Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 15 stycznia 2009

Liczba wpisów: 14

nortus
 

że uliczka osiedlowe wymarły. Dosłownie.
A może jakaś bomba wybuchła i tylko ja zostałem na osiedlu? Eeeee, nie. Został jeszcze sąsiad bo mnie ostrzegł żeby lepiej nie wychylać nosa z domu chyba że mam znajomego na gipsowni.
 

nortus
 
Sandnes - duże jak na Norwegię bo 60.000 miasto, które obecnie tworzy pierwszy oficjalny duo-polis ze Stavanger. Razem powstała trzecia metropolia Norwegii licząca prawie 190.000 mieszkańców.
 

nortus
 

Drugie cudowne miejsce, nie tylko dla samobójców
 • awatar Pamiętnik Nastolatki: piękny widok :D
 • awatar liv: Łezka mi się w oczach kręci... ach!
 • awatar samba: tylko czołgając się, moze bym tam poszła ...... miejsce piekne ale tylko dla odważnych.
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 

Nasz Jaśnie Wielmożny Pan Władca Prezydent
najcudowniejszej metropolii świata a może i galaktyki wysłał ostatnio misję specjalną do naszego najnowszego województwa londyńskiego, która miała sprawić że Rodacy rzucą ruch lewostronny, obrzydliwe piwo w pintach, przeżytek historii czyli monarchię i rzucą się do BigCity nad Odrą.

Pojechali zdradzić im wizję przyszłości i pokazać jakie perspektywy będą mieć gdy wrócą a jaki marny los czeka ich u Angoli.

I co się okazało?

Te wstrętne nieroby nie tylko olały spotkanie, było około 100 osób, z których część wyszła w trakcie prezentacji (były tłumy zainteresowanych, z ogromnym zainteresowaniem słuchających mówców).

Ludzie nie chcieli słuchać o wizjach, że kiedyś powstanie hala widowiskowa, filharmonia, basen, nowoczesne gmachy, powstaną zakłady pracy dające im pensje i po 10.000 miesięcznie, że powstają fabryki w Szczecinie i pod Szczecinem (ludzie chętnie słuchali i pasjonowali się możliwościami życia w Szczecinie a 20 osób już za kilka dni rzuci London village i wróci na ojczyzny łono nad Odrę).

Okazało się, że ludzi interesuje to co jest teraz i co miasto może im zaoferować (jest podobno praca a raczej będzie bo muszą wybudować dla 20 informatyków z zarobkami od 5 do 10 tysięcy), najdroższe chyba w Polsce mieszkania, fabryki powstające za Stargardem a nie w mieście. Ludzie stwierdzili - w wywiadach dziennikarzy z londyńczykami - że ich nie interesuje wizja za ileś lat jeśli mają teraz wracać. Dlatego pytali o konkrety i tu gadki się skończyły, bo misja miała tylko wizje.

Szczecin był pierwszym miastem polskim, który zaatakował Londyn aby ściągnąć młodych do siebie. Ale to była jedna porażka w ocenie londyńczyków a wielki sukces w ocenie urzędników. Wcześniejsze zdania pisane w nawiasach to zdanie urzędników a bez nawiasów - uczestników spotkania.

Kolejna wycieczka urzędników nic nierobiących do Londynu na koszt mieszkańców.
 • awatar tonique: Wiesz pochodze z tego miasta. Nigdy nie mialo ono szczescia do wlodarzy. A to, co teraz wyprawiaja, to kpina z ludzi. Krzysztek i spolka pojechala na Wyspy w celu przekonania ludzi, by tutaj wrocili. Ale do czego wrocili? Okazuje sie, ze brakuje informatykow i ludzi do wloskiego banku Uno Credito, ktory ma powstac. No wlasnie powstac. Ale sorry - jak ktos jest tak glupi i mysli, ze miasto bedzie sie rozwijac tylko na bazie tego, iz bedzie wielkim poletkiem outsourcingu IT, to jest totalnym ignorantem. Nie samymi informatykami miasto zyje.
 • awatar samba: a w szczecinie jest przecież Wydział Informatyki . Oferowana praca to nie dla nich, tylko trzeba sciagać aż z Londynu ? Nic z tego nie rozumiem.
 • awatar tonique: @samba: WI ktory co roku opuszcza okolo 100 osob, a jest potrzebnych 2-3 tyle ;)
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Kilka fotek z Ryfylke. To taki region, powiedzie-libyśmy po polsku że to powiat.

Położony jest na wschód od Stavanger. Na jego terenie położone są Preikestolen, Kjerag, Lyse-fjord i kilka innych fajnych terenów do łażenia.

Kilka fotek z dróg w regionie. Oczywiście one są cały czas modernizowane, prostowane, poszerzane, budowane nowe przeprawy mostowo - tunelowe i planowane kolejne. Region bardzo szybko się rozwija, przybywa mu nowych dusz.
 

nortus
 

Na zdrowie?

Tak zwykle mawiamy, wznosząc toasty. Tymczasem picie alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego, wcale na zdrowie nam nie wychodzi. Choć z drugiej strony lampka czerwonego wytrawnego wina krzepi przecież serce. Jak to więc jest z tym alkoholem?


Wino

Kiedy pomaga

- Działa odkażająco. Wino czerwone oraz białe ma właściwości bakteriobójcze.
Wbrew pozorom nie działa w ten sposób zawarty w nim alkohol, lecz polifenole, a konkretnie antocyjany. Lekarze są zdania, że tę właściwość
wina można wykorzystywać np. podczas dalekich podróży po świecie - jeśli nie jest się pewnym jakości wody pitnej, wówczas warto dolewać do niej wytrawnego wina w proporcji pół na pół.

- Chroni przed chorobami układu krążenia. Wino zawiera flawonoidy, które uznawane są za bardzo dobre antyoksydanty. A - jak powszechnie wiadomo -antyoksydanty, unieszkodliwiając niebezpieczne dla zdrowia wolne rodniki, chronią nas m.in. przed chorobami układu krążenia. Z przeprowa-dzonych badań wynika również, że picie jednej lampki wytrawnego wina dziennie powoduje wzrost poziomu dobrego cholesterolu (HDL) średnio o 7%.

- Rozrzedza krew. Umiarkowane picie czerwonego wina (lampka dziennie) zmniejsza zlepianie się płytek krwi, dzięki czemu maleje ryzyko tworzenia
się niebezpiecznych zakrzepów (odpowiadają m.in. za zawały serca i udary mózgu). Czynnikiem przeciwkrzepliwym jest resveratrol - substancja zawarta w skórce winogron.

- Łagodzi przebieg menopauzy.Wino powinny polubić kobiety zbliżające się do menopauzy, bowiem picie trzech lampek wina gronowego tygodniowo podnosi
nieco poziom estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, których jajniki wraz z wiekiem produkują coraz mniej. A wyższy poziom estrogenów to łagodniejsza menopauza.

- Dostarcza witamin. Zarówno wino białe, jak i różowe oraz czerwone bogate są w witaminy C, PP oraz z grupy B.Kiedy szkodzi

- Prowokuje ataki migreny. Czerwone wino u niektó-rych osób może wywoływać lub zaostrzać ataki migrenowych bólów głowy.

- Sprzyja chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
Białe wino może nawet o 60% zwiększyć wydzielanie soków żołądkowych (jednym ze składników jest
kwas solny), które w nadmiarze mogą uszkadzać śluzówkę wyściełającą żołądek i dwunastnicę. Prowadzi to do jej nadżerek i owrzodzeń.

Piwo

Kiedy pomaga

- Dostarcza witamin i minerałów. Złocisty napój ma sporo witamin, głównie z grupy B (B1, B2, B6, B12) oraz witaminę PP i niewielkie ilości C. Bogate jest w ważne dla nas minerały, takie jak potas, fosfor i magnez. Ich źródłem są naturalne składniki użyte do produkcji piwa - słód i chmiel.

- Poprawia laktację. Choć picie alkoholu przez matki karmiące jest niewskazane, to mogą one przychylniej spojrzeć na piwo bezalkoholowe. To
pozbawione mocy podnosi nieco poziom prolaktyny - hormonu regulującego wydzielanie mleka.

- Podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL).

1-2 szklanki piwa wypijane codziennie powodują wzrost HDL średnio o 7 %.  Piwo nie obniża jednak stężenia "złego" cholesterolu (LDL).

- Może chronić przez kamicą żółciową. Wypijanie pół szklanki piwa dziennie zmniejsza występowanie kamicy żółciowej o blisko 40%. Umiarkowane picie piwa sprawia, że mniej cholesterolu znajduje się w żółci, co ogranicza ryzyko tworzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym.

- Łagodzi objawy menopauzy.Piwo, także bezalkoho-lowe, pite w niewielkich ilościach (np. szklanka dziennie) może powodować u kobiet w okresie
menopauzalnym wzrost poziomu estrogenów we krwi. A wyższy poziom owych hormonów łagodzi przebieg menopauzy.

Kiedy szkodzi

- Zwiększa uczucie głodu nikotynowego.Piwo wypite w ciągu 15 minut przed zapaleniem papierosa powoduje, że nikotyna słabiej się wchłania do
krwiobiegu. A to prowokuje do wypalenia większej liczby papierosów, żeby uzupełnić jej niedobory.

Zaostrza przebieg choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Gdy wypijemy puszkę piwa, żołądek wydziela więcej kwasu solnego i enzymów trawien-nych. Gdy jest ich zbyt dużo, nadżerki czy owrzodzenia błony śluzowej wyściełającej żołądek i dwunastnicę mogą się powiększać. Prawdopodobnie
stymulatorem wydzielania kwasu solnego jest sfer-mentowany słód jęczmienny.

- Podnosi ciśnienie tętnicze. U osób, które wypijają więcej niż dwie puszki piwa dziennie jest o 40% większe ryzyko wystąpienia nadciśnie-nia tętniczego. Pocieszające jest to, że w ciągu kilku dni po odstawieniu alkoholu ciśnienie zaczyna się obniżać.- Sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Piwo działa moczopędnie, co pozwala na oczyszczanie się dróg moczowych, ale nie jest polecane osobom ze skłonnością do kamicy szczawianowej, sprzyja bowiem powstawaniu tego typu kamieni.

- Podnosi ryzyko dny moczanowej (artretyzmu). Piwo zawiera dość dużo puryn,które, po dostaniu się do organizmu, ulegają przemianie w kwas moczowy. A nadmiar tego kwasu sprzyja rozwojowi dny moczanowej (choroba stawów).

Wódka

Kiedy pomaga

Działa odkażająco. Jak się okazuje, już jednopro-centowy roztwór wodny spirytusu ma właściwości dezynfekujące.Można nim przemywać okolice zranień
lub odkażać ręce przed wykonaniem jakiegoś zabiegu, np. zmiany opatrunku.

Kiedy szkodzi

- Nie ma żadnych walorów odżywczych. Wódka produ-kowana jest z różnych zbóż (głównie z jęczmienia, pszenicy i żyta) lub z ziemniaków, ale jest jedynie bezbarwnym, klarownym roztworem wodnym spirytusu, który nie zawiera korzystnych dla nas składników.

- Powoduje wzrost poziomu "złego" cholesterolu (LDL). Picie mocnego alkoholu "na sposób polski", czyli "przy sobocie" w dużych ilościach niszczy dobrą frakcję cholesterolu (HDL) i sprawia, że wzrasta we krwi stężenie złej frakcji (LDL).

- Podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Picie ponad 3 drinków dziennie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia aż o 90%. Po wypiciu porcji alkoholu (50 ml) ciśnienie wzrasta średnio o 1 mmHg. Naukowcy są zdania, że w przypadku ciśnienia alkohol jest bardziej szkodliwy niż chlorek sodu, czyli sól kuchenna.

- Odwadnia organizm. Jednocześnie wypłukuje z niego witaminy i mikroelementy - np. potas, sód - co wpływa niekorzystnie m.in. na pracę serca.

- Wywołuje bóle głowy. Mocne trunki po wypiciu powodują, że w komórkach mózgowych zachodzą takie zmiany, które prowadzą do ich niedocukrzenia. A
niedocukrzenie tych komórek bywa powodem bólów głowy. Skłonność do bólów głowy po wypiciu alkoholu (na tzw. kacu) może być dziedziczna.

- Osłabia pamięć i koncentrację. Nałogowe picie prowadzi do zmian organicznych w mózgu - zaczynają się kłopoty z koncentracją i pamięcią,
pojawiają się psychozy, urojenia, częste są napady padaczkowe.

- Uszkadza wątrobę. Alkohol jest eliminowany z organizmu przede wszystkim przez spalanie w wątrobie. Ona go neutralizuje (10-12 mg na godzinę u mężczyzn oraz 8-10 mg u kobiet). Niestety, gdy alkohol pijemy często i w dużych ilościach, wątroba nie radzi z nim sobie, co może prowadzić nawet do marskości tego narządu.

- Sprzyja chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
Alkohol zwiększa wydzielanie kwasu solnego, który sprzyja tworzeniu się nadżerek i owrzodzeń
śluzówki żołądka i dwunastnicy.

- Może wywołać śpiączkę. Gdy stężenie alkoholu we krwi przekroczy 4 promille - to np. wypicie w krótkim czasie niewiele ponad pół litra 40-proc.
wódki przez ważącą 60 kg kobietę - może dojść do niebezpiecznej dla życia śpiączki.

- Dostarcza tzw. pustych kalorii. Wypijając zaledwie 1 gram czystego alkoholu, dostarczamy organizmowi aż 7 kcal. Niestety, są to tzw. puste
kalorie, które zamieniane są tylko na energię, bo wódka nie ma żadnych walorów odżywczych. Alkohol wręcz pozbawia organizm np. witamin,
mikroelementów.


Źródło: Poradnik DomowyA więc: pić czy nie pić - to niewłaściwe pytanie. Ile pić - to pytanie.
 • awatar samba: Amaretto Magnifico preferuje.
 • awatar sandrarecho: IRL KRAKÓW. Zawartość tłuszczu w tym napoju to 0%, czyli od tłuszczu nie utyjemy, bo go nie ma. Węglowodany są, ale jest ich bardzo mało i są to tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu czyli wzrost poziomu cukru we krwi po ich spożyciu, nigdy nie przekracza: piwo jasne do 8% wzrostu. Każdy kto zechce, może sobie te wzrosty sprawdzić własnym glukometrem i nie jest to trudne !! Problem może wystąpić dopiero w przypadku kumulacji toksyn, tj. gdy wypijamy więcej niż 2,5 litra takiego napoju dziennie. W przeciwnym razie przy mniejszym spożyciu nasze laboratorium (wątroba) radzi sobie neutralizując tę małą ilość toksyn SKUTECZNIE. Wobec tego napój ten nie może być ZALECANY, nie musi być ZAKAZANY i dlatego też klasyfikuje się go jako DOZWOLONY. Ostanie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego. __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL __ADRES_______: www.magdalirl.com.pl/
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

„Nawet największe pustynie mają swoją wiosnę, choćby najkrótszą i niedostrzegalną”.

*@
**@
***@
****@
*****@
******@@@@@@@@@
****************@
***************@
**************@
*************@
************@
DOBRANOC**@
************@
*************@
**************@
***************@
****************@
******@@@@@@@@@
*****@
****@
***@
**@
*@

„Jeżeli zostaniesz w jednym miejscu dostatecznie długo, świat sam przyjdzie do Ciebie”.PS. GA/TC dzięki
 

nortus
 

Już niedługo się zacznie znowu ......

Cytaty z filmu:

Bywało że byłam spłukana, ale nigdy nie byłam biedna. Bieda to stan umysłu.
Postać: Gabrielle

Czymże jest historia jeśli nie wzajemnie dobranymi kłamstwami?
Postać: Mary Alice Young

Nie porywaj się na Ferrari jeśli nie masz prawa jazdy.
Postać: Gabrielle do Zacha Younga, po nieudanym pocałunku z jego strony.

Susan: Edie, wierzysz w zło?
Edie: Oczywiście, przecież pracuje przy nieruchomościach.

Dlaczego dzielimy ludzi na dobrych i złych? Bo nikt nie chce przyznać, że w każdym człowieku, drzemie miłosierdzie i okrucieństwo.
Postać: Mary Alice Young

Odwrotnością miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność. Jeśli mnie nienawidzisz, to znaczy, że nadal coś czujesz. Jesteśmy ze sobą połączeni, a ja nadal mam szansę cię uratować.
Opis: Bree do Andrew

Opis: Susan spotkała Zacha, syna Mike'a i mimo wcześniejszych obietnic nie powiedziała mu o tym fakcie
Andrew: Widzę, że mój ojciec lubił duże biusty.
Babcia: Tak, dlatego zdziwiłam się kiedy ożenił się z Twoją matką.
Opis: Rozmowa Andrew z babcią

Mary Alice Young (z zaświatów): Mężczyźni rzadko widzą wartość doskonałej róży
Opis: Gdy John podarował piękną różę Gabi, a jej mąż – nowe auto.

Gabrielle: Chce być szczęśliwa.
Ksiądz: Myślenie samolubnego dziecka.
Gabrielle: Wiem.
Opis: rozmowa Gabi z księdzem w szpitalu przy
łóżku matki Carlosa – moment gdy Gabi wychodzi z sali.

Bree: Nigdy nie ufaj kobiecie, której złamano serce”
Opis: Bree do Georga, po tym jak strzelił sobie w palec, chcąc pocałować Bree.

Danielle: Wy jesteście głupi!!!
(Danielle rzuca porcelanowym talerzem o ścianę, talerz się roztrzaskuje)
Bree do Orsona: Kochanie przypomnij mi, abym następnym razem kupiła papierowe talerze.
 • awatar TakaJakaJa: Uwielbiam desperatki:)
 • awatar samba: kobieta zawsze musi mieć swoją " tajną broń".. no, czasami przesadzi, ale to tylko dodaje uroku..
 • awatar muzungu2: Kocham Gotowe na wszystko :D :* :D :* :D :* P. S. Możemy zostać znajomymi?
Pokaż wszystkie (5) ›
 

nortus
 
Pokaż wszystkie (4) ›