Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 27 maja 2009

Liczba wpisów: 6

nortus
 
Zespół pałacowo-parkowy w Strzekęcinie położony jest 10 km na południe od Koszalina przy trasie Koszalin - Tychowo - Połczyn Zdrój, zaledwie 20km od wybrzeża Bałtyku.

Kompleks hotelowy tworzą dwa, usytuowane na prze-ciwległych brzegach uroczego jeziorka, pałace - Bursztynowy i Biały, dawne rezydencje rodzin von Kamecke.
Otacza je park krajobrazowy z elementami XVIII-wiecznego ogrodu francuskiego (tarasy). Naprzeciw
Pałacu Bursztynowego znajduje się wzgórze poroś-nięte parkiem leśnym z budowlami krajobrazowymi (lodownia,wieża ciśnień wzniesiona w 1922 roku) z licznymi elementami architektury ogrodowej(ściany skał wulkanicznych). Stylowo zachowany wystrój wnętrz i przepiękne otoczenie nadają miejscu niepowtarzalny klimat. Kompleks hotelowy posiada obecnie 54 pokoje dwuosobowe wyposażone w  łazienkę (WC, prysznic,bidet) i TV-Sat.


Strzekęcino, zwyczajowo Strzekęcin (dawniej: niem. Streckenthin) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, największa miejscowość w gminie Świeszyno.

Strzekęcin wzmiankowany był już w roku 1278 jako folwark majątku w Dunowie, przez wieki należący do junkierskiego rodu von Kameke (fundatorzy kolegiaty w Kołobrzegu). W Strzekęcinie znajdują się dwa eklektyczne pałace, będące dawnymi rezydencjami rodu: Pałac Bursztynowy (wybudowany w latach 1899-1901,obecnie hotel) oraz Biały Pałac(1935). Pałace położone są w 10-hektarowym parku
krajobrazowym, z centalnie usytuowanym stawem oraz bogatą kolekcją różaneczników, cyprysików, platanów, żywotników, magnolii, korkowców, morw,
białych jaworów i cisów.

W miejscowości znajdują się także przedwojenne
kamienice i budynki gospodarcze, zabytkowa wieża ciśnień i 150-metrowa aleja wysadzona platanami.

W miejscowości działa hodowla ziemniaka, która wprowadziła wiele nowych odmian, m.in. Bryzę. Założona w roku 1900 przez Kartza von Kameke-
Streckenthin; po wojnie działalność przejęła Stacja Hodowli Roślin,a obecnie hodowlę kontynuuje
Pomorsko-Mazowiecka Hodowla Ziemniaka.
 

nortus
 

Pęknie czy nie pęknie, oto jest pytanie?

Dzień dobry, słoneczne i wietrzykowate.
  • awatar gość: Dzień dobry nie bardzo słonecznie..:/ napiłabym się tego drinka..:d
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Martiniiii: witam. też bym się napił drinka i jak dzisiaj pęknie ... to się napiję. A słońce gdzieś jest ale nie tutaj. I jak grzecznie drzewa się kłaniają ludziom ... :)
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

... można zrobić sobie kawusie i koniaczek.

Dziękujemy
 

nortus
 
  • awatar gość: Po prostu - rozkoszny!
  • awatar agusiaczek: słodki kociak :D tylko ja to bym sie bala ze moze zepsuc laptopa o_O
  • awatar Multiple Half Moon: Boski kociak. Tylko ciekawe jak z bliska wyglądał ten laptop po dwóch minutach bliskiego spotkania z kotem...
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Tak zdecydował w środę sąd apelacyjny.

W kwietniu 2008 r. sąd apelacyjny utrzymał w mocy decyzję sądu polubownego, który sześć lat temu uznał, że spółka Mat Trade, której właścicielem jest Les Gondor, były właściciel Pogoni Szczecin, powinna dostać odszkodowanie za to, że nie doszło do wydzierżawienia jej terenów wokół stadionu przy ul. Twardowskiego. Wraz z odsetkami sporna kwota sięgnęła 40 mln zł.