Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 14 kwietnia 2009

Liczba wpisów: 9

nortus
 

Mimo żałoby kina będą pracować

Prezydent zarządził trzydniową żałobę narodową po tym, gdy w pożarze budynku socjalnego w Kamieniu Pomorskim zginęło 21 osób, w tym sześcioro dzieci.

To jedenasta żałoba w historii III RP i piąta zarządzona przez Lecha Kaczyńskiego.

Co to oznacza dla Polaków? Czy należy odwoływać prywatki, imprezy klubowe i zamykać kina? Żałoba rozpoczęła się o północy.

W czasie swojej prezydentury Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową już pięć razy. Po raz pierwszy w zaledwie dwa miesiące po objęciu urzędu
dla upamiętnienia śmierci 65 osób po zawaleniu hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Kolejne żałoby prezydent wprowadził po śmierci 25 górni-ków w Halembie, katastrofie autokaru z polskimi pielgrzymami w Vizille k. Grenoble, w której zginęło 26 osób, a także w hołdzie 20 oficerom, którzy zginęli w samolocie CASA pod Mirosławcem.

Dla porównania tylko raz w historii żałobę narodową wprowadzono w Grecji,
Szwecji czy Wielkiej Brytanii. W Hiszpanii, Australii i Finlandii czarne flagi powiewały tylko dwa razy, a w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i na Słowacji - trzykrotnie.

Na czas trwania żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. Zwyczajowo w tym czasie odwołuje się imprezy masowe i widowis-ka rozrywkowe,jak koncerty czy rozgrywki sportowe.

==
W ten sposób zostały zniszczone kolejne symbole.
Order Virtuti Militari nadawany kolesiom,
ordery państwowe nadawane za walkę z tymi co walczyli o demokratyczną Polskę, ale nie było z nimi Wałęsy. Teraz żałoba narodowa staje się codziennością.
Co będzie kolejne?
 • awatar gość: Ja też nie musiałabym być albo pijana albo niedorozwinięta doskonale pamiętam Porozumienie Centrum fe
 • awatar Nortus & Potworna spółka: wykaz żałoby "zapożyczony" od pingerka Gniewomir Świechowski:
 • awatar Marlene Gabrielle: Kaczynski to jedynie posmiewisko w PL i na swiecie. Bardzo mnie rozsmieszyl ostatnio problem w naszym, polskim rzadzie dotyczacy kto pojedzie do BXL reprezentowac Polske, gdzie powolano specjalna rade ktora ma to rozstrzygnac. istna zenada
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 
 • awatar Paryżanka: Tylko dzisiaj , po kamieńskim pożarze, patrzę na architekturę tego budynku i pytam : jak wiać z ostatniego piętra ?? Co to jest za budynek : hotel czy uczelnia ?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Paryżanka: Droga Paryżanko to jest .... bank. Norddeutsche LandesBank GiroZentrale w Hannowerze. Podoba się? Mam też filmik, ale muszę wpierw wczytać na YT. :)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Paryżanka: na dole jest woda, można skakać. ha ha ha. Te kolorowe kule są w wodzie właśnie, a że jest tam jakieś 20 cm wody to można skakać do woli.
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
 • awatar Miyu: dobre,dobre ;) uśmiałam się ;)
 • awatar Multiple Half Moon: Jak znajdę chwilę, to opiszę kiedyś historię jojko-gumki. Formacja Chatelet zrobiła skecz o edukacji plemników... "Co się dzieje podczas wytrysku." kiedyś obiło mi się o oczy... Mogę od siebie dodać, że banany dojrzewające w prezerwatywach są o dziwo bardzo smaczne...
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Half Moon: szukam takiego kabaretu, w którym opowiadana jest historia świata z nieszczęsnymi bliźniaki zawsze. Nie mogę na niego trafić.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

nortus
 
Bronzedenkmal "Die Göttinger Sieben"

Pomnik z brązu "Siódemka z Getyngi" - jak to przetłumaczyć? Siedmiu wspaniałych z Getyngi? Getyngerska Siódemka? Pomóżcie!!!!!!

W bezpośrednim sąsiedztwie Dolnosaksońskiego Parlamentu Stanu w Leineschloss powstał plac Siedmiu Obywateli z Getyngi. Obok postaci powstał park specjalnych drzew, pięknie podświetlony nocą.

Siedem dużych figur z brązu, zaprojektowanych zostało przez włoskiego artystę Floriano Bodini (1933-2005). W Getyndze, w centralnym kampusie
Georg-August University,jest również plac o nazwie Platz der Göttinger Sieben.


Siódemka z Getyngi (niemiecki: Göttinger Sieben) przedstawia grupę siedmiu profesorów z Göttingen. W 1837r protestowali oni przeciwko zniesieniu
i zmianie konstytucji Królestwa Hanowerskiego  przez Ernesta Augusta.

Przedstawione są postacie: odmawiają złożenia  ślubowania przed nowym królem Hanoweru.
Pochód siedmiu prowadzi Friedrich Christoph Dahlmann, który był jednym z kluczowych mówców  o fałszowaniu konstytucji. W pozostałych sześciu byli to:
Niemieccy bracia Jakub i Wilhelm Grimm (słynni bajek i opowieści ludowych i gawędziarze; znani razem jako bracia Grimm),
prawnik  Wilhelm Eduard Albrecht,
historyk Georg Gottfried Gervinus,
fizyk Wilhelm Eduard Weber,
teolog oraz orientalista Heinrich Georg August Ewald.
 • awatar Nortus & Potworna spółka: robiąc zdjęcia tej Siódemki myślałem o .... Paryżance. Pozdrawiam serdecznie :)
 • awatar Paryzanka: Jestem zauroczona !! Powaliłeś mnie tą niezwykłością. To jest monument wart zapamietania na całe życie, jak "Mieszczanie z Calles" A. Rodina. Chce dokładnie poznac , która postac , gdzie stoi. Jestem oczarowana, patrzecie i podziwijcie.
 • awatar maurycio76: wielka wirtuozerja i mistrzowska reka :)...barrrdzo mi sie podobaja ...pozdrawiam Maurycio
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @Teatrolozka: miło mi, dzięki. :)
 • awatar Paryzanka: Zdjęcie 10 jest fantastyczne !!! Zeby to zrozumieć - trzeba dostudiować wszystkie okolicznosci. Bodini zrobił to genialnie. Rodena rzeżbe widziałama w Neue Nationalgalerii w B. - nie mogłam od niej odejść . Rozumiem, że postaci 7 są naturalnej wielkości. Czekam na zdjecie parku. Wielkie dzieki za takie cuuuuda. Ale uczta !
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Właście w TVP był wywiad z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Szczecinie.

I co?

Wojewódzki INB nic nie wie, nie może. Powiatowy podlega Staroście. Nawet o tym, że ściany z płyty i azbestu Wojewódzki dowiedział się ... wczoraj z TVP. Nie może nic zlecić, nie może kazać. Nic nie może, poza braniem pieniędzy. Za pracę, podobno.
 • awatar KALIPSO: Wielka tragedia dla tych ludzi /
 • awatar Nortus & Potworna spółka: tak tragedia ludzi wielka, ale winnych nie będzie - jak zwykle. Bo to przecież element tam mieszkał - tak stwierdził jakiś urzędas, ugryzł się w zęby ale za późno.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

A ja dzisiaj skończyłam już

6 miesięcy swojego życia.

Ważę całe 2.800 kg, jestem długa na 50 cm i mój ogonek ma również prawie 50 cm.

Ale rosnę ...
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 
 • awatar KALIPSO: Była kiedyś w Hanoverze pare lat temu ładne miasto...pozdrawiam cieplutko ..:)
 • awatar Nortus & Potworna spółka: @KALIPSO: kocham Berlin, głównie ze względu na historię. Ale Hannover też mi się baaaaaardzo podoba. Musze się tam wybrać znowu, ale na dłużej. Bo teraz to był wypad. ;)
 • awatar Paryzanka: Po czym poznać, ze to niemieckie miasto? Oczywiście po czystych rowerzystach na czystych ulicach. Architekturę dachu z 18 oknami widzę po raz pierwszy, piekne, ciekawe co tam sie znajduje ?
Pokaż wszystkie (6) ›