Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 3 lipca 2008

Liczba wpisów: 11

nortus
 
Śledząc spory wokół eseju Legutki „O polskiej duszy” zastanawiam się dlaczego dyskusje o naszym patriotyzmie zawsze obracają się wokół przeszłości (np. oceny II czy III Rzeczpospolitej) czy – zdrady (ostatnio sprawa Maleszki czy śmierci gen. Sikorskiego), a tak rzadko mówi się w nich o patriotyzmie jako wyborze trafnej, zbiorowej strategii dotyczącej przyszłości? To rozdzieranie szat nad krzywdami, które nam wyrządzono, czy naszą – najczęściej wyimaginowaną – małością, oznacza wymazanie heroizmu milionów ludzi, którzy potrafili w 1980 roku poderwać się w imię godności. A potem – stawiać czoła kosztom transformacji i obecnie – jako społeczeństwo porzucone niejako przez własne, źle rządzone państwo (w którym Legutko jest ministrem) – wciąż z wiarą patrzeć w przyszłość, licząc wyłącznie na siebie.
= Prof. Jadwiga StaniszkisNo właśne dlaczego my zawsze tylko świętujemy nasze tragedie, klęski, rozbiory. Przecież w historii też były zwycięstwa i sukcesy. Dlaczego o nich nie pamiętamy?
I wiecznie tylko narzekamy na wszystko.
 

nortus
 
Wróciło do nas trochę lata. Zawsze mierzę temperaturę zewnątrzną na balkonie, w miejscu ocienionym, lekko przewiewnym, nie w słońcu.
Dzisiaj ok 7,30 było 20 st.C, teraz po 11 jest "tylko" 35,4 st.C. I jest lekki wietrzyk.
Ciekawe ja będzie dalej?
  • awatar gość: ..: O super ^^ ale mi sie nie będzie chciało do Galaxy iść :P hehehe no ale cóż jakoś damy rade ^^ :..
  • awatar callie: o moj boze!... ja u Was goraco! :D
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Akasha przypomniała mi o dużej atrakcji, leżącej na przedmieściach w zasadzie Gryfina, a więc pod noszem Szczecina. Przypomnę,że w Gryfinie jest basen-aquapark - jedyny obsługujący Szczecin, bo w tym mieście budują (czytaj mówią o nim) od chyba 10 lat i kończy się na gadaniu.

Krzywy las

Krzywy Las, albo Las Bajkowy to skupisko około 400 osobliwie zdeformowanych sosen na obszarze 1670 metrów kwadratowych. Drzewa rosną w 22 rzędach o rozstawie 125 cm. Dookoła Krzywego Lasu rosną proste sosny, wygląda to jakby ktoś specjalnie założył tutaj taką plantację. Wiek sosen szacuje się na około 70 lat, więc lasek ten powstał przed II Wojną. Pytanie tylko czy była to działalność zamierzona, czy też jakiej uszkodzenie młodych drzewek? Charakter deformacji pni jest bardzo rzadko spotykany. Deformacje powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Wszystkie pnie są pochylone w jednym kierunku, co sugeruje celową działalność człowieka. Pnie są zgięte pod kątem 90 stopni na wysokości 10-55 cm od podłoża w kierunku północnym. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość 1-3 metrów. Nad wygięciami pnie są skierowane do góry. Wysokość, a właściwie długość drzew wynosi 11-12 metrów. Oglądając pnie drzew zauważmy, że na początku zgięcia znajdują się zawsze sęki. Wynika stąd, że młode drzewka były nacinane zawsze przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich.

Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. W historii znana są  przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli krzywych drzew do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi rybackich, wielkich kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego. itp. Niemcy przed II wojną robili z nich fotele bujane. Tutejsze drzewa zapewne miały także temu służyć i być wykorzystane na potrzeby człowieka. Istnieje też teoria, że uszkodzenia te powstały w wyniku stratowania młodych drzewek przez czołgi zgrupowane w tym miejscu w 1945 roku. Osobiście uważam jednak, że wtedy pochylenia pni nie byłyby skierowane w jednym kierunku.

Jak tam trafić? Z Gryfina kierujemy się drogą w stronę Elektrowni Dolna Odra. Cały czas idziemy wzdłuż rurociągu po prawej stronie drogi. Po dojściu do budynku mieszkalnego idziemy dalej wzdłuż rurociągu. Krzywy Las znajduje się dokładnie za budynkiem. Podczas pobytu w Krzywym Lesie starajmy się nie zniszczyć tego miejsca. Miejsce to zasługuje na specjalną troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju. Zachowajmy je dla innych


Pomnik przyrody “Krzywy Las” znajduje się około 32 kilometry od centrum Szczecina,
za Gryfinem mijamy wieś Żórawki, zaraz za Żórawkami zaczyna się wieś Pniewo, we wsi skręcamy w prawo w ul. Gryfińską, mijamy przejazd kolejowy, po 250 metrach skręcamy w lewo i po 1250 metrach dojeżdżamy do wsi Nowe Czarnowo, tuż za tablicą "Nowe Czarnowo"  można zaparkować samochód. Tam skręcając w prawo wzdłuż rur ciepłowniczych,  po przejściu około dwustu metrów znajduje się "Krzywy Las".
Niektóre źródła podają, że "Krzywy Las" znajduje się w Nowym Czarnowie, jest to trochę mylące, dlatego , że Nowe Czarnowo jest rozległą wsią, przedzieloną główną drogą Szczecin-Chojna i trasą kolejową na dwie części, cześć starą i nowe osiedle, znacznie od siebie oddalone. “Krzywy las” znajduje się w części nowej Nowego Czarnowa, dokąd najlepszy dojazd jest ze wsi Pniewo.

Linki do stron internetowych, ułatwią trafić na miejsce:

www.szczecin.lasy.gov.pl/strony/1/i/12035.php

www.wielgowo.pl/okolice/las_gryfino.htm

www.naszewycieczki.pl/content/view/58/28/
  • awatar gość: ..: o rany ^^ to moje miasto jest znane nawet na tej stronce :D hehehe Pozdrawiam wszystkich którzy mieszkają w Gryfinie albo niedaleko Gryfina :P :..
  • awatar SpeeD_Car: smieszne troche,co natura moze zrobic z drzewami:)
  • awatar Nortus & Potworna spółka: Truskaweczko, Gryfino musi być znane bo. po pierwsze jest tam basen a po drugie daje prąd dla Szczecina.
Pokaż wszystkie (11) ›
 

nortus
 
Motocyklista pędził 186 km/h, dostał 64 punkty karne
 
11 wykroczeń drogowych popełnił w ciągu 20 minut 34-letni motocyklista, który jechał z prędkością 186 km/h drogą krajową nr 6 w kierunku Lęborka. Ukarano go 64 punktami karnymi. Sąd grodzki zdecyduje o wysokości dodatkowej kary.
Jadący motocyklem kawasaki mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Rumii. Kierujący motorem uciekał drogą krajową nr 6 w kierunku Lęborka, wyminął blokadę ustawioną na jego przedmieściach i zawrócił w kierunku Rumii. Po drodze natknął się na kolejną blokadę, na której już sam się zatrzymał.

Policjanci wyliczyli, że w czasie trwającej 20 minut ucieczki motocyklista popełnił 11 wykroczeń drogowych, w tym przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym do 186 km/h, kilkukrotne wymuszenia pierwszeństwa oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach.

Mężczyzna otrzymał 64 punkty karne. Policja sporządziła też wniosek o ukaranie go do sądu grodzkiego, który może odebrać prawo jazdy i ukarać motocyklistę grzywną.
============================
Tylko co z tego, że mu nawet zabiorą prawo jazdy. Jak sama policja kiedyś podała kilkanaście procent kierowców nie ma już prawa jazdy, bo im zabrali. I co z tego? Drugi raz mu nie zabiorą już przecież,a jeździć można dalej.
 

nortus
 
Polska na 74. miejscu w rankingu Banku Światowego

Polska zajęła 74. miejsce pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej spośród 180 państw świata - wynika z raportu Banku Światowego "Doing Business 2008".
Badanie wskazuje na koszty prowadzenia działalności gospodarczej w 180 krajach w okresie od lipca 2006 r. do czerwca 2007 r.
Z raportu wynika, że najlepszy klimat dla prowadzenia biznesu mają Singapur, Nowa Zelandia, USA, Hongkong, Dania, Wlk. Brytania, Kanada, Irlandia, Australia i Islandia.

Wśród krajów nadbałtyckich dobre miejsca w rankingu zajmują Estonia (17.), Litwa (26.) oraz Łotwa (28.).

W porównaniu z raportem "Doing Business 2007" Polska uzyskała gorszy wynik - o 6 miejsc.

"Nie dopatrywałbym się regresu. Inne kraje przeprowadzają szybciej reformy gospodarcze niż Polska. Nasz kraj, stojąc w miejscu, traci pozycję" - uważa ekonomista Banku Światowego Leszek Kąsek.[ To jak to to nie jest regres to co to jest? Jak nas wyprzedzają wszyscy sąsiedzi? To jest upadek Polski! ]

Zdaniem Kąska, kolejny raport nie będzie lepszy dla Polski. Analiza będzie dotyczyła okresu od lipca 2007 r. do czerwca 2008 r., a w tym czasie - według eksperta - nie weszły w życie lub nie zostały uchwalone przez Sejm istotne regulacje gospodarcze, ułatwiające życie przedsiębiorcom.
 

nortus
 
Właśnie oberzałem wiadomości TVP i relację o badaniach mammograficznych - jaki to jest w Polsce problem, bo kobiety nie to że nie chcą się badać ale nie mają świadomości albo się boją. Mimo że badania są za darmo laboratorium na kółka świeci pustkami najczęściej. A wiedzą o badaniach bo dostaja pisemne zaproszenia. A przecież nie jedna mogłaby uratować sobie życie lub ułatwić leczenie.
A jak to wygląda gdzie indziej. Opowiem o stomatologii bo ten temat znam najlepiej.
Polska - jak jest każdy wie. Ja całe życie leczyłem zęby prywatnie. Nie każdego stać, wiem. I wiem, że dostać się do przychodni publicznej - leczenie finansowane przez NFZ - to cierpienie, ból, długi czas na wizytę, najgorsze środki i znieczulenia. O leczeniu zębów musi pamiętać kazdy z nas samodzielnie, inaczej niż np. szczepienia dzieci, o których przypina lekarz.
A gdzie indziej?  W Niemczch jest obowiązkowy coroczny przegląd zębów u dentysty - finansowany przez Kasę Chorych częściowo, a częściowo płaci pacjent. Nikt nie będzie nikogo zmuszał, dostaje przypomnienie i ma przyjść, nie przyjdzie - jego sprawa. Ale są konsekwencje - jakie: jak będzie miał poważne problemy z zębami czy będzie potrzebował protezy to za to już sam zapłaci!!! A gdyby chodził na przeglądy - zapłąciłoby państwo. A więc czy opłaca się nie robić badań okresowych?
W Norwegii jest jeszcze inazej: do 18 roku życia każde dziecko ma w pełni darmowe leczenie. Lekarz pacjenta o badaniach okresowych, wzywa do gabinetu na przeglądy. Nie przyjdzie - płaci karę. Zresztą wszędzie tam jest tak zrobione, że umawiasz się telefonicznie na wizytę do lekarza -każdego i dotyczy młodych i starych. Ale jeśli nie przyjdziesz na umówioną wizytę i nie powiadomisz przychodni ( a przecież każdy ma dziś telefon i co za problem zadzownić i powiedzieć: nie przyjdę) i nie przyjdziesz, czyli lekarz stracił czas a mógł w tym czasie przyjąć innego pacjenta, to zapłącisz karę: nie wielką, 50 koron, ale liczy się fakt.
Wracając do ząbków. DO 18 roku masz leczenie za darmo w 100%, między 19 a 21 rokiem życie płacisz od 30 do 100% kosztów leczenia. Powyżej 1 lat - płacisz 100%. Ktoś powie to oburzające, bo podatki wysokie itd, itd. Zgadza się, ale jeśli dbasz o zęby do 20 lat życia to nie ma później problemów z zębami. Jak będziesz mieć poważne problemy czy protezy - płaci państwo.
A wiecie że lekarze Norwescy przyjeżdżają specjalnie do Polski aby zobaczyć jak wygląda ..... gróźlica? Oni jej od lat nie znają. Podobnie jest jeszcze kilka chorób od wielu lat nieznanych w Skandynawii. (nawet wścieklizny zwierząt nie ma w Skandynawii - i dlatego są problemy z przywieziem tam swoich pupili, trzeba robić specjalne badania na antyciała wścieklizny i w zasadzie robi się je w Berlinie. Teraz też można je zrobic w Puławach ale laboratorium polskie ma straszną opinię i służby graniczne nie wierzą w wyniki z Puław - nieoficjalnie wiem, że mogłem kupić badania. A żeby było śmieszniej badania w Berlinie są tańsze niż w Polsce!. Wiem o musiałem moje kota przebadać gdyż wraca do ojczyzny dziadków).
W każdym kraju służba zdrowia jest inzej zorganizowana i polska - nie jest najgorsza. pomijam ten przykład z USA sprzed 2 dni. Słyszałem jak to wygląda w Anglii i Irlandii, wiem jak wygląda w Norwegii (tam prawa ma lekarz nie pacjent) i Szwecji. W Polsce nie jest tak źle. Nie ma pomocy ze strony państwa - tak. Ale organiacja jest całkiem znośna.
Wiem, ze każdy z nas ma inne doświadczenia, ale jednostkowe przypadki nie obrazują całości. A że czasami są one skandaliczne - ale to są ludzie i ich problemy, cechy charakteru, dobry i zły humor. Po prostu człowiek.
  • awatar :->: Za zęba kanałowego prywatnie zapłaciłam ponad 300 zł :D pozostałe były tańsze. Cała moja rodzina z Francji leczy zęby w Polsce mówią ,że i lepiej i taniej niż u nich.Co do innych chorób to nie wiem:D , wiem ,że fryzjer u nich drogi:>
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Inne różnice między Polską a Norwegią.

Telefonu komórkowe. W Polsce jak masz umowę o telefon z operatorem A i chcesz przejść do firmy B z zachowaniem numeru - to jest trochę drogi przez mękę. Jak chcesz zmienić numer - to nie ma problemu oczywiście. Ale jak ja mam swój numer od 9 lat i nie musze uciekać czy ukrywać się to dlaczego mam zmieniać numer (a jakie problemy z zawiaodmieniem wszystkich znajomych itd ale i wielu firm, człowiek nawet nie wiem komu dał swój numer i czasami po kilka latach odzywa się ktoś o kim dawno zapomnieliśmy albo jakaś firma z ofertą). Jak już zmienię operatora to muszę usunąć blokadę z aparatu, czyli sim lock. I to ja muszę zrobić, znaleź firmę, zapłacić (chyba ze sam potrafię). A tam jak się rozstałę z firma to ona telefonicznie podaje mi kod , który usuwa blokadę sim locka z aparatu. Bez żadnego wybrzydzania.
A przy okazji, wie ktoś dlaczego to się w Polsce nazywa telefon komórkowy? Generalnie gdzie indziej jest nazywa telefonem mobilnym, we wszystkich odmianach znaczenia tego wyrazu.
 

nortus
 
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - miejscowość w północno-wschodniej Walii, na wyspie Anglesey.

Nazwa miejscowości (58 liter) jest najdłuższą zarejestrowaną nazwą administracyjną w Wielkiej Brytanii, najdłuższą istniejącą nazwą
miejscowości, i trzecią najdłuższą nazwą geograficzną na świecie. W tłumaczeniu z walijskiego oznacza: Kościół Świętej Marii w dziupli białej leszczyny przy wartkim wirze wodnym oraz Kościół Świętego Tysilio przy
czerwonej jaskini. Dla ułatwienia nazwa często skracana jest do Llanfairpwll lub Llanfair P. G., co wystarczy, by jednoznacznie odróżnić ją od wielu walijskich miejscowości nazwanych Llanfair.

Miejscowość, ze względu na swoją nazwę, jest częstym celem wycieczek turystycznych. Zwiedzający zatrzymują się na stacji kolejowej, by zrobić zdjęcie na tle tabliczki z nazwą, oraz odwiedzają centrum handlowe, gdzie gożna "podstemplować" paszport bądź pocztówkę pamiątkową pieczątką z pełną nazwą miejscowości.

Strona internetowa wioski plasuje się na szczycie rankingu najdłuższych adresów stron internetowych w Europie.

Nazwa Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch została również użyta w filmie science-fiction pt. Barbarella (1968, reż. Roger
Vadim) jako hasło. - wyobrażasz sobie takie hasło?

Inny przykład:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
albo
Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
- wzgórze w Nowej Zelandii o wysokości 305 m n.p.m., blisko miasta Porangahau, w południowej części regionu Hawke's Bay.

Nazwa pochodzi z języka maori i oznacza szczyt wzgórza, gdzie Tamatea, mężczyzna o wielkich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi i podróżnik grał na flecie dla swojej ukochanej. Pierwsza nazwa ma 85 liter, a druga 92
litery. Obydwie nazwy zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Jest to jedna z najdłuższych na świecie nazw geograficznych tak, jak w przypadku Llanfairpwllgwyngyllgogerych-wyrndrobwllllantysiliogogogoch

I jeszcze jedna dziwna nazwa:


Jezioro Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg, Massachusetts, USA

Chaubunagungamaug, znane również jako Webster Lake, jest amerykańskim jeziorem położonym w Webster w stanie Massachusetts.

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg jest inną nazwą jeziora i jest często podawana jako najdłuższa nazwa miejsca w Stanach Zjednoczonych.

Ciekawe jak brzmiałaby relacja Mariusza Max Kolonko z tego miejsca :
"... Mariusz Max Kolonko, Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg
Massachusetts"Przy takich adresach nasze ch, rz, cz, szy wydaje się łatwe i proste.
 

nortus
 
Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że 99 procent wszystkich badanych potrafi przypomnieć sobie swój pierwszy pocałunek w najdrobniejszych szczegółach - twarz partnera,jego strój, fryzurę, zapach, muzykę. Prawda jest taka, że pierwszy pocałunek zapada w pamięć bardziej niż pierwszy stosunek płciowy. Dlatego warto sprawdzić kilka ciekawych faktów o tej najważniejszej czynności w życiu człowieka...

1. Dwie na trzy pary przekrzywiają głowę na prawo podczas całowania

2. Cmoknięcie angażuje dwa mięśnie twarzy, ale namiętny pocałunek - 34!

3. Jak płatki śniegu i odciski palców - każde usta są niepowtarzalne.

4. Naukowcy są jednomyślni, że całowanie się jest bardzo zdrowe. Poprawia koloryt skóry, pomaga na krążenie i likwiduje bóle głowy. Do tego amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że ludzie, którzy się często i namiętnie całują, żyją przeciętnie pięć lat dłużej.

5. Daje kopa! Całowanie pobudza te same neuroprzekaźniki w mózgu co skok ze spadochronem, na bungy i bieganie.

6. Najdłuższy pocałunek w historii kina wymienili Jane Wyman i Regis Tommey w obrazie z 1941 roku pt. "You're in the Army Now". Trwał trzy minuty i pięć sekund.

9. Za najlepszy pocałunek wszech czasów uważa się ten Audrey Hepburn i George Pepparda w "Śniadaniu u Tiffany’ego”.

10. W krajach islamskich, przyłapane podczas całowania się pary niemałżeńskie skazane mogą być na 99 batów.

11. Kamasutra wymienia aż trzydzieści rodzajów pocałunków.

Cóż, czas zabrać się za pobijanie rekordów.
  • awatar NORWEGIA: ...jak by nie liczył to przed faktem stanie, że z seksu pozostało tylko całowanie
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
W puszkach po kawie w tapczanie trzymał 12 tys. zł i 1000 euro. Zostały mu tylko puste puszki.
61-latek z gminy Choszczno zgłosił policji, że został okradziony. Myślał, że do domu wdarli się rabusie. Mężczyzna tłumaczył, że trzy miesiące temu - kiedy ostatni raz przeliczał oszczędności - pieniądze jeszcze były, a teraz ma puste puszki.

Policjanci odkryli, że to 13-letnia wnuczka odkryła, gdzie dziadek trzyma pieniądze i podbierała je. Fundowała sobie i koleżankom słodycze, pizzę. Tak z koleżankami przejadła pieniądze dziadka.
  • awatar :->: O jaa O.o jak można przejeść 12 tys , troche to niemożliwe , podejrzewam ,że musi być niezłym głodomorem, przypuśćmy że pizza kosztuje 25 zł , codziennie kupowała jedną przez 3 miesiące czyli przez 3*31=93 dni , więc 93*25=2325 zł, podejrzeam ,że codziennie nie jadły , ale w najgorszym wypadku jeżeli były bardzo głodne , albo było ich bardzo wiele to można tą kwotę pomnożyć razy dwa i wychodzi 4650 zł do tego drobne wydatki to ok 7000 tys złotych razem , (drobne wydatki wynoszą 2350 na 3 miesiące więc ok 25 zł dziennie ) Do tego jeszcze niewielkie zakupy w sklepie z ubraniami za ok 1000 zł to 8 tys złotych razem. Przypuśćmy ,że nie posiada nałogów, więc pewnie na nic więcej nie wydała wiec co z pozostałymi 4 tys polskich złotych ?i 1 tys euro? Całą szkołe obdarowała?
  • awatar Harmony: o ja....chyba bym wąchała już kwiatki od spodu na miejscu dziadka...dziwne że to wytrzymał...dziadziuś głupi, że trzymał hajs w tapczanie a wnuczunia pomysłowa, ale żeby tyle przejeść/?? słabooo
  • awatar Oбщеобразовательная: nie te czasy żeby pieniadze w skarpecie trzymać
Pokaż wszystkie (3) ›