Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 3 października 2009

Liczba wpisów: 11

nortus
 

Za oknem deszcz i mgła, przed oknem kot śpi na drapaku bo uciekł z balkonu - chyba mu za zimno, a podobno z Syberii pochodzi.

Dzisiaj pokażę Wam później gdzie miałem być a gdzie nie jestem.
 

nortus
 

Obrzydliwa pogoda.
Nic mi się nie chce. Ani iść do apteki po lekarstwa za 3 grosze (normalna cena jest 136 zł) - pójdę w poniedziałek,
ani iść na policję - jest wystawka to czego odzyskali a i tak nie sądzę, żeby znalazła się moja komórka ukradziona,
ani nic innego.

Poszedłem tylko po wołowinkę dla tej mojej małpy, która na śniadanie zresztą olała wołowinę i nic innego nie dostanie (no dobra, dałem jej teraz kabanoska).

Kawa zrobiona, smakołyk do kawy również i zaczynam życie leniwca. Chociaż się pod kuruję.

Miłego dnia życzę i jak ktoś może to niech podrzuci do nas trochę słonka, pls.
Pokaż wszystkie (10) ›
 

nortus
 


Poczdam (niem. Potsdam, dolnłuż. Podstupim, pol. hist. Postąpin)

- miasto we wschodnich Niemczech.

Stolica Brandenburgii położona nad Hawelą, w pobliżu Berlina.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Babelsberg - piękna dzielnica ... Poczdamu. Gdy byłem tam to wydawało mi się że to część Berlina.
A tu niespodzianka, to Poczdam. Czyli byłem kiedyś w Poczdamie.

Piękna dzielnica, zielona, pełna zabytków i most szpiegów. Most na którym Rosjanie i Amerykanie wymieniali swoich szpiegów.
 

nortus
 
(Piotr Polechońsk - gk24.pl, foto:prof. Jan Filipkowski )

Unikalny dach amfiteatru zbudowano w pół roku po to, aby nie musiał moknąć Edward Gierek. Potem został on uznany za jedną z najciekawszych konstrukcji lat 70. na świecie.
Oto historia jego powstania.

Dach zaprojektował profesor Jan Filipkowski. Do Koszalina trafił pod koniec lat 60, aby współtwo-rzyć kadrę naukową tworzonej właśnie Wyższej Szkoły Inżynierskiej (dziś Politechnika Kosza-lińska, na której profesor wykłada).

Wspomina, że najpierw amfiteatr składał się z widowni i sceny,które na początku lat 70.wybudowa-ły władze miasta (później dobudowano stojący na
scenie dachoekran).

Jakiś czas potem pojawiła się idea, aby amfiteatr miał dach. Filipkowski takie zadaszenie zaprojek-tował, ale nie sądził, że szybko dojdzie do jego
realizacji. - To było dla mnie takie ćwiczenie. W projekcie zastosowałem bardzo wiele nowatorskich, niespotykanych wówczas rozwiązań,które omawialiśmy
w naszym uczelnianym gronie - opowiada profesor. -

Zależało mi na tym, aby całej konstrukcji nadać efekt lekkości i umiejętnie wkomponować go w otaczający wąwóz. Tak, aby nie zniszczyć istniejącej już widowni - wspomina.

Tymczasem nadszedł rok 1975. We wrześniu miały odbyć się w Koszalinie ogólnopolskie dożynki, czyli jedna z najważniejszych imprez PRL-u.
Przygotowania szły już pełną parą i któregoś dnia, w lutym, z inżynierem Filipkowski spotkał się Bernard Kokowski,ówczesny prezydent Koszalina
- I ten mówi do mnie tak: jest potrzebny plan B na wypadek, gdyby w trakcie dożynek lunął deszcz. Plan A zakłada, że główne imprezy odbędą się na
stadionie Gwardii. W planie B miejsce stadionu zajmuje amfiteatr, a ten nie ma dachu. Słyszałem, że ma pan jego projekt.To teraz go pan zrealizuje

Przecież Edward Gierek nie może nam w Koszalinie zmoknąć - relacjonuje konstruktor. Z początku Filipkowski był pełen obaw, bo do dożynek zostało
ledwie sześć miesięcy. - Ale prezydent zapewnił mnie, że czasu wystarczy. No i miał rację. Proszę pamiętać, że to była inna rzeczywistość. Nie było
przetargów, odwołań. Była decyzja władz partyjno-miejskich i inwestycja ruszała.

Szybko dopracowano projekt i zaczęto pracować nad konstrukcją.Zaangażowano w to najlepsze przedsię-biorstwa z całej Polski. Jedne z kluczowych
elementów - 18-metrowe obręcze, które biegną po zewnętrznych obrzeżach dachu i na których dach został oparty - powstały w Legnicy i stamtąd zostały przetransportowane koleją do Koszalina. Co ciekawe dach powstawał, a w tym samym czasie na widowni zawsze siedziało kilkadziesiąt osób i obserwowało postępy prac. - Czasami bili nam nawet brawa - wspomina profesor.

Dach ukończono tuż przed samymi dożynkami. W dniu dożynek nie padało i główne uroczystości odbyły się zgodnie z planem na stadionie Gwardii.W amfi-teatrze odbyły się tylko wieczorne imprezy, w któ-rych uczestniczył Edward Gierek. Wcześniej jednak Jana Filipkowskiego odwiedził jeden z ochroniarzy pierwszego sekretarza.Kazał napisać mi oświadcze-nie, że dach jest wykonany właściwie i Gierkowi nic nie grozi. Napisałem - mówi profesor.

Konstrukcja dachu amfiteatru w Koszalinie okazała się bezpieczna, oryginalna i szybko zdobyła rozgłos. W 1978 roku w Meksyku została uznana za jedną z najciekawszych konstrukcji minionej deka-dy na całym świecie. Twórcę dachu doceniono też w kraju, przyznając mu drugą nagrodę państwową. - Nawet dziś, po tylu latach, gdy przechodzę koło amfiteatru, czuję zadowolenie i dumę. Co tu kryć: pięknie udał mi się ten dach - uśmiecha się profesor.
---
Amfiteatr jest bardzo fajną budowlą, fajnie wkomponowaną w otoczenie. Szkoda tylko, że zbyt rzadko wykorzystywany. Dobudowany później dach-ekran kinowy był rewelacyjnym pomysłem ale dzisiaj jeszcze rzadziej wykorzystywany.
Dodam, że z okazji dożynek 1975r Koszalin  zmienił
się z prowincjonalnego miasteczka w normalne, średniej wielkości miasto. Teraz już nabrał cech miasta. Szerokie drogi, wyburzone w centrum domki 1-piętrowe, odnowione elewacje, pomalowane domy. To nic, że na pokaz, tylko od frontu. Miasto stało
się czyste, kolorowe, nowoczesne.
Wreszcie wyglądało jak miasto wojewódzkie a nie zapyziałe poniemieckie miasteczko. Dużo zyskało, sporo też straciło. Ale nabrało charakteru.
  • awatar natal: fajna historia, mojemu znajomemu z warszawki, jak przyjezdza w odwiedziny, strasznie podoba sie nasz amfiteatr:) teraz bede mogla opowiedziec mu historie:)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: drugim ewenementem architektury jest ... dach Saturna. Nie wiem czy wiesz ale to jedyny wiszący dach w Polsce. Tak, ten dach wisi na linach.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Wszystko wskazuje na to, że referendum powtórzone w Irlandii poparło traktat unijny.

Teraz już zostają tylko dwie,niziutkie,przeszkody.

Ciekawe czy Kaczyński dotrzyma słowa i podpisze Traktat czy znowu coś wymyśli.
A może po to wyskoczyła afera hazardowa, żeby zająć ludzi i zapomnieli o Traktacie. Zobaczymy.

Dwa komentarze z prasy:

Prezydent będzie w sytuacji nie do pozazdroszcze-nia. Jak podpisze, to pokaże,że jest tak naprawdę prezydentem Irlandczyków, bo to oni go skłonią do podpisu, a nie Polacy. A jak nie podpisze, to z kolei pokaże, ze kłamał, obiecując, że odpisze...

i drugi na wesoło:

Według dobrze poinformowanych źródeł Kancelaria Prezydenta RP pracuje pełną parą nad projektem ogłoszenia w Polsce żałoby narodowej z powodu sukcesu referendum europejskiego w Irlandii.
Wszyscy jej pracownicy dostali zadyszki.
  • awatar pstryk: a chciało by ci się poszperać i napisać o co chodzi z tym traktatem czyli co w nim jest i jakie będą skutki wprowadzenia? :) oczywiście jeżeli masz czas i chęci ;)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @pstryk: to musisz sama poszukać i poczytać. traktat jest bardzo trudnym dokumentem jak każde prawo. Później dodam kartę praw, której Polska Kaczorów niezaakceptowała - przecież Polak nie może mieć żadnych praw i najlepiej by Polacy byli głupi i nimi manipulować. zobacz ile krzyku jest o Trybunał Europejski, jak ktoś śmie podać Polskę do sądu. A tam liczy się prawo a nie układy, jak w polskich sądach. I Polska przegrywa najwięcej spraw sądowych. Traktatu nie da się opowiedzieć. Ma działać lepiej UE, skuteczniej, bardziej jednolicie, wbrew szowinistom, ale jeszcze nie jak jedno państwo choć powstanie minister spraw zagranicznych i taki niby przewodniczący całej Europy.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Zjednoczenie Niemiec (niem. Deutsche Wiedervereinigung) oznacza przyłączenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej do Republiki Federalnej Niemiec.

Zjednoczenie Niemiec stało się faktem
3 października 1990 roku na mocy porozumienia zawartego 12 września podczas moskiewskiej konferencji dwa plus cztery.

Układ ten podpisały obok NRD i RFN cztery dawne mocarstwa okupacyjne: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Radziecki.

Gratulacje nasi zachodni sąsiedzi.

Tak było:

Po podziale Berlina powstało 10 eksklaw, tzn. terenów należących do Berlina Zachodniego, a otoczonych całkowicie terytorium NRD. Eksklawy przestały istnieć przed rokiem 1990 na skutek wymiany terenów między Berlinem Zachodnim a NRD. Tylko jedna eksklawa była zamieszkana.

Böttcherberg – właściwie były to trzy niewielkie obszary w południowo-zachodnim Berlinie. Jeden z obszarów (północny) obejmował fragment cmentarza. Część zachodnioberlińska oddzielona była niskim drewnianym płotem i furtką i tablicą informującą o granicy.
Laßzinswiesen - eksklawa była oddzielona od Berlina Zachodniego ok. 10-metrowym pasem ziemi należącym do NRD.
Erlengrund i Fichtewiese - to dwie eksklawy nieco na północ od Spandau Forst. Na ich terenie utworzono ogródki działkowe. Działkowicze mogli dostać się do swoich ogródków w ściśle określo-nych godzinach. Po przejściu przez bramkę w murze berlińskim idąc metrowej szerokości dróżką dochodzili do punktu kontrolnego i po pokazaniu odpowiedniej przepustki udawali się do jednej z dwóch (bliskich sobie) eksklaw.
SteinstückenSteinstücken to jedyna zamieszkana (200 mieszkańców) eksklawa. Leżała na południe od Zehlendorfu w południowo-zachodnim Berlinie. W roku 1972 na skutek wymiany terenów połączono eksklawę z Berlinem Zachodnim 1 km odcinkiem drogi (o 20 m szerokości). W roku 1951 milicja NRD zajęła eksklawę, czwartego dnia po protestach USA, milicja wycofała się. USA stwierdziło, że wejście milicji do eksklawy będzie traktowane jako atak na USA. Stany Zjednoczone utrzymywały helikopter do połączenia lotniczego między eksklawą a Berlinem Zachodnim. Wodę i prąd do eksklawy dostarczano z NRD. W eksklawie nie było praktycznie osób przyjezdnych, wszyscy mieszkańcy się znali, co skutkowało poziomem przestępczości bliskim zeru. W roku 1971 doszło do zamiany terenów: na rzecz NRD przekazane zostały 15,6 ha i 4 mln marek niemieckich, na rzecz Berlina Zachodniego NRD przekazała 17,1 ha. Na skutek tej wymiany eksklawa została połączona korytarzem 20-metrowej szerokości z Berlinem Zachodnim. Granica z Berlinem Zachodnim została wydłużona o 2,5 km. Dodatkowy odcinek granicy był silnie strzeżony. Po połączeniu eksklawy prąd i wodę dostarczano z Berlina Zachodniego. Uruchomiono ponownie linię autobusową 118.
Wüste Mark - 21,83 ha łąka należąca do chłopa ze Steinstücken. Otrzymał on specjalne pozwolenie rządu NRD na przejazd traktorem przez terytorium NRD z eksklawy Steinstücken do Wüste Mark.
Falkenhagener Wiese - największa eksklawa.

Dziwne czasy to były. Czas na jedność.
 

nortus
 
Karta Praw Podstawowych UE

     Preambuła

     Narody Europy, tworząc między sobą coraz ściślejszy związek, są zdecydowane dzielić ze sobą pokojową przyszłość opartą na wspólnych
wartościach.
     Świadoma swego duchowo-religijnego i moralnego dziedzictwa, Unia jest zbudowana na niepodzielnych, powszechnych wartościach godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności; opiera się na zasadach demokracji i państwa prawnego. Poprzez ustanowienie obywatelstwa Unii oraz stworzenie przestrzeni wolności, bezpieczeń-stwa i sprawiedliwości stawia jednostkę w
centrum swych działań.
     Unia przyczynia się do ochrony i rozwoju tych wspólnych wartości, szanując przy tym różnorodność kultur i tradycji narodów Europy, jak również tożsamość narodową Państw Członkowskich i organizację ich władz publicznych
na poziomach: krajowym, regionalnym i lokalnym; dąży do wspierania zrównoważonego i stałego rozwoju oraz zapewnia swobodny przepływ osób,
towarów, usług i kapitału oraz swobodę przedsiębiorczości.
     W tym celu,w obliczu zmian w społeczeństwie,
postępu społecznego oraz rozwoju naukowego i technologicznego, niezbędne jest wzmocnienie ochrony praw podstawowych poprzez wyszczególnie-nie tych praw w Karcie i przez to uczynienie ich bardziej widocznymi.
     Niniejsza Karta potwierdza, uwzględniając kompetencje i zadania Wspólnoty i Unii oraz zasadę pomocniczości, prawa wynikające zwłaszcza z tradycji konstytucyjnych i zobowiązań międzyna-rodowych wspólnych Państwom Członkowskim, z Traktatu o Unii Europejskiej, Traktatów wspólnotowych, europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Kart Społecznych przyjętych przez Wspólnotę i Radę Europy oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości
Wspólnot Europejskich i Europejskiego Trybunału
Praw Człowieka.
     Korzystanie z tych praw rodzi odpowiedzial-ność i nakłada obowiązki wobec innych osób, wspólnoty ludzkiej i przyszłych pokoleń.
     Unia uznaje zatem prawa, wolności i zasady wymienione poniżej.

     Rozdział I
     GODNOŚĆ

     Artykuł 1
     Godność ludzka
     Godność ludzka jest nienaruszalna. Musi być szanowana i chroniona.

     Artykuł 2
     Prawo do życia
     1. Każdy ma prawo do życia.
     2. Nikt nie może być skazany na karę śmierci ani poddany jej wykonaniu.

     Artykuł 3
     Prawo do integralności osoby
     1. Każdy ma prawo do poszanowania swej integralności fizycznej i psychicznej.
     2. W dziedzinie medycyny i biologii muszą być szanowane w szczególności:
     - swobodna i świadoma zgoda osoby zainteresowanej,wyrażona zgodnie z procedurami określonymi przez ustawę;
     - zakaz praktyk eugenicznych,w szczególności tych, których celem jest
selekcja osób;
     - zakaz wykorzystywania ciała ludzkiego i jego poszczególnych części jako źródła zysku;
     - zakaz reprodukcyjnego klonowania istot ludzkich.

     Artykuł 4
     Zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania
     Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu.

     Artykuł 5
     Zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej
     1. Nikt nie może być trzymany w niewoli lub w poddaństwie.
     2. Nikt nie może być zmuszony do świadczenia pracy przymusowej lub obowiązkowej.
     3. Handel ludźmi jest zakazany.

     Rozdział II
     WOLNOŚCI

     Artykuł 6
     Prawo do wolności i bezpieczeństwa
     Każdy ma prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

     Artykuł 7
     Poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego
     Każdy ma prawo do poszanowania swego życia prywatnego i rodzinnego, domu i komunikowania się.

     Artykuł 8
     Ochrona danych osobowych
     1. Każdy ma prawo do ochrony danych osobowych, które go dotyczą.
     2. Dane te muszą być przetwarzane rzetelnie w określonych celach i za zgodą osoby zainteresowanej lub na innej uzasadnionej podstawie przewidzianej ustawą. Każdy ma prawo dostępu do zebranych danych, które go dotyczą i prawo do spowodowania ich sprostowania.
     3. Przestrzeganie tych zasad podlega kontroli niezależnego organu.

     Artykuł 9
     Prawo do zawarcia małżeństwa i prawo do założenia rodziny
     Prawo do zawarcia małżeństwa i prawo do założenia rodziny są gwarantowane zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tych praw.

     Artykuł 10
     Wolność myśli, sumienia i religii
     1. Każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii. Prawo to obejmuje wolność zmiany religii lub światopoglądu oraz wolność
uzewnętrzniania, indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swej religii lub światopoglądu poprzez uprawianie kultu,
nauczanie, praktykowanie i uczestniczenie w obrzędach.
     2. Uznaje się prawo do odmowy służby wojskowej ze względów sumienia, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa.

     Artykuł 11
     Wolność wypowiedzi i informacji
     1. Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.
     2. Szanuje się wolność i pluralizm mediów.

     Artykuł 12
     Wolność gromadzenia się i stowarzyszania się
     1. Każdy ma prawo do swobodnego, pokojowego gromadzenia się i swobodnego stowarzyszania się na wszystkich poziomach, zwłaszcza w sprawach
politycznych, związkowych i obywatelskich, z którego wynika prawo każdego do tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich dla obrony swoich interesów.
     2. Partie polityczne na poziomie Unii przyczyniają się do wyrażania woli politycznej jej obywateli.


     Artykuł 13
     Wolność sztuk i nauk
     Sztuki i badania naukowe są wolne od ograniczeń. Wolność akademicka jest szanowana.

     Artykuł 14
     Prawo do nauki
     1. Każdy ma prawo do nauki i dostępu do kształcenia zawodowego i ustawicznego.
     2. Prawo to obejmuje możliwość korzystania z bezpłatnej nauki obowiązkowej.
     3. Wolność tworzenia, z właściwym poszanowaniem zasad demokratycznych,
instytucji oświatowych i prawo rodziców do zapewnienia wychowania i nauczania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi,
filozoficznymi i pedagogicznymi są szanowane, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tej wolności i tego prawa.

     Artykuł 15
     Wolność wyboru zawodu i prawo do podejmowania pracy

     1. Każdy ma prawo do podejmowania pracy oraz wykonywania swobodnie wybranego lub zaakceptowanego zawodu.
     2. Każdy obywatel Unii ma swobodę poszukiwania zatrudnienia, wykonywania pracy, korzystania z prawa przedsiębiorczości oraz świadczenia usług w każdym Państwie Członkowskim.
     3. Obywatele państw trzecich, którzy posiadają zezwolenie na pracę na terytorium Państw Członkowskich, są uprawnieni do takich samych warunków pracy, z jakich korzystają obywatele Unii.

     Artykuł 16
     Wolność prowadzenia działalności gospodarczej
     Uznaje się wolność prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z prawem wspólnotowym oraz ustawodawstwami i praktykami krajowymi.

     Artykuł 17
     Prawo do własności

     1. Każda osoba ma prawo do władania, używania, dysponowania i przekazania w drodze spadku swego mienia nabytego zgodnie z prawem. Nikt nie może być pozbawiony swego mienia, chyba że w interesie publicznym, w przypadkach i na warunkach przewidzianych w ustawie, za uczciwym
odszkodowaniem wypłaconym we właściwym terminie. Korzystanie z własności może podlegać regulacji ustawowej, jeśli jest to konieczne ze względu na
interes ogólny.
     2. Własność intelektualna jest chroniona.

     Artykuł 18
     Prawo do azylu
     Gwarantuje się prawo do azylu z właściwym poszanowaniem zasad Konwencji Genewskiej z 28 lipca 1951 roku i Protokołu z 31 stycznia 1967
roku dotyczących statusu uchodźców oraz zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską.

     Artykuł 19
     Ochrona w przypadku usunięcia z terytorium państwa, wydalenia lub ekstradycji
     1. Wydalenia zbiorowe są zakazane.
     2. Nikt nie może być usunięty z terytorium państwa, wydalony lub wydany w drodze ekstradycji do państwa, w którym istnieje poważne ryzyko, iż
może być poddany karze śmierci, torturom lub innemu nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu.

     ROZDZIAŁ III
     RÓWNOŚĆ

     Artykuł 20
     Równość wobec prawa
     Każdy jest równy wobec prawa.

     Artykuł 21
     Niedyskryminacja
     1. Zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub światopogląd, opinie polityczne lub wszelkie inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
     2. W zakresie zastosowania Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i bez uszczerbku dla jej postanowień szczególnych, zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową.

     Artykuł 22
     Zróżnicowanie kulturalne, religijne i językowe
     Unia szanuje zróżnicowanie kulturalne, religijne i językowe.

     Artykuł 23
     Równość mężczyzn i kobiet
     Należy zapewnić równość mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym w sprawach zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia.
     Zasada równości nie stanowi przeszkody w utrzymywaniu lub przyjmowaniu środków zapewniających specyficzne korzyści dla osób płci niedostatecznie reprezentowanej.

     Artykuł 24
     Prawa dziecka
     1. Dzieci mają prawo do ochrony i opieki, jaka jest konieczna dla ich dobra. Mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy. Poglądy te są brane pod uwagę w sprawach, które ich dotyczą, stosownie do ich wieku i stopnia dojrzałości.
     2. Wszystkie działania dotyczące dzieci, zarówno podejmowane przez władze publiczne, jak i instytucje prywatne, należy podporządkować
najlepszym interesom dziecka.
     3. Każde dziecko ma prawo do utrzymywania stałego, osobistego związku i bezpośredniego kontaktu z obojgiem rodziców, chyba że jest to sprzeczne z jego interesami.

     Artykuł 25
     Prawa osób w podeszłym wieku
     Unia uznaje i szanuje prawa osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.

     Artykuł 26
     Integracja osób niepełnosprawnych
     Unia uznaje i szanuje prawo osób niepełnosprawnych do korzystania ze środków mających zapewnić im niezależność, integrację społeczną i zawodową oraz udział w życiu społeczności.

     Rozdział IV
     SOLIDARNOŚĆ

     Artykuł 27
     Prawo pracowników do informacji i konsultacji w ramach przedsiębiorstwa
     Pracownikom lub ich przedstawicielom należy zagwarantować, na właściwych poziomach, informację i konsultację we właściwym czasie, w
przypadkach i na warunkach przewidzianych w prawie wspólnotowym oraz ustawodawstwach i praktykach krajowych.

     Artykuł 28
     Prawo do rokowań i działań zbiorowych
     Pracownicy i pracodawcy, lub ich odpowiednie organizacje, mają, zgodnie z prawem wspólnotowym oraz ustawami i praktykami krajowymi, prawo do negocjowania i zawierania układów zbiorowych pracy na odpowiednich poziomach oraz w przypadkach konfliktu interesów, do podejmowania działań zbiorowych w obronie swoich interesów, w tym akcji strajkowej.

     Artykuł 29
     Prawo dostępu do usług wyszukiwania miejsc pracy
     Każdy ma prawo dostępu do bezpłatnej usługi wyszukiwania miejsc pracy.

     Artykuł 30
     Ochrona w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia z pracy
     Każdy pracownik ma prawo do ochrony w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia z pracy, zgodnie z prawem wspólnotowym oraz ustawodawst-wami i praktykami krajowymi.

     Artykuł 31
     Należyte i sprawiedliwe warunki pracy
     1. Każdy pracownik ma prawo do warunków pracy uwzględniających jego zdrowie,gwarantują-cych mu bezpieczeństwo i godność.
     2. Każdy pracownik ma prawo do ograniczenia maksymalnego wymiaru czasu pracy, okresów dziennego i tygodniowego odpoczynku oraz do corocznego płatnego urlopu.

     Artykuł 32
     Zakaz pracy dzieci i ochrona młodocianych w pracy
     Zatrudnianie dzieci jest zakazane. Minimalny wiek dopuszczenia do zatrudnienia nie może być niższy niż minimalny wiek zakończenia obowiązku szkolnego, z zastrzeżeniem uregulowań, które mogą być bardziej korzystne dla młodociany-ch i z wyjątkiem ograniczonych odstępstw.
     Młodociani dopuszczeni do pracy muszą mieć warunki pracy odpowiednie dla ich wieku oraz być chronieni przed wykorzystywaniem ekonomicznym oraz jakąkolwiek pracą, która mogłaby szkodzić ich bezpieczeństwu, zdrowiu lub rozwojowi fizycznemu, psychicznemu, moralnemu i społecznemu albo utrudniać im edukację.

     Artykuł 33
     Życie rodzinne i zawodowe
     1. Rodzina korzysta z ochrony prawnej, ekonomicznej i społecznej.
     2. W celu pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym każdy ma prawo do ochrony przed zwolnieniem z pracy z powodów związanych z macierzyństwem i prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego oraz do urlopu wychowawczego po
urodzeniu lub adopcji dziecka.

     Artykuł 34
     Zabezpieczenie społeczne i pomoc społeczna
     1. Unia uznaje i szanuje uprawnienie do świadczeń zabezpieczenia społecznego oraz do usług społecznych, zapewniających ochronę w takich przypadkach, jak: macierzyństwo, choroba, wypadki przy pracy, zależność lub podeszły wiek oraz w przypadku utraty zatrudnienia, zgodnie z zasadami ustanowionymi w prawie wspólnotowym oraz ustawodawstwach i praktykach krajowych.
     2. Każda osoba, mająca miejsce zamieszkania i przemieszczająca się legalnie w obrębie Unii Europejskiej, ma prawo do świadczeń zabezpiecze-nia społecznego i przywilejów socjalnych zgodnie z prawem wspólnotowym oraz ustawodawstwami i praktykami krajowymi.
     3. W celu zwalczania wyłączenia społecznego i ubóstwa Unia uznaje i szanuje prawo do pomocy społecznej i mieszkaniowej dla zapewnienia, zgodnie z zasadami ustanowionymi w prawie wspólnotowym oraz ustawodawstwach i praktykach krajowych, godnej egzystencji wszystkim osobom pozbawionym wystarczających środków.

     Artykuł 35
     Ochrona zdrowia
     Każdy ma prawo dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej i prawo do korzystania z leczenia na warunkach ustanowionych w ustawodawstwach i praktykach krajowych. Przy określaniu i urzeczywistnianiu wszystkich polityk
i działań Unii zapewnia się wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego.

     Artykuł 36
     Dostęp do usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym
     Unia uznaje i szanuje dostęp do usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, przewidziany w ustawach i praktykach krajowych, zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską, w celu wspierania spójności
społecznej i terytorialnej Unii.

     Artykuł 37
     Ochrona środowiska
     Wysoki poziom ochrony środowiska i poprawa jego jakości muszą być zintegrowane z politykami Unii i zapewnione zgodnie z zasadą stałego
rozwoju.

     Artykuł 38
     Ochrona konsumentów
     Polityki Unii zapewniają wysoki poziom ochrony konsumentów.

     Rozdział V
     PRAWA OBYWATELI

     Artykuł 39
     Prawo głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego
     1. Każdy obywatel Unii ma prawo głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Państwie Członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania, na takich samych zasadach jak obywatele tego Państwa.
     2. Członkowie Parlamentu Europejskiego są wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich, w głosowaniu wolnym i tajnym.

     Artykuł 40
     Prawo głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych
     Każdy obywatel Unii ma prawo głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych w Państwie Członkowskim, w którym ma miejsce zamieszkania, na takich samych zasadach jak obywatele tego Państwa.

     Artykuł 41
     Prawo do dobrej administracji
     1. Każdy ma prawo do bezstronnego i rzetelnego załatwienia jego sprawy w rozsądnym terminie przez instytucje, organy i agencje Unii.
     2. Prawo to obejmuje:
     - prawo każdej osoby do osobistego przedstawienia sprawy, zanim zostanie podjęty indywidualny środek mogący negatywnie wpłynąć na jej sytuację;
     - prawo każdej osoby dostępu do akt jej sprawy, z zastrzeżeniem poszanowania uprawnionych interesów poufności oraz tajemnicy zawodowej i
handlowej;
     - obowiązek administracji uzasadniania swoich decyzji.
     3. Każda osoba ma prawo domagania się od Wspólnoty naprawienia, zgodnie z zasadami ogólnymi wspólnymi dla praw Państw Członkowskich, szkody wyrządzonej przez jej instytucje lub jej pracowników przy wykonywaniu ich funkcji.
     4. Każda osoba może zwrócić się pisemnie do instytucji Unii w jednym z języków traktatowych i musi otrzymać odpowiedź w tym samym języku.

     Artykuł 42
     Prawo dostępu do dokumentów
     Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim ma prawo dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji.

     Artykuł 43
     Rzecznik Praw Obywatelskich
     Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim ma prawo zwracać się do Rzecznika Praw Obywatelskich Unii w przypadkach niewłaściwego
administrowania w działaniach instytucji lub organów wspólnotowych, z wyłączeniem Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji
wykonujących swoje funkcje sądowe.

     Artykuł 44
     Prawo petycji
     Każdy obywatel Unii i każda osoba fizyczna lub prawna mające miejsce zamieszkania lub statutową siedzibę w Państwie Członkowskim mają prawo petycji do Parlamentu Europejskiego.

     Artykuł 45
     Swoboda przemieszczania się i pobytu
     1. Każdy obywatel Unii ma prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium Państw Członkowskich.
     2. Swoboda przemieszczania się i pobytu może zostać przyznana, zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską, obywatelom państw trzecich legalnie przebywającym na terytorium Państwa Członkowskiego.

     Artykuł 46
     Opieka dyplomatyczna i konsularna
     Każdy obywatel Unii korzysta na terytorium państwa trzeciego, gdzie Państwo Członkowskie, którego jest obywatelem, nie ma swojego
przedstawicielstwa, z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z pozostałych Państw Członkowskich na takich samych warunkach jak obywatele tego państwa.

     Rozdział VI
     WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

     Artykuł 47
     Prawo do skutecznego środka prawnego i do sprawiedliwego procesu sądowego
     Każdy, czyje prawa i wolności zagwarantowane przez prawo Unii zostały naruszone,
ma prawo do skutecznego środka prawnego przed sądem zgodnie z warunkami określonymi w niniejszym artykule.
     Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie przed niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym
uprzednio na mocy ustawy. Każdy ma możliwość uzyskania porady prawnej, skorzystania z pomocy obrońcy i przedstawiciela.
     Pomoc prawna jest dostępna dla tych osób, które nie posiadają wystarczających środków, jeśli jest ona konieczna dla zapewnienia
skutecznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

     Artykuł 48
     Domniemanie niewinności i prawo do obrony
     1. Każdego oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona zgodnie z prawem.
     2. Każdemu oskarżonemu gwarantuje się poszanowanie prawa do obrony.

     Artykuł 49
     Zasady legalności oraz proporcjonalności czynów zabronionych zagrożonych karą i kar
     1. Nikt nie może być uznany za winnego popełnienia czynu polegającego na działaniu lub zaniechaniu, który według prawa krajowego lub prawa międzynarodowego nie stanowił czynu zabro-nionego zagrożonego karą w czasie jego popełnienia
Nie będzie również wymierzona kara surowsza od tej, którą można było wymierzyć w czasie, gdy czyn zabroniony zagrożony karą został popełniony. Jeśli ustawa, która weszła w życie po popełnieniu czynu zabronionego zagrożonego karą, przewiduje karę łagodniejszą, ta właśnie kara ma zastosowanie.
     2. Niniejszy artykuł nie stanowi przeszkody w sądzeniu i karaniu osoby za działanie lub zaniechanie, które w czasie, gdy miało miejsce, stanowiło czyn zabroniony zagrożony karą, zgodnie z ogólnymi zasadami uznanymi przez wspólnotę narodów.
     3. Surowość kar nie może być nieproporcjo-nalna do czynu zabronionego zagrożonego karą.

     Artykuł 50
     Zakaz ponownego sądzenia lub karania w postępowaniu karnym za ten sam czyn zabroniony zagrożony karą
     1. Nikt nie może być ponownie sądzony lub ukarany w postępowaniu karnym za ten sam czyn zabroniony zagrożony karą, w związku z którym został już uprzednio na terytorium Unii Europejskiej zgodnie z ustawą uniewinniony
lub za który został uprzednio skazany prawomocnym wyrokiem.

     Rozdział VII
     POSTANOWIENIA OGÓLNE

     Artykuł 51
     Zakres
     1. Postanowienia niniejszej Karty mają zastosowanie do instytucji i organów Unii z właściwym uwzględnieniem zasady pomocniczości oraz do Państw Członkowskich wyłącznie w zakresie, w jakim stosują one prawo Unii. Państwa
te zatem szanują prawa, przestrzegają zasad i popierają ich stosowanie zgodnie ze swymi kompetencjami.
     2. Niniejsza Karta nie ustanawia żadnej nowej kompetencji ani zadania dla Wspólnoty lub Unii, ani nie zmienia kompetencji i zadań określonych w Traktatach.

     Artykuł 52
     Zakres praw gwarantowanych
     1. Wszelkie ograniczenia w korzystaniu z praw i wolności uznanych w niniejszej Karcie muszą być przewidziane ustawą i szanować istotę tych praw i wolności. Z zastrzeżeniem zasady proporcjonalności, ograniczenia mogą być
wprowadzone wyłącznie wtedy, gdy są konieczne i rzeczywiście realizują cele interesu ogólnego uznawane przez Unię lub wynikają z potrzeby ochrony praw i wolności innych osób.
     2. Prawa uznane w niniejszej Karcie, których podstawą są Traktaty wspólnotowe lub Traktat o Unii Europejskiej, są wykonywane na warunkach i w granicach określonych w tych Traktatach.
     3. W zakresie, w jakim niniejsza Karta zawiera prawa, które odpowiadają prawom zagwarantowanym w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, ich znaczenie i zakres są takie same jak praw ustanowionych przez tę Konwencję. Niniejsze postanowienie nie stanowi przeszkody, aby prawo Unii zapewniało szerszą ochronę.

     Artykuł 53
     Poziom ochrony
     Żadne z postanowień niniejszej Karty nie będzie interpretowane jako ograniczające lub podważające prawa człowieka i podstawowe wolności uznane, we właściwych im obszarach zastosowania, przez prawo Unii i prawo międzynarodowe oraz umowy międzynarodowe, których Unia, Wspólnota lub
wszystkie Państwa Członkowskie są stronami, łącznie z europejską Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz przez konstytucje Państw Członkowskich.

     Artykuł 54
     Zakaz nadużycia praw
     Żadne z postanowień niniejszej Karty nie będzie interpretowane jako przyznające prawo do podejmowania jakiejkolwiek działalności lub dokonywania jakichkolwiek aktu zmierzającego do zniweczenia któregokolwiek z praw i którejkolwiek z wolności uznanych w niniejszej Karcie lub ich ograniczenia w większym stopniu, aniżeli jest to w niej przewidziane.


Każdy niech wnioski wyciąga sam.
Ale najlepiej się rządzi krajem, w którym obywatel nie ma żadnych praw - jak bardzo chciały kaczory. Dlatego wyłączyli Polskę z obowiązywania Karty. Pod pozorem że "pedały" będą miały małżeństwa. A najśmieszniejsze jest to, że jeżeli Polak zawarł związek partnerski lub małżeński w innym kraju Unii - a jest takich związków coraz więcej - to polskie urzędy już dzisiaj muszą to honorować. I honorują, tylko kosztuje to ludzi dużo nerwów żeby przekonać urzędników że podstawą ich pracy jest prawo a nie wypowiedzi polityków.
  • awatar krzyslav: Az trudno znalezc artykul ktory nie bylby lamany, naruszany czy naciagany w Najjasniejszej...
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @krzyslav: dlatego Polak nie może mieć praw. same obowiązki. i jedno prawo: płacenia podatków
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Dobra zabawka powinna bawić ucząc i uczyć bawiąc, dziś pokażemy jednak osiem zabawek, które bawiąc wykrzywiają psychikę, a wykrzywiając psychikę bawią.


Dobra zabawka powinna bawić ucząc i uczyć bawiąc, dziś pokażemy jednak osiem zabawek, które bawiąc wykrzywiają psychikę, a wykrzywiając psychikę bawią.


8. Dora Aquapet

Nie do końca wiem, co ta zabawka robi, oprócz tego, że jest interaktywna i potrafi mówić, oraz jest zdolna m.in. do komunikowania się z innymi
zabawkami z tej serii. I wygląda jak dildo.


7. Lalki do golenia

Najgorsze w tych laleczkach nie jest nawet to, że zabawa nimi zakłada golenie intymnych części ciała (i, ze wszystkich innych części ciała,
kostek), tylko fakt,że uczy dzieci nietolerancji -przecież aktorzy filmów porno z lat 70. to też ludzie!


6. Batman - pistolet na wodę

Nie wiem co jest bardziej kłopotliwe - nalewanie wody, naciskanie spustu, czy wyraz twarzy Batmana podczas całego tego procederu.


5. Wodny robal

Niby nic. Robal, którego napełniamy wodą i możemy użyć na śmigus dyngus.
Jednak takie nagromadzenie dwuznacznych tekstów i rysunków sprawia, że to faktycznie może być tylko zabawka dla małych dzieci. Całej reszcie będzie
się brzydko kojarzyło."Nieprzerwany strumień"
"Wytryska na odległość 25 stóp","Żeby wystrzelić złap robaka za głowę i pociągnij do tyłu".
Producent musiał mieć niezły ubaw z tymi rysunkami


4. Nasutniki

Serio? Koszulka z nasutnikami? Co dalej? Koszulka z gorącym woskiem na sutki i pejcz mówiący głosem Elmo z Ulicy Sezamkowej?


3. Ruchoma figurka Tarzana

Czy muszę coś dodawać?  Zobacz film co potrafi.


2. Pompowany worek treningowy z Wolverinem

Zapewnij swojemu synowi tężyznę fizyczną, oraz pierwsze homoseksualne doświadczenie.


1. Lalka tańcząca na rurze

Domyślam się, że ta zabawka popularna jest wśród tych ojców, którzy marzą aby ich córki zostały striptizerkami, ale chcą pominąć cały ten etap z
wykorzystywaniem seksualnym.

Orlando Woolridge za gazeta.pl
Pokaż wszystkie (8) ›
 

nortus
 

Skoro na zegarze 2 przekroczyła 2 to znaczy, że powoli zbliża się pora gdy czas skierować się w stronę łoża.

Xylia dzisiaj jakaś dziwna jest, nie chciała nawet
wołowinki. Ale odmrożonej ani świeżej. Wołowinki - królowej jej miski.
Czyżby faktycznie coś przeczuwała?
Ale to dopiero w poniedziałek będzie trzeci etap wojny kocio-lekarskiej.

Większość dnia spędziła dzisiaj w samotności, w sypialni. Kto zrozumie kota, a zwłaszcza kocicę?

Więc grzecznie mówię dobranoc
i kiedyś wyłączę komputer
i przykryję się kołderką
i mruczek będzie śpiewał kołysankę do snu
i zasnę błogo
i ...
  • awatar Bafka: dobranoc i kolorowych snow :)
  • awatar Anette: Buziaki Kociaki :*
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Anette: znowu nie mogę spać bo lecą te cholerne gosposie domowe, tzn. panie domu czyli gospodynie :d papaski :)
Pokaż wszystkie (6) ›