Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 19 lipca 2008

Liczba wpisów: 15

nortus
 
Witam moje śpioszki.

Mój jeden śpioszek podeptał mnie o 7 rano. Bezczelnie wlazł na mnie i zaczął mruczeć i dopominać się pieszczot, głaskania się jej zachciało pod bródką. No ale dzisiaj jej wybaczę bo chciałem wcześniej wstać. I tak jestem już po wizycie w lasku. Właśnie zjedliśmy śniadanko, jeszcze piję herbatkę i zaraz skoczę na rynek po zakupy. A widzę (raczej słyszę) że i drugi kociak się obudził i puścił strzałkę. Ach te śpiochy,

Życzę miłego dnia

Maria Haukaas Storeng - Hold On Be Strong
 

nortus
 
A dla odchudzających się koleżanek znalazłem informacje o dietach.

To, że dieta niskokaloryczna, uboga w tłuszcze i węglowodany jest mało przyjemna, wiadomo od dawna. Teraz jednak okazało się, że również nie jest tak skuteczna, jak się wydaje. O wiele więcej można schudnąć, stosując tłustą dietę Atkinsa lub nie stroniącą od węglowodanów dietę śródziemnomorską.
czytaj dalej...

Według najnowszych badań opublikowanych w "New England Journal of Medicine" wcale nie trzeba się głodzić, by zrzucić zbędne kilogramy. Przez dwa lata ponad trzystu ochotników obserwowali naukowcy z Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Ku ich zdumieniu okazało, że najszybciej kilogramy gubią osoby, które stosują do tej pory uznawaną za bardzo kontrowersyjną dietę dr Atkinsa. Jej postawą są białka i tłuszcze. Zaleca się natomiast wyeliminowanie węglowodanów, a przede wszystkim cukrów. Można więc zajadać się tłustą kiełbasą, stekami lub bekonem. Ważne jednak, by nie łączyć ich z węglowodanami, a później nie uraczyć się słodkim deserem. Jak przekonują naukowcy to faktycznie działa. Mało tego, dieta ta - wbrew temu co sądzono do tej pory - wcale nie przyczynia się do podniesienia poziomu cholesterolu.

Prawie tak samo skuteczna okazała się - od uznawana za wyjątkowo zdrową - dieta śródziemnomorska. Polega ona na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców, a także ryb i chudego mięsa. Dopuszcza ona duże spożycie węglowodanów, ale za to bogatych w błonnik - dozwolone są kasze oraz pełnoziarniste pieczywo. Jak wykazały doświadczenia, taki sposób odżywiania szczególnie służy kobietom. Dzięki niej są zdrowe i nie mają problemu z zachowaniem szczupłej sylwetki.

W porównaniu z wymienionymi najmniej skuteczna okazała się dieta niskokaloryczna ograniczająca do minimum spożycie tłuszczy (mogą stanowić maksimum 30 procent kalorii dziennie).

Biorące udział w doświadczeniu osoby, które skrupulatnie liczyły kalorie, schudły średnio tylko 3,4 kilograma. Natomiast przy diecie Atkinsa spadek wagi wynosił średnio 5,2 kilograma, natomiast przy śródziemnomorskiej - 5 kilo.
  • awatar Cała ja :): tylko kto uwierzy, że wyskotłuszczowa dieta odchudza... każdy bał by się że może być tym pechowym i tyć na tej diecie ;p
  • awatar Nortus & Potworna spółka: wydaje się dziwne, ale znajoma ją stosowała i faktycznie schudła.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Niemieckie ministerstwo transportu rząd zamierza zlikwidować ponad 20 rodzajów znaków drogowych. Od nowego roku z niemieckich ulic i dróg mają zniknąć znaki, które odwracają uwagę kierowców od drogi, a jednocześnie nie dają im żadnych konkretnych informacji.

Minister transportu Wolfgang Tiefensee chciałby zlikwidować znaki przestarzałe lub wręcz wprowadzające kierowców w błąd. Im mniej elementów będzie rozpraszało koncentrację kierowców, tym bardziej zwiększy się bezpieczeństwo na drogach. Jego resort zamierza usunąć z dróg 22 znaki. Wśród nich znajdą się między innymi ostrzeżenia przed opadami śniegu i przed nagłym końcem drogi na brzegu akwenu wodnego.


Cóż, w Polsce też by się przydał taki myślący minister. Autostrad i tak nie wybudują a część znaków mogliby zlikwidować.
Przed II wojną było w Polsce tylko 14 znaków drogowych, teraz jest ponad 200. No i kiedy się łatwiej jeździło?
Czasami naprawdę się zastanawiam po co tyle dublujących się znaków. Przecież jeżeli jest nakaz jazdy prosto to nie mogę skręcić w lewo. To po co jest zakaz skrętu w lewo. To był tylko przykład. Albo faktycznie uwaga na śnieg?Znaki drogowe przed wjazdem do tunelu na wyspę Mageroya w Norwegii:
znak ostrzegawczy "sygnały świetlne" z tabliczką ostrzegająca przed zamykaniem tunelu podczas niskich temperatur[1]; tabliczka informująca o stromym zjeździe z nachyleniem 9% i napis zalecający przełączenie na niższy bieg (low gear); dalej niebieska tablica informacyjna, przekazująca komunikat o długości (6870 m) i głębokości (212 m p.p.m.) tunelu; dalej widoczne żółto-czarne strzałki kierunkowe na zakręcie.
 

nortus
 
Jak wiadomo w każdym kraju znaki drogowe trochę się różnią między sobą.

To przykład z Norwegii. Widzicie różnicę między zdjęciami (znakami): znak hordaland a pozostałymi?
znaki 516 to norweski odpowiednik polskiego D-6. Nie wiele się różni. A zdjęcie znak hordaland przedstawia jak to wygląda w praktyce - zdjęcie zrobione w Hordlandzie. Śmieszny facecik w kapelusiku.
 

nortus
 
Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym - to międzynarodowy traktat, określający ogólne zasady ruchu drogowego, do którego przestrzegania zobowiązały się kraje - sygnatariusze.

Konwencja ta została sporządzona 8 listopada 1968 r. w Wiedniu. Rada Państwa PRL, ratyfikowała tę konwencję 24 lutego 1988 r. Konwencja ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 1988 r., Nr 5 poz. 40, pod nazwą: "Konwencja o ruchu drogowym sporządzona w Wiedniu". Konwencja ta, jak dotąd nie została przez Polskę wypowiedziana, mimo że polskie prawo o ruchu drogowym dotąd nie wypełnia kilku ustaleń Konwencji.

Różnice między Konwencją a Prawem o Ruchu Drogowym

Ruch pieszych

Przepisy polskiego prawa drogowego na temat ruchu pieszych po przejściach dla pieszych nie odpowiadają w pełni zapisom art. 21 Konwencji, który stwierdza:

jeżeli ruch pojazdów na tym przejściu nie jest kierowany sygnałami świetlnymi ruchu lub przez funkcjonariusza kierującego ruchem, kierujący powinni zbliżać się do tego przejścia tylko z odpowiednio zmniejszoną szybkością, aby nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych, którzy znajdują się na przejściu lub wchodzą na nie; w razie potrzeby powinni zatrzymać się w celu przepuszczenia pieszych.

Polskie prawo nakazuje kierowcom "szczególną ostrożność" (art. 26) i ustępowanie pieszym, którzy już znajdują się na pasach dla pieszych, zabraniając jednocześnie pieszym wkraczać na pasy "bezpośrednio przed pojazdem" (art. 14.1).

Ochrona rowerzystów

Artykuł 16 ust. 2 Konwencji mówi:

Podczas wykonywania manewru zmiany kierunku ruchu kierujący - nie naruszając postanowień artykułu 21 niniejszej konwencji dotyczących pieszych - jest obowiązany przepuścić pojazdy jadące z przeciwnego kierunku na jezdni, którą zamierza opuścić, oraz rowery i motorowery jadące po drogach dla rowerów, przecinających jezdnię, na którą zamierza wjechać.

W Polsce nowelizacją z dnia 6.09.2001 wykreślono z Ustawy prawo o ruchu drogowym art. 27 ust. 2:

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi jadącemu po drodze (ścieżce) dla rowerów, przebiegającej przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Jednocześnie obowiązuje zapis:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

Co daje rowerzyście jedynie ograniczoną ochronę w stosunku do zapisów Konwencji.

Sygnalizowanie manewrów

Artykuł 14 ust. 3. Konwencji mówi:

Przed skręceniem lub przed wykonaniem manewru związanego ze zjechaniem w bok każdy kierujący powinien odpowiednio wyraźnie i dostatecznie wcześnie zasygnalizować swój zamiar za pomocą kierunkowskazu lub kierunkowskazów swojego pojazdu

Natomiast polskie Prawo o ruchu drogowym ogranicza sygnalizowanie manewrów tylko do zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy (Art. 22 ust. 5):

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Określony w ustawie brak obowiązku sygnalizowania manewrów związanych ze zjechaniem w bok może powodować potencjalne zagrożenia przy np.:

* zatrzymywaniu pojazdu przy prawej krawędzi jezdni i włączaniu się do jazdy po takim zatrzymaniu przy poruszaniu się tym samym pasem ruchu,
* wyprzedzaniu pojazdów lub uczestników ruchu przy poruszaniu się tym samym pasem ruchu.


Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce - kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa. Należy zauważyć, że w Polsce, biorąc pod uwagę stan prawny na dzień 10 kwietnia 2008r. (patrz 3), w przypadku kolizji przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym i Konwencji Wiedeńskiej pierwszeństwo mają przepisy zawarte w Konwencji. Zdarzają się jednak przypadki karania przez policję kierujących za zachowania sprzeczne z ustawą prawo o ruchu drogowym choć prawidłowe w świetle Konwencji. W Polsce po przyjęciu mandatu karnego nie ma możliwości odwołania się od niego więc jeżeli karany ma pewność co do błędnej interpretacji prawa przez policję, musi odmówić przyjęcia mandatu karnego i zgodzić się na skierowanie sprawy do sądu grodzkiego.
  • awatar gość: Mam pytanie odnosnie zdania: "Należy zauważyć, że w Polsce, biorąc pod uwagę stan prawny na dzień 10 kwietnia 2008r. (patrz 3), w przypadku kolizji przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym i Konwencji Wiedeńskiej pierwszeństwo mają przepisy zawarte w Konwencji." Czy to znaczy, że Konwencja jest ZAWSZE ważniejsza niż polskie przepisy o ruchu drogowym? Słyszał ktoś czy toczyły lub toczą się sprawy w sądach grodzkich gdzie wystapila kolizja przepisow "polskich" z "wiedenskimi"? Jesli tak, to jakie wyroki zapadaja w tych sprawach?
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Dziwne, ale żeby zobaczyć na norweskie znaki drogowe trzeba kliknąć na nazwę zdjęcia.
Wszystkie są .jpg a nie chcą się ujawnić.
  • awatar ping: Pliki JPEG w formacie drukarskim (CMYK [32 bity] a nie RGB [24 bity] ja to zwykle z aparatu) mogą nie wyświetlać się poprawnie w niektórych przeglądarkach... Co więcej, spora część z nich (przeglądarek) ich wcale nie obsługuje... :/
  • awatar Nortus & Potworna spółka: te zdjęcia są ściągniete w formacie jpg z ministerwa transportu Norwegii. Mój komp wyświetla jest normalnie ale na blogu nie widać ich, trzeba kliknąć. Najwyżej później ściągnę w innym formacie i spróbuję. Dzięki
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
I znowu jakieś wyjaśnienie:

1. jak już wcześniej pisałem na blogu nie zamieszczam zdjęć swoich ani znajomych czy bliskich ponieważ oni sobie tego nie życzą. Nie każdy chce być odnotowany w necie. A ponadto ci panowie załączeni do wpisu przy mnie to są po prostu pikuś, więc nie chcę im robić konkurencji.

2. widzę, że od jakiegoś czasu załączane zdjęcia o trochę większym rozmiarze nie chcą się "ujawniać" i trzeba na nie kliknąć żeby zobaczyć więc swoje zdjęcia zmniejszam jak wyjdzie, ale żeby były mniejsze.

3. gdzie mogę staram się umieszczać własne zdjęcia ale czasami (w związku z punktem 1) posiłkuję się fotkami znalezionymi w necie.
Pozdrawiam
 

nortus
 
Obiecałem fotki z ubiegłorocznych regat TSR.
Więc kilka fotek zamieszczam.
The Tall Ships Races trwały od 4 do 7 sierpnia 2007r na Wałach Chrobrego i Łasztowni w Szczecinie
Następne takie spotkanie ma być za 7 lat.
Ale w tym roku podobna impreza, tylko mniejsza, odbędzie się w Śwnoujściu.
 

nortus
 
  • awatar karolinka535: Fajne fotki.A tło a tak wogule to jak się je wstaeia?
  • awatar Nortus & Potworna spółka: w ustawieniach jest zakładka wygląd minibloga i tam ustalasz tło. mozesz wczytać 3 własne zdjęcia maksymalnie. owocnego kombinowania życzę
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
To był pierwszy dzień Regat, Żagowce przypływały przez cały dzień oraz następny. Wieczorem i w nocy trwały koncerty dla mieszkańców i turystów oraz załóg żaglowców i jachtów.
 

nortus
 

Waga
23.IX - 23.X Merkury
Waga to odwaga, wdzięk i inteligencja. Duża wrażliwość. Waga jest samodzielna i opiekuńcza. Urodzeni pod znakiem Wagi to ludzie odpowiedzialni
i pracowici, zorganizowani i godni zaufania, wszystkie swe talenty poświęcają dla dobra ogółu. Wagi są mądre, szczere i uczciwe. Waga ma tak,
ze gdyby kogoś oszukała, to by się ze wstydu spaliła. Oszczędna dla siebie i szczodra dla innych, oto cala Waga.
Spod znaku Wagi: Kościuszko, Szopen, Beethoven, Cervantes, Washington, Kopernik, Czajkowski, Einstein, Miłosz, Szymborska, Wolszczan, Małysz,
Curie-Sklodowska, Szekspir, Wieniawski, Chrobry... i Stanisław Tym.

Skorpion
24 X - 22 XI Mars i Pluton
Kleptoman i intrygant. Rozwali każde małżeństwo. Własne także. Skorpion ma często braki w uzębieniu. Len i aspołecznik. Jeśli zrobi niechcący cos pożytecznego - ciężko to odchorowuje. Skorpion często bywa sadysta i wtedy
jest dentysta. Wówczas jego pacjenci maja braki w uzębieniu.
Urodzeni pod znakiem Raka: Hitler, Goebbels, Pinochet, Stalin, Lenin,ˇ bin Laden i Pol Pot.

Strzelec
23.XI - 21.XII Jowisz
Strzelec to moczymorda i ochlapus, zawsze się załapie na krzywego ryja, a tak się schla, ze się uwali i leży. Gdy tylko wstanie i ma możliwość, to
zawsze zdradzi ojczyznę. Poza tym Strzelec to polityczna huśtawka,anarchista i podziemie gospodarcze. A już przynajmniej mafia albo gangster.
Czasami aż się inni zastanawiają, skąd się bierze i jak się mieści tyle świństwa w jednym człowieku. U urodzonych pod znakiem Strzelca zawsze się zmieści. Dzieci Strzelca i Panny to najgorsza zaraza. Jak uczciwy policjant
kogoś goni, to wiadomo, ze to Waga goni Strzelca. Wśród Strzelców jest dużo zboczeńców, dlatego rodzi się u nich najwięcej Bliźniaków i w końcu nie wiadomo, które gorsze i to jest najgorsze.
Spod znaku Strzelca: Hitler, Goebbels, Pinochet, Stalin, Lenin, bin Laden i Pol Pot.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 

Koziorożec
22.XII - 20.I Saturn
Koziorożec jest wyjątkowo abominacyjny. Zawsze się ślini. Udaje przed tobą przyjaciela, ale tylko po to, żeby cię okraść lub oszukać, a praktycznie i jedno, i drugie. I jeszcze ci żonę zbałamuci, szczególnie gdy masz żonę Pannę albo Byka. Koziorożec, gdy już nie ma kogo oszukać, to od samego siebie pożyczy sto złotych i nigdy nie odda. Kłamie nawet wtedy, gdy mówi "dobranoc".
Spod znaku Koziorożca: Hitler, Goebbels. Pinochet, Stalin, Lenin, binLaden i Pol Pot.

Wodnik
21.I - 19.II Uran i Saturn
Wodnika łatwo poznać po tym, ze stale coś pierze, a wszystko ma brudne. Wbrew nazwie znaku Wodnik niczego nie pierze w wodzie, tylko wszystko
chemicznie, dlatego śmierdzi siarkowodorem, chlorkiem rtęci nitrodwuetylotoluenem, dwuchloro-dwufenylo-trójmetyloheksanem oraz przeterminowana naftalina. Karaluchy, mole i przędziorki czują się u Wodnika jak Ryby w wodzie.
Spod znaku Wodnika: Hitler, Goebbels, Pinochet, Stalin, Lenin, bin Laden i Pol Pot.

Ryby
20.II - 20.III Neptun i Jowisz
Ryby to chodząca nieuczciwość i korupcja. Ryby czują się u Wodnika jak
karaluchy, mole i przędziorki. Mówi się, ze rybka lubi pływać. Owszem, ale
tylko w przemycanym alkoholu, na którym społeczeństwo straci, a Ryby zarobią
brudne pieniądze, które upiora i wydadzą na wódę. Upiora u Wodnika, bo to
dobrana para, czyli trójkąt: Ryby - Wodnik. Ale Ryby gorsze.
Spod znaku Ryb: Hitler, Goebbels, Pinochet, Stalin, Lenin, bin Laden, Pol
Pot i Jarosław Wójcik, 17-803 Wrota Małe, ul. Minerwy 4 m. 18 (pana żona
wszystko nam o panu opowiedziała. Wstyd!)No to już teraz wszystko jasne.
 

nortus
 
Moje maleństwo powiedziału, że mam powiedzieć "papa" i wynosić się do swojej sypialni - bo to jest jej królestwo.

Więc mówię papa i dobrej nocki życzę!


A to jej różni kuzyni, którzy zostali w ojczyźnie. Ciekawe jak ją przyjmą z powrotem u siebie? I jak ona zareaguje jak wokół ludzie będą mówić w jakimś dziwnym języku o całkowicie innej melodyjności? Zobaczymy już niedługo.