Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 31 lipca 2008

Liczba wpisów: 6

nortus
 
Witam serdecznie,
coś późny dzisiejszy poranek, ha ha ha.
Ale rano jestem kompletnie wykończony. Po śniadanku poszedłem do muzeum obejrzeć model odtwarzanego pomnika Sediny w Szczecinie. Model - jakoś nie bardzo mi przypadł do gustu, ale jak będzie w pełnej wysokości - będzie miał 9 metrów plus podbudowa z fontanna - to powinien się faktycznie dobrze prezentować.
Chciałem zrobić fotkę, ale niestety nie pozwolono. Tak więc mam tylko fotki z prasy ale nie są one ciekawe. Później jeszcze je przejrzę i może coś znajdzie się ciekawszego.
Awiec póxniej poszedłem na spacer na starówkę, umowną. Zajrzałem do katedry i zrobiłem fotkę nowym organom w kościele. Wyglądają fajnie, jak brzmią jeszcze nie wiem. W sierpniu chyba będzie festiwal organowy to pójdę posłuchać.
Miłego popołudnia życzę.

A gotyk ma w sobie coś pociągającego
  • awatar Bazylia: czy ja wiem? mnie nie pociąga
  • awatar nudziara: tajemniczosc, smutek...
  • awatar :->: Kościoły jako budowle mogą być dość ciekawe :> .Gorzej z zawartością w środku :>
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Pomnik Sediny (obecnie Pomnik z kotwicą) - odsłonięty 23 września 1898 r. jako studnia-fontanna w północnym narożniku obecnego placu Tobruckiego, u zbiegu współczesnych ulic Dworcowej i Nowej. Zbudowany według projektu Ludwiga Manzela i z tego powodu zwany niem. Manzelbrunnen. Odlew brązowy na cokole z czerwonego piaskowca postawiono w celu upamiętnienia nowej drogi wodnej i otwarcia portu wolnocłowego. Grupa figuralna złożona z postaci kobiecej uwieńczonej Coroną muralis, trzymającej żagiel i wspartej na kotwicy, mitologicznego bóstwa handlu - Merkurego, żeglujących w łodzi oraz bóstw morskich. Grupę umieszczono na skale, poniżej której znajdował się basen. Pomnik został ufundowany przez Zarząd Pruskiego Funduszu Sztuki i Zarząd Miasta Szczecina. Symbolizował Szczecin jako hanzeatyckie miasto handlu, żeglugi i przemysłu.

Pomnik zaginął podczas II wojny światowej. Jego los jest nieznany. Podejrzewa się że prawdopodobnie w 1942 został przez Niemców zdemontowany i gdzieś ukryty, bądź też przetopiony na cele wojenne.

Obecnie na cokole dawnego pomnika znajduje się kotwica.

Co pewien czas pojawiają się osoby twierdzące, że znają miejsce ukrycia pomnika Sediny. Relacje owych świadków wykluczają się jednak wzajemnie i są jedynie poszlakowe.

W 2004 zawiązał się społeczny komitet mający na celu odbudowę dawnego pomnika z dobrowolnych składek. W 2008 na zlecenie Stowarzyszenia Kupcy dla miasta Szczecina w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku powstanie ponaddwumetrowy model rzeźby. Następny etap to prace nad Sediną w oryginalnym rozmiarze.
 

nortus
 

Niedzielny koncert w ogrodzie Różanka.
Pogoda super, muzykanci również - grali standardy dixie, jazz.
Jakie było niebo - widać na fotce. Ani jednej mgiełki - podobnie jak dzisiaj.
 

nortus
 
  • awatar gość: Wypełnianie ankiet! Dobre zarobki! infobot.pl/r/EZD Polecam!!!
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
  • awatar gość: Wypełnianie ankiet! Dobre zarobki! infobot.pl/r/EZD Polecam!!!
  • awatar :->: dobranoc ;)
  • awatar RYSUNKI PRZYRODNICZE: Te 2 zdjęcia: zjawiskowe!
Pokaż wszystkie (4) ›