Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 14 września 2009

Liczba wpisów: 15

nortus
 

jestem padnięty na pyszczek.

Zaraz kawusia ...
 • awatar Pepper: Aj, kawa by się przydała... :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @jærbu: to zapraszam na kawkę :)
 • awatar Expresja: a kto to ten widoczek nabazgrał? ;) Kotecek pazdurkiem??? ;D A poważnie: całkiem ładny, zwł. niebo piękne :)
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Co prawda fotka z meczu z Bułgarią ale mina mówi wszystko.
Gratulacje
 • awatar orionblues: ja też jestem pełen uznania dla wspaniałej gry! GRATULACJE! pozdro,,,,
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Orionblues: wygrali dlatego że ja nie oglądałem, ha ha ha. a nie oglądałem bo siedziałem w autokarze. pozdr
 • awatar gość: szkoda tylko, ze to, co zrobiono "dobrze" jest zupełnie nieistotne :/
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 

i jestem coraz większa.

Dzisiaj mam 11 miesięcy i ważę  3.600 g
a ile mam centymetrów to nie wiem bo nie daję się zmierzyć, ha ha ha.
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 

Dzisna – (niem. Dischenhagen) wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim,
w powiecie goleniowskim, w gminie Przybiernów, nad Gowienicą.

Wieś posiadająca pierwszą wzmiankę z 1311r.
Od średniowiecza do 1737r  należała do rodziny von Koeller, później rodu von POdevils oraz von Wrede, aby ponownie wrócić do rodziny von Koeller i będąca w ich posiadaniu aż do lat 20. XX wieku.
Dzisiaj liczy 24 numery pocztowe, liczba mieszkańców sięga 80 osób a średnia wieku jest równa liczbie mieszkańców :d

We wsi znajduje się kościół konstrukcji ryglowej z 1600 r.

Kościół jest drewniany, posiada piękny ołtarz a przede wszystkim pomalowane ściany i sufit tzw. biblią dla ubogich i nieumiejących czytać. Ich autorem jest Michał Wurma. Przedstawia ornamentalne wzory oraz sceny figuralne o charakterze narracyjnym, obrazujące wydarzenia Starego i Nowego Testamentu.
Malarz malował to co widział więc, poza Jezusem ubranym tak jak zawsze jest pokazywane, pozostałe osoby ubrane są .... po szwedzku. Bo wtedy wieś należała do Szwecji i tak chodzili ubrani mieszkańcy. Przyznacie, że trochę to dziwnie wygląda.
Warto zjechać z drogi i zobaczyć ten kościółek.


dz20090913 013.jpg
 

nortus
 
Pierwsze wycieczki wyjazdowe zwiedzania zabytków województwa za mną.

W ramach zwiedzania zamków i fortyfikacji poznaliśmy już Kołobrzeg, Wolin i Świnoujście.

Wyjazdy całodniowe były po prostu super zorganizowane i prezentowane zabytki.
Jeździliśmy luksusowymi autokarami, w trakcie zwiedzania był super poczęstunek ( w Kołobrzegu oczywiście rybka: zupa rybna, śledzik na słodko produkowany w Trzebieży - pycha, podpłomyki natomiast Wikingowie poczęstowali nas pyszną karkówką z grilla z kaszą i ogórkiem kiszonym lub pierogi z kapustą i grzybami dla jaroszy oraz herbatą ziołowo-miętową a Forcie dostaliśmy prawdziwy pruski grog na ciepło ).
Wszędzie towarzyszyli nam albo przewodnicy (i teraz mogę śmiało powiedzieć: jeśli jedziecie gdzieś na zwiedzanie bierzcie przewodników, warto)
historycy lub dyrektorzy muzeów okręgowych.
Mówili ciekawie, interesująco i wiele ciekawostek historycznych. Mimo, że w tych miastach byłem niejednokrotnie (w Kołobrzegu nawet 1 rok mieszkałem) nie wiedziałem o wielu rzeczach, o których dowiedziałem się teraz. A powiem Wam coś jak będę pisał o tych obiektach.
Szczerze mówiąc jadąc gdzieś na zwiedzanie omijam muzea, ale gdy są prowadzone przez fachowców to poznawanie ich jest bardzo interesujące.
Teraz wiem po co są.

Będąc w Świnoujściu załapałem się na przejazd promem w kabinie kapitana promu i obserwowaliśmy manewrowanie promem na trasie i przy dobijaniu do brzegu.

12 marca 1945r miało miejsce wielkie bombardowanie
Festung Kolberg przez Aliantów. 601 bombowców naleciało na miasto o godz. 11. Ponieważ byłą mgła bomby zrzucali z pułapu 6000-8000 m npm.
Celność była ... do niczego. Zniszczono nie to co miano zniszczyć. Za to dokonali rzezi niewinnej ludności cywilnej.
Cywile przeczuwając, że wojna nie idzie tak jak byli informowani, uciekali z Mazur czy Pomorza na zachód. Zatrzymali się w Kolbergu bo to była twierdza, dalej nie mogli jechać.
Burmistrz Kolberga, żeby ochronić cywili, polecił im żeby schronili się pod drzewami w parku zdrojowym gdzie nie będą widoczni dla samolotów.
I paradoks dziejów jest taki, że gros bomb właśnie tam spadła. W parku zginęło około 20.000 - 26.000 ludzi. Części ciał wisiały na drzewach. To była rzeź.
Po wojnie zostali pochowani tuż za granicą, na wzgórzu Golm w Gartz.
 

nortus
 

Prawda, że fajne. Mają tylko 700 lat.

Wspomnienia dawnych czasów ... milicyjnych.

A niżej ludzie dbający o przyrodę, pierwsza kobieta obejmuje drzewo i mówi doń: nie odchodź, zostań z nami, będziemy o ciebie dbać.

W Kołobrzegu znowu zaczynają rosnąć prawdziwe, żywe palmy. Tak, tak, to nie pomyłka. Za niemieckich czasów w tej części miasta rosło około 20 palm. Wojny nie przeżyły.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

W poniedziałek o godzinie 19:30 siatkarze mieli przybyć do Pałacu Prezydenckiego, gdzie prezydent Lech Kaczyński miał wręczyć im odznaczenia.

Spotkanie zostało jednak odwołane.

Siatkarze są zmęczeni, mają za sobą nieprzespaną noc i przylecieli z opóźnieniem. - Dowiedzieliśmy się o tym ze zdumieniem z konferencji prasowej pana ministra Drzewieckiego - mówił szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak.

Rano ze sportowcami ma spotkać się premier Donald Tusk.

Stasiak powiedział, że odznaczenia zostały przyznane i nic tego nie zmieni. - Jeśli nie zostaną wręczone dzisiaj, to jutro, albo w innym terminie.

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP pojawiło się oświadczenie, iż "spotkanie zostało odwołane przez PZPS" i w związku z tym "odznaczenia zostaną wręczone siatkarzom w nowym, dogodnym dla obu stron terminie".

Czyżby siatkarze olali prezydenta? ależ skąd, oni go nie zauważyli po prostu. Ha ha ha
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Rekordowa liczba nowych miejsc pracy

W ciągu ostatnich 4 lat w Norwegii stworzono 250 tys. nowych miejsc pracy. Od lat pięćdziesiątych nie zdarzyło się, by w ciągu 4 lat stworzono ich aż tyle – wynika z danych Norweskiego Urzędu Statystycznego.


Cztery piąte czyli około 200.000 miejsc pracy zostało stworzone w sektorze prywatnym.

Wzrost ma związek głównie z rozwojem ekonomicznym i inwestycjami w przemyśle naftowym–mówi dyrektor Norsk Industri, Knut Sunde.


Anna Małkowska dla wp.pl
 

nortus
 
Wykasowano informacje o zasługach

Kaczyński zmienił życiorys Prezydenta Aleksandra  Kwaśniewskiego

Żadnych zasług, żadnych odznaczeń czy sukcesów. W nowym oficjalnym serwisie prezydenta Lecha Kaczyń-skiego zmieniono treść notki biograficznej Prezy-denta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Usunięto z niej informacje o jego zasługach jako prezydenta,skupiono się za to na jego działalności
w PRL - ustalił serwis tvp.info.

Notki o byłych prezydentach zmieniono przy okazji przygotowywania nowej odsłony strony prezydenckiej
Informacje o poprzednikach Lecha Kaczyńskiego
to integralna część zarówno starego, jak i nowego serwisu

Tyle że w porównaniu ze zmianami w biogramie Kwaśniewskiego, notki o Wojciechu Jaruzelskim i Lechu Wałęsie niemal się nie zmieniły. Informacja o gen. Jaruzelskim jest niemal identyczna, a z biogramu Lecha Wałęsy usunięto mało istotny fragment poświęcony jego młodości i służbie w wojsku.

Tymczasem z biogramu Kwaśniewskiego zniknęły informacje o odznaczeniach i sukcesach z czasu prezydentury. W porównaniu ze starą notką nie ma
informacji m.in. o jego udziale w staraniach Polski o przyjęcie do NATO czy współtworzeniu projektu Konstytucji III RP. Wykasowano także zdania mówiące o przyznanych mu krajowych i zagranicznych wysokich orderach.

Co zostało? W notce skupiono się na działalności Kwaśniewskiego w PRL, w tym na udziale w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysław Rakowskiego. W
porównaniu ze starą notką pominięto pracę Kwaśniewskiego w ruchu olimpijskim. W sumie samej prezydenturze poświęcono tylko trzy krótkie
zdania.

Kancelaria Prezydenta tłumaczy, że przy okazji tworzenia nowej strony wszystkie notki pisano od nowa.Mogą być więc różnice w porównaniu ze starymi
Ale była szefowa kancelarii prezydenta Kwaśniews-kiego, a obecnie wiceprzewodnicząca SLD Jolanta Szymanek-Deresz uważa, że zmiany na stronie internetowej mogą być podyktowane zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. "Wyraźnie widać pewną rywalizację między prezydentami. Widocznie Lech Kaczyński pozazdrościł Aleksandrowi Kwaśniewskiemu sukcesów".

---
Kurduple nie wiedzą już jak się mścić na lepszych od siebie to będą teraz fałszować wszystko.
Zawistne kurduple.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Pionowa ściana skalna to żadna przeszkoda dla wytrenowanego zawodnika. Taki potrafi ją przejść nawet bez żadnych zabezpieczeń i asekuracji. Skacze z jednej półki skalnej, na drugą i nawet na moment nie traci równowagi. Ten śmiałek ma cztery kopyta i jest kozłem.

Zobacz film:

www.liveleak.com/view?i=c7a_1252814853
 

nortus
 

Podejrzany radny ślubuje we wtorek

Podejrzany o wręczanie łapówek pracownikom szpita-li Bartosz Kasznia zostanie we wtorek radnym sejmiku zachodniopomorskiego.

Do sejmiku wejdzie z listy PO, zajmie miejsce Radosława Majdana, który lekceważył obowiązki radnego i ostatecznie koledzy poprosili go o rezygnację.

PO wezwała Bartosza Kasznię, by mandatu nie przyjmował. Ten jednak postanowił inaczej i zrezygnował z członkostwa w PO. We wtorek podczas sesji złoży uroczyste ślubowanie.


Kasznia oświadczył,że zdecydował się na pełnienie obowiązków radnego, bowiem jest niewinny, co udowodni przed sądem. Ciąży na nim 11 zarzutów wręczania łapówek osobom zajmującym kierownicze stanowiska w służbie zdrowia. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu.
---

Kolejny dziwak ze Szczecina.
 

nortus
 

Ich specustawa nie objęła, koty żyjące na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa mają coraz większe problemy z przetrwaniem, jest szansa na ich ratunek.

Kotów w stoczni może być nawet pół tysiąca - szacuje Teresa Piątkiewicz ze stowarzyszenia
"Zwierzęcy telefon zaufania". - Do tej pory udało nam się doliczyć dwustu kotów, są to tylko te zwierzęta, które koncentrują się przy płocie - mówi radiu TOK FM Piątkiewicz.Dzięki nim w zakła-dzie ciężko było spotkać mysz czy szczura -wyłapy-wały wszystkie gryzonie, które mogły przegryzać kable od wielu skomplikowanych maszyn, te koty pracowały na stoczni.

Komitet chce pomóc

Dopóki na stoczni pracowało kilka tysięcy osób, los kotów nie był zagrożony- ludzie je dokarmiali i opiekowali się nimi.Teraz gdy na terenie zakładu
zrobiło się pusto i cicho,kotom brakuje jedzenia, do tego pojawiły się lisy i jenoty, które na nie polują.

Na szczęście zawiązał się "Komitet Pomocy Kotom Pracującym w Stoczni", który wywalczył zgodę na wejście na teren zakładu,by móc pomagać futrzakom
Komitet potrzebuje wsparcia, osoby pragnące pomóc kotom, mogą przesyłać pieniądze na karmę, oraz ich leczenie, na konto Zwierzęcego Telefonu Zaufania z dopiskiem "stocznia".
 • awatar gość: jaki śliczny kotek :) :)
 • awatar KALIPSO: to straszne co poczną te biedactwa idzie zima ,jak bym mogła bym wzieła wszystkie ostatnio musiałam uspić kota bo ktoś bardzo zły go uderzyłi miał wewnętrzny wylew ,iprzestał widzieć i dostał lekkiego paralizu, nie moge się z tym faktem pogodzić przepłakałam pare dni , i jak napisałeś ' świat był by piękny gdyby nie było ludzi" Ludzie to njgorsze bestie jakie chodzą po ziemi ....przepraszam cię za te słowa ale jestem bardzo rozgoryczona ...pozdrawiam :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @KALIPSO: dobrze Ciebie rozumiem. Szkoda kociaków, ale ludzie dadzą im pomoc bo dobrych też jest sporo.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

18-miejscowe samoloty Jetstream od poniedziałku kursują na trasie Szczecin - Kraków. Pod Wawel dolecimy w dwie godziny, a za podróż możemy zapłacić niespełna 200 zł

Małe samoloty Jet Air od wiosny latały na trasie Poznań - Kraków. Średnio zapełnione w połowie. Wydłużenie trasy do Szczecina miało zapewnić dopełnienie pokładu. Dlatego przelot obejmuje międzylądowanie w stolicy Wielkopolski.

- Liczyliśmy, że pasażerowie na trasie Szczecin - Kraków będą stanowić 40 %obłożenia, a pozostałe 50-60 % wypełnią pasażerowie z Poznania - zdradza Dylczyk. - Na pierwsze loty na całej trasie wykupiono jednak ponad 60 % biletów, a w tej chwili na wrzesień mamy 40% obłożenie całej trasy. Z tego wynika, że to raczej Poznań będzie stanowił dopełnienie trasy, a w sezonie jest całkiem możliwe,że zrezygnujemy z międzylądowania

To jeszcze skróci czas połączenia. W tej chwili przelot trwa 2 godz. 10 min. Bez międzylądowania skróci się do 1 godz. 45 min.

- Do tej pory jeździłam przez Niemcy autostradą - 8 godz. lub koleją - 11 godz. - mówi Małgorzata Latawiec, która pierwszym samolotem z Krakowa przyleciała wczoraj w interesach do Szczecina. - Zapewne często będę tu latała, bo pracuję w duńskiej firmie projektowej i tu mamy także swych projektantów. Czas jest dla mnie bardzo ważny. A cena? Za kuszetkę ostatnio zapłaciłam 350 zł. Za bilet lotniczy tyle samo.

Do Krakowa w 2 godziny? Nareszcie!
 • awatar krzyslav: drog to raczej nie mamy, linie kolejowe sie sypia, lotnisko to jakies 2km dobrej drogi - moze nabudujmy zamiast autostrad tych kawalkow po 2km, pilotow z wojska tylu odchodzi ze kierowcow takich taksowek starczy a i nasz upadajacy przemysl lotniczy bedzie mial co robic???
 • awatar badyl.: Teraz to musisz mnie odwiedzić ;P
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @badyl: czemu nie, bardzo chętnie :)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

W 2012 roku w Londynie zapłonie nie tylko ogień olimpijski, ale i światła w największym wieżowcu miasta i całej zachodniej Europy. The Shard autorstwa Renzo Piano, którego budowa właśnie ruszyła, pobije inne londyńskie giganty, m.in. Gherkina, czyli słynnego korniszona sir Fostera
 

nortus
 

więc życzymy spokojnej nocki i kolorowych snów, miłych, seksownych i uroczych :d
 • awatar Expresja: tłuszczyk na zimę już nagromadzony - a więc do norki ;D Dobrej nocki, wiewióry :*
 • awatar gość: jakie urocze :* dobranoc :)
Pokaż wszystkie (2) ›