Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 2 czerwca 2009

Liczba wpisów: 4

nortus
 

Maturzystką zachwyca się cała Finlandia

19-letnia Magdalena Kobierska ma taką pamięć, wiedzę i talent do języków, że nie było na nią mocnych, gdy zdawała maturę w Finlandii.

Zdystansowała rówieśników tak, że Finowie - obok których mieszka od dziecka - okrzyknęli ją geniu-szem. Fińskie media pieją z zachwytu nad Polką.


19-letnia Polka Magdalena Kobierska stała się znana w całej Finlandii po tym, jak zdała tego-roczny egzamin maturalny najlepiej ze wszystkich fińskich maturzystów. Tak dobry wynik do tej pory udało się zdobyć tylko trzem osobom w tym słynącym
z wysokiego poziomu edukacji kraju.Po raz pierw-szy jednak zrobiła to cudzoziemka.

Magdalena postanowiła zdawać maturę z dziewięciu przedmiotów: matematyki,fizyki, biologii, chemii, języka fińskiego oraz czterech innych języków
obcych - angielskiego, szwedzkiego, rosyjskiego i francuskiego. Za każdy z testów dostała najwyższe możliwe oceny w siedmiostopniowej skali.

Przeciętny fiński maturzysta przystępuje na maturze do zdawania pięciu - sześciu przedmiotów.

"O tym, że jestem najlepsza, dowiedziałam się od dyrektora mojego liceum ogólnokształcącego. Nie mogłam w to uwierzyć. Jeszcze nigdy wcześniej
jednocześnie nie śmiałam się i płakałam" - opowiada DZIENNIKOWI Magdalena Kobierska. Jej mama Małgorzata nie kryje,że jest dumna z córki. -Jest bardzo zdolnym dzieckiem. Zawsze w nią wierzyłam - mówi nam.

O sukcesie dowiedziała się cała Finlandia. Największe fińskie gazety poinformowały o sukcesie naszej rodaczki.

Państwo Kobierscy mieszkają w Finlandii od końca 1990r. Wtedy z wówczas pięciomiesięczną Magdaleną wyprowadzili się z Gdańska do niewielkiej miejsco-
wości Lappeeranta na południowym wschodzie kraju. Pani Małgorzata pracuje jako programistka, ojciec Bogusław jest dyrygentem i skrzypkiem.Nie zerwali kontaktu z Polską. Córkę nauczyli języka, a raz w roku na wakacje przyjeżdżają nad polskie morze. Sama Magdalena wiąże swoją przyszłość z naszym krajem.

"Chcę studiować w Polsce" - mówi. Już złożyła prośbę o przyjęcie na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.Będzie studiować medycynę."Marzę o tym,
aby zostać psychiatrą" - mówi. "Jeśli wszystko dobrze pójdzie, będę chciała pracować w Krakowie".
===
Polak potrafi ... zadziwić świat, czasami nawet czymś pozytywnym. Czasami...
  • awatar Expresja: wreszcie coś o naszym rodaku(rodaczce) pozytywnego :)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Jest lekko ciepło, tylko 28,4 stopnia C (dwadzieścia osiem i 4/10 stopnia C). Tylko. Q...!

Na szczęście lekki wiaterek jest ale jak mam wyjść z domu w taki żar.
Nawet kot ucieka z balkonu, chociaż dzisiaj się wiele dzieje - robotnicy kopią rowy ppanc.


Wiec dla ochłody coś dobrego, nie o Polakach (chyba, bo narodowości nie napisali):

Z jadącego samochodu odpadły na raz wszystkie koła

Z samochodu jadącego autostradą przez Szwajcarię w jednym momencie odpadły wszystkie cztery koła - poinformowała szwajcarska policja.

Spowodowało to natychmiastowy postój pojazdu na środku drogi. Na szczęście nie doszło do wypadku.

Jak tłumaczyli funkcjonariusze, właściciel auta sam zmieniał opony z zimowych na letnie, lecz najprawdopodobniej pomylił śruby.

Szczęściarz czy pechowiec?
  • awatar Expresja: miasto to betonowa pustynia... do tego ta pogoda - i masz Emiraty Arabskie :P
  • awatar Nortus & Potworna spółka: ale tam gdzie ja mieszkam jest mnóstwo zieleni i luźna zabudowa. co się musi dziać w samym mieście to nawet nie chcę sobie wyobrażać. a temperatura była w cieniu na moim balkonie, nie w słońcu mierzona. teraz wzrosła do 30,6 C. U mnie zawsze jest chłodniej zimą i cieplej latem. W Szczecinie są 3 strefy klimatyczne (morska, lądowa i górska - taki urok tego miasta i takie są różnice w pogodzie również). :)
  • awatar Anette: a ja mogę "Deszczową piosenkę " śpiewać :/ . Konsekwencją porannej nawałnicy były mega korki bo barany w fiatach punto myślą że amfibiami jeżdzą. Poranny powrót do domu dostarczył mi masę atrakcji :)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Gorąco na wiecu Zbigniewa Ziobry

Róża Thun i Joanna Senyszyn swoją obecnością zdenerwowały zwolenników PiS

Róża Thun z PO i Joanna Senyszyn z SLD przyszły na wiec wyborczy Zbigniewa Ziobry. Rozwścieczony tłum zwolenników PiS krzyczał na obie eurokandy-datki. Ziobro nie wziął ich w obronę.

Ziobro apelował tylko do swoich wyborców: - Nie dajmy się sprowokować, nie zwracajmy uwagi. W Krakowie jest dość teatrów. Komuś być może chodzi o to, by nam przeszkodzić - prosił Ziobro i twierdził, że żadna z pań nie ma szansy na mandat.

Eurokandydatki odwiedziły Zbigniewa Ziobro, ponie-waż lider PiS nie przychodzi podczas tej kampanii na żadne debaty. - Chcemy mu zadać pytanie! - tłumaczyła Róża Thun. Żadnej z pań do głosu nie dopuszczono,po pytań z sali w ogóle nie przewi-dziano. Omal jednak nie doszło do linczu. -

Zlot czarownic! Won stąd! Wychodzić! Jak nie wyjdziecie, to Was wywieziemy!

- krzyczeli wyborcy PiS, z reguły osoby starsze. -

Wynocha! Nie Polacy! - wymachiwali parasolami do Róży Thun.

Do linczu przyłączyli się nawet krakowscy radni: -Pan Ziobro zapłacił za tę salę. Ciekawe, czy pani mu odda pieniądze-pytał kandydatkę PO Włodzimierz Pietrus, radny PiS.

Sam Ziobro niemal całe swe wystąpienie poświęcił na krytykę rządu Tuska. Wiele mówił o swoich sukcesach w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości. O działalności Parlamentu Europejskiego nie mówił zbyt wiele. Swych wyborców ostrzegał, że Unia Europejska jest na drodze do przekształcenia się w jedno państwo europejskie, na czym Polacy z pewnością nie wygrają. Straszył też, że takie państwo będzie narzucać nam wartości, które
"niekoniecznie mają coś wspólnego z wartościami chrześcijańskimi".

---
pełny pokaz super kulturalnych moherów.
I takie coś chce pokazać taką kulturę Polaków w
parlamencie. Znowu będzie wstyd i hańba.
  • awatar krzyslav: UMYSLY ZNIEWOLONE ...KOMUNIZMEM
  • awatar geekon: W taki sposób rodził się nazizm.
  • awatar momorgan: Wyborcy PiS-u nie są doskonali, ale ale nie wiem dlaczego obrona przed wtargnięciem, zakłócającym meeting wywołuje taką złość? Zwłaszcza, że m. in. wtargnęła pos. Senyszyn permanentnie obrażająca uczucia konserwatywnych wyborców. Poprawka do stwierdzenia, że Żiobro "Straszył też, że takie państwo będzie narzucać nam wartości, które "niekoniecznie mają coś wspólnego z wartościami chrześcijańskimi"". Tu nie ma co straszyć, bowiem Unia już poniewiera tymi wartościami aż wióry lecą. Polecając swoją stronę konserwatywną piotrwojcicki.com, a zwłaszcza piękny tekst konserwatywnej Deklaracji Portlandzkiej, pozdrawiam serdecznie. Mam też nadzieję, że wyrażanie myśli konserwatywnej nie będzie wzbudzać takich wrogich emocji.
Pokaż wszystkie (7) ›