Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 17 lipca 2009

Liczba wpisów: 6

nortus
 

Ponieważ już jest gorąco i nie zanosi się na ochłodzenie to z rana poleciałem po gazetkę - wszak piątek dzisiaj to "trzeba" kupić gazetkę z programem (tylko nie wiem po co - to chyba przyzwyczajenie. Zresztą u mnie w rodzinie zawsze się dużo czytało i prasy i książek).

A ponieważ jest gorąco to wyskoczyłem z samego świtu (o dziwo udało mi się znowu wstać koło 8 - jestem w szoku porannym).

Ale noc była makabryczna. Całą noc śniło mi się wspominając studia, dojazdy na uczelnie, zajęcia, ludzie. Najwspanialszy okres w życiu - ale noc mnie wykończyła totalnie.

Miłego dnia

Za to rano Xylia zrobiła mi koncert życzliwości i śpiewów porannych. Jest cudowna. Gdy wracam do domu to zaczyna się śpiew, mruczenie, latanie z ogonem jak żaglowcem z rozstawionymi żaglami, łasi się o zabawy, ociera o nogi, zaczepia nogawki i stopy, skacze i bawi się.
Kochany małpiszon.
  • awatar A r i a n n a: O TY !!! Tym powitaniem podkręcasz tylko temperaturę!!! Powinieneś przywitać się w taki dzień -CHŁODZĄCO - ;-) ;-)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Arianna: chłodno się pożegnałem, ale witam zawsze gorąco :d witaj :)
  • awatar Expresja: przydałaby mi się taka przylepa :) i to może nie jedna - jednego kotka mogłabym niechcący zagłaskać na śmierć ;) :D dzięki za propozycję oprowadzenia po Szczecinie - nie wiem jedynie, czy zdajesz sobie sprawę, że jeśli się w końcu tam wybiorę, to z mężem i dzieciakami :)
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 
Islandzki parlament zdecydował: Chcemy do Unii

Islandia rozpocznie starania o członkostwo w Unii Europejskiej. Taką decyzje podjął islandzki parlament Allting.


Dwupartyjny lewicowy rząd Islandii nie mógł dojść do porozumienia w sprawie przynależności kraju do Wspólnoty. W tej sytuacji gabinet kierowany przez
Johanne Sigurdardottir, gorącą zwolenniczkę Unii, postanowił, że decyzję podejmie parlament.

Głosowanie w tej sprawie miało odbyć się już wczoraj. Ponieważ jednak nie udało się zakończyć debaty, posiedzenie przedłużono o jeden dzień i dopiero dziś po południu udało się zakonczyć procedurę. Stosunkiem głosów 33 do 28, przy dwóch wstrzymujących się, parlament zgodził się, by rząd wystąpił z wnioskiem o przyjęcie Islandii do Unii Europejskiej.


Rząd w Reykjaviku zapowiada, że wniosek taki złoży już pod koniec lipca.
Pośpiech wynika między innymi z faktu, że prezydencję w Unii pełni obecnie Szwecja - przychylnie nastawiona do członkostwa Islandii we Wspólnocie.

= = =

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu

Język roboczy niemiecki, francuski, norweski, islandzki
Siedziba Genewa
Członkowie 4 kraje (pozostały)
Utworzenie 3 maja 1960

Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (ang. European Free Trade Association, EFTA), międzynarodowa organizacja gospodarcza powstała 3 maja 1960 r. na mocy konwencji sztokholmskiej (podpisanej 4 stycznia 1960), mająca na celu utworzenie strefy wolnego handlu między państwami
członkowskimi. Siedziba Sekretariatu EFTA mieści się w szwajcarskiej Genewie.

Pierwotnymi członkami EFTA były: Austria, Dania, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania. Z czasem większość członków
wystąpiła,wybierając członkostwo w konkurencyjnej i o zdecydowanie większej integracji ekonomicznej EWG - dzisiaj EU.


Członkami EFTA są obecnie:

 a.. Islandia (od 1970 r.)
 b.. Liechtenstein (od 1992 r.)
 c.. Norwegia
 d.. Szwajcaria
Strefa wolnego handlu między państwami EFTA powstała w 1968 roku. Od 1977 państwa EWG i EFTA utworzyły wspólną strefę wolnego handlu towarami
przemysłowymi. W 1992 r. EWG i EFTA porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnej strefy wolnego handlu na wszystkie towary. Porozumienie w tej
sprawie, nie obejmujące jednak Szwajcarii, weszło w życie w 1994 r. tworząc Europejski Obszar Gospodarczy.
---

Liechtenstein też chce przyłączyć się do EU ale z racji swego położenia i powiązań ze Szwajcarią sam tego zrobić nie może i zgodnie z umową wstąpi do EU natychmiast jak wstąpi Szwajcaria. Co z racji swojej polityki chyba jest mało prawdopo-dobne w najbliższych latach - ale widać że i Szwajcarzy zaczynają zmieniać zdanie powoli.
Kiedyś były ustalenia, że Islandia wstąpi do EU razem z Norwegią - też na zasadzie wzajemnych porozumień politycznych. Ale widać Islandia już zaczyna procedury włączania się. Co prawda proces ten będzie trwał nawet do 3 lat - ale z uwagi że w krajach EOG obowiązują wszystkie (prawie) przepisy EU może być to znacznie skrócone - optymiści mówią nawet o 1 roku.
Tak wiec na lodzie pozostanie Norwegia.

A Norwedzy oczywiście robią dobrą minę i wczoraj się wypowiadali, że powiązania z Islandią nie mają
dla nich żadnego znaczenia i jak chcę niech sobie idą.
A najśmieszniejsze jest to, że i władze Norwegii zauważają ile tracą realnej kasy, którą mogą dostać od EU i zaczynają myśleć o przyłączeniu się. Jednak do tej pory tłumaczyli się, że nie mogą bo musiałaby by i Islandia przyłączyć się itd
  • awatar Pepper: Teraz w N. będą znowu debatować, debatować i debatować :D
  • awatar Expresja: ciekawe, bardzo jestem zainteresowana przyszłością "naszej" Unii :)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @jærbu: muszą udowodnić, że po coś są i za coś (dobrego?) biorą kasę.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Jezus, Maria kiczu pełna

Plastikowe obrazki świętych,figurka Matki Boskiej z odkręcaną koroną na wodę święconą, podświetlane witraże z motywami aniołów i świętych, lampka z Jezusem Chrystusem, któremu zapalają się czerwone oczy - w wielu miejscach w Polsce można kupić wiele religijnych przedmiotów, które ocierają się o kicz.

Postanowiliśmy (wp.pl) zebrać w galerii zdjęcia pokazujące rzeczy, które dla jednych są profa-nacją, a dla innych świętością.


Pudełko śniadaniowe "Ostatnia wieczerza"

"Żadne dzieło nie może obrazić Pana Boga, a jedynie ludzi" - wypowiedział się na łamach
"Gazety Wyborczej" ksiądz prof.Alfred Wierzbicki, gdy wybuchła sprawa Doroty Nieznalskiej oskarżo-nej za kontrowersyjną wystawę, na której przedsta-wiła Jezusa z genitaliami. Jednak nie każdy ksiądz w Polsce jest podobnego zdania.

Podświetlane obrazki, które można zakupić na stacji kolejowej Warszawa Wschodnia.
Zdaniem księdza dr Wiesława Niewęgłowskiego to niedopuszczalne, że za sprawą kiczowatych przedmiotów z wizerunkami świętych, Matki Boskiej czy Jezusa Chrystusa ludzie próbują zarobić na Panu Bogu.


“Nowi święci”


Wizerunki Jezusa, Matki Boskiej, Świętych powoli zmieniają miejsce pobytu. Z kościołów, ołtarzy, kapliczek wędrują na bazary, do klubów, na mury. Spotkać je można na koszulkach, opakowaniu od miętówek czy wyświetlaczu telefonu komórkowego.


“Nowi święci”


"Nowi Święci" opiekują się piecykiem łazienkowym, pudełkiem na kosmetyki albo torbą kurierską. Czasami są wyrazem polskiej religijności, w której od zawsze codzienność mieszała się ze świętością, religijność z obrazoburczością. Kiedy indziej stają się elementem popkultury, kolorowym
motywem, który ma już tylko wartość dekoracyjną.

gadżety Zdaniem księdza dr Leszka Makówki, historyka sztuki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Kościół dopuszczając wystroje świątyń, uważane powszechnie za kiczowate dopuszcza się wykroczenia moralnego. A co ze zgodą na sprzedaż w miejscach świętych przedmiotów, będących przykładem sakrokiczu?

--
Dlatego uważam za bardziej duchowe kościoły protestanckie, gdzie jest tylko Bóg i Krzyż (bez Jezusa na nim).
Tam można się pomodlić, porozmawiać z Bogiem, bez obrazów, rzeźb, udziwnień.
Obrazy i rzeźby idę oglądać do muzeum czy galerii.

Prawda, że piękne działa sztuki!!!!!
  • awatar naughty siis e.: znam ludzi, którzy takie rzeczy uwielbiają...
  • awatar Shattered Memories: NO WŁAŚNIE ... KATOLICY ODWALIĆ SIĘ OD MADONNY BO INACZEJ GNIEW SAMEGO BELIARA SPROWADZICIE NA SIEBIE !!! Zajmijcie się lepiej tym co jest powyżej pokazane bo to dopiero patologia ...
  • awatar gość: Jezusek na sprężynce. Umarłam i poszłam do piekła...
Pokaż wszystkie (9) ›