Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 22 września 2008

Liczba wpisów: 7

nortus
 

Po kilku latach starań strony niemieckiej, bo walkach stoczonych z PKP i urzędasami w Warsza-wie (a głównie wpływowymi politykami PIS i LPR), 20 września 2008r uruchomiono nowe połączenie kolejowe Świnoujście - Europa.

Z centrum Swinoujścia można pojechać teraz do cesarskich kurorców na wyspie Uznam: Ahlbeck, Herringsdorf czy Bansin. Z przesiadką można jechać do Berlina szybkimi i wygodnymi wagonami kolejki UBB.

Niemcy sami sfinansowali i zbudowali tory do miasta, około 1,5km co kosztowało ich 2 mln euro. Oczywiście dołożyła się EU.  

UBB to pierwsze po wojnie połączenie kolejowe centrum Świnoujścia z pozostałą, niemiecką częścią wyspy Uznam. Dworzec PKP znajduje się bowiem na prawobrzeżu miasta, a to położone jest już na wyspie Wolin. Trzeba do niego dopłynąć promem. UBB umożliwi więc połączenie Świnoujścia np. ze Stralsundem w Niemczech, a z przesiadką - także z Berlinem i resztą Europy. Dotej pory musieli jechać przez Szczecin.

Kolejką UBB ze Świnoujścia będzie można pojechać bezpośrednio m.in. do Stralsundu. Rozkład jazdy przewiduje 11 połączeń dziennie. Kolejka UBB
kursuje po niemieckiej stronie wyspy, zatrzymując się w tamtejszych kurortach cesarskich, perłach Bałtyku. Na przystanku w Świnoujściu nie ma jeszcze kasy. Bilety można kupić w pociągu. Przejazd najdłuższą, liczącą 70 km trasą, kosz-tuje 10 euro. Do Bansin - już tylko 2,5. UBB przyjmuje też opłatę w złotówkach wg stałego przelicznika 1 euro = 4 zł.

Usedomer Bäderbahn GmbH (UBB, Uznamska Kolej Nadmorska Sp. z o.o.- z siedzibą w Seebad Heringsdorf (UBB Polska Sp. z o.o. posiada
siedzibę w Świnoujściu,jest w 100% spółką "córką" Kolei Niemieckiej - Deutsche Bahn AG. UBB jest właścicielem, zarządcą taboru i infrastruktury
kolejowej na wyspie Uznam oraz na odcinku Züssow - Wolgast i Velgast -Barth. Obsługiwane przez to przedsiębiorstwo odcinki nazywa się w Niemczech
Koleją Pomorza Przedniego (niem. Vorpommernbahn).


I druga dobra (?) wiadomości. Po 15 latach walki z PKP nasz przewoźnik wreszcie zmodernizował tory pomiędzy Szczecinem a granicą. Niemcy zmoderni-zowali tory po swojej stornie kilka lat temu ale ponieważ PKP z powodów politycznych (przeszka-dzało niektórym politykom, że do Berlina jest bliżej i szybciej niż do Warszawy) u nas nic nie robiono więc nie pociągnęli trakcji elektrycznej do granicy  bo chyba już zwatpili czy PKP to kiedykolwiek zrobili. Ale stał się cud i .....
od 1 aździernika trwała podróż pociągiem ze Szczecina do stolicy Niemiec będzie krótsza o sześć i pół minuty, tak, tak: 6,5 minuty szybciej.

Ale jest szansa za rok jazda do Berlina na koncerty, zakupy czy lotnisko zajmie tylko godzinę.
  • awatar piquarogrania: There are 5 houses in five different colors In each house lives a different nationality. These 5 owners drink a certain beverage, smoke a certain brand of cigar and keep a certain pet. No owners have the same pet, smoke the same brand of cigar, or drink the same beverage. The CLUES: The Brit lives in the Red house. The Swede keeps dogs as pets. The Dane Drinks tea. The Green House is on the left of the White House. The Green House's owner drinks coffee. The person who smokes Pall Mall rears birds. The owner of the yellow house smokes Dunhill. The man in the center house drinks milk. The Norwegian lives in the first house. The man who smokes Blends lives next to the one who keeps cats The man who keeps horses lives next to the man who smokes Dunhill. The man who smokes Blue Master drinks beer. The German smokes Prince. The Norwegian lives next to the Blue House. The man who smokes Blends has a neighbor who drinks water. The QUESTION: Who owns the fish?
  • awatar samba: o co w skrócie chodzi piquaogranii ?
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Poszedłem do miasta załatwiać sprawy ale pogoda była brzydka i zaczęło  padać więc zrobiłem tylko zakupy i wróciłem do domku. A teraz wyszło słoneczko. Przewrotna pogoda. Cóż, jutro pójdę do miasta. A dzisiaj przychodza znajomi poopowiadać jak było na Ukrainie. Byli 2 tygodnie na południu Ukrainy i Krymie.

Pozdrawiam
 

nortus
 
W Hå - miejscowość w Komunnie  na południe od Stavanger uruchomiono kino samochodowe, czyli takie amerykańskie drive in kino.

Jednocześnie oglądać film może 120 osób.
  • awatar Flicka: kocham Skandynawię, po prostu super miejsca i super atrakcje :) Bardzo fajny blog ;)
  • awatar kukka: Ciekawa nazwa miejscowości :)
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Znajomi wrócili niedawno z wycieczki po Ukrainie. Ale nie z biura podróży tylko mieszkali tam 2 tygodnie w pensjonatach i smai łązili po mieście i rejonach. Żywili się na mieście i zwiedzali. Byli w Odessie i okolicy. Wcześniej byli we Lwowie i Kijowie. I mimo, że są wielkimi rusofobami to sami mówią, że są zmuszeni zmienić zdanie.
Mimo, że Unia nie daje Ukrainie pieniędzy jak nam a Ukraina zmienia się niesamowicie.
Nie są to ludzie co łażą tylko tam gdzie wszyscy turyści. Oni robią naloty dywanowe na zwiedzane miasto, chodzą chyba po wszystkich ulicach i przedmieściach. I wrócili bardzo pozytywnie zaszokowani.
Owszem są biedne dzielnice, wiadomo Ukraina to biedny kraj. Ale centrum miast sa odstawione jak perełki. Wszystko odremontowane (i nie tylko elewacje), nowe oświetlenie, budynki ilumuminowane na kolorowo i zmieniaja kolory co chwilę. Oświetlone kolorowo fontanny z grająca muzyka w rytm wody. Ławeczki pełne ludzi. Kawiarnie, puby, restauracje żyjące cała dobę, wszęzie muzyka na żywo i spiewy a nie z maszyn  grających. Chodniki wyłażone nie polbrukiem ale kostka granotową i .... marmurami (aleje). Oświetlone drzewa nie tylko na Boże Narodzenie ale cały rok.
Ludzie modnie i fajnie ubrani, czyści, pachnący perfumami a nie potem i brudem.

W sumie nakręcili 8 godzin filmu kamerą. Setki zdjęć z dnia i nocy.
Kilka fotek załączę na blogu. Niektóre są marnej jakości bo są zrobione z klatek filmowych. Za kilka tygodni część filmu zamieszczą na YouTube a teraz pokaże kilka filmów, jakie już tam są.

Odessa zawsze była perłą. Po czasach komunizmu perła odżywa i nabiera znowu piękna.

 

nortus
 
Rodzina Królewska na jachcie królewskim odwiedziła ostatnio Przylądek Północny.
Może mieli ochotę na kawę z widokiem na koniec świata?

Zwróćcie uwagę na zdjęcie nr 5 - jak chłopak wita się z Jego Wysokością. Czy sądzicie że nasz Pan i Władca zgodził by się na taki luźny tryb? Bez padania do stóp? To pewnie uznane by było za obra-zę majestatu. A tam? Luzik. Cześć Królu - wydaje się patrząc na fotkę. I dziwić się, że Norwedzy są zakochani w swoich władcach.


Przylądek Północny (norw. Nordkapp), skalisty przylądek (71°10′21″N, 25°47′40″E) w Norwegii w gminie Nordkapp w prowincji Finnmark, na wyspie Magerøya, połączonej z lądem stałym podmorskim tunelem drogowym.

Nordkapp często błędnie uznawany jest za najdalej na północ wysunięty punkt Europy;w rzeczywistości inny przylądek, znajdujący się na tej samej wyspie kilka kilometrów dalej na północny zachód, Knivskjellodden, jest wysunięty o około 1500 m bardziej na północ niż Nordkapp. Knivskjellodden jednak wynurza się niżej nad poziom morza i jest turystycznie mniej atrakcyjny, toteż to Nordkapp jest celem większości wycieczek w te rejony (a zarazem punktem końcowym trasy międzynarodowej E69). Ponieważ jednak obydwa te przylądki leżą na wyspie, zatem najdalej na północ wysuniętym skraw-kiem kontynentu europejskiego należy de facto uznać Nordkinn (Kinnarodden) - przylądek, który leży o 2 minuty i 19 sekund szerokości geografi-cznej na południe (tj. o ok. 4,7 km dalej od bieguna niż Nordkapp) i około 68 km na wschód od Nordkapp.

Nazwę nadał Przylądkowi Północnemu w roku 1553 angielski odkrywca Richard Chancellor, który przepłynął obok niego podczas poszukiwań tzw. Przejścia Północno-Wschodniego - morskiej drogi do Azji. Z trzech statków, które wyruszyły w drogę przetrwał i wrócił tylko jeden. Pierwszy "turysta" na Przylądku Północnym pojawił się około 100 lat później, był to włoski ksiądz Francesco Negri, któremu dotarcie do celu zajęło aż dwa lata.

Od tamtego czasu Przylądek Północny był odwiedza-ny przez dzielnych podróżników, którzy wówczas dopływali statkami lub łodziami od strony zatoki Hornvika, skąd musieli się wspinać po stromym zboczu. Spośród znanych postaci warto tu wymienić króla Norwegii Oskara II (1873) oraz króla Tajlandii Chulalongkorn (1907).