Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 19 września 2008

Liczba wpisów: 1

nortus
 
Kto znajdzie się na naszej nowej walucie - Wojna o Wałęsę na polskich euro.

W 2011 roku mamy mieć euro - ogłosił premier. Problem w tym, że nikt nie wie, nawet Narodowy Bank Polski, kto ma zdecydować o wyglądzie naszej nowej waluty. Ale politycy już się o to kłócą. SLD chce, by były tam wizerunki noblistów, m.in. Lecha Wałęsy - Na byłego prezydenta z rezerwą reagują PO i PSL.

Każdy kraj w strefie euro wypuszcza swoje bankno-ty i monety. Ma też prawo do umieszczenia na monetach wizerunków postaci i rzeczy, które promują go najlepiej. Mogą to być znani politycy, postacie historyczne lub symbole. Co będzie na polskich euro?

Okazuje się, że nikt tego nie wie. Co więcej, nie wiadomo nawet,kto i na jakich zasadach ma wybie-rać polskie symbole na naszej unijnej walucie. Narodowy Bank Polski już dwa dni zastanawia się nad odpowiedzią na tak proste pytanie dziennik.pl

Politycy już się kłócą o polskie euro

"Powinniśmy zaprezentować się od jak najlepszej strony" - mówi Wojciech Olejniczak z SLD. "A to, co mamy najlepsze,to nobliści.W tym Lech Wałęsa" - podkreśla polityk Sojuszu.

Czy nie boi się politycznych kłótni i kontro-wersji,które towarzyszą postaci byłego prezydenta po tym, jak historycy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżyli go współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa?

Do pomysłu euro z wizerunkiem byłego prezydenta z rezerwą podchodzi Platforma Obywatelska.
"Wolelibyśmy postacie historyczne wielkich Polaków"-Grzegorz Dolniak,wiceszef klubu PO.

"Postacie nie z najnowszej historii" - zastrzega i dodaje z rozbawieniem:"Koniecznie zweryfikowane historycznie. Żeby nie prowadzić do nowych wojen i społecznych podziałów".Czyli Lech Wałęsa nieko-niecznie. Przynajmniej do czasu, aż wyjaśni się sprawa domniemanej współpracy byłego prezydenta z bezpieką PRL.
Polskie Stronnictwo Ludowe też woli postacie historyczne. "Najlepiej te, których nie można zlustrować i na których nie ma dokumentów w IPN" - podkreśla szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski.Więc kto zamiast Lecha Wałęsy?
"Choćby Mieszko lub Tadeusz Kościuszko".

Partii chłopskiej, jakiej jest PSL, bliskie są również chłopskie symbole. "Na euro może być na przykład bocian"
Choć to Narodowy Bank Polski podejmie ostateczną decyzję, co znajdzie się na rewersach polskich euro, instytucja ta obiecuje, że weźmie pod uwagę wolę Polaków. Dziennik.pl sprawdził więc, co znani rodacy proponują:

Sok pomidorowy i krzepa narodowa

Tadeusz Cymański,PiS, wylicza jednym tchem: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan Paweł II. "Te trzy postaci pięknie połączą tysiącletnią histo-rię Polski".
Ryszard Kalisz (SLD) stawia na architekturę i polskie krajobrazy. Jakie konkretnie? "Musi być Wawel,Pałac Prezydencki, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i rynek we Wrocławiu. Oprócz tego Tatry i krajobraz szopenowski, czyli wierzby przy drodze pod Żelazową Wolą".
Kazimierz Kutz,reżyser i senator, chce, żeby na wszystkich monetach był Lech Wałęsa. "Jest symbolem współczesnej Polski i naszej krzepy narodowej".
Renata Beger z Samoobrony uważa, że euro trzeba wykorzystać do promocji polskich produktów.
"Powinien być oscypek,kiełbasa, doskonały sok pomidorowy z Dawtony, nasza piękna porcelana i oczywiście rewelacyjne kuchenki z Wronek".
"A o Kaczyńskim nikt nie pomyślał?" - dziwi się ks. Adam Boniecki,red. "Tygodnika Powszechnego", kiedy zdradzamy mu propozycje polityków.

Szafa Lesiaka i Wielki Roman

"Gdyby miały to być postaci, wybrałbym Kopernika, Chopina, Curie-Skłodowską i Jana Pawła II" - wylicza ks. bp Tadeusz Pieronek.
Papieża na euro chce lider Ich Troje Michał Wiśniewski. "Po pierwsze, jest chyba jedynym, niepodważalnym symbolem Polski i polskości w świecie. A po drugie, postać papieża głoszącego jedność i pojednanie, idealnie oddałaby ideę wspólnej waluty". Ale po chwili dodaje z gorzką ironią:"Ale gdyby tak zastanowić się nad ostat-nimi symbolami polskości, to na euro musiałyby znaleźć się Szafa Lesiaka, głowa Ojca Dyrektora, przypadkowe głowy z Parady Równości lub etiuda o patriotyzmie w wykonaniu Wielkiego Romana G.".

Na niebie i na ziemi

Orzeł, który dumnie prezentuje się na polskim godle,to zdecydowany faworyt."Jest na złotówkach, powinien więc być również na polskich euro" - uważa ks. Boniecki."Symbolizuje siłę, potęgę i mądrość" - mówi Paweł Rurak-Sokal z zespołu Blue Cafe.
Podobnie myśli Bartek Królik z Sistars, chociaż on, jako muzyk, oprócz orła chciałby też Chopina.
Za orłem jest również bp Tadeusz Pieronek. "Ale nie taki jak na godle, tylko np. siedzący na skale" - precyzuje.
Jadwiga Sienkiewicz z Instytutu Ochrony Środo-wiska uważa, że monety ze zwierzętami i roślinami są najpiękniejsze. Dlatego postuluje, żeby na poskim euro był żubr. "To nasze sztandarowe zwierzę".Co jeszcze?"Konwalia i storczyk obuwik" - mówi bez zastanowienia pani Jadwiga, która jest wielką miłośniczką kwiatów. Sienkiewicz nie chce orła, bo orzeł jest już na niemieckich monetach.
Tu ripostuje bp Pieronek: "Niemiecki orzeł jest brzydki. Nasz, to co innego!".


Każdy temat można doprowadzić do absurdu. Napewno nie powinno umieszczać się osób żyjących, podob-nie z budowaniem pomników. A jeśli okaże się,że Pułaski był agentem Anglików to co wtedy?
Myślę, że uniwersalne będą zabytki, królowie, flora i fauna, miasta, nobliście nieżyjący.

Ale nasi wybrańcy już zaczynają sie źreć. A może tak cały klan Kaczyńskich? Łącznie z zięciem prezydenta i dziećmi ex-premiera? I koniecznie dziadkowie. Przecież dzięki nim mamy słońce.
  • awatar roberto70: TEN KRAJ JEST CHORY,WAŁĘSA NA EURO?KPINA.W CZASACH PRL WSPUŁPRACOWAŁ Z WROGIMI KRAJAMI.TO BYŁ PRL ALE ZAWSZE POLSKA.WSPUŁPRACA Z USA W TAMTYCH CZASACH TO BYŁA ZDRADA,WIĘC JEST ZDRAJĆA.
  • awatar Nortus & Potworna spółka: dlatego żywym nie stawia się pomników ani innych wyróżnień, np nazywania ulic. Dobry zwyczaj Francji mówi, że dopiero po 5 latach po śmierci można kogoś upamiętniać. Ale, teraz się mówi że jak zdradzałeś wcześniej dla USA to dobrze, a dla Niemców? To źle czy dobrze? Paranoidalny kraj.
Pokaż wszystkie (2) ›