Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 5 sierpnia 2008

Liczba wpisów: 17

nortus
 
Witam serdecznie.
Co za pogoda, cała noc wieje i wieje a nawet stare, grube drzewa nadal się kłaniają przechodnią w pas. Dobrze, że nie leje.

Ale czasami uda się, że słoneczko pojawi się na chwileczkę za oknem, ale tylko na chwileczkę.

Potrzebuję swój akt urodzenia i okazuje się, że nawet akty stanu cywilnego wydają teraz (jeśli ktoś potrzebuje) na drukach wielojęczycznych, zwanych również unijnymi. No i ma to ten plus, że nie będę musiał jeszcze bulić za tłumaczenie.
Jakaś dodatkowa korzyść z Unii.
 

nortus
 
Przez jakiegoś imbecyla, debila nieskończonego, reklamującego ciągle swoje narkotyki, prozac i viagrę (widać bardzo jej potrzebuje, impotent umysłowy) jestem zmuszony zablokować dodawanie anonimowych komentarzy do blogu.

Szkoda bo kilka znajomych osób nie będzie mogło coś napisać, ale trudno. Nie będę w kółko kasował to co jakiś debil "bazgrze".
 • awatar zil: i slusznie!
 • awatar zakochaniwsobie: Meg Hmmm nareszcie ,dziwię się wszystkim ,którzy zezwalają na komentowanie niezalogowanym czubom ! Zauważ ,że tylko tchórze i jak "ślicznie" określiłeś impotenci umysłowi dopisują się jako anonimowi mędrcy !
 • awatar Nortus & Potworna spółka: Ale widzisz nie miałem czubów gościnnych. Tylko taki kretyn pojawił się niedawno, na siłe reklamujący się i swoją antyinteligencję. Natomiast znajomi, którzy nie maja blogu mogli coś napisać. A blog ten powstał głównie (na początku) dla nich. Ale trudno.Będą musieli pisać emaile.
Pokaż wszystkie (9) ›
 

nortus
 

Nie warto się bogacić. Przynajmniej w Unii Europejskiej. Już za kilka lat pięć polskich województw może pożegnać się z unijnymi dotacjami.

Dlaczego?

Bo ich mieszkańcy będą za bogaci, by pieniądze z Brukseli należały się tym regionom.

Te pięć województw to: Mazowsze, Dolny Śląsk, Wielkopolska, Śląsk i Pomorze.

Prognozy te potwierdza były wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński. "Groźba wykluczenia po 2013 roku z największej części funduszu Unii Europejskiej kilku województw jest realna".

Jak to możliwe, by tak niezamożny kraj, jak Polska, szczególnie na tle najzamożniejszych państw w Unii, mógł stracić unijne dotacje? Wszystko przez to, że mieszkańcy kilku naszych województw będą zbyt bogaci. Tak prognozuje
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

W 2015 roku poziom zamożności Mazowsza, Dolnego Śląska, Wielkopolski, Śląska i Pomorza przekroczy 75 procent średniej unijnej. A wtedy wypada się z listy potrzebujących wsparcia regionów.

Wicemarszałek woj. wielkopolskiego Leszak Wojtasiak mówi, że zdaje sobie sprawę, iż część pomocy jego region może utracić. Dodaje, że to duże wyzwanie, ale i także powód do dumy, bo społeczeństwo szybko się bogaci.Polacy to dziwny naród. Zamiast się cieszyć że kraj się rozwija i bogaci to już płączemy że Unia nam chce zabrać. To lepiej być nędzarzem i brać pieniądze z Unii? Czy lepiej być bogatym?

Poza tym, zabrać oznacza że coś mamy  ktoś mi to zabiera, A Unia nie zabiera nam tylko nam więcej nie da - a to jest różnica. Zabrać znaczy ukraść.
A Unia ma prawo a nie obowiązek nam dawać.
Jeżeli wiemy, że będziemy mniej dostawać za kilka lat to teraz trzeba to lepiej wydawać, bardziej sensowniej i z pożytkiem dla kraju, regionu. A nie płakać, że nie będziemy wiecznie dostawać.

To tak jak mój znajomy narzeka, że w Norwegii są wysokie podatki i on woli żyć w Polsce. No to się pytam: wolisz płacić 19% i zarabiać 2000 zł czy płacić 40% i zarabiać 30.000 zł? Nie, on woli płacić 19% - no to żyj w nędzy. Twój wybór. Przecież rachunek jest prosty. Z 2000 po zapłąceniu podatku 19% zostaje 1620 zł a z 30.000 po zapłaceniu 40% zostaje 18.000 zł.
Ale jego wybór.

Ten kraj jest chory!!!!
 

nortus
 
 a.. Koty mają po pięć palców u każdej z przednich łap, ale u tylnych tylko po cztery.

 b.. Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty to zwierzęta towarzyskie. Jeżeli przebywają wśród ludzi, reagują kiedy się do nich mówi i potrafią na swój sposób odpowiadać. Cieszy je towarzystwo człowieka.

 c.. Kocica pozostawiona sama sobie może mieć młode cztery razy w roku. W każdym miocie rodzi się trzy do pięciu kociąt. Dlatego koty, które nie są przeznaczone do celów hodowlanych należy wykastrować lub wysterylizować.

 d.. Wszystkie kocięta rodzą się ślepe i bezzębne, z zamkniętymi przewodami słuchowymi. Tuż po otwarciu oczy kociąt są zawsze niebieskie, bez względu na rasę. Właściwy ich kolor pojawia się dopiero po około 12 tygodniach.

 e.. Dobrze traktowane koty mogą dożyć dwudziestu lat lub nawet przekroczyć
ten wiek.

 f.. Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem.
Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.

 g.. Gen odpowiedzialny za rude ubarwienie sierści kota jest powiązany z jego płcią i znajduje się w chromosomie X (gen determinujący płeć). Może on dać barwę rudą lub czarną. Tak więc, samice kota domowego, które mają dwa
chromosomy X, mogą mieć w swoim ubarwieniu zarówno czarny jak i rudy kolor.
Natomiast kocury, posiadające tylko jeden chromosom X nigdy nie będą mogły poszczycić się kombinacją tych dwóch kolorów.

 h.. Jeżeli jednak u samczyka kota wystąpi rudo-czarne ubarwienie, to oprócz tego, że będzie on niezwykłym unikatem, na pewno okaże się też
bezpłodny. Aby uzyskać w swoim umaszczeniu zarówno barwę rudą jak i czarną, kocur musi posiadać parę żeńskich chromosomów X determinujących płeć kota.
Ta wyjątkowa kombinacja uczyni go bezpłodnym.

 i.. Krew kotów dzieli się na grupy tak jak krew ludzka. Zdecydowana większość kotów (ok.99%) ma grupę krwi A. Grupa B występuje najczęściej u
kotów konkretnych ras (głównie u persów, kotów abisyńskich i kotów brytyjskich krótkowłosych). Grupa krwi AB jest u kotów wyjątkową rzadkością.

 j.. Kolor oznak na futrze kotów syjamskich jest warunkowany przez temperaturę. Rejony ciała bardziej narażone na działanie zimna (nos, łapy,
ogon) są ciemniejsze.

 k.. Małe kotki syjamskie rodzą się całkowicie białe z powodu "upału" panującego w macicy matki przed ich narodzinami. To ciepło powstrzymuje
ciemnienie oznak na futrze kociaków.

 l.. Istnieje wiele mitów na temat kotów. Jeżeli chcesz zweryfikować niektóre z nich - odwiedź tę stronę.

 m.. Ludzie, którzy są uczuleni na koty, w rzeczywistości są uczuleni na kocią ślinę lub drobinki naskórka osadzające się na sierści. Jeżeli kot jest często kąpany, alergicy znacznie lepiej znoszą jego obecność.

 n.. Bieżące badania wykazują, że alergeny u kotów są powiązane z ich gruczołami zapachowymi. Koty mają takie gruczoły na twarzy oraz u nasady
ogona. Ponieważ najwięcej zapachów wytwarzają samczyki, alergicy powinni najlepiej tolerować wysterylizowane samiczki.

 o.. Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami.To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie.

 p.. Koty narażone są na choroby dziąseł oraz próchnicę. Ich zęby powinny być czyszczone przez weterynarza raz do roku.

 q.. Koty, zwłaszcza w starszym wieku, mogą chorować na raka. W wielu przypadkach leczenie może przynieść dobre rezultaty.

 r.. Większość kotów nie ma rzęs.

 s.. Kotom nie należy podawać do picia krowiego mleka, gdyż większość dorosłych kotów nie przyswaja zawartej w nim laktozy, co może być przyczyną biegunki.

 t.. Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa.

 u.. Koty, które mają białe futro i jasną skórę na uszach są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne. Częste przebywanie na słońcu może
spowodować u nich raka skóry. Zdarzały się przypadki, że trzeba było usuwać kotom duże fragmenty zaatakowanej nowotworem tkanki na uszach. Aby zapobiegać takim przypadkom, można smarować uszy kota filtrem słonecznym, lub - co lepsze - trzymać kota w domu.

 v.. Koty mogą nabawić się tasiemca poprzez zjadanie pcheł. Inną drogą zakażenia się tym pasożytem mogą być upolowane myszy. Jeżeli Twój kot złapie mysz, najlepiej jest odebrać mu jego zdobycz.

 w.. Wiele osób obawia się zarażenia się od kota toksoplazmozą. Choroba ta może rozwinąć się u ludzi, ale znacznie poważniejszym problemem są defekty płodu, które może ona wywołać. Toksoplazmoza jest  powszechną chorobą u kotów i wywołujące ją pierwotniaki często znajdują się w kocich odchodach.
Najczęstszą przyczyną jej występowania u kotów jest zjadanie przez nie surowej, bądź niedogotowanej (krwistej) wołowiny. Aby jej unikać, kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności nie powinny dotykać kociej toalety.

 x.. Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie, co jest łatwo zauważalne dla jego właściciela.

 y.. Można odgadnąć nastrój kota patrząc w jego oczy. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.

 z.. Ciąża u kotki trwa 58 - 65 dni.


Plotki pochodzą ze strony o kotach, ale z niektórymi zapisami lekarze weterynarii się nie zgadzają. Ale nie powiem byłem zaskocziny jak koleżanka - weterytarz powiedziałą, że kotom nie wolno dawać mleka krowiego (w sprzedaży jest specjalne mleko dla kotów - 100 ml za 8 zł).
A przecież zawsze się mówiło, że koty piją mleko.
 

nortus
 
aa.. Koty mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków.

 ab.. Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość.

 ac.. Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h.

 a.. Niektóre kocieta rodzą sie z dodatkowymi palcami. Wada ta nazywana jest polidaktylią i nie przeszkadza zbytnio w normalnym funkcjonowaniu.

 b.. Ciało kotów pokryte jest gęstymi włosami okrywowymi, które chronią przed wpływem zmiennej pogody i z włosów puchowych, które formują krótki, miękki podszerstek.

 c.. Powszechnie uważa się, że koty nie  rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony.

 d.. Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Przypadłość ta nie dotyczy kotów o oczach
zielonych lub pomarańczowych.

 e.. Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory.

 f.. Kocia mama sama uczy swoje młode, jak korzystać z kuwety.

 g.. To jak traktowane są koty we wczesnym dzieciństwie wpływa na ich późniejsza osobowość.

 h.. Wykastrowane kocury żyją średnio o 3 lata dłużej od niekastrowanych.

 i.. W przeciwieństwie do psów koty nie lubia słodyczy, choć niektóre liżą ciastka i owoce.

 j.. Wiele popularnych roślin trzymanych w domu i ogrodzie stanowi truciznę dla kota. Listę tych roślin znajdziesz na tej stronie.

 k.. Inne popularne "trucizny" to czekolada i aspiryna. Spośród czekolad, najbardziej niebezpieczna jest pieczona czekolada (np. polewa ciasta).

 l.. Przeciętny koci posiłek to ekwiwalent pięciu myszy.

 m.. Przodkiem wszystkich kotów domowych jest afrykański dziki kot, który wystepuje do dnia dzisiejszego.

 n.. W starożytnym Egipcie zabicie kota było przestępstwem, za które groziła kara śmierci. Jeżeli kot umarł śmiercią naturalną, na znak żałoby wszyscy członkowie rodziny, do której należał kot musieli golić brwi.

 o.. Również w starożytnym Egipcie koty były mumifikowane i składane do grobowców. W czasie prac wykopaliskowych w pewnym starożytnym mieście
natrafiono na 300 000 mumii kotów.

 p.. W średniowieczu koty, podobnie jak czarownice, palono na stosach.

 q.. Pierwsza wystawa kotów odbyła sie w Londynie w 1871 roku.

 r.. Obecnie zarejestrowanych jest około 100 ras kotów domowych.

 s.. Koty nie lubia krzyków i gwałtownych ruchów, nie powinno się więc wybierać ich na pupili małych dzieci.

 t.. Koci słuch jest niezwykle czuły. Pozwala mu to słyszeć dźwięki o dwie oktawy wyższe niż słyszy człowiek.

 u.. Głaskanie kota łagodzi stres, a jego mruczenie działa uspokajająco.

 v.. Kot niekiedy okazuje uczucie przynosząc właścicielowi zabitą zdobycz.
Jednak niektóre koty robią to, gdyż uważają swoich właścicieli za nieudolnych łowców (niczym kocięta),których należy karmić i nauczyć polować.

 w.. Koty posiadają dodatkowy zmysł - połączenie zmysłu powonienia i smaku i dodatkowy receptor, tzw. organ Jacobsona w górnej części odniebienia.
Cząsteczki zapachowe osiadają na języku, który po przyciśnięciu do błony śluzowej organu Jacobsona, wysyła impulsy nerwowe do mózgu.

 x.. Koty są szczególnie wrażliwe na cząsteczki zapachów zawierające azot i unikają miejsc, w których one występują. Podobnie nie znosza mocno
chlorowanej wody z kranu oraz nie lubią jeść z naczyń, które pachną detergentami.

 y.. Koty poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia.

 z.. Niektóre koty nadużywaja zabiegów pielęgnacyjnych, co może doprowadzić
do poważnych problemów takich jak zapalenie skóry, utrata sierści czy skołtunienie futerka.


Miaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
 

nortus
 
 aa.. Napoleon I bał sie kotów.( a nasz napoleonek się nie boi kotów)

 ab.. Abraham Lincoln uwielbiał koty. W białym domu miał ich czwórkę.

 ac.. Kot ma po cztery rzędy wąsów po każdej stronie pyszczka.

 ad.. Koty można nauczyć chodzenia na smyczy, choć wymaga to cierpliwości i regularnych treningów. Im młodszy kot, tym szybciej osiągniemy rezultaty.

 ae.. Mruczenie nie zawsze jest u kotów oznaką zadowolenia. Koty mruczą również, gdy są chore, bezbronne (aby ubobruchać przeciwnika), koty
dominujące mruczą, kiedy podchodzą do innych w przyjaznych zamiarach.

 af.. Kocimiętka działa na większość kotów podobnie jak marihuana na ludzi.

 ag.. Spośród wszystkich gatunków kotów jedynie kot domowy potrafi podczas chodzenia trzymać ogon w pozycji horyzontalnej.

 ah.. Zadowolony kot trzyma ogon wysoko uniesiony do góry.

 ai.. Prawie 10% wszystkich kości kota znajduje się w jego ogonie.

 aj.. Kocie rodziny najlepiej czują się w parzystych grupach.

 ak.. Puls kota wynosi 110-170 uderzeń na minutę. Najłatwiej wyczuć go w miejscu, gdzie tylna łapa łączy sie z tułowiem.

 al.. Kąt widzenia kota wynosi około 185 stopni.

 am.. Mainkuny są około 4-5 razy większe od kotów singapurskich, które należą do najmniejszej rasy świata.

 an.. Gepardy to jedyne koty, które nie mogą chować pazurów.

 ao.. Najwrażliwsze włosy na ciele kota to wąsy, brwi oraz włosy znajdujące się pomiędzy poduszeczkami palców.

 ap.. U ludzi i kotów te same rejony mózgu odpowiedzialne są za emocje.

 aq.. Mózg kota bardziej przypomina ludzki niż psi.

 ar.. W ciele kota znajduje się 206 kości, w ciele człowieka - 230.
 

nortus
 
Niedawno pisałem o śmieciach i ich segregacji, jak to wygląda w Szczecinie. Ale okazuje się, że nie tylko tutaj tak jest. Dzisiajszy artykuł o Warszawie.

Pojemniki na śmieci
W poniedziałek rano śmieciarka z logo Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania pozbawiła mnie złudzeń co do sensowności pracy, jaką od wielu miesięcy wykonuję. Podjechała otóż pod bramę, panowie wytaszczyli dwa kontenery ze śmieciami zbiorczymi, a potem zabrali się za ten z posegregowanymi. Zajrzeli pod pokrywę, wyjęli trochę gazet do foliowego worka, a całą resztę podsunęli pod paszczę śmieciarki. A ta gładko je połknęła.

A mnie stanęły przed oczami wszystkie worki z posegregowanymi śmieciami, które od miesięcy sumiennie wrzucam do kontenera z napisem "papier, tektura, metal, plastik". Te wszystkie umyte wcześniej kubki po kefirze i jogurcie, oczyszczone puszki po tuńczyku, zgniecione butelki plastikowe, poskładane kartony po mleku. Od stycznia - kiedy nałożono na nas obowiązek segregowania odpadów - to dobrych kilka, a może nawet kilkanaście godzin mojej pracy. Jak się okazuje - kompletnie głupiej.

Od stycznia płacimy też więcej za wywóz śmieci. To wynik podwyżki tzw. opłaty marszałkowskiej dla firm, które się tym zajmują - za każdą tonę śmieci odstawionych na wysypisko płacą teraz nie 15, ale 75 zł. Specjaliści tłumaczyli wtedy, że sami jesteśmy sobie winni, bo przez lata - jako społeczeństwo - nie troszczyliśmy się o segregowanie odpadów. O ile w innych krajach UE tylko 30 proc. śmieci trafia na wysypisko (reszta podlega recyklingowi albo służy do produkcji energii), u nas aż 97 proc.! Zaś Polska, przystępując do UE, obiecała, że w ciągu dwóch lat zredukuje ilość śmieci na wysypiskach o 35 proc.

Społeczeństwu kazano więc segregować. Co z tego jednak, że społeczeństwo segreguje, skoro śmieciarka i tak zgarnia wszystko jak leci? Miła pani z infolinii MPO zapewniła, że taka skandaliczna sytuacja nie powinna się zdarzyć, też byłaby wkurzona i niezwłocznie spisze skargę w tej sprawie. Jakoś mi się jednak nie chce wierzyć, że ktokolwiek się tym przejmie.

Kiedy rok temu pisaliśmy w "Gazecie" o czekającej nas śmieciowej rewolucji i podwyżkach opłat za wywóz odpadów, jeden z pracowników firm śmieciarskich podzielił się z nami taką oto refleksją: "Nie ma mowy, żebyśmy do 2010 r. zmniejszyli ilość śmieci na wysypiskach o 35 proc. Tajemnicą poliszynela jest, że ta opłata to wielka zbiórka pieniędzy na wielomilionowe kary Unii".

Nie mam ochoty składać się na tę karę. Chciałabym za to, żeby z moich posegregowanych śmieci był jakiś pożytek. Ale to pewnie też kompletnie głupie.


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
 • awatar zakochaniwsobie: Meg Sensowność pracy w Polsce? a cóż to takie drogi Nortusie ! :D podaj mi jeden przykład sensowności czegokolwiek w Polsce .... A ja nadal i mimo wszystko kocham swój kraj !
 • awatar Nortus & Potworna spółka: Ależ Meg, jestem w szoku. A nie widzisz sensu bycia posłem RP? Ta ciężka, trudna, męcząca i odpowiedzialna praca za skromne 17.000 a niedługo pewnie będzie to tyle samo ale euro. Pozdrówko
 • awatar zakochaniwsobie: Meg w następnych wyborach spróbuję ... ;) i nie dla tych marnych 17tys...ale dla mozołu i trudu ...lubię wyzwania! ;)
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 

Takich psiarzy można znaleźć tylko w USA. Nie dość, że robią czworonogom śluby i pogrzeby, to teraz zaczęli je jeszcze klonować. Pierwszą właścicielką sklonowanego za pienądze psa jest Kalifornijka Bernann McKinley. Kobieta tak chciała mieć kopię umierającego Boogera (pitbula amerykańskiego), że sprzedała dom, by opłacić genetyków. Kosztowało ją to 50 tysięcy dolarów.

Eksperyment przeprowadzono w Korei Południowej. Klonowania dokonali genetycy z firmy biotechno-logicznej RNL Bio, która na kopiowaniu psów z Ameryki chce zbić miliony.

Genetycy ucięli kawałek ucha dogorywającego psa. Podbrali z niego komórki, pomnożyli je i wszczepili w łona dwóch suczek. Embriony rozwinęły się w piękne i zdrowe szczenięta.

Firma RNL Bio ma już na koncie jedno klonowanie psa. Naukowcom udało się zrobić kopię charta afgańskiego. Eksperyment nie miał charakteru komercyjnego. Potraktowano go wówczas jako test przed masową produkcją klonów. Już w przyszłym roku Koreańczycy chcą sklonować aż sto psów.


Brak mi słów .............
 

nortus
 
Koty często możemy zauważyć spacerujące z ogromną gracją po czubach dachów,płotach, wysokich ogrodzeniach czy innych stromych konstrukcjach
budowlanych. Możliwość spacerowania na wysokościach, kot zawdzięcza długiemu ogonowi.

1. Samodzielność.

Koty z natury są indywidualistami i samotnikami. Nie potrzebują towarzystwa, do szczęścia potrzebne jest im tylko pożywienie i woda. Większość dnia kot spędza dość leniwie na drzemce. Od czasu do czasu wykonuje tylko niezbędne spacery rozrywkowe.

2. Zmysł równowagi.

Koty często możemy zauważyć spacerujące z ogromną gracją po czubach dachów, płotach, wysokich ogrodzeniach czy innych stromych konstrukcjach
budowlanych. Możliwość spacerowania na wysokościach, kot zawdzięcza długiemu ogonowi. Pozwala on utrzymać mu równowagę. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu ogonem, utrzymuje ciało kota w równowadze i chroni przed upadkiem.

3. Skuteczność w polowaniu.

Koty są niesamowicie zwinne, szybkie, uwielbiają się skradać i polować.
Polują nie tylko, gdy są głodne, ale również dla samej przyjemności. Nie bez powodu człowiek trzyma koty w swoim gospodarstwie domowym..

4. Zwinność i skoczność.

Dzięki wyjątkowej budowie kręgosłupa i szczególnej giętkości szyi, kot potrafi skoczyć wzwyż  pięciokrotną wysokość swojego ciała, a w dal sześciokrotną długość swojego ciała. Pazury, które są niezwykle chwytne, pozwalają w sposób błyskawiczny wspiąć się na każdą wysokość.

5. Umiejętność spadania na cztery łapy.

Każdy wie, że kot zawsze ląduje na czterech łapach. W trakcie spadania trzyma przednie łapy blisko głowy, tylne wysoko w górze, jego ciało obraca się o 180 stopni i dzięki temu łapy dotykają ziemi.

6. Wzrok.

Oczy kota są tak skonstruowane, że umożliwiają mu widoczność niemal dookoła głowy. Jego pole widzenia to 285 stopni. Posiada również po 400 tysięcy komórek zmysłowych na każdym milimetrze kwadratowym siatkówki. Widzą sześciokrotnie lepiej niż ludzie. Koty widzą z bardzo dobra ostrością, jednak barwy i kształty słabo rozróżniają.  Doskonale za to widzą poruszające się przedmioty, co powoduje, że są doskonałymi łowcami.


No to już teraz wiecie i proszę mnie nie denerwować. Bo mogę się wkurzyć i .....
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
 Gyorgy Balint "Z pamiętnika kota":Gyorgy Balint "Z pamiętnika kota":
 "Nieprawda, że nie lubię domowników. Ja także potrafię kochać jak każde inne żywe stworzenie, ale nie bezkrytycznie. Kocham tylko tego, kto na to zasługuje. Uczuć swoich nie wyrażam w sposób głośny i teatralny. Kto nie rozumie cichego mruczenia, ten nie jest godny, by inteligentne, rozumne i obdarzone dobrym smakiem zwierzęta przywiązywały się do niego. Kto nie potrafi w milczeniu siedzieć długo w jednym miejscu, ten nie jest wart mojego towarzystwa. Kto zawsze potrzebuje brawurowych pokazów, kto nie
zadowala się prostym pięknem naturalnych ruchów, ten nigdy nie może zdobyć sympatii kota. Kto żąda ciągle czegoś nowego, kto ugania się za zmiennością, za emocją, kto nie lubi spokoju, równowagi, stałości, komu wydaje się, że
prawo egzystencji trzeba zawsze udokumentować czynami, kto nie widzi piękna w zadumie, ten nigdy nie będzie miał wiernego kota. Kto goni za pozornymi radościami życia do tego kot odwróci się plecami. Człowiek, którego kochają koty, nie może być człowiekiem bezwartościowym."
 "Nieprawda, że nie lubię domowników. Ja także potrafię kochać jak każde inne żywe stworzenie, ale nie bezkrytycznie. Kocham tylko tego, kto na to zasługuje. Uczuć swoich nie wyrażam w sposób głośny i teatralny. Kto nie rozumie cichego mruczenia, ten nie jest godny, by inteligentne, rozumne i obdarzone dobrym smakiem zwierzęta przywiązywały się do niego. Kto nie potrafi w milczeniu siedzieć długo w jednym miejscu, ten nie jest wart mojego towarzystwa. Kto zawsze potrzebuje brawurowych pokazów, kto nie
zadowala się prostym pięknem naturalnych ruchów, ten nigdy nie może zdobyć sympatii kota. Kto żąda ciągle czegoś nowego, kto ugania się za zmiennością, za emocją, kto nie lubi spokoju, równowagi, stałości, komu wydaje się, że
prawo egzystencji trzeba zawsze udokumentować czynami, kto nie widzi piękna w zadumie, ten nigdy nie będzie miał wiernego kota. Kto goni za pozornymi radościami życia do tego kot odwróci się plecami. Człowiek, którego kochają koty, nie może być człowiekiem bezwartościowym."Miłośnikami kotów byli i są nie tylko zwykli śmiertelnicy, ale także ludzie sławni: artyści, politycy, uczeni etc... Ich listę rozpoczyna prorok Mahomet, a za nim postępują papież Grzegorz Wielki, kardynał Armand Jean Richelieu, Piotr Wielki, George Washington, Abraham Lincoln, Włodzimierz Iljicz Lenin, Theodore Roosevelt, królowa Wiktoria, kompozytorzy Maurice
Ravel, Jules Massenet i Wolfgang Amadeus Mozart, uczeni tacy jak Isaak Newton i Maria Skłodowska Curie. Z kotami nie rozstawali się Honore Balzak,
Wiktor Hugo, Aleksander Dumas (syn), Mark Twain, Ernest Hemingway, T.S.Elliot, Karol Capek, Colette, Melchior Wańkowicz. I tak można by
wymieniać bez końca.

Legenda głosi, że prorok Mahomet nakazał obciąć kawałek swej szaty, aby nie obudzić smacznie na niej śpiącej kotki Muezzi. Dlatego też nazwano Mahometa ojcem kotów. Legenda zresztą przypisała prorokowi pewną zasługę wobec całego kociego rodu. Położywszy trzykrotnie rękę na głowie swej ulubienicy obdarzył rzekomo ją i wszystkie koty zdolnością spadania na cztery łapy z każdej
wysokości. Religia mahometańska do dziś nakazuje karmić swym wiernym przynajmniej jednego bezdomnego kota.

Dla pisarzy i malarzy koty często były natchnieniem w pracy twórczej. Często opisywali je w swoich książkach, poematach i wierszach, uwieczniali na płótnie i w rzeźbie. Włoski poeta Dante Alighieri miał parę kotów perskich,
które na rozkaz potrafiły przewracać karty księgi i przynosiły swemu panu do rąk drobne przedmioty. Francesco Petrarka swego ulubionego kota, o którym mówił jako o jedynym przyjacielu, zabalsamował po śmierci. Kiedy kilka wieków później August Platen-Hallermunde zobaczył zabalsamowane kocie zwłoki, napisał taki epigram: "Bądź błogosławiona mała mumio, której
powierzono nieśmiertelną rolę strzeżenia nieśmiertelnego człowieka przed myszami." Tomasz Gray po tragicznej śmierci kotki Seliny, należącej do jego przyjaciela Walpone, napisał elegię pt. "Na śmierć kochanej kotki, która
utonęła w basenie". Fracois Rene Chateaubriand otrzymał od papieża Leona XII kota o imieniu Micetto wraz z nakazem przestrzegania piątkowego postu w karmieniu zwierzęcia. Armand Jean Richelieu nie zaczynał pracy, jeśli nie
towarzyszył mu któryś z ulubionych kotów. W pracy twórczej koty towarzyszyły również Abrahamowi Lincolnowi i Marcinowi Lutrowi.

Na temat kota w literaturze można by napisać wiele tomów. Zwierze to jest mocno związane z człowiekiem i jego twórczością. Już w dzieciństwie poznajemy pierwszego niezwykłego kota w bajce "Kot w butach", inny sławny
kot pojawia się w "Alicji w krainie czarów". Kota spotykamy także w "Zemście" Aleksandra Fredry i "Myszeidzie" Ignacego Krasickiego. Powiedzenie
z bajki Rudyarda Kiplinga "kot chodzący własnymi drogami" stało się popularne we wszystkich krajach. Colette napisała piękną powieść "Kotka" i opowiadanie "Kicia", które są dowodem jej wielkiej sympatii do tych zwierząt.

Kot jest częstym motywem w sztukach plastycznych, zwłaszcza w malarstwie.
Kota uwiecznili tacy malarze jak Auguste Renoir - "Chłopiec z kotem", Juliusz Kerner - "Kocia idylla", Alexander Hamilton - "Koty kradnące
dziczyznę", Gustaw Dore - "Kot w butach", Francisco Goya - "Trzy koty czychające na ptaka" i wielu, wielu innych. Kota namalować w ruchu jest bardzo trudno, ponieważ szybko się porusza. Prawdopodobnie dlatego wizerunki najczęściej przedstawiają koty śpiące. Często też przedstawiane są na portretach w towarzystwie ludzi.

Także kompozytorzy czerpią natchnienie z towarzystwa kotów. Przykładem może tu być duet "Miau" Gioacchino Rossiniego lub bajka muzyczna "Piotruś i wilk" Siergieja Prokofiewa. Musical "Cats" Andrew Lloyda Webbera był najdłużej wystawianym przedstawieniem na londyńskim West Endzie.

Niestety, obok wielkich miłośników kotów istnieli i istnieją zagorzali ich wrogowie. Wśród nich znaleźli się m.in. Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar, Benito Mussolini i Adolf Hitler.

No a nasze Napoelonki lubią koty.
 • awatar gość: Dobrze napisane... ...pozdrawiam :D
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

 Najstarszy kot, o którym wiadomo, odszedł z tego świata w roku 1939 w wieku 36 lat (średnia długość życia kota wynosi 17 lat). Nazywał się Puss i należał do niejakiej pani Holway z hrabstwa Devon w Wielkiej Brytanii.

 Największym kotem domowym był Himmy należący do mieszkańca Queensland w Australii - Thomasa Vyse'a. Himmy pod koniec swego życia (w 1986 roku) osiągnął wagę 21,3 kg. Jego wysokość w kłębie wynosiła 38 cm., a długość prawie metr.

 Najmniejszy kot domowy nazywa się Tinker Toy i jest własnością państwa Taylorville z Illinois (USA). Należy on do rasy kotów himalajskich. Jego
wysokość wynosi 7 cm, a długość 19 cm.

 Największej ilości potomstwa doczekała się kotka o imieniu Dusty z Bonham w Teksasie (USA). W ciągu 17 lat swojego życia (do roku 1952) urodziła 420 kociąt.

 Najstarszą kocią mamą była Kitty należąca do Johna Johnstone'a z Wielkiej Brytanii. Swoje ostatnie kocięta urodziła w 1987 roku w wieku 30 lat. W sumie w ciągu całego swojego 32-letniego życia urodziła ona 218 kociąt.

 Największy koci miot liczył 19 kociaków. Rekord ten został zanotowany w 1970 roku i należy do kotki syjamskiej, będącej własnością V. Gane'a z
Church Westcote w Wielkiej Brytanii.

 Najlepszą "łapaczką myszy" była kotka należąca do gorzelni Glenturret Distillery Ltd. w Crief, w Wielkiej Brytanii. Kiedy umarła w roku 1987 w
wieku 24 lat, suma upolowanych przez nią myszy wynosiła 28 899. Daje to średnią trzech upolowanych myszy dziennie.
 • awatar meliska na uspokojen: kocham koty, mam 2 :D
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
W ubiegłym roku, z każdego kilometra rzeki Bjerkreimselva wędkarze wyjęli około tony łososi. Statystyki pokazują, że połowy stale wzrastają. Druga co do łowności rzeka regionu płynie o godzinę jazdy samochodem od Egersund. na południe od Stavanger.

No i proszę wczoraj 15-latek złowi tylko 15 kilogramowego łososia.

Oj, będzie co jeść na obiadek, i to nie jeden pewnie.

Smacznego.
 • awatar Milka & Mops: ale by były super "steki" z grilla z takiej rybeczki.. ;P
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Przychodzi baba do spowiedzi i mówi księdzu:
- Proszę księdza, rozbiłam na głowie mojego chłopa gliniany garnek.
- I żałujesz teraz tego?
- Jasne! Gdzie ja teraz taki porządny garnek kupię?


W sklepie odzieżowym Fąfara pyta sprzedawcę:
- Czy cały garnitur jest z wełny?
- Nie będę pana oszukiwał, guziki nie są z wełny.
Pingwin i zebra przychodzą do fotografa i proszą o zrobienie zdjęcia. Fotograf pyta:
- Czy życzycie sobie zdjęcie kolorowe?
- Och nie! Jesteśmy jedynymi zwierzętami, którym wystarczają zdjęcia czarno-białe.


Hrabia wzywa lokaja.
- Janie, proszę natychmiast przynieść butelkę koniaku! Hrabina zemdlała.
- Dobrze, panie hrabio. A co przynieść dla pani hrabiny?


W piątek późnym wieczorem do jubilera przyszedł stary, obleśny dziadek z towarzyszącą mu, przecudnej urody zgrabną dziewczyną. Zaczęli oglądać pierścionki. Po dłuższej chwili ona wybrała piękny egzemplarz. Dziadek upewnił się czy to właśnie ten pierścionek jej się spodobał i mówi jubilerowi, że go kupuje. Jubiler na to:
- Ten pierścionek kosztuje 100 tys. złotych.
- Nie szkodzi, biorę!
- Zapłaci pan gotówką czy kartą?
- No, wie pan - mówi dziadek - taką kwotę nie nosi się w portfelu, więc zapłacę kartą.
Sprzedawca się lekko zafrasował i mówi:
- Proszę mnie źle nie zrozumieć, ale przy takiej kwocie do zapłaty muszę sprawdzić, czy pańska karta ma pokrycie na koncie, a w piątek o tej porze banki są pozamykane. Do poniedziałku nie będę mógł zweryfikować pańskiej karty, więc co pan proponuje?
Dziadek:
- Proszę pana! Nam naprawdę zależy na tym pierścionku, więc aby nikt go nie kupił proszę go zdjąć z wystawy i schować do sejfu wraz z moją kartą kredytową. W poniedziałek rano sprawdzi pan w banku czy karta ma pokrycie, zadzwoni do mnie pod numer, który panu zostawię, a ja wtedy ponownie do pana przyjdę.
Jubiler zrobił tak, jak zaproponował klient. W poniedziałek rano po przyjściu do pracy dzwoni do banku, podaje numer karty dziadka, a tam mu mówią:
- Panie! Ta karta nie ma pokrycia od 3 lat!
Sprzedawca pobladł i telefonuje do dziadka:
- Proszę pana! W banku powiedzieli, że pańska karta nie ma pokrycia od 3 lat! Jak pan to wyjaśni?
Dziadek na to, z uśmiechem:
- Proszę pana, ja doskonale wiem, że moja karta od 3 lat nie ma pokrycia na koncie. Ale czy pan wie jaki ja miałem cudowny weekend?
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 

Ostatnio dostałem fajną kolekcję noży.

A zdawałoby się  najprostsza rzecz na świecie.
 

nortus
 

Zwykły ogród mozna zmienić. Nie wiele do tego trzeba, troszkę roślinek, troszeczkę pomyślunku i wolny weekend a Twój ogródek może wyglądać tak jak na fotkach.

Powodzenia
 • awatar anita2: no powiedzmy , szczerze, że weekend nie wystarczy, a co najmniej dwa, trzy sezony, aż Ci sie rośliny poprzyjmują i jakiegoś kształtu nabiorą :) fajny paw i rodzina słoni :)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 

Kilka zdjęć ze wspaniałego ogrodu "Flor og fjare"  na leżącego wyspie koło Stavanger. Ten ogórd jest prywatny i niestety drogi. ALe czas tam spędzony - z portu w centrum miasta na wyspę dowozi specjalny statek - jest cudowny. Obiad czy podwieczorek w takim plenerze jest nie do opisania.

Oprócz tego ogrodu w Stavanger oczywiście jest również komunalny ogród botaniczny.

www.florogfjare.no
 • awatar anita2: piękny, nie dziwne ,ze drogi :)
Pokaż wszystkie (1) ›