się filmowi celebryci i politycy. Człowiek, który użył środka oszałamiającego, by odbyć stosunek seksualny z 13-letnią dziewczyną, w normalnych warunkach nie mógłby liczyć na bezkrytyczne poparcie politycznego i literackiego establishmentu - napisał komentator.I dlatego powinien stanąć przed sądem. Wyrok należy do sądu, ale stanąć powinien.
Obrońcy Polańskiego jakoś nie bronili ofiar innych
dzieci, które były gwałcone lub nie, ale uprawiały
seks z dorosłymi facetami. Jakoś pedofili nikt nie bronił a Romana - proszę jaki sznurek obrońców

Nie rozstrzygam winy Polańskiego, od tego jest sąd
Zeznania dziewczyny były bardzo okrutne, łącznie z tym że gdy na pytanie o miesiączkę nie dała odpowiedzi konkretnej to odbył z nią stosunek analny, by nie wpaść. Świadomie.


uzupełnienie:

Wiek przyzwolenia (ang. age of consent) - ustalony prawnie (najczęściej ustawowo, w obrębie prawa karnego), minimalny wiek, od którego osoba jest uznana za zdolną do wyrażenia ważnej prawnie zgody na czynności seksualne z inną osobą.Często różni się od wieku, w którym osiąga się
pełnoletność, odpowiedzialność karną i cywilną, czy możliwość zawarcia małżeństwa.

Najczęściej ten wiek na świecie to 14-18 lat, ale w poszczególnych krajach wynosi od 9 do 21 lat. Wiek ten może zmieniać się też w zależności od typu czynności seksualnej, płci biorących udział i innych ograniczeń. W Polsce aktualnie wynosi 15 lat.

Wiek niższy niż wiek przyzwolenia zwany jest wiekiem ochronnym, lub wiekiem bezwzględnej ochrony. Czynność seksualna z osobą w wieku
ochronnym jest czynem zabronionym (wykorzystywa-niem seksualnym), i osoba dopuszczająca się takiej czynności, lub doprowadzająca do niej, podlega odpowiedzialności karnej. Czynność seksualna może mieć formę obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej.

Ustalenie wieku przyzwolenia służy ochronie tzw. wolności seksualnej, czyli swobody dyspozycji płciowej (tj. swobody od wszelkich form przymuszenia seksualnego).Przyjęto tu domniemanie,
iż osoba małoletnia poniżej tego wieku, "nie jest w stanie podjąć ważnej prawnie decyzji w przedmiocie przyzwolenia na podjęcie z nią określonych czynności seksualnych, nie rozpoznaje bowiem należycie wszelkich jej realiów i implikacji. Każdy, kto podejmuje te czynności z taką osobą, narusza tym samym jej wolność seksualną nie dlatego, że narusza jej wolę w tym względzie (małoletni może bowiem na
czynności takie zezwalać, a nawet je inspirować), lecz dlatego, że ofiara takiego czynu nie jest w stanie wyrazić prawnie relewantnej decyzji."

Czasami dozwolony jest jednak kontakt seksualny pomiędzy dwiema osobami, jeśli obie są w wieku ochronnym, lub, jeśli jest w nim tylko jedna z nich, różnica wieku jest niewielka. W niektórych jurysdykcjach zabroniona jest zupełnie aktywność seksualna poza małżeństwem.

Złamanie prawa może pociągać za sobą odpowiedzial-ność jak za niewielkie wykroczenie ("demorali-zacja"), aż do odpowiedzialności takiej jak za
zgwałcenie. W Polsce obcowanie płciowe i inne czynności seksualne z osobą poniżej 15 roku życia stanowią przestępstwo - również wtedy, gdy odbywają się za zgodą obydwu stron. Wykrywanie przez organy ścigania czynności tego typu odbywających się za obopólną zgodą pozostaje pod znakiem zapytania.

Wiek przyzwolenia jest przedmiotem wielu kontrowersji, m.in. ze względu na znaczne różnice jego wysokości w różnych krajach oraz ze względu na problem obustronnej zgody osób współżyjących seksualnie.

wiek dopuszczający do seksu w tabele (wybrane kraje i stany USA).


A co do Ropana P.


Roman Polański właśc. Raymond Roman Liebling (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu - polski reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny oraz
producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie.
Pokaż wszystkie (21) ›
 

nortus
 

Nowe kary dla kierowców za ostre dla prezydenta


14 października Trybunał Konstytucyjny zbada czy karanie za naruszenie przepisów ruchu drogowego karą pieniężną i systemem punktowym nie narusza konstytucji,a także czy dopuszczalna jest sprzedaż
zatrzymanego przez kontrolę drogową samochodu, jeżeli nie stanowi on własności osoby kierującej. Nowelizację prawa o ruchu drogowym z 2 kwietnia 2009 roku do Trybunału skierował prezydent Lech Kaczyński.

--
Co ciekawe jego brat na każdym kroku grzmi i grozi i żąda zaostrzenia kar a Lechu chce prawo łagodzić. Ale czego się nie robi by pozyskać kilka głosów więcej. A że więcej debili zginie na drogach to co to jego obchodzi, jego brat nie prowadzi samochodu - przecież nie ma prawa jazdy.

A ja proponuję, że unieważnił cały kodeks drogowy,
żadnych mandatów i kar - od razu zyska kilka milionów głosów.
 

nortus
 
 • awatar gość: Witaj Nortusie, wlasnie wrocilam z pracy. Zagladam na pingera i jak tylko zobaczylam te fotki u ciebie, to myslalam "Oooo, jakie piekne". A dopiero potem doczytalam co tam napisales u gory :) Oj, Kochany jestes. Ja zawsze zachwycalam sie witrazami. Dziekuje Ci bardzo :*
 • awatar Anette: piękne
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anette: i o dziwo to oryginały
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
 • awatar Selim: Może jak by nasi budowlańcy zrzeszyli się w jakich zakonach, to obecne budownictwo nie było by kartonowo szarawe a miało by jakiś ciekawy dla oka wygląd. Tylko, że wtedy technika nie stała na takim poziomie jak dziś ale ludze potrafili coś zrobić. Bo za swoją robotę był odpowiedzialny. A dziś od budowy przez budowy i aby szybciej do premii.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Selim: i wtedy budowali szybciej niż dzisiaj. bo wygląd zależy od inwestora i jego kasy.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Najbardziej znienawidzeni w mediach


Tygodnik "Wprost" opublikował ranking osób związanych z show-biznesem, które wzbudzają w Polakach najwięcej irytacji i nienawiści.

10. miejsce zajął Roman Giertych, wicepremier i minister edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Były prezes Ligi Polskich Rodzin i
Młodzieży Wszechpolskiej.

Na 9. miejscu znalazł się prezydent RP Lech Kaczyński.

8. pozycję zajął Janusz Korwin-Mikke, polityk związany Unią Polityki Realnej.

Na 7. miejscu znalazł się muzyk Michał Wiśniewski, lider zespołu "Ich Troje".

6. miejsce zajął prezes partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Jarosław Kaczyński.

5. miejscu znalazł się Lech Wałęsa, prezydent RP w latach 1990-1995 i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

4. miejsce zajęła piosenkarka Dorota Rabczewska - Doda

Na 3. miejscu znalazł się redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja

2. miejsce zajął polityk Platformy Obywatelskiej, Janusz Palikot

Wg. rankingu "Wprost", najbardziej znienawidzoną osobą w show-biznesie, jest dziennikarz Kuba Wojewódzki

Amen
 • awatar Selim: Nic ująć, nic dodać. Mimo, że mnie pytali o zdanie ale w 100% ich popieram. Chyba większej bufonady u nas nie ma.
 • awatar gość: a nie ma rubika i joli r.? ;(
 • awatar gość: no właśnie, co z Jolą, Kinią, Lisami?
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 

48 kilometrów nowych autostrad, 160 kilometrów dróg ekspresowych. Tyle w przyszłym roku ma zamiar wybudować Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W przyszłym roku GDDKiA zakończy budowę na odcinkach A1 Bełk - Świerklany (14,1 km), Świerklany - Gorzyczki (18,3 km) i odda do użytku fragment A8 od A4 do S8 wraz z węzłem Kobierzyce

Jutro kupuję czołg.
 • awatar violasrola: A ja helikopter :D
 • awatar gość: a ja zostanę przy moich dwóch pedałach ;P
 • awatar Yoana...: Oj... czepiacie się... każdemu wolno marzyć... :P
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Pęzino (niem. Pansin) - wieś w Polsce położona w gminie Stargard Szczeciński, nad Krąpielą i Pęzinką.

W miejscowości znajduje się przystanek kolejowy Pęzino.

Historia

W X-XI w. gród strażniczy. Osada została darowana przez Barnima I w XIII w. templariuszom, następnie
należy do joannitów, rodów: Borków i Puttkamerów.

Zabytki
późnogotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XV-XVI w., przebudowany w XX w., posiada ozdobny szczyt oraz renesansowe epitafia.

a.. późnogotycki zamek z poł. XVI w., część renesansowa - pałac z XVI w. W 1657 podczas pogoni za Szwedami zatrzymał się tu hetman Stefan Czarniecki. Obiekt został przebudowany w 1853. Wieża na planie kwadratu, wyżej cylindryczna.

Wokół zamku znajduje się park z XIX w. z pomnikami przyrody:
11 dębów szypułkowych oraz cyprysik błotny.
 

nortus
 

Obecnie to własność prywatna, niestety wnętrza są niedostępne. Nie wiadomo co tam jest w środku. W części zamku jest hotel, część prywatna.

Z zamkiem są związane tajemnice Templariuszy i Joannitów.Budynek zniszczony w czasach władzy PGR został przez PGR wyremontowany (podobno dyrektor miał rodzinę w KC PZPR) a następnie sprzedany prywatnemu właścicielowi.
Zamek jest cały czas remontowany i odnawiany.
 • awatar ImPerfect: Widzę, że ktoś tu brał udział w wycieczce po zabytkach na ternie Powiatu Stargardzkiego z okazji XXX dnia turystyki w minioną sobotę jak i również w marszu Doliną Krąpieli:-)) też tam byłam :-)) Pozdrawiam
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @ImPerfect: to witam i pozdrawiam. ale ja jechałem z rozpędu Europejskich Dni Dziedzictwa, Dni Turystyki były niejako podczepione. Pęzino było głównym powodem ale i pozostałe wioski były śliczne.
 • awatar ImPerfect: Zdążyłam już przejrzeć większość notek :) Zgadzam się w 100% z organizacją a właściwie z brakiem organizacji na zamku w Pęzinie, zrobiło się małe zamieszanie. Poza tym Nortus...świetne zdjęcia, choć ja też mam swoją mini fotorelację to jednak nie udało mi się zrobić tylu dobrych ujęć, biorąc również pod uwagę fakt, że warunki były dosyć "trudne" z uwagi na to, że każdy chciał zobaczyć i pstryknąć fotkę, więc na większości zdjęć mam uwiecznionych uczestników :-) W kwestii marszu liczyłam, że tempo będzie bardziej spacerowe :-) ale nie narzekam, było miło. Pozdrawiam serdecznie :-)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
 • awatar gość: w niektorych krajach seks dwóch mężczyzn jest nielegalny ale seks dwóch kobiet już tak, nie chcę być niegrzeczna, ale czy lesbijki w akcji są aż tak ciekawe/podniecające?! :/
 • awatar gość: a w Zimbabwe to niby od czego zależy wiek, bo ja tam widzę dużą rozbieżność (pytanie retoryczne) :o
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Sanrio: bo faceci lubią popatrzeć na dziewczyny w akcji :d a głównie faceci ustanawiają prawo
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 
W Oslo postępują prace konstrukcyjne siedziby głównej banku DnB NOR.

Jednym z elementów projektu, jest budynek zaprojektowany przez holenderską pracownię MVRDV, który będzie przypominał "rozpikselowaną skałę".

Siedziba główna banku DnB NOR będzie zlokalizowana
w nowopowstającej biznesowej dzielnicy Oslo - Barcode. Projekt przewiduje wzniesienie trzech
15, 16, 17-kondygnacyjnych wieżowców, połączonych ze sobą przejściami podziemnymi. Łącznie kompleks ma posiadać powierzchnię ok 80 tys. m2.
Centralnym elementem tego zespołu ma być 17-kondygnacyjny biurowiec, zaprojektowany przez holenderską pracownię MVRDV.

Zdaniem architektów, budynek ma nawiązywać do demokratycznej kultury organizacyjnej i doskona-łych warunków pracy w banku. Inspiracją dla jego
formy,miał być stalowy regał,na którym poukładano pudła i pudełka o różnej wielkości. Ten wieloza-daniowy przedmiot ma bowiem odzwierciedlać elastyczny charakter firmy.

Źródło: MVRDV

Budynek będzie posiadał kamienną elewację, dzięki czemu będzie przypominał ogromną, "rozpikselowaną skałę". Zarówno powstałe w bryle nisze, jak i
wysunięte "piksele", mają służyć jako tarasy lub ogrody zimowe.

Na powierzchni 36 tys. m2, prócz ponad 2 tys. stanowisk pracy, znajdować się będzie także pracownicza kantyna, biuro zarządu z widokiem na fiord i, zlokalizowany w sercu budynku, dział handlowy banku na 250 stanowisk. Całość ma być połączona za pomocą wind i pieszych ciągów komunikacyjnych.


Obecnie ukończona została część podziemna inwestycji (fundamenty i przejścia podziemne). Termin zakończenia realizacji wyznaczony jest na rok 2012.
 • awatar Atom Head: Dla miłośników Tetrisa :D ?
 • awatar gość: Na pewno nie można powiedzieć, że budynek jest bez charakteru albo że jest monotonny.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Koszewo (niem. Groß Küssow) - wieś w Polsce położona w gminie Stargard Szczeciński nad jeziorem Miedwie.

Wieś przy wschodnim brzegu jez. Miedwie. Wzmiankowano ją po raz pierwszy w 1492 r.

Zabytki

a.. Późnogotycki kościół kamienno-ceglany, z prezbiterium z 2 poł.XV w. oraz nawą i wieżą (zwieńczoną blankami i ceglanym ostrosłupem) z I poł. XVI w., oraz dobudowaną w XVIII w. barokową kaplicą.

b.. Na wysokiej skarpie nadjeziornej okazały pałac elektyczny z lat 1914-16, z wieżą zakończoną neobarokowym hełmem, gruntownie wyremontowanym w latach 1993-94 . Do 1945 r. był on własnością hitlerowskiego feldmarszałka
Friedricha von Paulusa. Po wojnie mieścił się tu ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy Kombinatu PGR w Stargardzie Szczecińskim, a obecnie jest to
własność prywatna. Wejście poprzedzone jest podjazdem i czterokolumnowym portykiem z balkonem
Przy pałacu, od strony jeziora, półkolisty taras, z którego rozciąga się rozległy widok na jez. Miedwie, a poniżej - park o powierzchni 5,4ha, usytuowany na dwóch tarasach, opadających w kierunku jeziora.Pierwotnie był to ogród geometry-czny założony pod koniec XVIIIw., przy nie istniejącym już dziś dworze. Ogród przekształcono przestrzennie w pocz. XIX w., i przekomponowano na początku XX w. na park krajobrazowy.


Pałac w Koszewie dzisiejszą swoją formę uzyskał w wyniku rozbudowy przeprowadzonej w latach 1914 -1916 na zlecenie rodziny Deidler. Niestety,
podczas powojennych remontów utracił wiele cennych elementów charakterystycznych dla czasu budoy,które zobaczyć można na starych fotogra-
fiach. Neobarok miesza się tutaj z formami neorenesansowym neoklasycystycznymi, ale przede wszystkim z modernistycznymi utrzymanymi w
charakterze tzw. "Heimatstil". Cechami neobaroku odznacza się wieża, która,zgodnie z feudalną tradycją, dominuje nad budynkiem i okolicą. Złożona ona jest z czworobocznego trzonu, oraz górnej ośmiokątnej części, zwieńczona jest dwu-kondygnacyjnym kopulastym hełmem. Form neobaro-kowych można dopatrzyć się również w ryzalicie wejściowym a neobarokowo -klasycystycznych w
ryzalicie elewacji zachodniej, niestety dzisiaj pozbawionym dawnej dekoracji.Ryzalit ten dzieliły jońskie pilastry w wielkim porządku. Ponad
półkoliście zamkniętymi oknami parteru,znajdowały się ogromne zdwojone formy imitujące zworniki. Powierzchnie owalnego tympanonu, pomiędzy dwiema
boniowanymi lizenami, wypełniał gęsty ornament roślinny.

Na uwagę zasługuje wnętrze, gdzie czytelne są elementy tzw. "wielkiej osi", przejętej z archi-tektury rezydencjonalnej francuskiego baroku. Ten układ kompozycyjny pomieszczeń występował na terenie Śląska już ok. 1870.
Rozwiązanie koszewskie reprezentuje jego uproszczony wariant. Wejście poprzedzone szeroką, biegnącą półkolem rampą i kolumnowym portykiem,
prowadziło poprzez schody do wielkiego hallu z reprezentacyjnymi schodami.
Stąd poprzez taras od strony ogrodu, można było zejść do parku, na wielki półokrągły taras widokowy nad jeziorem w parku. Podczas ostatniej przebudowy pierwotny układ został nieco zatarty.

Do ostatniej grupy dworów wzniesionych w formach neobarokowych należy zaliczyć pałace powstałe w latach dwudziestych i trzydziestych w Dalewie
(gmina Drawsko Pomorskie), Ząbrowie (gmina Świdwin), i Lubieniu Górnym (gmina Resko). Pierwszy powstał około 1920 roku, dla radcy stanu
(Regierungsrat) w Koszalinie, Sixtusa von Knebel-Doeberitz. Budynek na rzucie prostokąta, z werandą, ryzalitem i tarasem, nakryto dachem
mansardowym z lukarnami. Górne części obramień drzwiowych i okiennych na parterze, zaakcentowano rokokowymi motywami ornamentalnymi w typie rocaille.
Neobarokową formę mają również drzwi i okna. Stolarka okienna o konstrukcji skrzynkowej jest dwupoziomowa i dwudzielna, przy czym podział na cztery równej wielkości skrzydła oraz poziome podziały szczelinowe,nawiązują do późnego baroku. Ponadto, okna te wstawione zostały równo z licem elewacji, co nadaje im bardziej historyzujący wyraz.
 • awatar pstryk: pięknie :)
 • awatar gość: Ładny, ładny, ale opis wyglądu dla mnie w większości nie zrozumiały ;)
 • awatar izabela: kilka nascie lat temu bylam w tym palacu na koloni. wspomnienia sa bardzo mile. teraz ten palac wyglada inaczej, pieknie. to jest to co lubie :)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Choć mamy dopiero końcówkę września, a do Mikołajek i świąt Bożego Narodzenia jeszcze sporo czasu, sieć Lidl postanowiła już teraz wprowadzić nas w przedświąteczny nastrój.

Dziś sieć rozpoczęła sprzedaż czekoladowych.... św. Mikołajów. - Czy to aby nie za późno? - ironizuje nasz internauta

W Lidlu na ul. Górczewskiej właśnie rozpakowują paczki ze św. Mikołajami!!

--
Ja bym jeszcze wyłożył pisanki. Najwyższa pora
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 

PiS: ukarać TVN za ujawnienie nagrań z kongresu!


Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się w liście do Rady Etyki Mediów, aby ta zareagowała na działanie dziennikarzy programu TVN "Teraz my", którzy ujawnili dokonane ukrytą kamerą nagrania z sobotniego posiedzenia kongresu PiS. Jego zdaniem, postawa dziennikarzy "zasługuje na krytykę i surową ocenę".Ale gdyby dziennikarze ujawnili takie nagranie z kongresu PO,SLD czy PSL to chwaliliby pod niebiosa
jacy to rzetelni i praworządni.
A gdy ich dotyczy to proszę jakie larum.
A wcale by mnie nie zdziwiło gdyby to same członki PISsu wyniosły nagranie.
Kilka mądrych osób opuściło już PIS a widać następni się szykują.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Miłych snów
*Pan Bóg zmarKOTniał*

Pan Bóg zmarkotniał, gdy patrząc na Ziemię,
na to co stworzył (a stworzył niemało),
stwierdził ze smutkiem, że to ludzkie plemię,
to Mu się jednak nie bardzo udało.

W tyglu tworzenia Anioł pomocniczy
być może mieszał nie tak jak należy,
być może dodał za dużo goryczy,
albo surowiec nie całkiem był świeży...

W sumie rezultat był raczej dość mierny,
Pan Bóg chciał wszystkich potopić i wylać,
ale i tutaj wynik był mizerny,
bo się pospólstwo nauczyło pływać.

Cóż było robić? Bóg zaczął na nowo
i postanowił coś lepszego stworzyć,
już wiedział: teraz nie wystarczy SŁOWO
bo do stwarzania trzeba się p r z y ł o ż y ć.

Więc - co najlepsze miał jeszcze w zapasie
zestawił zgrabnie, a gdy był już gotów,
tchnął iskrę życia i po jakimś czasie
stanęła przed Nim parka małych kotów.

I wnet weselej zrobiło się w Niebie,
a Bóg na Ziemie już prawie nie patrząc,
powiedział cicho i tylko do siebie:
- Może od tego należało zacząć?

mrrrrrr miauuuuuuuuuuuuuuu