Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 8 stycznia 2009

Liczba wpisów: 9

nortus
 
Mój subskrybent zgłosił mi przed chwilą, że otrzymuje e-maila z moimi wpisami ale one są PUSTE. Bez żadnej zawartości.
Wcześniej przestała w ogóle otrzymywać e-maile, to powiedziałem, żeby się drugi raz wpisała na listę (bo faktycznie zniknął jej adres e-mailowy).
A teraz dostaje puste.

Pozdrawiam
  • awatar soutys: O którego z N aktywnych subskrybentów chodzi? Wystarczy nam pierwsza litera adresu e-mail...
  • awatar Nortus & Potworna spółka: chodzi o tereska44
  • awatar soutys: Ciekawe czy dostała ten wpis i następne? Bo wczorajsze mogły nie dojść (ost. aktywacja subskrypcji dla tej osoby to 2008-01-06)... BTW: Adres e-mail mógł zniknąć z listy po przypadkowym kliknięciu na znajdujący się w wiadomości "wypisowy" link...
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Jeszce kilka fotek

I pogoda w Stavanger na dziś a przed chwilą był Szczecin. To chyba Szczecin jest bliżej bieguna teraz
  • awatar zamyslony: śliczne zdjęcia :)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: śliczny kraj. nie trzeba nic retuszować ani kombinować. fotki z netu, ale to widać oczywiście
  • awatar Drołek Jeż: Cała Polska bliżej bieguna -_- Pięknie tam na tych zdjęciach, ale u nas też urokliwie się zrobiło :)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Polska szkoła w kolejnym norweskim mieście

Czy twoje dziecko wie, kto zjadł króla Popiela, jakie miasta przed Warszawą pełniły rolę stolicy Polski i kto wygrał bitwę pod Grunwaldem? Po taką wiedzę w Norwegii można iść wyłącznie do szkoły polskiej.

Na wrzesień 2009r zaplanowano w Bergen otwarcie filii Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Amba-sadzie RP w Oslo. Zdobycie świadectwa polskiego równolegle z norweskim staje się coraz łatwiejsze

Kształcenie w bergeńskiej filii będzie, podobnie jak w Oslo, obejmować poziom szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Nauka w SZPK jest bezpłatna. Nie ma znaczenia, czy dziecko przebywa w Norwegii czasowo, czy też rodzice planują zostać z nim w Norwegii na stałe - uczniem może stać się każdy, pod warunkiem, że jednocześnie uczęszcza do szkoły norweskiej.

Z myślą o przyszłości

Szkolny Punkt Konsultacyjny realizuje uzupełnia-jący program nauczania, czyli prowadzi zajęcia z wybranych przedmiotów nieobjętych nauczaniem w szkołach norweskich. Są to: język polski,historia Polski, geografia Polski, wiedza o społeczeństwie oraz kształcenie zintegrowane z językiem polskim dla klas 1-3 w szkole podstawowej. Uczniowie, którzy kończą naukę w danym roku szkolnym, otrzy-mują świadectwa według zasad i wzorów obowiązują-cych w systemie szkolnictwa Rzeczpospolitej Polskiej.

- Do tej pory rodzice zgłosili około 40 chętnych dzieci -To bardzo cieszy, bo okazuje się, że jest sporo osób, które pragną, by dzieci miały kontakt z polskością nawet, jeżeli ich przyszłość widzą w Norwegii. Większość z nas ma ochotę przekazać dzieciom tę wiedzę, która dla nas, starszych, jest
częścią świadomości. W norweskiej szkole polski nastolatek nie dowie się przecież o chrzcie Polski
nie pozna najwybitniejszych dzieł polskiej litera-tury.Nie wszyscy mamy czas,wiedzę i determinację, by uczyć dzieci samodzielnie, ten obowiązek najlepiej powierzyć szkole.
Poza tym przyszłość trudno przewidzieć. Za kilka lat może się okazać, że chcą Państwo wrócić do kraju.W takiej sytuacji dziecko,które uczęszczało do szkoły norweskiej, będzie musiało przechodzić długotrwały i obciążający proces nadrabiania zaległości z tych przedmiotów, których w Norwegii nie miało.

Zajęcia w każdej klasie będą się odbywały popołud-niami raz w tygodniu. Wszystkie egzaminy będą przeprowadzane na miejscu. Kto będzie chciał przejść cały tryb kształcenia, do Polski pojedzie tylko raz - by zdać maturę.

Dzieci mieszkające poza Oslo i Bergen mają otwartą
drogę do corocznego zdobywania polskiego świadec-twa, bowiem program można realizować w trybie korespondencyjnym. Otwarcie szkoły na miejscu też nie jest dużym kłopotem. Żeby w danym mieście powstała placówka stacjonarna,wystarczy zgłosze-nie 20 chętnych dzieci. Grupa rodziców może przesłać zapotrzebowanie na szkołę do ambasady i tym samym rozpocząć procedurę. Starania o powsta-nie filii SZPK należy rozpocząć mniej więcej na około rok przed planowanym otwarciem placówki, bowiem polskie ministerstwo edukacji musi ją ująć w budżecie. Kandydatów na nauczycieli trzeba znaleźć na miejscu. Każdy z nich otrzyma dwie części wypłaty - polską i norweską.

Oslo:
Adres SZPK: Republikken Polens Ambassade
Konsulat Avdeling Szkolny Punkt Konsultacyjny
Nedre Vollgata 50158 Oslo
Dyrektor: Katarzyna Słabowska-Wachowiak
Norweskie numery telefonów: 22 499 499 lub 47 44 69 17
e-mail: k.wachowiak@wp.pl

Bergen:
korekta wpisu dn. 15.04.2010 na podstawie:
Daniel Flaka

“Witam - jestem sekretarzem stowarzyszenia które jest organem założycielskim Polskiej Szkoły w Bergen - proszę o usunięcie jako kontaktu panią Monikę Soykę - ta pani została odsunięta od obowiązków - kontakt do Polskiej Szkoły w Bergen - www.polskskole.orgOsoba kontaktowa:

(Monika Ładogórska-Soyke Norweski numer telefonu: 48 08 99 97 - zmiana osoby kontaktowej)

Z Trondheim dla polonia.wp.pl Sylwia Skorstad
Pokaż wszystkie (19) ›