Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 30 czerwca 2008

Liczba wpisów: 33

nortus
 
Witaj Letzteregen. Wracając do poważniejszych spraw bo już koniec czerwca przecież. Zakładam, że jedziesz samochodem na urlop - patrząc na miasta jakie planujesz zaliczyć. Moja sugestia byłaby taka, że jechać przez Rostock i jego przedmieście Warnemunde (w lipcu będą tam jak zwykle znowu wielkie żaglowce, ewentualnie możesz sprawdzić w necie, może trafisz) promem do Danii. Tutaj Kopenhaga i przejazd mostem do Malmoe. Zobaczyć Malmoe (jakieś 3 godzinki na mały i duży rynek - to chyba najważniejsze), Lund (jakieś 2 godzinki na piękną olbrzymią katedrę i centrum), Helsingborg (myślę że spoko 2-3 godzinki)i Goeteborg w Szwecji. Później przejście graniczne w Swinesund i przejazd nowym, ładnym mostem granicznym. Jest też stary przejazd ale teraz to już trzeba by zbaczać z trasy. A tak jest świetna droga do Oslo. I tu pierwsza niespodzianka: licz się z tym , że jeśli jedziesz na polskich tablicach rejestracyjnych będzie zatrzymana i sprawdzan a może być że i trzepana na granicy. Nie wolno tego robić, ale Norwegia nie jest w Unii i mają swoje zasady. Możesz być pytana gdzie i po co jedziesz, na jak długo, czy pracujesz w Polsce i co robisz, żeby podać telefon do osoby do której jedziesz i adres osoby lub hotelu. Tego NIE WOLNO jest teraz robić ale Norwedzy sprawdzają czasami jak im ktoś podpadnie, bo mają np zły dzień. Zresztą zawsze tacy byli jak wdzieli polskie samochody. Radzę uprzejmie im odpowiedzieć. Dlatego przestrzegaj przepisów czego nie wolno wwozić i jakie są limity (głównie alkohol i papierosy). Mogą sprawdzać, czy nie wieziesz np. konserw bo to wg nich oznacza, ze jedziesz na czarno pracować - a tego nie wolno. Dlatego nas sprawdzają.  Nie zawsze, ale. Mi się to trafiło raz co prawda na wiele wjazdów tam, ale skończyło się tylko na pytaniach a obok widziałem jak prawie rozebrali polski samochód. Innych przepuszczali a nasze tablice wyłapują. Nie ma zasady oczywiście. Jeśli chodzi o samochód: oczywiście wszystkie wpisy z przeglądów, samochód nie dymiący, bez uszkodzeń zewnętrznych. Apteczka, gaśnica, komplet zapasowy ŻARÓWEK do samochodu (to obowiązkowo), kamizelka odblaskowa. Jeśli policja zatrzyma cię bo spaliła ci się żarówka musisz od razu przy nich ja wymienić. Jeśli nie potrafisz to wzywasz pomoc a oni poczekają na przyjazd. Nie jak w Polsce, powiesz tak,tak i jedziesz dalej. Pamiętaj też, że robią dużo zdjęć i jak trafi ci się fotka bez jednego światełka to też otrzymasz do domu mandacik. Przypomnij sobie co pisałem wcześniej o mandatach - przestrzegaj przepisów bo możesz dostać pamiątkową kopertę do domu. Słabszy jest zawsze broniony w Szwecji i Norwegii, czyli pieszy i rowerzysta.
Po drodze jest Oslo - jeśli pojedziesz do centrum do E18 a nie E6 (droga do Oslo to od południa E6 i ta będziesz jechać od Szwecji. E18 dołącza sie w okolicach Nordby dla jadących ze wschodu - tu trzeba uważać żeby dobrze na tym skrzyżowaniu skręcić, bo jest słabo oznaczone i nie pisze Oslo na drogowskazie). Drogą E6 też wjedziesz do miasta (to droga na lotnisko) ale od innej strony. A jak wjedziesz E18 to przejedzie wzdłuż brzegu Oslofjoordu i będziesz mieć po lewej stronie przepiękną panoramę Aker Brygge i portu oraz miast nad nimi w tle. Piękny widok. To jest dosyć bogata dzielnica. Drogą tą wyjedziesz na nową Operę i dalej dworzec kolejowy S.Czyli serce miasta.
 

nortus
 
Ciąg dalszy. Po Oslo czeka cię ciekawy i piękny przjazd drogą E134 do Bergen i nad Hardanherfjord. Droga jest trudna, w większości wąska kręta, bez pobocza. Z jednej strony są piękne widoki i przepaść fjordu lub jeziora a z drugiej skalna ściana. Przejazd obok ściany wodospadu i prawie nad samą wodą fjordu. Dużo zakrętów a przez kilka kilometrów droga bardzo wznosi się na wysokość. Przejazd prze tunel w Haukelli też robi wrażenie, zwłaszcza jeśli będziesz się akurat mijać z TIRem lub ciężarówą. Jka jechałem ostatnio był w nocy nieoświetlony. Współczuję kierowcy, bo mi głowa latała dookoło głowy - widoki przepiękne - a tu misisz patrzeć na drogę. Nie warto się śpieszyć. Po drodze też jest kilka atrakcji zjeżdżając z drogi głównej. W Drammen tuż za Oslo jest tunel okrężny, robisz 1 i 1/2 obrotu. W tunelach są też ronda i rozjazdy czasami, co jest ich specjalnością. Jetsem teraz w Polsce i nie mam tutaj żadnych swoich zapisków, ale cos jest w Kongsbergu po drodze ciekawego (chyba). W oklicach tunelu za Haukeli jets lotniczo-wodne pogotowia ratunkowe i na jeziorze są wodnosamoloty często. Jak pierwszy raz jechałem w połowie maja. Od strony Oslo droga do tunelu była już wiosenna a jak wyjechaliśmy z tunelu - była zima i zamarznięte jeszcze jeziora a na poboczu drogu lód i śnieg. Byłem zaskoczony kompletnia i nie tylko. Wszyscy stawali tam przy zajeździe i robili sobie zdjęcia. Też mamu takie, w krótkich rękawkach na górze lodu a w okół bialutko. Ale dalej była już wiosna. To jest jeden z najwyższych przejazdów przez Norwegię.
Wracając do trasy rozważ po Bergen i Hardangerfjordzie pojechać na południe i wpaść do Stavanger, wyspa Karmoy i dalej na południe do Kristiansand. Tutaj promem do Danii zaliczyć Zamek Hamleta i przez Kopenhagę do Rostocku. Wielkei kółko, ale wrażenia super. Jadąc z Bergen do Stavanger zaliczysz kilka promów i 8 km tunel podmorski o nachyleniu 9% i 262,5 metra poniżej poziomu morza. W uszach czujesz miany ciśnienia. Przejazd kosztuje koło 80 kr (tam się też skręca na Bomlo gdzie mieszkałem). Po drodze jest Haugesund - miasteczko trochę bez wyrazu. Jak  masz czas można się zatrzymać zobaczyć Haralshaugen (pisałem)ale na Karmoy (przejeżdża się przez Haugesund wysokim mostem) konecznie. Na sam koniec, Skudeneshavn jet słodkie. Tam też narodziła się Norwegia. To tam król któryś tam odpowiedział na pytanie co robimy panie: nord way, idziemy na północ. Stąd pochodzi nazwa kraju: idziemy na północ (podobno, jedna z wielu bajek). Za Stavanger jest Preikestolen i Kjerag.
I droga do Lysebotn (prawie 30 zakrętów po 180 stopni, czynna tylko od maja do września/ października.
Na razie tyle. Idę kupić coś do jedzenia.
Życzę miłego dnia.
  • awatar Nortus & Potworna spółka: w zasadzie tak. Widziałem, że dodałeś mnie do znajomych, to miłe dzięki. jak masz jakieś pytanie ...
  • awatar gość: satan?
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Uwagi do wyjazdu na północ:
Norwegia nie jest w EU, co prawda honoruje polskie nowe dowody osobiste ale wolą paszport i polecam go zabrać. Dowody są małoczytelne i oni się gubią. Można im ułatwić życie.
A już szczytem bezmyślności (chodzi mi ogólnie o europejską policję, głównie niemiecką i holenderską, ale nie tylko jest fakt, że wystawiają mandaty nie na kierowcę a na np. prezydenta miasta Szczecin i przysyłają je do Polski do urzędu miasta. Bo myślą, że w dowodzie rejestracyjnym najważniejsza jest osoba wymieniona na 1. stronie - tak jest u nich - w naszych wpisany jest organ wydający dowód rejestracyjny. Ostatnio bardzo żalił się na to prezydent Krzystek ze Szczecina i odsyła mandaty. Osobiście ja bym wystawiał mandat na podstawie prawo jazdy czy dowodu osobistego  a nie dowodu rejestracyjnego, ale widać tam są inne zwyczaje.

Polacy w Norwegii bardzo sobie ostatnio psują opinię, tym bardziej że Norwedzy i Szwedzi nie rozróżniają  Polaków od Litwinów (ci mają jeszcze gorszą opinię). Łotysze i Estończycy jeżdżą do Szwecji i Finlandii. A co będzie jak Ukraina wejdzie do EU?
W każdym razie jak kiedyś Norwedzy nie zamykali drzwi domów i aut tak teraz już zamykają i zwracają uwagę na obcych. Przykre to.

Pisałem wcześniej, że w Norwegii jest kilka języków w użyciu, w tym dwa (licząc Saamów to trzy) języki urzędowe. Ale tam jest masę gwar. Na Bomlo gdzie mieszkałem łącznie mieszka koło 11.000 ludzi w użyciu jest ... 10 (dziesięć) języków! Każda wiocha, gmina ma swoje naleciałości i każdy mówi po swojemu, nie przejmuje się że ty nie znasz , to twój problem. Ostatecznie z obcym będzie mówił bookmolem/ nynoskiem ale on szanuje swój język. I państwo to popiera. A Polacy? Jak by mogli to mówili by tylko po angielsku czy w innym języku bo im się chyba wydaje, że są bardziej cywilizowani? Jak widzę sklepy w Polsce nazywane w innych językach żeby było bardziej prestiżowo to płakać mi się chce nad głupota ludzką. Ja rozumie, sklepy sieciowe, jedna nazwa na całym świecie (chociaż wymówienie w Polsce nazwę Geant czy Carrefour czasami doprowadza do płaczu ze śmiechu - co wynika z nieznajomości żadnego języka obcego praktycznie). Ale nawet tu Geat zmienił nazwy centrów handlowych na polskie żeby się przypodobać Polakom, miły gest. I uciekł.
Jak rozmawiałem ostatnio ze znajomą ze Stavanger i ona była taka zdziwiona że wykształcony człowiek (po polsku trzeba nazwać go wojewódzki manager zarządzający - więc szycha) a nie wie, że w Polsce jest język polski? Tylko, że on wzorując się na swoim kraju pytał się czy w Polsce mówimy jednym językiem tylko czy mamy więcej - patrz przykład Bomlo. A ona odebrała to inaczej. Oczywiście w Polsce Kaszubi czy Ślązacy mówią (godojom) po swojemu w swoim gronie ale generalnie jest jedna polszczyzna, co tego Norwega dziwiło, że taki duży kraj, 38mln, a tylko jeden język. Norwedzy pięlęgnują swoje dziedzictwo kulturowe, aż za bardzo. Przesadzają, według mnie.
I jeszcze jedna uwaga odnośnie tego managera. W Norwegii dostaje się stanowisko za wiedzę, nie znajomości - to jest zasada, pewnie wyjątek wszędzie się znajdzie. A w Polsce raczej odwrotnie (dyrektor Reala po zawodówce, kasjer - magister). Ale jest tam pewien wyjątek -kobiety. W ramach uprawnienia Norwegia wprowadziła przepisy, że 40% kadry zarządzającej w firmach państwowych i giełdowych mają stanowić kobiety. Jesli nie będzie (mieli 3 lata na dostosowanie się) to od 1.1.2008r państwo z mocy prawa będzie likwidować takie firmy. Polacy pewnie od razu zatrudnili by żony, córki i kochanki. A jednak Norwedzy mają z tym problem i państwo pogania firmy by szybciej doszły do parytetu 40%. Dziwny kraj, nieprawdaż?
 

nortus
 
30.6.Sztokholm (PAP/BBC) - Władze pewnej szwedzkiej szkoły zarzuciły ośmioletniemu chłopcu łamanie praw innych dzieci, ponieważ ten nie zaprosił na swoje przyjęcie urodzinowe dwóch kolegów z klasy - powiadomił w niedzielę
internetowy serwis BBC.
Jeden z uczniów szkoły podstawowej w Lund na południu Szwecji postanowił rozdać zaproszenia na swoje urodziny w trakcie szkolnych zajęć. Gdy
nauczyciel spostrzegł, że dwóch chłopców zostało pominiętych, skonfiskował wszystkie zaproszenia.

Władze placówki argumentują, że ich obowiązkiem jest dbanie o to, aby nikt nie był dyskryminowany, gdy zaproszenia są rozdawane na terenie szkoły.
Natomiast ojciec ośmiolatka powiadomił o zajściu rzecznika praw obywatelskich. Jak wyjaśnił, jego syn nie zaprosił na przyjęcie dwojga dzieci, ponieważ jedno z nich wcześniej nie zaprosiło go na własne urodziny, natomiast z drugim się pokłócił.(PAP)

========== Według mnie to już przegięcie
 

nortus
 
Wydawałoby się, że powody są dla których ludzie uprawiają seks są proste: by się rozmnażać, dla przyjemności, by rozładować napięcie. Jednak ostatnie badania naukowe dowodzą, że to dużo bardziej skomplikowania sprawa. A powodów - od wysublimowanych po wręcz skandaliczne - jest 237.

Niektóre są bardzo przyziemne ("Dla przyjemności fizycznej"), inne wręcz duchowe ("By przybliżyć się do Boga"), altruistyczne ("By partner dobrze się poczuł") albo wredne i egoistyczne ("Żeby zrewanżować się za zdradę").
Główny - dla obu płci - jest dość banalny: "Bo podobała mi się dana osoba".

Badania przeprowadzili Cindy Meston i David Buss z wydziału psychologii na Uniwersytecie w Austin. Naukowcy zapytali 203 mężczyzn i 241 kobiet w wieku od 17 do 52 lat, o wszystkie powody, dla których uprawiali w życiu seks. W sumie uczestnicy ankiety podali ich 715 - naukowcy skompresowali listę do 237 najczęściej powtarzających się. Okazuje się, że seks jest dla ludzi głównie przyjemnością, bo wśród najczęściej wymienianych powodów trafiały się m.in. "Bo dobrze całował/ całowała", "Bo miał/a piękne oczy", "Bo był/a inteligentna".

Okazuje się jednak, że czasami seks jest dość przypadkową czynnością - wśród często wymienianych powodów pojawiły się: "Bo miałam huśtawkę hormonów" (kobiety), "Bo nadarzyła się okazja", "Poniosło mnie", "Byłem/byłam
pijany/a", "Z ciekawości", "Bo się założyłem/ założyłam".

Zdarza się też, że seks staje się narzędziem w walce o władzę, rywalizacji między partnerami i metodą osiągania korzyści, także finansowych. Na
szczęście powody w typie: "Bo ktoś ode mnie tego zażądał", "Żeby dostać pracę", "Z zazdrości", "Z litości", "Żeby dostać podwyżkę", "Żeby
zaimponować przyjaciołom", "Żeby zyskać popularność" były wymieniane najrzadziej.

10 głównych powodów, dla których ludzie uprawiają seks:

KOBIETY

     1. Podobała mi się dana osoba

     2. Dla fizycznej przyjemności

     3. Bo to miłe uczucie

     4. Żeby okazać uczucie danej osobie

     5. Żeby okazać miłość danej osobie

     6. By zaspokoić podniecenie

     7. Bo byłam "napalona"

     8. Bo to fajnie

     9. Bo zrozumiałam, że się zakochałam

     10. To był chwilowy zawrót głowy

   MĘŻCZYŹNI

     1. Podobała mi się dana osoba

     2. Bo to miłe uczucie

     3. Dla fizycznej przyjemności

     4. Bo to fajnie

     5. Żeby okazać uczucie danej osobie

     6. By zaspokoić podniecenie

     7. Bo byłem "napalony"

     8. Żeby okazać miłość danej osobie

     9. Żeby osiągnąć orgazm

     10. Żeby zaspokoić drugą osobę
 

nortus
 
To tylko tunele drogowe i podmorskie o długości ponad 5 km. Minus oznacza głębokość poniżej morza.

           
Tunnel          Length             Notes
           
Laerdal    24 510 m    "World's longest"
Gudvanga    11 428 m    
Folgefonn    11 150 m    
Korgfjell    8 568 m    Work started 09.2001
Steigen    8 079 m    
Bømlafjord    7 931 m    Subsea tunnel (-262.5 m)
Eiksund    7 765 m    The World'ssubsea(-287m
Svartisen    7 615 m    
Høyanger    7 543 m    
Vallavik    7 510 m    
Åkrafjord    7 404 m    
Oslofjord    7 390 m    Subsea tunnel (-134 m)
Nordkapp    6 875 m    Subsea tunnel (-150 m)
Frudal          6 758 m    
Fodnes    6 604 m    
Innfjord    6 594 m    
Sørdals    6 370 m    Lofoten connection
Fjaerland    6 397 m    
Naustdal    5 970 m    
Øksendal    5 965 m    
Byfjord    5 875 m    Subsea Stavanger(-223 m)
Tosen           5 857 m    
Atlanterhav    5 955 m    Averøy (-245 m)
Finnøy          5 766 m    Rennesøy  (-150 m)
Haukeli    5 682 m    Mountain road
Hitra          5 645 m    Subsea tunnel (-264 m)
Frøya          5 305 m    Subsea tunnel (-164 m)
Heggur          5 277 m    Tafjord
Freifjord    5 086 m    Subsea tunnel (-130 m)  
Flenja          5 053 m
 

nortus
 
Najwyższe góry w Norwegii

       
Rank      Peak              Elevation (m)  
1    Galdhøpiggen             2469
2    Jiehkkevárri             1833
3    Snøhetta             2286
4    Store Lenangstind       1625
5    Gjegnen/Blånibba       1670
6    Hamperokken             1404
7    Skårasalen             1542
8    Oksskolten             1916
9    Botnafjellet          1572
10    Kvitegga             1717
11    Fresvikbreen             1660
12    Smørskredtindane       1630
13    Njunis                    1717
14    Store Trolla          1850
15    Langlitinden             1276
16    Indre Russetind       1527
17    Møysalen             1262
18    Stortind             1320
19    Folgefonna             1660
20    Daurmål             1446
 

nortus
 
Nazwa rzeki              długość w km
   
Glomna                       601
Pasvikelva / Ivalojoki    380 (Norwegia 140)
Numelaslagen                 352
Gudbrandsdalslagen i Vorma 351
Tanaelva                 348
Drammensvassdraget           301
Skiensvassdraget           251
Begna                        250
Otra                        245
Trysilelva                  233
Altaelva                 229
Namsen                       228
Hallingdalselva          220
Arendalsvassdraget           209
Orklaelva                 171
Renaelva                 165
Vefsna                        163
Nea-Nidelwassdraget           156
Karasjohka                  155
Gaula                        145
 

nortus
 
Nazwa fiordu    długość km
   
Sognefjorden (Solund–Skjolden)    204
Hardangerfjorden (Bømlo–Odda)    179
Trondheimsfjorden (Agdenes–Steinkjer)    126
Porsangerfjorden (Sværholtklubben–Brennelv)    123
Storfjorden (Hareidlandet–Geiranger)    110
Nordfjord (Husevågøy–Loen)    106
Oslofjorden (Færder–Oslo)    100
   
Svalbard = Spitsbergen    
   
Wijdefjorden    108
Isfjorden    107
Van Mijenfjorden    83
Woodfjorden    64
Wahlenbergfjorden    46
 

nortus
 
Nazwa lodowca    Powierzchnia w km2

Jostedalsbreen    487
Vestre Svartisen    221
Søndre Folgefonna    168
Østre Svartisen    148
Blåmannsisen (Ålmåjalosjiegŋa)    87
Hardangerjøkulen    73
Myklebustbreen (Snønipebreen)    57
Okstindbreen    46
Øksfjordjøkelen (Ákšovunjiehkki)    41
Harbardsbreen    36
Salajekna (Sállajiegŋa)    33
Spørteggbreen    28
Nordre Folgefonna    26
Giccocokka    25
Frostisen (Ruostajiegŋa)    25
Sekkebreen/Sikilbreen    24
Tindefjellbreen    22
Bre vest for Gråtådalen    21
Tystigbreen    21
Holåbreen    20
Grovabreen    20
  • awatar Nika: Folgefonna-byłam tam w lipcu 2009r co moge powiedzieć: WSPANIAŁE miejsce!!!!!!!!
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Liczba mieszkańców wg województw /Fylke/ 2007

Fylke/województwo    Populacja

Oslo    548,617
Akershus    509,177
Hordaland    456,711
Rogaland    404,566
Sør-Trøndelag    278,836
Østfold    262,523
Buskerud    247,655
Møre og Romsdal    245,385
Nordland    235,436
Vestfold    223,804
Hedmark    188,692
Oppland    183,037
Telemark    166,170
Vest-Agder    163,702
Troms    154,136
Nord-Trøndelag    129,069
Sogn og Fjordane    106,194
Aust-Agder    104,759
Finnmark    72,665
Norway    4,681,066
 

nortus
 
Fylke / województwo    Powierzchnia km2
Finnmark    48,637
Nordland    38,463
Hedmark    27,388
Troms            25,848
Oppland    25,191
Nord-Trøndelag    22,396
Sør-Trøndelag    18,832
Sogn og Fjordane    18,619
Hordaland    15,634
Telemark    15,313
Møre og Romsdal    15,104
Buskerud    14,927
Rogaland    9,326
Aust-Agder    9,212
Vest-Agder    7,281
Akershus    4,917
Østfold    4,183
Vestfold    2,216
Oslo            454
Norway          323,941
  • awatar AdaxD: dużo tego pozdro dla norwegów;]
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
Nazwa mostu    długość m    wysokość m
Drammen Bridge    1,892    60
Nordhordland Bridge    1,614    172
Sannesund Bridge    1,528    139
Mjøsa Bridge    1,421    69
Gjemnessund Bridge    1,257    623
Sotra Bridge           1,236    468
Måløy Bridge      1,224    125
Sandnessund Bridge    1,22    150
Gisund Bridge    1,147    143
Stord Bridge          1,077    677
Stavanger City Bridge    1,067    185
Helgeland Bridge    1,065    425
Askøy Bridge      1,057    850
Tromsø Bridge    1,016    80
Hadsel Bridge    1,011    150
Skarnsund Bridge    1,01    530
Tjeldsund Bridge    1,007    290
Bømla Bridge            998    577
Sortland Bridge    948    150
Bergsøysund Bridge    931    106
Osterøy Bridge    917    595
Sykkylven Bridge    860    60
Mjøsund Bridge    840     ?
Gimsøystraumen Bridge    839    148
Fredrikstad Bridge    824    196
Skjervøy Bridge    804     ?
Saltstraumen Bridge    768    160
Rombak Bridge    765    325
Andøy Bridge    750    110
Kvalsund Bridge    741    525
Skjomen Bridge    711    525
Raftsund Bridge    711    298
New Svinesund Bridge 704    247
Nærøysund Bridge    701    325
Karmsund Bridge    691    150
West Bridge (in Kristiansand)    679    46
Brevik Bridge    677    272
New Varodd Bridge    663    260
Kjellingstraumen Bridge    662    260
Lysefjord Bridge    640    446
Helland Bridge    624    68
Hagelsund Bridge    623    250
Old Varodd Bridge    618    337
Grenland Bridge    608    305
Old Minnesund Bridge 598    102
Marøysund Bridge    590    120
Rongsund Bridge    584    163
Bolsøy Bridge    555    55
Giske Bridge          552    52
Kjerringstraumen Bridge    551    200
Brønnøysund Bridge     550    110
Engeløy Bridge (high bridge)    548    110
Herøy Bridge      544    170
Sundøy Bridge    538    298
New Minnesund Bridge 532    90
Stokkøy Bridge    525    206
Sommarøy Bridge    522    120
Aursund Bridge    486     ?
Stolma Bridge    467    301
Vrengen Bridge    465    171
New Puddefjord Bridge 461     ?
Fyksesund Bridge    450    344
Sørstraumen Bridge    440    120
Old Puddefjord Bridge 436     ?
Lokkaren Bridge    435     ?
Nerlandsøy Bridge    430     ?
Runde Bridge          428     ?
Kvalsaukan Bridge    425     ?
Old Svinesund Bridge 420     ?
Støvset Bridge    420    220
Ognasund Bridge    420     ?
Straumsund Bridge    412    146
Sørsund Bridge    408    100
Eiksund Bridge    405    132
Norddalsfjord Bridge 401    230
Tromøy Bridge    400    240
Vassås Bridge    400    160
 

nortus
 
Przed chwilą dla zainteresowanych podałem rekordy geograficzne oraz tunele i mosty. Norwegia to kraj tuneli i mostów. I ciągle są budowane nowe a stare poszerzane, ulepszane i tak w kółko. Mają forsę to poprawiają aby było wygodniej i bezpieczniej.
Trochę to wyszło mało czytelnie ale taki jest już urok pingerka.
 

nortus
 
I jeszcze troszkę informacji gospodarczych z Norwegii.

Jest tam 15 banków komercyjnych i 122 banki oszczędnościowe (!).

Najstarszy bank komercyjny założony został w 1767r w Oslo - to jest Storebrand Bank.Drugi w kolejności to założóny w 1822r w Oslo    DnB NOR.

Najstarszy bank oszczędnościowy założony został w Bergen w 1823r - Sparebanken Vest.

Działa tam 23 banki zagraniczne (Szwecja - 9 banków, USA -5, Dania, Holandia-2,Francja , Japonia i Niemcy).

A my mamy inne podejście. Kiedyś w Polsce działało prawie 100 banków. Została trochę ponad połowa.

W Norwegii bankomat nazywa się minibanken.
 

nortus
 
Malarze

Peter Nicolai Arbo
Nikolai Astrup
Kjell Aukrust
Marianne Aulie
Harriet Backer
Peder Balke
Hans Dahl
Johan Christian Dahl
Ludvig Eikaas
Thomas Fearnley
Kai Fjell
Paul René Gauguin
Hans Gude
Håkon Gullvåg
Carl von Hanno
Aasta Hansteen
Karl Erik Harr
Jean Heiberg
Lars Hertervig
Kaare Espolin Johnson
Theodor Kittelsen
Christian Krohg
Oda Krohg
Jonas Lie (painter)
Edvard Munch
Odd Nerdrum
Rolf Nesch
Kjell Nupen
Vebjørn Sand
Otto Sinding
Christian Skredsvig
Harald Sohlberg
Frits Thaulow
Adolph Tidemand
Emanuel Vigeland
Erik Werenskiold

Rzeźbiarze

Brynjulf Bergslien
Kristian Kvakland
Carl Nesjar
Kjell Erik Killi Olsen
Stephan Sinding
Knut Steen
Per Palle Storm
Per Ung
Gustav Vigeland
Dyre Vaa
Skule Waksvik
Nils Aas

Fotografowie

Knut Bry
Sverre M. Fjelstad
Petter Hegre
Per Heimly
Morten Krogvold
Tom Sandberg
Anders Beer Wilse

Rysownicy

Mads Eriksen
Karine Haaland
Jason (comics)
Steffen Kverneland
Lise Myhre
Christopher Nielsen
Knut Nærum
Frode Øverli
 

nortus
 
Dar Młodzieży stawia żagle w porcie - w Szczecinie w czasie Dni Morza 2008.

Czyż nie wygląda to pięknie?

A gdy płynie taki na pełnym morzu to ......
 

nortus
 
Jadąc do Norwegii należy zabrać ze sobą lakarstwa, które się stosuje. W Norwegii honorwane są wyłącznie recepty oe lekarzy norweskich, żadnych obcych. A każda wizyta u lekarza jest płatna, Norwedzy też płacą więć NFZ nie zwróci.
Jeżeli bierzesz większą ilość lekarstw to dobrze by było żeby mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza - oczywiście przynajmniej po angielsku przetłumaczone. Dla nich lekarstwa i narkotyki to prawie to samo, więc po co mieć kłopoty w razie czego.
Tam nie kupisz środków przeciwbólowych w sklepie - wyłącznie w aptece na receptę!!!! Tak tam jest inaczej niż w Polsce. Nawet strepsils uważany jest za lek zbyt mocny, żeby można było go sobie kupować i brać bez kontroli lekarskiej.
A coś takiego jak Red Bull - nie kupisz, to narkotyk - według nich (traktowany równoznacznie).
Więc często Polacy go przemycają !!!!
To prawie tak jak kiedyś biseptol do Bułgarii.
  • awatar :->: Szok O.O a co jeżeli kogoś zacznie boleć np głowa o 2 w nocy? ma lecieć do lekarza ? po tabletke na ból głowy;| ? Może to i zdrowsze , teraz to nawet dzieci tylko tabletki piją.Strepsils to chyba na ból gardła o ile się nie mylę i pewnie groźny nie jest. Może to takie działania ,żeby zaczęli ziółka pić:>
  • awatar Nortus & Potworna spółka: ale w Notergii już jest za silny Strepsils. Na ból głowy oni uznają leczenie typu mleko, nie tabletki więc ograniczają.Lekarz w nocy-tylko w dużych miastach jest pomoc nocna, w małych dzwonisz do swojego lekarza-jak chce to przyjmie. Czasami dziwnie tam jest.
  • awatar :->: Żebym chciała to siła woli i mleko nie pomogą mi w walce z nocnym bólem głowy. Oni pewnie też tak mają.A jeżeli byłby jakiś nagły wypadek np 5 miesięczne dziecko z goraczką i wymiotami w środku nocy?
Pokaż wszystkie (6) ›
 

nortus
 
Ostatnie zdjęcie "zakaz norge" to nie żart, to fotka przy wejściu na promy w Stavanger. Tego nie wolno wnosić na pokłady norweskich promów. Ważne!
 

nortus
 
Podali teraz w TVP

facet za walkę z komuną (roznosił bibułę) dostał dodatek do emerytury w wysokości 1,51 zł (słownie: jeden złotych i 51 groszy) miesięcznie.
  • awatar zakochaniwsobie: Meg a mógł handlować papierem toaletowym ...
  • awatar zakochaniwsobie: Meg Life is brutal ...a biznes to biznes !;)
Pokaż wszystkie (2) ›