Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 1 lipca 2008

Liczba wpisów: 19

nortus
 
Chyba w ostatniej chwili zdążyłem zrobić jeszcze fotki tym ławeczkom. Przypomnę, że zostały zrobione ze śmieci. Było ich 15, ja zdążyłem zrobić fotki tylko 14, jednej już nie było.
Hołota potrafi wszystko zniszczyć a ta metalowa to pewnie poszła na skup złomu.
Ale policja nic nie wie, nic nie widzi, cuda ....

Piękne nie były ale były wyjątkowe. Czymś się wyróżniały......
 • awatar Nortus & Potworna spółka: one nie mają się podobać. miały inna ideę i tym się wyróżniały. To było drugie życie śmieci, ekologia i symbol. Ale były wygodne, wbrew temu jak wyglądają.
 • awatar :->: Można było na nich usiąść?
 • awatar Nortus & Potworna spółka: tak, mozna było na nich siedzieć i powiem ci że były nawet wygodne, o dziwo.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Tej ławeczki już nie zdążyłem pożegnać.

Było ławeczek 15, ale 3 były zrobione z butelek  i trzy były z klawiatur komputerowych.
 

nortus
 
Wiadomość dla chorych i czekających na zastrzyki:
gdyby opiekowała się nami/Wami taka służba zdrowia to chyba nic nie mielibyśmy/mielibyście przeciwko oddaniu się w jej ręce.
 

nortus
 
Załączam link do bardzo ładnych fotek na stronie norweskiej gazety Aftenposten. Nie trzeba znac norweskiego, żeby je obejrzeć. Wystarczy kliknąć na zdjęcie, żeby przejść dalej. Niestety nie można ich zapisać, bo podałbym je inazej do obejrzenia.


forbruker.no/digital/fotojakt/
 

nortus
 
Urodą Norwegii są oczywiście również lodowce, więc kilka ujęć.
 

nortus
 
No i koniec Europy, Nordkapp - przylądek północny.
Od dawna się tam wybieram ale jakoś mi nie po drodze. Nasz pingerowy kolega Kocisko ma bliżej ode mnie i może już zaliczył ten przylądek. Więc może kiedyś się podzieli wrażeniami (please!!!). A jeżeli jeszcze tam nie był to może .... się wybierze.
Znam wrażenia kilku osób, które tam były i widziałem filmy jakie nakręcili i ich fotki. Całkiem inny świat od południa Skandynawii.
Pozdrawiam
 

nortus
 
Wracam do pokazania czym się jeszcze może pochwalić ten bliski a daleki kraj.Skoro składa, się w zasadzie, z wody (morze, fjordy, jeziora i rzeki) oraz gór - no to muszą być jeszcze drogi (o tym już trochę było), tunele i mosty. A czasami potrafią wybudować bardzo ładne mostki i mosteczki. A że niektóre są zdziebko dłuuuugie to już inna sprawa. Więc pokaże kilka rónych mosteczków.
 • awatar Princessa.xd: teraz to juz napewno dowiedze Norwegię xD
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
 • awatar Princessa.xd: I znowu te piękne mosty xD
 • awatar Nortus & Potworna spółka: to jeszcze nie sa te najpiekniejsze. milo mi ze ci sie podobaja.
 • awatar remigiusz6: Jeżeli to wszystko Twoje zdjęcia to nieźle podróżujesz. Bardzo ładne zdjęcia.
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Na razie wystarczy, ale to nie wszystkie oczywiście. Mostów jest tam mnóstwo.
 • awatar szydera: ZAJEBISTY
 • awatar Princessa.xd: dlaczego te Norweskie mosty mnie tak zachwycają? już wiem. ONE SA CUDOWNE xD
 • awatar jol55: są piękne
Pokaż wszystkie (3) ›
 

nortus
 
Ponieważ sugerowałem podróż na półnąc zachaczając o Szwecje - regiona Skania - więc czas na kilka fotek z południa północnego sąsiada naszego.
Malmoe - połączone mostem nad "Bałtykiem" ze stolicą Danii - Kopenhagą. I jak pisałem to jest trochę nietypowy przejazd przez most bo pod nim przepływają wielkie statki, pełnomorskie.
Jadąc od strony Kopenhagi z daleka widać najnowszą wizytówkę Malmoe - Torso. Ciekawy budynek wybudowany niedawno prawie na brzegu.
 

nortus
 
Ciekawe czy Wam sie spodobają takie zabawy w powiedzmy poziomym jumpingu.że ona się nie poży.....

a dla równowagi - słodki kociak

 

nortus
 
 • awatar :->: Facetem nie jestem:P ,ale pewnie gdybym była wybrałabym mecz:D
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Malmoe - jeden z głównych rynków odwiedzanych przez turystów.
 

nortus
 
Kolejna atrakcja w drodze nad fjordy - Lund.
I jego olbrzymia katedra.
 

nortus
 
Lund – miasto w południowo-zachodnim regionie Szwecji – w prowincji Skanii, na północny wschód od Malmö; siedziba władz gminy Lund, wchodzącej w skład transgranicznego regionu Öresund, obejmującego fragmenty terytoriów Danii i Szwecji. Około 101 tys. mieszkańców i 442,7 km² powierzchni, co daje mu pozycję 12 największego miasta w Szwecji. W związku z jego akademickim charakterem, Lund charakteryzuje się wyraźną nadreprezentacją grupy wiekowej 20-29 lat (21% populacji) i osób z wyższym wykształceniem (58% w stosunku do 29% w skali kraju).

Romańska katedra w LundLund zostało ufundowane prawdopodobnie pod koniec X wieku, dla wzmocnienia związków tego obszaru z Królestwem Danii, jednocześnie stając się nowym przyczółkiem dla misji chrystianizacyjnej Kościoła Katolickiego na tych terenach. W ramach wykopalisk archeologicznych odnaleziono tu pozostałości najstarszego znanego drewnianego kościoła w Skanii, wzniesionego w okolicach 990 roku.

Złota era miasta przypadła na okres średniowiecza. U progu XII wieku Lund było już dobrze rozwiniętym miastem, ośrodkiem handlu i rzemiosła oraz siedzibą największej duńskiej mennicy. W 1103 roku umieszczono tu siedzibę arcybiskupstwa na całą Skandynawię. W 1145 roku konsekrowano katedrę, a w całym mieście znajdowało się w tym czasie 27 kościołów i klasztorów. Od XIII wieku Lund było najważniejszym miastem Danii – to stąd arcybiskupi sprawowali władzę kościelną nad całą Skandynawią. Z końcem średniowiecza Lund straciło jednak swoją rolę centrum gospodarczego Skanii na rzecz Malmö, do którego ostatecznie w latach 40. XV wieku przeniesiono mennicę.

Z rokiem 1536 nadszedł też zmierzch chwały Kościoła. Na fali wystąpień reformacyjnych król Christian III zerwał ze zwierzchnictwem papieża w Rzymie i powołał do życia narodowy kościół luterański. Arcybiskupstwo zostało zniesione, ziemie należące dotąd do Kościoła przeszły na własność Korony, a większość kościołów i klasztorów w mieście została zburzona. O świetności średniowiecznego Lund przypominają do dziś katedra Domkyrka, kościół przyklasztorny pw. św. Piotra oraz układ wijących się, brukowanych uliczek.

Wiek XVII był dla Lund okresem niepokojów, choć również nowych możliwości. Po kolejnych wojnach między Szwecją i Danią, w 1658 roku Skania została ostatecznie przyłączona do tego pierwszego kraju. Jedną z najważniejszych decyzji mających przyspieszyć integrację regionu z resztą państwa, było założenie w Lund szwedzkojęzycznego uniwersytetu, którego inauguracja odbyła się w 1668 roku.

W latach 1679-1679 miała miejsce tzw. wojna skańska, w której Dania próbowała odzyskać utracone wschodnie prowincje. 4 grudnia 1676 pod Lund rozegrała się jedna z jej najkrwawszych bitew; zwyciężyły w niej oddziały szwedzkie, ale niemal połowa ich żołnierzy poległa. 11 sierpnia 1678 roku znaczącą część miasta strawił ogień podłożony przez oddział wojsk duńskich.

W trakcie XVIII i XIX wieku Lund pozostawało niewielkim, uśpionym miasteczkiem. Dotknęła je jedynie ostatnia próba odbicia Skanii przez Duńczyków w 1709 roku, w ramach Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721). W 1768 otworzono w Lund pierwszy w Skanii szpital, który dał fundament dla ogromnego kompleksu Szpitala Uniwersyteckiego, mieszczącego się tu dzisiaj. Momentem przełomowym dla rozwoju Lund było otwarcie w 1856 połączenia kolejowego z Malmö, które wpłynęło na znaczny rozwój gospodarczy miasta.

Początek wieku XX upłynął w Lund pod znakiem szybkiego uprzemysłowienia: to wtedy na terenie miasta wyrosły siedziby kilku czołowych przedsiębiorstw szwedzkich. Do dziś tutejszy przemysł opiera się przede wszystkim na najnowszych procedurach i produkcji typu high-tech. Do najważniejszych firm regionu należą m.in. Åkerlund & Rausing, Gambro, Tetra Laval, Astra Zeneca oraz Ericsson Mobile Communications.

Życie miasta koncentruje się w znacznym stopniu wokół Uniwersytetu w Lund (znanego także pod nazwą Regia Academia Carolina, Królewski Karoliński Uniwersytet), największego dziś ośrodka akademickiego w krajach nordyckich, kształcącego około 34 000 studentów, w tym wielu pochodzących z krajów całego świata.

Znajduje się tam również najstarsze Muzeum Archeologiczne w Europie – Historiska Museet vid Lunds universitet, założone w 1805 r.
 

nortus
 
Malmö (duń. Malmø) — miasto i port położone w południowej Szwecji na półwyspie Skania (szw. Skåne) nad Sundem, ośrodek administracyjny regionu Skåne, utworzonego w 1997 roku w wyniku połączenia regionów Malmöhus oraz Kristianstad (przed reformą administracyjną było stolicą regionu Malmöhus). 269,1 tys. mieszkańców, zespół miejski liczy 540,5 tys. (dane z 2005r.). Występuje tu przemysł stoczniowy, maszynowy, środków transportu, włókienniczy. Miasto słynie ze Światowego Uniwersytetu Morskiego. Obecne muzeum umiejscowione jest w zamku Malmöhus (z XV, XVI w.), słynie z gotyckiego kościoła z XIV w. i ratusza z XVI w.; wiele zabytkowych domów.

Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1116 r., prawa miejskie nabyło w 1353 roku. W 1394 miasto zostało zdobyte i splądrowane przez korsarzy. Między XIV a XVI w. Malmö było jednym z najważniejszych miast handlowych w tej części Morza Bałtyckiego, do 1658 r. należało do Danii.

Od 2000 ma drogowe i kolejowe połączenie z Kopenhagą przez most nad Sundem. Rok później Malmö zostało połączone z Kopenhagą, w jeden zespół portowy liczący około 2,4 miliona mieszkańców, nazwany Oresund.

Miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Ciekawostki  
Pierwsza nazwa Malmö brzmiała Malmhaug, co znaczy "kopiec piasku".

Często określa się Sztokholm "głową", a Göteborg "sercem" Szwecji, o tyle Malmö uchodzi za brzuch tego kraju, ponieważ leży w południowej prowincji Skania, położonej nad morzem.

Turning Torso Malmö
Adres Västra Varvsgatan 34
Całkowita wysokość 190 m
Wysokość do dachu 190 m
Kondygnacje 55
Rozpoczęcie budowy 2001
Ukończenie budowy 2005
Projektant Santiago Calatrava
Inwestor miasto Malmö, HSB
HSB Turning Torso - wieżowiec sfinansowany przez firmę HSB w Malmö zaprojektowany oraz wybudowany przez architekta Santiago Caltavare. Budowa wieżowca rozpoczęła się latem 2001 i zakończyła się 27 sierpnia 2005. Ze swoimi 190 metrami wysokości Turning Torso jest prawie najwyższym obiektem mieszkalnym w Europie (zaraz po 264 metrowym wieżowcu Triumph Palace w Moskwie). Budynek jest jednym z 25 najwyższych budynków w Europie.

Konstrukcja zbudowana jest na 9 sześcianach z pięcioma piętrami każdy. Licząc między-piętra budynek posiada 54 piętra. Każde piętro posiada blisko 400m². Powierzchnia biurowa liczy sobie 4 200m² i znajduje się w dwóch najwyższych sześcianach wieżowca. Od trzeciego do dziewiątego sześcianu jest 147 mieszkań. Dwa ostatnie piętra (53 oraz 54) zostały poświęcone, jako sale konferencyjne Turning Torso Meetings. Cała budowla przekręca się w górę co 15 stopni.

Budynek nie posiada punktu widokowego dla szerszej publiczności. Postanowiono, że jest to prywatny budynek mieszkalny i tylko osoby w nim mieszkające będą mieli taką możliwość. Grupy mogą zarezerwować sale konferencyjną na najwyższych piętrach budynku. W sąsiednim budynku jest całoroczna wystawa Turning Torso specjalnie dla turystów. W tym samym budynku znajduje się pięciopiętrowy parking. Pomiędzy budynkami istnieje podziemne przejście.