Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 16 sierpnia 2008

Liczba wpisów: 6

nortus
 

Witam,
ale dłuuuugi ten weekend. Człowiek w ogóle się gubi jaki dzisiaj dzień.

Życzę miłego popołudnia
 

nortus
 

Proszę minęła nocka (u nas) a znowu co niektórzy zdobyli medale. Szkoda jednak że Polacy się ociągają w zdobywaniu krążków.

W wioślarstwie jedynek męskich złoty medal zdobył Olaf Tufte natomiast w skeetingu srebro wystrzelał Tore Brovold.

Wyniki poniżej:


Roing Singlesculler M wioślarstwo jedynek męskich
     1  Norge (NOR) Olaf Tufte
     2  Tsjekkia (CZE)
     3  New Zealand (NZL)
   

Skyting Skeet M   skeet   strzlelectwo
     1  Vincent Hancock (USA)
     2  Tore Brovold (NOR)
     3  Anthony Terras (FRA)
 

nortus
 
Wpisał złe liczby i wygrał 3 miliony dolarów!

Co za szczęśliwa pomyłka! Amerykanin od lat skreślał na loterii te same liczby. Ostatnim razem pomylił się w jednym polu i... wygrał 3 miliony dolarów! Prawdziwy szczęściarz...

Amerykanin Bobby Guffey od 1989 roku grał na lokalnej loterii w mieście Roanoke. Za każdym razem wpisywał te same liczby - kombinację, którą ułożył na podstawie dat urodzin jego dzieci. Przez prawie 20 lat ten zestaw cyfr nie przyniósł mu szczęścia - raz tylko udało się wygrać 5 tys. Okazało się, że Bobby potrzebował drobnej wpadki, aby zostać milionerem!

Jak to się stało? Bobby ma bardzo słaby wzrok. Gdy wypełniał ostatni kupon, pomylił się. Zamiast zwyczajowego zakończenia, liczby 48, przypadkowo wpisał 46. O pomyłce zorientował się po wyjściu z kolektury. Postanowił wrócić i wypełnić drugi kupon, tym razem z tradycyjnymi liczbami. Na szczęście, zapalony gracz zatrzymał oba losy. Gdy okazało się, że jego pomyłka dała mu wygraną, Bobby nie mógł uwierzyć w swoje szczęście.


Tylko pozazdrościć, tak głupio się pomylić i wygrać 3 mln USD. Pechowy farciaż
 

nortus
 

Fontanna (wodotrysk) - urządzenie ozdobne, z którego tryska woda. Jedna z konstrukcji składa się z basenu z przelewem i trzonu z dyszą. Do trzonu doprowadzona jest pod ciśnieniem woda, która tryska z jednej lub kilku dysz. Woda opadając gromadzona jest w basenie. Basen może być złożony z jednej lub kilku mis różnej wielkości, różnego kształtu. Ilość wody w basenach regulowana jest za pomocą przelewów.
Innym rodzajem fontann są fontanny w których woda spływa w formie kaskad. Najbardziej znanym przykładem takiej fontanny jest Fontanna di Trevi. Fontannata zasilana jest grawitacyjnie, wodą spływającą do niej akweduktem.

Fontanny często mają bogate oprawy rzeźbiarskie lub architektoniczne. Znane były już w starożytności, służyły ozdobie, pełniły funkcje użytkowe lub kultowe (np. w meczetach, bazylikach wczesnochrześcijańskich).

Fontanny umieszczano w ogrodach, parkach, placach miast i dziedzińcach pałaców. Przy budowie fontanny czasem wykorzystywano źródła artezyjskie. Współczesne fontanny często mają wbudowane automatyczne urządzenia do iluminacji, regulacji strumienia wody, np. śpiewająca fontanna w Mariańskich Łaźniach - "śpiewa" w rytm podkładu muzycznego.

Rozróżnia się dwa zasadnicze typy fontann:

fontanna europejska - jest to fontanna, w której woda tryska ponad zbiornik, a następnie wpada do niego, jednocześnie burząc lustro wody. Tego typu fontanny rozpowszechniły się w Europie na początku ery nowożytnej i są obecnie najpopular-niejsze; fontanna arabska - jest to fontanna, w której woda nigdy nie znajduje się w powietrzu, a wycieka z otworu po elementach swojej konstrukcji.
Fontanny tego typu budowali muzułmanie, szcze-gólnie na półwyspie Iberyjskim (Grenada) oraz w Turcji.


Bellagio Las Vegas Fountain Show at Night


Bellagio Las Vegas, Fountain show daytimeLas Vegas Fountain ShowIGUANA SONG!! Las Vegas FountainLas Vegas bellagio fountains - Luck be a lady


To tylko kilka przykładów z Las Vegas - światowej stolicy kiczu. Ale jakiej klasy!
 

nortus
 

Norweski pingwin został szlachcicem

      Nils Oleav dostał wiele medali za wierną i wytrwałą służbę.Jest też pułkownikiem królewskiej gwardii, a w piątek został szlachcicem. To całkiem niezłe osiągnięcie jak na... pingwina, czyli maskotkę norweskich gwardzistów

Pułkownik Olav szedł dostojnie wzdłuż szpaleru gwardzistów, prężących się przed nim na baczność -twierdzi telewizja CNN. Pingwin, spacerując, patrzył na każdego żołnierza, tak jakby był prawdziwym oficerem.

Potem generał Euan Loudon, w imieniu króla Harolda V, uderzył lekko pingwina płazem miecza i zwierzak stał się pełnoprawnym norweskim szlachcicem.

A cała historia Nilsa zaczęła się w 1972, gdy norwescy gwardziści adoptowali pingwina z edynburskiego zoo. Porucznik Nils Egelien przekonał swych dowódców, że ptak będzie świetną maskotką gwardzistów i tak, początkowo sierżant, Olav trafił na służbę.

Pingwin, który wczoraj odebrał honory jest trzecim o tym imieniu, który służy w królewskiej gwardii. W 2005 został nawet awansowany do stopnia pułkownika i honorowym dowódcą pułku (ang. Colonel-in-Chief). Obecnie jest szlachcicem.

Na co dzień żyje w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu. Otrzymał on swoje imiona po Nilsie Egelien, a także królu Olafie V.Hans Majestet Kongens Garde (HMKG) (Gwardia Królewska Jego Wysokości) – elitarny batalion lekkiej piechoty z Oslo. Batalion odgrywa podwójną rolę – jest norweską gwardią królewską strzegącą bezpieczeństwa rodziny monarszej, ochrania główną rezydencję króla – Pałac Królewski w Oslo (Slottet), rezydencję następcy tronu – Skaugum (na przedmieściach stolicy) oraz Twierdzę Akershus, jest również główną jednostką wojskową w Oslo.

Nominalnie głównodowodzącym batalionu jest panujący król Norwegii. Od 1972 maskotką oraz patronem batalionu jest pingwin królewski Nils Olav (obecnie Nils Olav II), żyjący w ZOO w Edynburgu. Główną siedzibą gwardii królewskiej jest Huseby Leir położone w dawnym starym gospodarstwie będącym własnością norweskiego rządu od XVIII wieku.

W jednostce służy ok. 900 żołnierzy oraz 250–400 rekrutów. Składa się z trzech kompanii strzelców (1., 2. i 4. Kompania, każda ma pięć plutonów: dowodzenia, eskortowy, zmechanizowany, wartowniczy, rozpoznania), kompanii dowodzenia i wsparcia (5. Kompania), orkiestry wojskowej i oddziału łączności (3. Kompania) oraz jednostki szkolnej (6. Kompania).

Dewiza batalionu brzmi Alt for Kongen – "Wszystko dla króla".
 

nortus
 

Każdy kraj ma swoją kuchnię i specjały kulinarne.
Osobiście bardzo lubię Molter Syltetoy - dżem z owoców .... maliny moroszki.

Malina moroszka (moroszka) Rubus chamaemorus L. - gatunek rośliny zielnej z rodziny różowatych (Rosaceae Juss.). Roślina strefy borealno-arktycznej Euroazji i Ameryki Północnej, w Polsce bardzo rzadka. Ma kilka rozproszonych
stanowisk na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz w Sudetach (Karkonoszach), relikt epoki lodowcowej.
Rośnie w górach - piętro kosodrzewiny, na niżu - torfowiska wysokie i bory bagienne.
W Skandynawii występuje powszechnie pomiędzy 55°N a 78°N.
Występuje również w północnej Rosji, Alasce i Kanadzie.

W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest to gatunek zagrożony narażony na wymarcie.

W Skandynawii przetwory (dżemy, wina) z maliny moroszki nazywane "multe" lub "molte" (Norwegia},
"hjortron" {Szwecja}, "lakka" {Finlandia} są narodowym przysmakiem.

Jest wspaniałym dodatkiem do deserów, lodów, ciast

Ma specjalny smak: jest słodka i kwaskawa jednocześnie.

Jeżeli kiedyś gdzieś w Polsce traficie w sklepie na dżem z molte radzę kupić i wypróbować. Pycha.

Ponieważ jest spacjałem sami Norwedzy docenili ją i umieścili w herbie kommuny Nesseby i finowie umieścili na monecie 2 euro.