Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 8 sierpnia 2008

Liczba wpisów: 11

nortus
 
No i lato znowu nam gdzieś uciekło.
Mamy nową porę roku: lato - jesień.
I tak ma być co drugi dzień, a co trzeci powinien spaść  jeszcze śnieg. Wtedy szczęście byłoby pełne

A tak ... no to miłego dnia
 

nortus
 
Posłowie dają sobie po cichu podwyżki

Na początku roku po krytyce prasowe nasi  parlamentarzyści zrezygnowali z planowanych podwyżek swych uposażeń. A teraz, po cichu planują znów sobie je podnieść. Istnieje projekt budżetu senatu na 2009 rok. Wynika z niego, że parlamentarzyści chcą zwiększyć swoje zarobki o 1500 zł.

Podwyżki zamierzają wprowadzić bardzo sprytnie. Nie podwyższą sobie drastycznie samej pensji ani też funduszy przeznaczonych na biuro. Ot tu stówka, tam druga i uzbiera się tyle, ile chcą. Na przykład: senacka dieta z 2473 zł ma wzrosnąć do 2522 zł. Pensja zaś – z 9669 zł do 10 090 zł. Pieniądze na biuro natomiast zwiększą się z 10 tys. do 11 tys. zł.

Z informacji dziennika wynika, że jeśli uda się go przegłosować, o taką samą podwyżkę wystąpią posłowie. Wtedy, na podwyżki dla wszystkich 560 posłów i senatorów w 2009 podatnicy będą musieli wydać 10 milionów zł.A ty biedny głupi Polaku zapiepszaj za 1100 zł brutto. Średnia pensja w Polsce rosła bardzo szybko tylko że Szczecin to jednak nie jest Polska. Tu pensje i zwyczaje pracodaców pozostały niezmienne. Znajomi pracujący w handlu owszem dostali podwyżki i teraz pracując 26 dni w miesiącu (aż 4 dni wolne) po 10 godzin dziennie oraz nocna inwentaryzacja zarabia aż 1800 zł brutto. Tylko szaleć ale nie żyć.
 

nortus
 
Nasz premier jest zdrów jak rydz i daje z siebie wszystko. No, prawie... Donald Tusk odda dziś krew, a wkrótce ma się też zgłosić do banku dawców szpiku kostnego. Chce zachęcić w ten sposób wszystkich Polaków, by pamiętali o chorych i potrzebujących.

Przeszczepu dokonuje się dopiero wtedy, gdy potwierdzi się zgodność tkanek między dawcą a chorym. Samo pobranie szpiku nic nie boli. W trakcie tego zabiegu można nawet siedzieć i oglądać telewizję. A sam szpik regeneruje się bardzo szybko. Dawca niczego nie ryzykuje, a może uratować życie innego człowieka – potwierdza prof. Alicja Chybicka, kierownik kliniki onkologii i hematologii dziecięcej we Wrocławiu


I dobrze. Wiem, że to jest propaganda ale takimi metodami na świecie doprowadzono do dużej ilości dawców szpiku i krwi. Ludzie naśladują osoby znane, polityków, aktorów czy piosenkarzy. Oni wyznaczają pewne standardy, nie zawsze najlepsze. Dzięki temu rośnie świadomość społeczeństwa.
  • awatar belikeme: bo do cholery, Tusk jest cudownym człowiekiem. wierzę w niego.
  • awatar :->: Ja już od dawna przyzwyczajam rodzinę do tego ,że jak jakoś bym tragicznie umarła to moje narządy są do oddania :> Mi się nie przydadzą, mojej rodzinie tez nie.Satysfakcji jako nieboszczyk również nie będę mieć ,że w całości mnie pochowają. A akurat komuś uratowałyby życie. Oczywiście , póki co nie planuje "tragicznie umierać":> ,ale różne wypadki chodzą po ludziach. Nigdy nie wiadomo co jutro może mnie spotkać :>
  • awatar Nortus & Potworna spółka: To bardzo mądre i słuszne. Po co nam po śmierci organy. Zresztą j zamierzam się spopielić, więc tym bardzij by się wszystko zmarnowało. A tak może się komuś przydać kawałek mnie. Oby jak najwięcej ludzi tak rozumowało, nawet kościół popiera.
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
Niezła rodzinka

Nastolatka kierującego samochodem bez prawa jazdy zatrzymali po pościgu policjanci z Lubina (Dolnośląskie).
Kiedy funkcjonariusze powiadomili o zdarzeniu matkę chłopca, ta przyjechała swoim samochodem odebrać syna; kobieta była pijana.

Jak poinformowała w czwartek mł. asp. Magdalena Kruaze z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w nocy ze środy na czwartek lubińscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Opel. Kierujący autem nie zareagował na ich sygnały, przyśpieszył i zaczął uciekać. Zatrzymano go po krótkim pościgu.

Jak się okazało, za kierownicą opla siedział 16-latek, mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Funkcjonariusze natychmiast o całym zdarzeniu powiadomili matkę chłopca, a ta zobowiązała się, że po niego przyjedzie. „I przyjechała na miejsce zdarzenia swoim samochodem. Kobieta była nietrzeźwa. Badanie na zawartość alkoholu w jej organizmie wykazało blisko 1,3 promila”.

Ostatecznie po kobietę i nastolatka przyjechała
ich krewna, która oboje odwiozła do domu.
Policjanci zatrzymali matce nastolatka prawo jazdy.Nie potrafię zrozumieć powody, że pijany kierowca jedzie samochodem. Ale to już przekracza moje możliwości rozumowania jak można po pijanemu pojechać na policję. To są juz szczyty wszelkiej glupoty ludzkiej.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Wojna! Rosja bombarduje gruzińską wioskę


Nocą gruzińskie wojsko zaatakowało Cchinwali - stolicę Osetii Południowej. Na atak odpowiedzieli Rosjanie. Trzy samoloty zbombardowały wioskę w Gruzji. Rosja od lat jawnie wspiera separatystyczne dążenia Osetii Południowej.To chyba mamy nowe pojęcie pokoju.
 

nortus
 
Pekin (chiń. 北京, pinyin: Běijīng) – stolica Chińskiej Republiki Ludowej oraz miasto wydzielone, podlegające bezpośrednio władzom kraju. Od północy, zachodu i południa graniczy z prowincją Hebei, a od wschodu z miastem wydzielonym Tiencin.

Pekin jest drugim, po Szanghaju, miastem ChRL pod względem liczby ludności. Pełni także funkcję największego ośrodka politycznego, oświatowego i kulturalnego kraju. Krzyżują się tu ważne linie kolejowe i drogi samochodowe.

Historia miasta jest bardzo długa i sięga 1 tysiąclecia p.n.e., kiedy było stolicą państwa Yan.

W Pekinie przeważają 3 style architektoniczne. Pierwszy to tradycyjna zabudowa pozostała z czasów cesarskich (m.in. brama Niebiańskiego Spokoju) która jest wizytówką miasta. Następnym stylem są budowle z lat 50., 60. i 70. Cechuje je kanciastość, oraz uprzejme lecz ubogie wykonanie. Ostatnio coraz bardziej dominuje architektura nowoczesna. W mieście coraz częściej architekci mieszają różne style. Mieszają np. architekturę lat 50. ze współczesną.


Najwyższe budynki  [edytuj]
Obecnie w Pekinie odnotowuje się 289 tego rodzaju obiektów.

Centrum Jing Guang, rok oddania do użytku 1990, 53 kondygnacje, 207,9 m wysokości
Capital Mansion, 1989, 52, 183,5 m
Chińskie Centrum Światowego Handlu, 1999, 39, 155,1 m (2 budynki)
Budynek biurowy Fortune Plaza 2, 2005, ?, 155,1 m
Centralne Centrum Międzynarodowego Handlu, 2005, 36, 150 m (4 budynki)
LG Beijing Tower, 2005, 34, 141 m (2 budynki)
Crown Tower, 2003, 38, 138,1 m
Pekińskie Centrum Światowych Finansów, 1998, 32, 131 m
Budynek Anzhen, 1999, 30, 131 m
Cyber Tower A, 2001, 28, 125 m


W Pekinie, łącznie z regionem metropolitalnym, pod koniec 2007 roku zamieszkiwało 17,43 mln ludzi[1]. ok. 12 mln mieszka w mieście, natomiast reszta w regionach wiejskich, otaczających miasto. 12,03 mln mieszkańców miało tak zwane hukou (stałe zameldowanie), a 5,4 miało dozwolenie na pobyt czasowy na 6 miesięcy i dłużej. Ponadto, dużo osób to wędrowni pracownicy, przebywający w mieście nielegalnie. Ludność samego miasta, bez zespołu miejskiego wynosi ok. 7,5 mln. Źródła demograficzne ONZ szacują wielkość aglomeracji pekińskiej na 12,1 mln mieszkańców (2006).

Władze lokalne przewidują wzrost populacji Pekinu do 19.5 min w 2015 roku i 21.4 mln w 2020[1].

Większość ludzi zamieszkujących Pekin to Chińczycy Han. Ponadto mieszkają tu także Mandżurowie, Hui i Mongołowie. W ostatnich latach coraz miasto jest centrum imigracji Koreańczyków z Korei Południowej, przebywających jednak głównie tu z powodów biznesowych lub studiów.

Nowy port lotniczy jest największym budynkiem na świecie = jego powierzchnia przekroczyła milion m2 powierzchni.

W 2004 roku Produkt Krajowy Brutto w Pekinie wynosił 428,3 mld renminbi (51,73 mld $) i wzrósł o 13,2% w stosunku do roku poprzedniego. Produkcja przemysłowa przynosi 60% całego PKB. Roczna płaca na mieszkańca wynosi 15 637,8 renminbi (1888,6 $) i wzrosła o 11,5% w stosunku do roku poprzedniego. Tymczasem PKB na osobę regionów wiejskich wynosił 7172 renminbi (866,2 $) i wzrósł o 9,2% w stosunku do roku 2003.

W Pekinie trwa wielki boom w dziedzinie nieruchomości i samochodów. W 2004 r. sprzedano w sumie 24,72 miliona metrów kwadratowych za 108,51 miliarda renminbi. Całkowita liczba samochodów w Pekinie wynosi 1 871 000, z czego 1 298 000 to samochody prywatne. Warto dodać, że w 2003 r. sprzedano 447 000 nowych i używanych samochodów.

Beijing CBD to nowoczesne centrum miasta, z dużą liczbą wieżowców, znajdujące się w Guomao. Beijing Financial Street ciągnąca się w Fuxingmen i Fuchengmen, to natomiast centrum finansowe metropolii. Dzielnice Wangfujing i Xidan to dzielnice handlowe. Zhongguancun to dzielnica nazywana chińską doliną krzemową. Produkuje się tu wyroby elektroniczne (w tym komputery), ponadto rozwija się przemysł informatyczny i nowoczesnych technologii. Dzielnica jest także centrum badań w dziedzinie farmaceutyki. Dzielnica Yizhuang, umieszczona na południowy wschód od centrum miasta, również jest ośrodkiem farmaceutyki.

Dzielnice przemysłowe skupiają się głównie w zachodniej części miasta. Na obrzeżach miasta rozwinięte jest rolnictwo. Uprawia się głównie pszenicę i kukurydzę.

Główne gałęzie przemysłu w metropolii:

hutnictwo żelaza
maszynowy (produkcja obrabiarek, maszyn poligraficznych, rolniczych, budowlanych oraz urządzeń do elektrowni cieplnych)
środków transportu (samochody, pociągi)
elektrotechniczny i elektroniczny (odbiorniki radiowe i telewizyjne, komputery)
chemiczny (tworzywa sztuczne, włókna chemiczne, kauczuk syntetyczny)
precyzyjny (zegarki, aparaty fotograficzne)
spożywczy (zwłaszcza młynarski)
rafineryjny (rafineria ropy naftowej do której doprowadzony jest rurociąg z portu Qinhuangdao, który połączony jest rurociągiem z zagłębiem naftowym Daqing)
Oprócz tych gałęzi przemysłu rozwinięte jest tradycyjne rzemiosło, a w szczególności rzeźba w kości słoniowej, lace, nefrycie i drewnie.
 

nortus
 
Srebrny krzyż-pendrive na szczególne okazje

Podejście do chrześcijańskiej symboliki w Azji jest nieco inne. Stąd pochodzące z tamtego rejonu gadżety bywają nieco zastanawiające. Jest też tak trochę z posrebrzanym krzyżykiem-pendrivem od Solid Alliance. Choć przeznaczony jest na rynek japoński, można go sprowadzić do Polski. 2GB wersja wykonana w srebrze za 350 zł lub w mosiądzu za 330 zł.
 

nortus
 
Olimpiada - czas pokoju i miłości.

Letnie igrzyska olimpijskie - międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na olimpiadzie uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywane będą w Pekinie, stolicy Chin, w dniach 8-24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbędą się 6 i 7 sierpnia czyli przed oficjalnym otwarciem). Będą to pierwsze Igrzyska Letnie w Azji od 20 lat – od Igrzysk w Seulu.

Decyzja o wyborze Pekinu jako miasta organizatora zapadła 13 lipca 2001. O organizację tych Igrzysk zabiegały także:Toronto (Kanada),Paryż (Francja), Stambuł (Turcja) i Osaka (Japonia).

Pekiński Komitet Olimpijski ustalił, iż głównym hasłem pekińskich igrzysk olimpijskich będzie zawołanie: "jeden świat, jedno marzenie", stwierdził on, iż na tym samym świecie ludzie posiadają jedno wspólne marzenie o dążeniu do rozkwitu i pokoju.

Igrzyska rozpoczną się ósmego dnia, ósmego miesiąca, dwa tysiące ósmego roku, o ósmej osiem wieczorem, gdyż w symbolice chińskiej cyfra osiem jest symbolem szczęścia, obfitości, pieniędzy oraz spokoju.

Na przygotowanie igrzysk Chińczycy wydali 160 miliardów dolarów, dziesięć razy więcej niż w 2004 roku na ten sam cel przeznaczyli Grecy.

Powstały nowe stadiony, linie metra, autostrady. W samej ceremonii inauguracji Olimpiady weźmie udział 15 tys. artystów pod kierunkiem Yimou Zhanga, reżysera nagrodzonego Oskarami filmu "Dom Latających Sztyletów". Występ 26-letniego pianisty Lang Langa ma pokazać,że młode pokolenie chińskich artystów wyzbyło się wszelkich kompleksów wobec Zachodu. W kulminacyjnym momencie 30 tysięcy sztucznych ogni rozświetli nocne niebo Pekinu


Zapowiada się szumnie. Jak wiemy na prppagandę w krajach powiedzmy nie-demokratycznych wydaje się olbrzymie pieniądze więc nie oszczędzano na niczym

Jak będziemy zobaczymy juz za chwilę.

Sportowcy do boju i trzymajcie się z dala od polityki.

Legenda do obrazka mapy igrzysk:

kolor zielony — państwa, w których letnie igrzyska olimpijskie odbyły się tylko raz,
kolor niebieski — państwa, w których letnie igrzyska olimpijskie odbyły się 2 lub więcej razy,
punkt czarny — miasta, w których letnie igrzyska olimpijskie odbyły się tylko raz,
punkt pomarańczowy — miasta, w których letnie igrzyska olimpijskie odbyły się dwa razy.
Przy miastach, w których igrzyska dopiero mają się odbyć (są już zaplanowane), daty zapisane są kursywą hi
 

nortus
 
  • awatar ...::MagdA::...: ogladalam to w tv i musze przyznac ze otwarcie igrzysk zrobilo na mnie olbrzymie wrazenie :) naprawde, wspanialy spektakl....
  • awatar :->: Tak się złożyło ,że oglądnęłam przypadkiem jakiś urywek wiadomości :> i ogólnie na czas igrzysk mieszkańcy nie mogą ubrać się nieodpowiednio np w białe skarpetki do czarnych butów.Czy też zabroniono im pluć na ulicy , czy jakoś tak i wychodzić w piżamie z domu . Trochę dziwne nakazy :> Co kraj to obyczaj:>
  • awatar Nortus & Potworna spółka: Chińczycy to inne zwyczaje i kultura. Musieli się nauczyć europejskich zasad, choćby nawet ubierania i zachowania się. Tak zabronioną im plucia na ulicy, co często sie widzi w Polsce.
Pokaż wszystkie (3) ›