Wpisy użytkownika Nortus & Potworna spółka z dnia 26 czerwca 2008

Liczba wpisów: 45

nortus
 
"Dziennik":Banki kłamią w reklamach 2008-06-26

Reklamy banków i towarzystw ubezpieczeniowych coraz częściej świadomie wprowadzają klientów w błąd, pisze "Dziennik" i podaje przykłady. Komisja Nadzoru Bankowego zamierza ten proceder ukrócić. Kary mogą iść w miliony złotych.
PKO BP w reklamie MAX Lokaty obiecywał 6 proc. zysku, ale nie informował, że naliczanie odsetek rozpocznie dopiero po jakimś czasie. Manipulacja okazała się skuteczna. Dzięki tej kampanii bank w ciągu kilku tygodni zebrał gigantyczną kwotę 7,5 mld zł.

Aktor Piotr Fronczewski z psem Fąflem zachwala 8-procentową lokatę Getin Banku. Nie dodaje jednak, że takie oprocentowanie dostaniemy, zamrażając pieniądze nie na rok, ale na dwa lata. Hubert Urbański reklamował lokatę Banku Millennium z oprocentowaniem 10-proc. Niestety, obowiązywało ono tylko w ostatnim miesiącu jej trwania.

Sztuczki reklamowe stosują także ubezpieczyciele. Allianz dostał od Komisji Etyki Reklamy nakaz wycofania kampanii, w której twierdził, że ma najtańsze AC i OC na rynku. Okazało się bowiem, że można znaleźć lepszą ofertę.

W Ministerstwie Finansów jest już propozycja zmian w przepisach, wprowadzająca ostre, sięgające nawet miliona złotych - kary na nierzetelnych reklamodawców.

Najwyższy czas zrobić wreszcie porządek w tym kraju. Zawsze i wszędzie instytucje bankowe to były instytucje zajwiększego zaufania publicznego.Nawet za Hitlera. A teraz okazuje się, że i one kłamia byle tylko złapać frajera.Ale fakt, że sami sobie jesteśmy też winni. Bo ile osób czyta dokłądnie i sprawdza informacje w reklamach? A wystarczy wejść do np. Getin Banku i zobaczyć wielkie tablice z ich promocją gdzie piszę jak wół, że to lokata na dwa lata. Ale właśnie ludzie ufają bankom i nie sprawdzaja, zwłaszcza osoby starsze.
A ile oszustw jest pry okazji tzw. promocji i przecen w sklepach? Wiadomo publicznie, że wieczorami pracownicy zmieniają stare ceny na towarach na wyższe a obok piszą dalej starą cenę ale niby już po obniżeniu. Ponieważ to stała się już plaga to wreszcie zaczął reagować Urządk Kontroli Konsumenta itd. Czy kupując dwie kawy masz niby cenę za sztukę niższą ale jak pójdziesz na półkę gdzie nie ma promocji to okazuje się, że jak kupisz oddzielnie dwa opakowania kawy to zapłcisz mniej. Polska uczciwość kupiecka górą?
 

nortus
 
Do Świnoujścia przypłyną największe żaglowce świata.

W sierpniu do portu przypłyną jedne z największych żaglowców świata. M.in. rosyjskie Sedov i Kruzensztern.

Zlot żaglowców nazywać się będzie Świnoujście Sail. Jutro prezydent miasta podpisze list intencyjny z organizatorem Baltic Sail
Associotion. Tym samym Świnoujście dołączy do członków BSA miast: Karlskrona, Lubeka, Rostock, Travemünde, Kłajpeda, Halstad, Helsingore i
Gdańska.

Celem związku jest promowanie żeglarstwa w rejonie Morza Bałtyckiego. W tym celu w miastach-członkach co roku odbywają się zloty żaglowców. Impreza podobna jest do Tall Ships' Races, które w ubiegłym roku odbył się w Szczecinie.

- Wiemy, że Szczecin też próbował dołączyć do Baltic Sail Associotion, ale bez skutku - mówi Robert Karelus ze świnoujskiego magistratu. - Nam się udało!

Dokładnej daty Świnoujście Sail jeszcze nie ustalono. Będzie ona wynikać z kalendarza imprez w pozostałych portach.

- W tym roku będzie to prawdopodobnie w połowie sierpnia. Potrwa 3-4 dni - dodaje Robert Karelus. - W kolejnych latach chcielibyśmy, aby zlot trwał dłużej. Na przykład 9 dni.

No i Szczecin znowu przespał sprawę. Ale Świnoujście jest blisko więc można tam podjechać. A te białe mewy mórz są przepiękne, zwałaszcza gdy płyną pod żaglami. W zeszłym roku była tego próbka na Regatach w Szczecinie. Dobrze, że nie muszę jechać już zobaczyć taki widok do Rostpcku czy Kopenhagi - tutaj bliżej.
 

nortus
 
Ławeczki ze śmieci w centrum Szczecina
Kinga Konieczny 2008-06-25

Pół tony tektury, półtora tysiąca plastikowych butelek, 100 kilogramów ścinków papieru, 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych
komputerów potrzebowała szczecińska rzeźbiarka Monika Szpener do wykonania niepowtarzalnych ławeczek Efekt jest imponujący. Powstało 15 niepowtarzalnych, autorskich i - jak mówi
sama autorka - eksperymentalnych sprzętów - dzieł sztuki. Wczoraj wszystkie można było zobaczyć i wypróbować przy fontannie za Urzędem Miasta. Oprócz dziennikarzy na prezentację przyszli szczecinianie wyposażeni w aparaty
fotograficzne, którzy chętnie testowali niecodzienne rzeźby. - To świetny pomysł - komentowali akcję.

Ekologiczne ławki to np. mozaika z klawiszy komputerowych, fantazyjna plecionka z taśm do palet, elegancka gięta ławeczka z elementów od
sztaplarek, tekturowa fala w barwach Szczecina, podświetlane ławeczki z plastikowych butelek, czy ozdobna ławka z papierowych ścinków.

- Najpierw myślałam, że to jakaś glazura, a to klawisze z klawiatury - dziwiła się Jolanta Lipińska, która przysiadła na mozaikowej ławeczce. - Bardzo dobry pomysł i naprawdę wygodne.

- Uważam, że to ciekawy sposób na zwrócenie uwagi na potrzebę segregowania odpadów - uznał wiceprezydent Beniamin Chochulski, któremu najbardziej podobała się ławeczka z łańcuchów od sztaplarek.

- Tym projektem pokazujemy, że recykling ma sens, a odpowiednio dobrane odpady mogą przybrać piękną formę - stwierdził Ronald Laska, prezes spółki
Remondis, która była sponsorem projektu. 15 ławeczek z surowców wtórnych powstało na 15-lecie istnienia firmy w Szczecinie.

Sama autorka, rzeźbiarka Monika Szpener, była zaskoczona aplauzem, jaki wywołały jej dzieła: - Nie spodziewałam się takiej reakcji - przyznała.

Przez trzy miesiące wyjątkowe ławeczki będą stać w różnych miejscach Szczecina (m.in. w fontannie za gmachem magistratu, na Wałach Chrobrego, w
alei fontann,na pl. Orła Białego). W październiku pokazane zostaną w Muzeum Narodowym, a potem wyruszą na tournée po Polsce.

No i ciekawostka ze Szczecina. kurczaki mają 4 żywoty: żywy, w sklepie na półce, odświeżony w sklepie na półce oraz zrożna. A śmieci? I stare komputery okazuje się, że mogą żyć nadal i to w wygodnej formie - ławeczki. A jak to wygląda to na razie pokażę posiłkując się zdjęcia z gazety.
Miłego odpoczywania.
  • awatar Milka & Mops: fajnie.zawsze to cos oryginalnego. Szczecinowi brakuje dobrej promocji. gorąco kibicuje...jako Szczecinianka ;)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

nortus
 
W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie ma obowiązku wykonania szczepień przed przyjazdem.
Uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego.

Przykładowe wysokości udziału własnego: wizyta u lekarza podstawowej opieki - 113 NOK wciągu dnia, 168 NOK wieczorem, w nocy oraz w dni
świąteczne (wizyta domowa odpowiednio: 170 NOK, 290 NOK), wizyta u lekarza specjalisty w ciągu dnia - 201 NOK. Leczenie stomatologiczne jest
pełnopłatne. Dzieci do lat 7 otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie (pełna cena wizyty
u lekarza internisty - 300-500 NOK, u stomatologa - 1000-1500 NOK, koszt jednej doby w szpitalu - ok. 3000 NOK, bez zabiegów i operacji).

Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków.

źródło: poradnik "Polak za granicą"
Ale Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienia na wzw B oraz błonicę i tężec oraz kleszczowe zapalenie mózgu - ale oni zalecają takie szczepienia zawsze jadąc za granicę.
 

nortus
 
Drogi w Norwegii w przeważającej części są dość wąskie, ale wysokiego standardu, dobrze utrzymane i obstawione międzynarodowymi znakami drogowymi.
Ruch jest prawostronny, a wymija się z lewej. Autostrady są bezpłatne, jednak płaci się za korzystanie z wielu dróg, przejazdy tunelami, których w Norwegii jest dużo oraz za wjazd do miast.
Drogi mają wiele rond i wskazane jest znać zasady poruszania się po nich. Na rondzie samochód nadjeżdżający z Twojej lewej jest uprzywilejowany i musi być puszczony pierwszy.
Z uwagi na surowy klimat w Norwegii w okresie od października do maja niektóre drogi i mosty mogą być zamknięte. Jazda pod wpływem alkoholu grozi
zakazem wjazdu do kraju.

Zarówno zwykłe polskie prawo jazdy, jak i międzynarodowe prawo jazdy są honorowane w Norwegii.

Przepisy drogowe

 a.. światła muszą być włączone przez całą dobę
 b.. wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa
 c.. dzieci muszą być umieszczone w specjalnych fotelikach
 d.. zimą wymagane są opony zimowe, a od kierowców aut ciężarowych łańcuchy. Można jeżdzić na kolczastych oponach
 e.. dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila - policja już powyżej 0,0 promila umili ci pobyt w Norwegii (sic)
 f.. gaśnica zalecana, ale nie wymagana
 g.. apteczka zalecana, ale nie wymagana
 h.. motocykliści muszą jeździć w kaskach
 i.. trójkąt ostrzegawczy jest wymagany

     Ograniczenia prędkości
30 km/godz teren o ograniczonym ruchu kołowym
50 km/godz teren zabudowany
80 km/godz poza obszarem zabudowanym
90 km/godz drogi ekspresowe
60 km/godz samochód z przyczepą bez hamulców
80 km/godz samochód z przyczepą z hamulcami
100 km/h na niektórych autostradach

     Ceny mandatów
500 NOK złe parkowanie
około 5000 NOK przekroczenie prędkości o 30 km
za przekroczenie o więcej niż 30 km grozi odbebranie prawa jazdy oraz areszt. Zobacz wcześniejszy wpis na blogu

Awarie

W przypadku kolizji, w której ucierpiały tylko pojazdy, sporządza się protokół powypadkowy (Skademelding), który jest podstawą roszczeń związanych z naprawą.
W razie wypadku, gdy poszkodowane są osoby, należy wezwać policję (nr 112).

Ubezpieczenie

Od 1 maja 2004 roku Polacy mogą wyjeżdżać samochodem do krajów Unii Europejskiej (a więc i do Norwegii) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej Karty. Wymagane jest jednak ubezpieczenie OC.
 

nortus
 
W Norwegii nie są uznawane recepty inne, niż od norweskiego lekarza. Jeśli zażywają Państwo jakieś lekarstwa na receptę, a chcą uniknąć wizyty u lekarza, to lepiej mieć ich odpowiedni zapas na cały pobyt. Jeśli zdarzy się Państwu zachorować, to personel hotelowy skontaktuje Was z lekarzem lub najbliższą placówką medyczną.

Godziny otwarcia

Większość aptek jest otwarta tak, jak sklepy, a niektóre w weekendy i wieczorami dla nagłych przypadków.

W każdym większym mieście są też apteki sprawujące dyżur całodobowy.
 

nortus
 
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości.

Jest to lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości.

Lista obejmuje (czerwiec 2007) 851 obiektów w 140 krajach, w tym 660 obiektów dziedzictwa kulturowego, 166 przyrodniczego i 25 mieszanych.

Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Norwegii:

= Kościół drewniany (stavkyrke) w Urnes (1979)
Jest to najstarszy zachowany kościół klepkowy (słupowy) Norwegii; stanowi arcydzieło sztuki drewnianej krajów skandynawskich. Znajduje się w
miejscowości Ornes w regionie Sogn of Fjordane. Został wzniesiony około 1130 roku.
W architekturze kościoła można odnaleźć ślady sztuki celtyckiej, tradycji Wikingów i romańskiej struktury przestrzennej. Część konstrukcji stanowią belki będące - jak wykazały badania archeologiczne przeprowadzone w latach
50. XX wieku - pozostałością po wcześniejszym XI-wiecznym kościele.
Świątynia jest ozdobiona runicznymi, biblijnymi i roślinnymi motywami. Na szczególną uwagę zasługuje portal północny, na którym możemy podziwiać dekorację symbolizującą walkę dobra ze złem przedstawioną jako pojedynek węży z innymi zwierzętami. Ten i inne zooformiczne elementy spowodowały, że tego typu dekoracje zaczęto określać mianem stylu Urnes. Interesujące są
również znajdujące się na ołtarzu dwa metalowe, emaliowane świeczniki.
Pochodzą one z XII wieku, zostały wykonane w Limoges we Francji.
Od czasu reformacji kościół w Urnes należy do Kościoła Norweskiego.

= Dzielnica Bryggen w Bergen (1979)
Bryggen (z nor. 'Nadbrzeże"), znane także jako Tyskebryggen (z nor. 'Niemieckie Nadbrzeże'), jest to szereg hanzeatyckich budynków handlowych w Bergen.
W 1360 roku Liga Hanzeatycka ustanowiła w Bergen Kantor (placówka handlowa), którego rozwój spowodował, że miasto stało się ważnym centrum wymiany handlowej. Wraz ze wzrostem handlu przybywało budynków w Bryggen. Niestety
liczne pożary (ostatni w 1955 roku) zniszczyły zabytkowe domy. Zachowało się 58 i obecnie w większości z nich mieszczą się pracownie artystów, sklepy z pamiątkami, restauracje oraz muzea.

= Roros (1980)
Gmina Roros jest 31. norweską gminą pod względem powierzchni. To zabytkowe miasto wznosi się w górzystym terenie, a jego historia wiąże się z
eksploatacją złóż miedzi - od 1644 do 1972 roku było centrum wydobycia tego metalu.
Roros zostało całkowicie odbudowane po zniszczeniu przez wojska szwedzkie w 1679 r. Obecnie znajduje się tam około 80 drewnianych domów. Wiele z nich zachowało fasady z poczerniałego drewna, które nadają miastu średniowieczny wygląd.

= Rysunki naskalne z Alty (1985)
Rysunki naskalne pochodzące sprzed około 6, 2 tysiąca lat i świadczą o osadnictwie, które trwało tam od 4200 do 500 r. p.n.e. Tysiące odnalezionych malowideł i rytów pomagają lepiej poznać i zrozumieć otoczenie oraz działalność ludzką na krańcach dalekiej Północy w czasach prehistorycznych.

= Vegaoyan - Archipelag Vega (2004)
Dziesiątki wysp skupionych w Archipelagu Vega na południe od Kręgu Polarnego, tworzą krajobraz kulturalny o powierzchni 103710 ha, z których
ląd zajmuje 6930 ha. Wyspy są żywym świadectwem prostego, ascetycznego stylu życia, narzuconego przez surowe warunki klimatyczne. Ludzie zamieszkujący je nieprzerwanie od 1500 lat utrzymują się z rybołówstwa i zbierania puchu
dzikich kaczek edredonów. Zbudowano tu wioski rybackie, przystanie, magazyny, domki lęgowe dla kaczek, latarnie morskie i boje świetlne.
Najstarsze ślady ludzkich osad pochodzą z epoki kamienia, ale już w IX wieku wyspy stały się ważnym dostawcą wysoko cenionego kaczego puchu, będącego dziś źródłem trzeciej części dochodów mieszkańców. Archipelag Vega stanowi
świadectwo tego, w jaki sposób tutejsi rybacy i rolnicy zdołali przez ponad 15 wieków zachować w pełni zrównoważony, trwały styl życia i gospodarowania terenem. Wpis Archipelagu na Listę Światowego Dziedzictwa podkreśla także
znaczący udział kobiet w corocznych zbiorach puchu.

= Południk Struvego (2005)
Jest to sieć triangulacyjnych punktów pomiarowych, która ciągnie się od Fulenes na przedmieściach Hammerfest na Przylądku Północnym (70° 40' 11" N, 23° 38' 48" E) do Starej Nekrasimki niedaleko Izmaiłu nad Morzem Czarnym
(45° 20' 48" N, 28° 55' 48" E).

Południk Struvego powstał w latach 1816-1852 pod nadzorem Friedricha Georga Wilhelma von Struve i rosyjskiego oficera Carla F. Tennera. Służył do
określenia dokładnego kształtu i rozmiarów Ziemi.

Południk ten rozciąga się na długości 2821,833 km i przebiega przez 10 państw: Norwegię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę,
Białoruś, Mołdawię i Ukrainę. Składa się z 265 głównych punktów pomiarowych, tworzących 258 trójkątów triangulacyjnych, oraz 60 punktów dodatkowych.

= Fiordy zachodniej Norwegii - Geirangerfjord i Naroroyfjord (2005) Oddalone od siebie o 120 km fiordy Geirangerfjord i Naroroyfjord są położone
w południowo-zachodniej Norwegii, na północny wschód od Bergen. Wchodzą w skład fiordów zachodniej Norwegii, rozciągających się od Stavanger na południu aż po Andalsnes, 500 km na północny wschód.
Oba fiordy należą do najdłuższych i najgłębszych na świecie. Uważane są za charakterystyczne dla geografii fiordów i tworzą jeden z najbardziej
niezwykłych krajobrazów na Ziemi. Strome, ściśnięte krystaliczne ściany, które wznoszą się do wysokości 1400 m powyżej poziomu morza i zanurzają na 500 m pod wodą, odznaczają się wyjątkowym pięknem. Z pionowych ścian
spływają liczne wodospady, a swobodnie płynące strumienie przecinają lasy liściaste i iglaste w kierunku lodowcowych jezior, lodowców i gór o stromych zboczach. Występuje tu różnorodność zjawisk naturalnych, lądowych i morskich, które są związane z tym środowiskiem, jak np. podmorskie moreny i ssaki morskie. Pozostałości opuszczonych już dziś starych pasterni
dopełniają krajobraz przyrodniczy akcentem związanym z działalnością człowieka.
 

nortus
 
Kiedy można w Norwegii zaobserwować tzw. białe noce i zorzę polarną?

Białe noce:

     Przylądek Północny
    15 maja - 29 lipca

     Hammerfest
    16 maja - 27 lipca

     Tromso
    20 maja - 22 lipca

     Narvik
    25 maja - 18 lipca

     Bodo
    4 lipca - 8 lipca

     Longyearbyen
    20 kwietnia - 20 sierpnia


Zorza polarna:

Największe szanse zobaczenia zorzy polarnej są na północ od koła polarnego w okresie od listopada do lutego.

Skąd można dostać broszurki i mapy turystyczne regionów i miast w Norwegii?

Proszę wejść na stronę internetową Norweskiej Rady ds. Turystyki:
www.visitnorway.com

Gdzie można uzyskać bieżące informacje nt. pogody w Norwegii?

Pogoda w Norwegii jest nieprzewidywalna - szczególnie latem. Dlatego też lepiej zapoznać się z prognozą pogody przed wjazdem do Norwegii. Proszę wejść na stronę "Aftenposten" - jednej z dwóch największych gazet norweskich: www.aftenposten.no/vaer lub odwiedzić norweski portal pogodowy:
www.jacobsen.no/weather/forecasts.html

Więcej informacji turystycznych (trasy, przejazdy, zakwaterowanie, wycieczki
zorganizowane) znajduje się pod następującymi adresami internetowymi:

www.visitnorway.com
www.fjordtravel.no
www.fjordnorway.no
www.hardangerfjord.com
www.flaamsbana.no/eng
www.travelexplorations.com/
  • awatar Krukowa12;)..: No no byłam i widziałam dobrze że tak bo inni bzdury piszą a ty byłeś...? e_lo
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @Krukowa12;)..: niestety nie dane mi było i już nie będzie - pozazdrościć tylko
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Wwóz towarów z Polski do Norwegii (podróż prywatna)- wg Ambasady Norwegii w Polsce:

     Używki

     A. Alkohol

a)      1 l napojów alkoholowych między 22% a 60% i 1,5 l  napojów alkoholowych między 2,5% a 22% lub 3 l napojów alkoholowych między 2,5% a 22%

b)      2 l piwa powyżej 2,5% lub innych napojów powyżej 2,5%, ale nie przekraczających 4,7%

Powyższa informacja oznacza, że można np. wwieźć 5 l piwa pod warunkiem, że nie wwozi się żadnych innych napojów alkoholowych.

Tylko osoby powyżej 18 roku życia mogą wwozić napoje alkoholowe. Dodatkowo, napoje alkoholowe powyżej 22% mogą być wwożone tylko przez osoby będące w wieku minimum 20 lat.


     B. Tytoń

Turyści powyżej 18 roku życia:

a.. 200 szt. papierosów lub

b.. 250 g innego tytoniu i 200 szt. papieru tytoniowego

     C. Mięso, produkty mięsne, mleko i produkty mleczne

Turystom z obszaru Unii Europejskiej wolno wwozić mięso, produkty mięsne, sery i produkty spożywcze oprócz karmy dla psów i kotów w ilości w sumie 10 kg.

     D. Paliwo

Oprócz paliwa w baku, można wwieźć 10 litrów paliwa w specjalnym kanistrze na paliwo.     E. Produkty zabronione

1. narkotyki, lekarstwa i trucizny (za wyjątkiem małych ilości lekarstw do użytku własnego)
2. broń i amunicja
3. fajerwerki
4. ziemniaki
5. ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne
6. rośliny lub części roślin przeznaczone na hodowlę
 

nortus
 
Ja, vi elsker dette landet (Tak, kochamy ten kraj) to hymn państwowy Norwegii.

Autorem muzyki jest Rikard Nordraak. Muzyka pieśni została skomponowana na przełomie 1863/1864. Słowa napisał poeta i dramaturg, noblista Bjornstjerne Bjornson. Po raz pierwszy tekst opublikowano na łamach gazety Aftenbladet 1
października 1859. Ostateczna wersja została napisana w 1869. Tekst pieśni autor włączył do zbioru poetyckiego Digte og Sange (Wiersze i pieśni).

Pieśń po raz pierwszy została wykonana publicznie przez 24-osobowy chór męski 17 maja 1864 w Eidsvoll, miejscu ustanowienia konstytucji i również tego samego dnia w Christianii. Odbyło się to w ramach obchodów 50 rocznicy
uchwalenia ustawy zasadniczej przyjętej przez parlament norweski, na mocy której Norwegia, będąca do 1814 roku prowincją duńską, otrzymała trwającą zaledwie kilka miesięcy niepodległość (4 listopada 1814 Norwegia została połączona unią personalną ze Szwecją).

Nie istnieje żaden przepis prawny, który ustanawiałby pieśń Ja, vi elsker dette landet hymnem Norwegii, ale funkcjonuje ona jako hymn państwowy na mocy umowy społecznej. Zazwyczaj śpiewa się jedynie pierwszą i dwie ostatnie
strofy.


Ja, vi elsker dette landet
Som det stiger frem
Furet varbitt over vannet
Med de tusen hjem
Elsker, elsker det og tenker
Pa var far og mor
Og den saganatt som senker
dromme pa var jord


Dette landet Harald berget
med sin kjemperad,
dette landet Hakon verget
medens Oyvind kvad;
Olav pa det landet malte
korset med sitt blod,
fra dets hoye Sverre talte
Roma midt imot.


Bonder sine okser brynte,
hvor en har dro frem,
Tordenskiold langs kysten lynte,
sa den lystes hjem.
Kvinner selv stod opp og strede,
som de vare menn;
andre kunne bare grede,
men det kom igjen!


Visstnok var vi ikke mange,
men vi strakk dog til,
da vi provdes noen gange,
og det stod pa spill;
ti vi heller landet brente
enn det kom til fall;
husker bare hva som hendte
ned pa Fredrikshald!


Harde tider har vi doyet,
ble til sist forstott;
men i verste nod blaoyet
frihet ble oss fodt.
Det gav faderkraft a bare
hungersnod og krig,
det gav doden selv sin are -
og det gav forlik.


Fienden sitt vapen kastet,
opp visiret for,
vi med undren mot ham hastet,
ti han var var bror.
Drevne frem pa stand av skammen
gikk vi soderpa;
nu vi star tre brodre sammen,
og skal sadan sta!


Norske mann i hus og hytte,
takk din store Gud!
Landet ville han beskytte,
skjont det morkt sa ut.
Alt hva fedrene har kjempet,
modrene har grett,
har den Herre stille lempet
sa vi vant var rett.


Ja, vi elsker dette landet,
som det stiger frem,
furet, varbitt over vannet,
med de tusen hjem.
Og som fedres kamp har hevet
det av nod til seir,
ogsa vi, nar det blir krevet,
for dets fred slar leir.

A po polsku znaczy to:

    Tak, kochamy ten kraj
     Rozciągający się
     Skałami i chmurami ponad morzem,
     Z tysiącem domostw.
     Kochamy, kochamy go i myślimy
     O naszych ojcach i matkach
     I sagach, które ślą
     Ślą marzenia na naszą ziemię


     Ten kraj Harald uratował
     Ze swoją wielką flotą,
     Tego kraju Haakon Dobry bronił
     Podczas gry Oyvind śpiewał;
     Olav umalował ten kraj
     Krzyżem swojej krwi,
     Ze swoich wyżyn Sverre powiedział
     Powstań przeciw Rzymowi


     Rolnicy naostrzyli swoje topory,
     Kiedy armia przyszła,
     Tordenskiold grzmiał blisko wybrzeża,
     Więc mógł zobaczyć jak wraca do domu.
     Nawet kobiety powstały i walczyły,
     Jakby były mężczyznami;
     Reszta mogła tylko płakać,
     Jednak szybko się to skończyło!


     Prawda, nie było nas dużo,
     Jednak wystarczająco,
     Gdy oni nas wyzwali,
     A to było zagrożenie;
     Woleliśmy spalić nasz kraj
     Niż zostać pokonani;
     Po prostu pamiętamy co się zdarzyło
     Pod Fredrikshald.


     Z ciężkimi czasami daliśmy sobie radę,
     Nie były w końcu uznawane;
     Ale w najgorszych cierpieniach, niebieskooka
     Wolność nas urodziła.
     Dała nam ojcowską siłę do znoszenia
     Głodu i wojen,
     Dała nam swoją śmierć i honor -
     I kompromis.


     Wróg odrzucił swoją broń,
     Podniósł przyłbice,
     My, w zdumieniu, ich pośpiechu,
     Ponieważ on był naszym bratem.
     Prowadził, abyśmy patrzyli na wstyd
     Poszliśmy na południe;
     Teraz Trzej bracia stanowią jedno
     I powinno tak zostać!


     Norwegowie w domach i chatach,
     Dziękują Ci, wielki Boże!
     On zachował ten kraj,
     Nawet pomimo to, że wygląda to źle.
     I gdy ojcowie walczyli,
     A matki płakały,
     Pan po cichu się wzruszył
     Więc wygraliśmy nasze prawa.


     Tak, kochamy ten kraj,
     Gdy pojawiają się,
     Skały i chmury nad morzem,
     Z tysiącem domów.
     A gdy ojcowie zmagali się powstał
     Z biedy do chwały,
     Mimo to będziemy więc domagać się,
     Spokoju do trwania.
Jedno nagranie przedstawia melodię hymnu a drugie wykonanie pieśni w oryginale.  • awatar gość: Hi!uhiw! http://sktjszmn.com jjdlh oedbl http://xhsrmtbf.com qxdfj wyusw
  • awatar gość: Hi! <a href="http://jdmhffyu.com">ejhwk axuzm</a> <a href="http://sjkpquqt.com">abumr gyqep</a>
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Nortus & Potworna spółka: W Norwegii jest jeszcze obowiązujący Hymn Króla Norwegii.

Boże chroń króla to oficjalny hymn norweskiej rodziny rzadzącej.

Gud sign vår konge god!
Sign ham med kraft og mot
sign hjem og slott!
Lys for ham ved din Ånd,
knytt med din sterke hånd
hellige troskapsbånd
om folk og drott!

Høyt sverger Norges mann
hver i sitt kall, sin stand,
troskap sin drott.
Trofast i liv og død,
tapper i krig og nød,
alltid vårt Norge lød
Gud og sin drott.


Jak zdobędę jego tłumaczenie to wpiszę później.
  • awatar nordlysjenta: Boże pobłogosław dobrego króla naszego. Obdarz siła i mocą jego. Błogosław dom i zamek! Swiatło dla Niego z Ducha Twego, Twą silną ręką związana swięta wstęga wokół narodu i króla. Człowiek Norwegii głosno przyżeka, każdy w swojej postórze i pracy, królowi swojemu wiernosc. Wierny w wojnie i potrzebie, zawsze oddany chronić Norwegię, oddany Bogu i królowi swemu. Pozdr. Liv
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @gość: serdeczne tussen takk :)
Pokaż wszystkie (2) ›
 

nortus
 
Symbole narodowe

Hymn.

Hymn państwowy Norwegii nosi tytuł Ja, vi elsker dette landet. Patrz wpis poniżej.

Godło Norwegii

Godło Norwegii jest jednym z najstarszych w europie i wywodzi się z dawnego godła królewskiego. W 1280 roku król Eirik Magnussos dodał koronę i srebrny topór do lwa.Topór symbolizuje męczennika Św. Olava, którym to narzędziem został zabity w bitwie pod Stiklestad w 1030 roku. Norweskie gogło podążało za nowymi trendami w heraldyce. Pod koniec średniowiecza trzonek topora wydłużono, tak że zaczął przypominać halabardę. Trzonek był wygięty tak, aby pasował do ówczesnego kształtu tarczy. W 1844 roku ostatecznie zrezygnowano z halabardy i przywrócono godło topór. Mocą królewskiego dekretu stanowiący ów wzór, oficjalnym godłem Norwegii. W 1905 roku ponownie zmieniono wygląd
królewskiego i rządowego godła, powracając do wzorów średniowiecznych z bardziej trójkątną tarczą i bardziej wyprostowanym lwem. Obecne godło Norwegii zostało zaakceptowane prez króla w 1992 roku.

Flaga:

Norwegia przez około 400 lat używała flagi duńskiej. Obecną flagę Norwegii zaprojektowano w 17 lutego 1821 roku, dodając niebieski krzyż do białego krzyża Danii. Obecnie wszystkie terytoria zależne podlegające Norwegii (Jan Mayen, Wyspa Bouveta, Wyspa Piotra I, Ziemia Królowej Maud) mają taką samą flagę co Norwegia.

Czerwony kolor przedstawia przelaną krew żołnierzy walczących o niepodległość,biały - krzyż, który przyśnił się duńskiemu królowi, a
niebieski oznacza, że Norwegia leży nad otwartą wodą.

Patrz wcześniejsze wpisy o symbolach Norwegii na moim blogu.
 

nortus
 
50 złotych za trzaśnięcie drzwiami u przewoźnika TAKI - B.Dreśliński, K.Łuka2008-06-26

50 zł za wejście, a za każdy przejechany kilometr 20 zł. Tyle można zapłacić za jazdę tzw. przewozem osób z napisem "TAKI" na dachu. Samochody łudząco przypominają warszawskie taksówki.
Chcesz skorzystać z usług przewozu osób lub taksówki w Warszawie zwróć szczególną uwagę na samochody z napisem TAKI na dachu, wyglądającym niemalże jak TAXI. Na pierwszy rzut oka samochody niczym więcej nie różnią się od taksówek. W środku jest kasa fiskalna, ale brak jest taksometru. Cennik znajduje się na przedniej szybie samochodu. Po dojechaniu na miejsce kierowca odczytuje kilometry z licznika samochodowego, mnoży przez 20 zł i do kwoty dodaje 50 zł za "start".

Za jazdę samochodem TAKI z Dworca Zachodniego pod redakcję portalu "Gazeta.pl", czyli za 8,8 km, kierowca zażyczył sobie od nas 230 złotych. Za przejechanie tej samej trasy normalną taksówką zapłacilibyśmy do 35 złotych.

Licencjonowany taksówkarz w Warszawie za jeden kilometr w taryfie dziennej może wziąć nie więcej niż 3 złote. Dla przewozu osób miasto nie wyznacza górnej granicy, a co za tym idzie ceny ustala rynek. Niektórzy przewoźnicy kilometr pobierają 3 lub 4 złote, są też tacy którzy biorą 1,60 zł. Zdarzają się jednak i naciągacze, którzy licząc na naszą nieuwagę i pośpiech życzą sobie kwot nawet dziesięciokrotnie wyższych niż licencjonowany taksówkarz.

Za naruszenie prawa przewoźnikowi grozi kara do 15 tys. złotych, a nawet odebranie licencji na prowadzenie działalności. Przewoźnik ma obowiązek poinformować nas o stawce za kilometr, ale tylko w przypadku gdy go o to zapytamy. W sytuacji, gdy po dojechaniu na miejsce okazuje się, że kierowca żąda od nas kwot dziesięciokrotnie przekraczających ogólnie przyjęte normy, a my wcześniej nie ustaliśmy z nim stawki kilometrowej, pasażer ma małe szanse na wygranie sprawy w sądzie. Zwłaszcza, gdy informacja o stawce za kilometr była wywieszona w samochodzie.

Aneta Styrnik z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przyznaje że takie sytuacje mają miejsce. UOKiK zajmował się jedną z korporacji, "która miała koguty na dachu samochodu sugerujące, jakoby była korporacją taksówkarską, a nią nie była" mówi Styrnik. UOKiK apeluje aby przed wejściem do samochodu sprawdzić ceny, które powinny być umieszczone za jedną z szyb samochodu.

No i niech mi ktoś powie, że to jest normalny kraj i wolny rynek? Oszustwo i naciągania na każdym kroku. Naprawdę, powinniśmy mieć prawo do broni - z takimi bandytyzmem można chyba tylko walczyć strzelając. Bo prawo i urzędnicy oczywiście nic nie mogą - póki sami nie trafią na taki przypadek, wtedy okazuje się że jednak można. Ale póki dotyczy to normalnych ludzi to prawo jest bezsilne.
  • awatar gość: A jeżeli ktoś jest niewidomy ,to jak mu taksówkarz, udowodni że widział ceny na szybie taksówki? Dzięki za ostrzeżenie !
  • awatar Nortus & Potworna spółka: @gość: niewidomy to chyba raczej jedzie z opiekunem, chociaż niektórzy są bardzo samodzielni. wszystkim nie można dogodzić w każdej sytuacji.
  • awatar mieszkaniec jastrzęb: to że polska jest krajem złodziejskim nie ulega wątpliwości.w polsce jedynie złodziejowi oszustowi i spiclowi wiedzie się najlepiej.polska to tez kraj bezprawia, np w jatrzebiu zdroju zarzad spoldzielni mieszkanowej nowa,w porozumieniu z ustwioną radą nadzorczą tej spoldzielni zmusili ,ieszkańców do zdjęcia z kaloryferow podzielników ciepła i kazali im płacić za ciepło liczone w metrach kwadratowych. a po co ? to proste , nikt nigdy nie dojdzie ile mieszkaniec zużył ciepla , co było możliwe przy zastosowaniu podzielnikow ciepla w każym mieszkaniu. i tak to depcząc prawo czlowieka o jego samostanowieniu o sobie jako jednostce, w ktaju podobno nalezacym do unii europejskiej w bialy dzien na prostej drodze okrada sie ludzi , depczac ich wszelkie prawa do decydowani o ilości i jakosci swoich potrzeb, jastrzebianin
Pokaż wszystkie (4) ›
 

nortus
 
Nie ma obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców, których pobyt na terenie Norwegii ma charakter turystyczny. W następnym wpisie coś dodam na ten temat.

Nie ma ograniczeń w swobodzie podróżowania.

Zima w niektórych regionach zaczyna się już w październiku. W przypadku braku odpowiednich opon lub innego sprzętu umożliwiającego podróż zimą,
policja może zatrzymać samochód do czasu jego zakupu, co może okazać się dodatkowym kłopotliwym wydatkiem.

Jeżeli ktoś planuje podróż na północ Norwegii, powinien to uczynić od końca maja do końca września.

W innych miesiącach liczyć się bowiem można z zamkniętymi drogami, przeprawami promowymi lub mostami.

Udający się do norweskiej części Spitzbergenu (Svalbard - miasto Longerbyen) powinni przed wyjazdem zarezerwować pobyt w hotelu i ściśle przestrzegać przepisów wydanych przez Gubernatora Svalbardu dotyczących zasad poruszania się poza granicami miasta.

Należy pamiętać, że zezwolenia na pracę (a w szczególności na pracę sezonową w rolnictwie) uzyskuje się wyłącznie poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie lub konsulatów.

Poczta i telefony:
Urzędy pocztowe (Posten) czynne są:
poniedziałek - piątek 8.00 - 16.00
sobota,niedziela 9.00 - 13.00

Część miejskich urzędów pocztowych jest czynna dłużej.

Poczta Główna Norwegii znajduje się w Oslo (Oslo Central Post Office, at Dronningensgate 15, N-0101 Oslo), czynna jest w godzinach 8.00-20.00 w dni powszednie, a w soboty 9.00-15.00.

Znaczki na listy i kartki pocztowe do krajów europejskich (tak więc i do Polski) ponizej 20 g - 8 kr (priorytetowy 9,6 kr) list od 20 do 50 g - 12 kr (14 kr priorytetowa).

Skrzynki pocztowe są rażącoczerwonego koloru z wizerunkiem trąbki symbolizującej urząd pocztowy. Są umieszczone na ścianach we wszystkich
miastach i miejscowościach.

Tylko urzędy pocztowe mogą zważyć, oszacować i poinformować o dacie dostarczenia i przepisach dotyczących wysyłania paczek. Wysyłka paczek za
granicę Norwegii wymaga pisemnej deklaracji o zawartości i wartości paczek.

Telefon
Telefonowanie z Norwegii do Polski: Numer kierunkowy do Polski 0048
Telefonowanie do Norwegii: Numer kierunkowy do Norwegii 0047

Norweskie numery telefoniczne składają się z 8miu cyfr. Nie ma numerów kierunkowych. Jedynie przy telefonowaniu spoza Norwegii wymaga wybrania
numeru kierunkowego 2 dla Oslo i 5 dla Bergen. Lokalna rozmowa kosztuje 2-3 korony z telefonu publicznego jak i z hotelowego. Koszt rozmów
dalekodystansowych w Norwegii należy do najniższych w świecie jednak zależy od dystansu i pory dnia.
Rozmowy z telefonów hotelowych są droższe niż z telefonów publicznych i prywatnych.

Telefony publiczne w Norwegii działają na monety (1,5,10 kr) oraz karty telefoniczne.
Karty telefoniczne(TeleKort) można kupić w kioskach, urzędach pocztowych, większych stacjach kolejowych etc. Część publicznych telefonów akceptuje karty kredytowe.
Można także korzystać z własnego telefonu komórkowego zaopatrując go w kartę prepaid.

Wybierając numer 0138 można wysyłać telegramy( z telefonu prywatnego i publicznego).

Informacja telefoniczna o numerach krajowych: 180
Informacja telefoniczna o numerach międzynarodowych: 181

Numery alarmowe:
Straż pożarna (Brann) - 110
Policja (Politi) - 112
Pomoc medyczna (Ambulanse) - 113

Sklepy - godziny otwarcia
poniedziałek - piątek 10.00 - 17.00
sobota 10.00 - 15.00

Sklepy spożywcze są czynne od 9.00 do 20.00 lub 21.00.
Duże centra handlowe są czynne od 10.00 do 20.00 w tygodniu a w soboty do 18.00.
Wiele miast ma czwartki handlowe, wtedy sklepy są czynne do 19tej. To tylko w dużych miastach!

Wina i napoje alkoholowe wysokoprocentowe sprzedawane są w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach ustanowionych przez państwo(Vinmonopolet).
Można je znaleźć w miastach i większych miasteczkach. Piwo można nabyć w
supermarketach za wyjątkiem miejsc gdzie istnieją przeznaczone do tego specjalne punkty. W zasadzie wszystkie restauracje mają licencję na sprzedaż
alkoholi. Piwo i wino można kupić po ukończeniu 18 roku życia, a alkohole wysokoprocentowe po 20 roku życia. Z tego też powodu większość dyskotek i klubów nocnych nie wpuszcza gości poniżej 18 roku życia. Trzeba być przygotowanym na okazanie dowodu tożsamości.
 

nortus
 
W każdym kraju są jakieś lapsusy prawne. Norwegia też się ich nie ustrzegła.

Można np. otrzymać zgodę na pracę na terenie Norwegii ale nie otrzymać zgody na pobyt w tym kraju! To są odrębne przepisy wydawane przez oddzielne departamenty prawne.

Z jednej strony mówi się, że pobyt w celach turystycznych nie wymaga obowiązku meldunkowego. Tak, jeśli mieszkach w hotelu lub tym podobnej instytucji - to on ciebie melduje. Podobnie w pensjonacie. Ale jeśli np. sam wynajmiesz pokój czy mieszkanie już jest inaczej. Inny przepis mówi, że  masz obowiązek zameldować fakt pobytu w ciągu 7 dni od przekroczenia granicy. A oni wiedzą kiedy cudzoziemiec przekracza granicę. Po pierwsze wszystkie wjazdy do kraju (i teren Skandynawii) jest filmowany-rejestrowany przez kamery, podróżując samolotem lub promem - jest eweidencja pokładowa. Wjeżdżając przez Szwecję - jest rejestracja w portach (Ystad, Malmoe), wjeżdżając mostem - rejestracja jest w punkcie pobierania opłat w Malmoe.
Norwegia nie jest członkiem Enii Europejskiej a jedynie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy, zyli obowiązują ich i tak wszystkie przepisy Unii a nic od Unii nie dostają. Jest za to w poozumieniu z Schengen i dlatego możemy swobodnie podróżować po Skandynawii. Na terenie Skandynawii, i Unii, wolno nam przebywać wyłącznie przez 3 miesiące bez zezwolenia ale to nie znaczy że bez ewidencji. Na pobyt powyżej 3 miesięcy musi być zgoda władz lub policji. Jeden wyjątek - jeśli zarejestrujemy się w Aetat że poszukujemy pracy w Norwegii to możemy przebywać przez 6 miesięcy - jeśli nie znajdziemy pracy musimy opuścić Norwegię. Ale tu przepisy już nie są jednoznaczne na jaki czas trzeba opuścić kraj. Część państw interpretuje to, że w ciągu roku wolno przebywać 6 miesięcy, czyli trzeba by wyjechać na 6 miesięcy. Ale w Skandynawii jest to nie do końca dopowiedziane i Polacy wyjeżdżają na 1-2 dni (muszą mieć dowód że przekroczyli granicę) i wracają i ponownie się rejestrują. Ale to powoli przestaje się podobać władzą Norweskim i zaczynają myśleć nad zmianami.
A przez pobyt turystyczny rozumieją w zasadzie pobyt przez 1 miesiąc, no bo tyle normalny pracownik ma urlop.
W Skandynawii jets w zasadzie wszystko rejestrowane, ale nie jest to wykorzystawane przeciwko czowiekowi, no chyba że ktoś jest przestępcą, ale to oczywiste. Policjan sprawdzający twoje prawo jazdy na drodze ma dostęp do całego twojego dossie.
W Norwegii nie musisz bać się policjanta, zawsze możesz do niego się zwrócić o pomoc i nie odmówi ci, skieruje gdzie trzeba, podpowie jak może.
 

nortus
 
Norwegia jest monarchią konstytucyjną i jej oficjalna nazwa brzmi "Królestwo Norwegii". Oficjalnym językiem tego państwa jest norweski, który posiada dwie odmiany. Pierwszą jest "język książkowy" (Bokmal) używany w szkołach i stacjach radiowo - telewizyjnych, drugą powszechnie używany język, znany jako "Nynorsk". Zgodnie z prawem Nynorsk musi być czasami używany w instrukcjach i w mediach. Językiem najważniejszej mniejszości jest lapoński, używany przez Lapończyków.

Spotkania w biznesie
- Norwegowie kładą duży nacisk na punktualność i precyzję,
- spóźnienie na umówione spotkanie w biznesie interpretuje się jako brak szacunku,
- punktualność obowiązuje również w odniesieniu do spotkań towarzyskich,
- jeżeli, z jakiegoś powodu, nie możesz dotrzymać pory spotkania, telefonicznie odwołaj je lub przełóż,
- w kontaktach z firmami norweskimi sekretarka jest tą osobą, która umówi spotkanie z tobą,
- kiedy piszesz list do norweskiej firmy, dobrze widziane jest użycie nazwiska kierownika działu, do którego pismo jest kierowane, nawet jeśli
osobiście nie znasz tej osoby,
- unikaj wyjazdów służbowych w okresie świąt wielkanocnych (tj. w czasie 10 dni po Niedzieli Palmowej), a także w lipcu i na początku sierpnia (okres wakacji większości Norwegów),
- godziny pracy w urzędach: 9.00 - 16.00, od poniedziałku do piątku,
- godziny otwarcia banków: 8.30 - 15.30, od poniedziałku do piątku (w czwartki do 17.00),
- godziny otwarcia sklepów: 9.00 - 16.00/17.00, od poniedziałku do piątku,
- godziny pracy w biurach : 9.00 - 16.00, od poniedziałku do piątku.

Negocjacje
- język angielski jest szeroko znany w kręgach biznesu i w dużych miastach,
- Norwegowie są relatywnie nieoficjalni (o wiele bardziej aniżeli Szwedzi),
- możesz przedstawić się kierownikowi z którym się spotykasz - bez czekania, aż zrobi to sekretarka,
- dobrze jest ustalić czas trwania spotkania,
- kobiety w biznesie są traktowane jako równoprawny partner. Pełnią funkcje
na wszystkich szczeblach struktury organizacyjnej i zarządzania firmą. Stąd Norwegia jest przyjaznym dla zagranicznych biznesmenek krajem do prowadzenia rozmów handlowych,
- prezentacja twojej oferty winna być oparta na faktach i dobrze przygotowana oraz przedstawiona,
- w trakcie rozmów bądź opanowany i profesjonalny; nadmierna serdeczność może być odebrana jako zbytnia poufałość lub fałsz,
- Norwegowie nie przywiązują tak dużej, jak np. Amerykanie, wagi do spraw prawnych. Pisemne potwierdzenie kontraktów jest wystarczające; jeśli musisz nadmienić o konieczności obecności prawnika, zrób to w miarę dyskretnie,
- kiedy kontrakt zostanie uzgodniony, rozmowa przejdzie na tematy towarzyskie, ale należy pamiętać, że mimo przyjacielskiego tonu, tutejsi
negocjatorzy są nieustępliwi i przebiegli,
- nie należy w rozmowie "wrzucać do jednego worka" Danii, Szwecji i Norwegii. Każde z tych państw ma własną tożsamość i kulturę, a w rezultacie dumę narodową. Jeszcze bardziej komplikuje problem dodania do tego grona
Finlandii. Trzy pierwsze z wymienionych państw to "kraje skandynawskie", ale gdy dodamy Finlandię i Islandię, właściwym określeniem jest "państwa nordyckie",
- unikaj błahych lub nieszczerych komplementów,
- unikaj w rozmowie takich osobistych tematów, jak praca gospodarza i członków jego rodziny, płace, status społeczny,
- unikaj krytyki innych ludzi i systemów. Norwegowie kładą nacisk na tolerancję,
- nie krytykuj Norwegów za wyrażanie zgody na odłów wielorybów (nie przysposobi to tobie przyjaciół),
- nie porównuj w rozmowie kosztów utrzymania. Norwegowie są znudzeni wysłuchiwaniem uwag na temat "życie w waszym kraju jest drogie",
- dobrymi tematami rozmów są: polityka, sport, podróże hobby. Dumni są także ze swojej historii (spuścizny po Vikingach) i kultury,
- Norwegowie cenią naturę i są dumni ze swego czystego środowiska.

Przyjęcia biznesowe
- zwyczajowe godziny posiłków:
śniadanie 7.30 - 9.00;
lunch 11.00 - 13.00;
obiad 18.00 - 22.00,
- Norwegowie są bardzo gościnni i lubią przyjęcia,
- przy zapraszaniu na lunch czy obiad i związanym z tym płaceniem rachunku, należy przed wyjściem jasno powiedzieć kto kogo zaprasza (płaci ten, kto zaprasza),
- jeśli jesteś umówiony na spotkanie późnym rankiem, możesz zaprosić swego norweskiego partnera na lunch,
- lunch jest posiłkiem bardzo lekkim, ale jeśli jest on powiązany z prowadzonymi rozmowami, zazwyczaj będzie to gorące danie a nie kanapki,
- w większości restauracji norweskich alkohol podaje się dopiero po 15.00 i tylko od poniedziałku do soboty,
- w trakcie posiłku można w każdej chwili poruszać sprawy biznesowe,
- w restauracjach, aby przywołać kelnera podnieś rękę,
- kiedy zostałeś zaproszony do norweskiego domu czekaj, aż poproszą ciebie abyś wszedł; będąc w środku czekaj, aż poproszą ciebie abyś usiadł. Przy stole czekaj, dopóki pani domu nie poprosi wszystkich aby zaczęli jeść,
- w niektórych domach podają przed obiadem cocktail, w niektórych nie podają. Jest zatem możliwe, że zostaniesz poproszony do stołu bezpośrednio po przyjściu (pamiętaj o punktualności),
- przy stole nie kładź rąk na kolanach,
- zaleca się opróżnić talerz do końca (nie zostawiać resztek),
- obiad w norweskim domu może składać się z licznych dań i trwać kilka godzin,
- toast, wyrażany słowem "Skoal" posiada swoją specyfikę. Wymawiasz to słowo patrząc prosto w oczy osobie, do której wznosisz toast. Gospodarz wznosi toast pierwszy, potem gość honorowy (często jest to osoba siedząca po lewej
stronie pani domu). Kiedy masz wątpliwości, spytaj gospodarza lub gospodynię, czy i kiedy możesz wznieść toast,
- będąc zaproszonym do domu wyjdź, latem, około 23.00 (zimą około 22.00), nawet jeżeli gospodarz próbuje zatrzymać ciebie. Latem, kiedy zachód słońca jest bardzo późno (około północy) twój gospodarz może zasugerować spacer po obiedzie, zakończony ostatnim drinkiem,
- na zakończenie obiadu goście dziękują gospodyni mówiąc "takk for maten" lub "thank you for the food". Sprawisz przyjemność swoim gospodarzom mówiąc to po norwesku,
- opłata za usługę jest zazwyczaj wliczona w cenę hotelu i rachunki w restauracjach, ale dodatkowy napiwek w wysokości 5% jest zwyczajowo
wręczany,
- nie ma zwyczaju dawania napiwków kierowcom taksówek,
- portierom hotelowym wręcza się 5 - 10 koron.

Powitanie
- Uścisk dłoni jest podstawowym sposobem witania pań i panów,
- mieszkańcy pozdrawiają się nawzajem mówiąc "Morn" (co oznacza ranek) o każdej porze dnia,
- podaj rękę każdemu obecnemu na spotkaniu. Jednocześnie wymień swoje nazwisko,
- witając się po angielsku używaj zwrotów "How do you do ?" lub "It's a pleasure to meet you", zamiast "How are you?" (ten ostatni zwrot mogą
zrozumieć dosłownie). W języku norweskim nie ma odpowiedników tych zwrotów,
- wychodząc pożegnaj się również uściskiem dłoni


Opracował: Jerzy Schroeder

Jak widać w każdym kraju jest trochę inaczej.
 

nortus
 
Zachodnie wybrzeże

Niewiele miejsc na świecie może zaoferować tak wspaniałe widoki, jak położone w zachodniej Norwegii fiordy. Większość z nich jest głęboka i
wąska, z górami wyrastającymi prosto z wody i wodospadami spływającymi kaskadami z ogromnej wysokości. Ale napotkacie też bardziej otwarte,
"przyjazne" fiordy, które dzięki żyznej ziemi uprawnej i bogatym łowiskom umożliwiły rozwój dobrze prosperujących społeczności.

Różnorodność norweskich fiordów jest widoczna na jeszcze wiele innych sposobów. Latem można rozpocząć dzień od zjazdu na nartach z lodowca
Folgefonna, a zakończyć go kąpielą w morzu. Są miejsca, w których kwitnące drzewa owocowe sąsiadują z ośnieżonymi górami. Można być świadkiem kunsztu przyrody, która stworzyła wodospad zwany Welonem Ślubnym, a równocześnie
podziwiać kunszt inżynierów - twórców stuosiemdziesięcio-stopniowych zakrętów na drogach Orneveien lub Trollstigen. Pasjonujace jest również zwiedzanie miast Bergen i Stavanger, gdzie tuż obok siebie funkcjonują drewniane domy, nowoczesne instalacje portowe i przemysł naftowy.

Centralna Norwegia

Centralna Norwegia odegrała kluczową rolę w norweskiej historii. Bitwa pod Stiklestad, stoczona w 1030 roku, była punktem zwrotnym w procesie chrystianizacji kraju. Miasto Nidaros - obecnie Trondheim - było w średniowieczu przez więcej niż cztery stulecia politycznym, religijnym i handlowym centrum kraju, jak i celem wędrówki pielgrzymów.

Katedra Nidaros jest największą budowlą średniowieczną w Skandynawii, szczycącą się wspaniałymi rzeźbami i pięknymi witrażami. Pierwszy kościół powstał tu w miejscu, w którym pochowany został Św. Olav po śmierci w bitwie
pod Stiklestad.

Trondheim znane jest ze swojej drewnianej zabudowy. Wiele najstarszych budynków okala port i rzekę, dając dowód długiej historii handlu w tym mieście.

Kierując się na wschód, natkniesz się na bardzo dobrze zachowane górnicze miasto Roros. Wraz ze swym unikalnym budynkiem kościoła i blisko
setką pięknych domów z drewna, miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Północna Norwegia

W północnej Norwegii słońce rzuca o północy jasne promienie światła na wyspy o niesamowitych kształtach, głębokie fiordy, ośnieżone góry, bujne pastwiska i rozległe wrzosowiska. Magia światła w tym regionie była i jest inspirację dla wielu pisarzy, muzyków i artystów.

Ten wspaniały region ma wiele do zaoferowania. Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na rejs parowcem wzdłuż wybrzeża, czy też na jazdę
samochodem po drogach, napotkacie czarujące wioski i stare, tradycyjne składy handlowe, w których możesz zaznajomić się z miejscowymi ludźmi i kulturą. Można spotkać Lapończyków (Saamów), rdzennych mieszkańców Północy,
i dowiedzieć się wiele o ich tradycjach i stylu życia w dniu dzisiejszym.

Pomimo wysunięcia na północ, w tym regionie Norwegii panuje łagodny klimat dzięki wodom ogrzewanym przez opływający wybrzeże Prąd Zatokowy.
Jeśli interesuje Was zarówno kultura, jak i życie nocne, dobrym wyborem będzie miasto Tromso, bo często zwane jest  "Paryżem Północy". Można także
udać się na Przylądek Północny i podziwiać widok z samego krańca Europy.

Południowa Norwegia

Oprócz dobrych, stabilnych warunków pogodowych, region ten oferuje wszystko - od tętniących życiem kurortów na wybrzeżu, aż po wyjątkowo piękne widoki i atrakcyjne wydarzenia kulturalne w głębi lądu. Małe miasta i wioski, często dobrze chronione przez skaliste wysepki, rozciągają się
wzdłuż wybrzeża jak sznur pereł.

Dobre i bezpieczne porty były ważne dla dawnych statków handlowych i łodzi rybackich, a z czasem rozwinęły się z tych morskich przystani ważne
centra handlowe i kulturalne. Latem lokalne targowiska obfitują w owoce, jagody, duży wybór warzyw i w świeże ryby. Oczywiście, jeśli nie wolicie złowić ryb samodzielnie.

W głębi lądu, choć niedaleko od wybrzeża, czekają góry i doliny, słodkowodne jeziora dla wędkarzy, ciche lasy i wyżynne wrzosowiska. Jak wie
każdy miłośnik szusowania po stoku, kolebką narciarstwa jest Morgedal w okręgu Telemark. Ale niedaleko od tego miejsca można pożeglować z wybrzeża w głąb lądu Kanałem Telemark na pokładzie wiekowej Victorii. Kanał Telemark
zdobył najwyższe laury Europa Nostra za odnowienie i wzorową eksloploatację.

Wschodnia Norwegia

Wschodnia Norwegia dumnie prezentuje zróżnicowany krajobraz, zmieniający się od płaskich, pofałdowanych pól uprawnych po ostro spiętrzone
góry. Tutaj znajduje się stolica państwa, Oslo, a także najstarsze norweskie miasto Tonsberg, największe jezioro Mjosa i najwyższa góra Galdhopiggen (2469 m n.p.m.).

Wschodnia Norwegia jest najgęściej zaludnionym regionem i oferuje bogaty wybór wydarzeń kulturalnych i zajęć na świeżym powietrzu. Duże
obszary tego regionu są pokryte lasem, a niezliczone jeziora i rzeki zapewniają znakomite warunki dla wędkarzy. Wizyta w ruinach blisko
1000-letniej katedry w Hamar nad jeziorem Mjosa jest niezaprzeczalnie wyjątkowym przeżyciem kulturalnym, wzbogacającym naszą wiedzę o starodawnej architekturze.

Położona nad Oslofjordem stolica oferuje duży i zróżnicowany repertuar koncertów, przedstawień teatralnych i operowych, a także ciekawe zbiory
licznych muzeów i galerii. Oslo jest także dobrze znane ze swojego życia nocnego, ulicznych kawiarenek, bogatego wyboru restauracji i sklepów.

Niedaleko od Oslo leżą piękne, wijące się doliny Numedal, Hallingdal, Eggedal i Gudbrandsdalen. W pobliżu podziwiać można również imponujące
krajobrazy, malownicze wioski na wybrzeżu i duże, dziewicze obszary górskie.
 

nortus
 

Norwegia znana jest ze znakomitych składników do przyrządzania potraw, zwłaszcza ryb. W większości restauracji można zamówić wędzonego łososia, gravlaks (marynowanego łososia) oraz pstrąga, ale można także skosztować świeżo złapanych ryb o białym mięsie, np. dorsza, żabnicy, czy
halibuta. Popularne są również śledzie i skorupiaki - spróbujcie krewetek prosto z rybackiej łodzi i rozkoszujcie się ich smakiem popijając lodowate piwo na nabrzeżu!

Jeśli lubicie dania mięsne, nie powinniście opuszczać Norwegii zanim nie spróbujecie mięsa renifera, łosia, jelenia lub dzikiego ptactwa.
Najlepiej smakuje z zabielanym sosem, a jeśli pozwolicie sobie jeszcze na lampkę dobrego czerwonego wina - smakowity posiłek będzie gotowy.

Do norweskich specjałów należy przygotowywany w specjalny sposób ser z koziego mleka (brunost). Ten brązowy, słodki ser nie jest powszechnie
znany za granicą, ale w samej Norwegii zajadają się nim wszyscy, niezależnie od wieku. Wędzone lub suszone mięso (spekemat) w formie szynki i
podsuszanych kiełbas jest w Norwegii popularnym pożywieniem w letnich miesiącach. Spekemat podaje się zwykle z chrupiącym pieczywem o grubości
wafelka (kolejny norweski specjał), śmietaną i jajecznicą, a zawsze świetnie się komponuje z dobrym norweskim piwem lub jedną czy dwiema kolejkami akwawity (norweski specjał przypominający wódkę - przyp. tłumacza).

Wielu norweskich kucharzy zdobyło w ostatnich latach najwyższe nagrody w bardzo prestiżowych konkursach kulinarnych. Pomogli oni też
podnieść standard norweskich restauracji i opracować nowoczesną kuchnię w oparciu o tradycyjne norweskie składniki potraw.
 

nortus
 
Nortus & Potworna spółka: Przed chwilą napisałem kawałek o zwiedzaniu Kopenhagi i proponowałem przejazd przez most i tunel Oresund do Malmoe. I oczywiście szlag wszystko trafił bo mój operator sieciowy znowu coś grzebie i chyba sam nie wie czego szuka. W każdym razie w trakcie zapisywania oczywiście wszystko zginęło.
 

nortus
 
W Kopenhadze trzeba koniecznie przejść się po bezmała każdej uliczce starówki. Rozumiem przez to obszar wyspy, na której mieści się zarówno Syrenka jak i Tivoli. No i oczywiście Christiania po sąsiedzku. Zwiedzanie z poziomu wody, czyli stateczkami wycieczkowymi jest bardzo przyjemne i pozwala poznać miasto od wody. A Kopenhaga jest otoczona wodą i żyje na wodzie. Niektórzy dosłownie mieszkają na wodzie. Na głównych ciągach ulic, zamienionych w piesze pasaże ruch ludzi jest ogromny, ale nie przeszkadza to w zwiedzaniu i miłym spędzaniu czasu. Jest wiele ciekawych oiektów do obejrzenia - wystarczy wejść na stronę miasta w sieci, i na co się zdecydujemy do obejrzenia to zależy tylko od nas. Ja osobiście nie lubię zbytnio łazić po muzeach ale tutaj warto wejść do kilku.
No i przejechać się mostem i tunelem do Szwecji. Wrażenie jednak jest trochę dziwne, bo most jest potężny a pod nim przepływają statki pełnomorskie. Zwłaszcza dziwne wrażenie jest jak się trafi na wichurę - czasami zdaża się że przejazd jest zamknięty ze względu na wiatry. Jadąc mostem nad Bałtykiem wydaje się że jesteśmy trochę w innym świecie. Chociaż z daleka widać Torso i miasto Malmoe. A Malmoe to niewielkie miasteczko, w którym warto się na krótko zatrzymać i zobaczyć chociaż Mały i Duży Rynek. Miłe miasteczko.
 

nortus
 
Główne sieci sklepów w Norwegii to:

supermarkety:
Rema1000, Ica, Coop ( Coop dzieli się na: Mega Coop, Coop Obst! Hypermarked, Coop Prix, Coop Marked, Coop Extra i Coop Obs! Bygg )

mniejsze sklepy:
Kiwi, 7 Eleven, Rimi, Joker.

W dużych miastach (Oslo,Tronheim,Lillehamer)
Bunnpris dyskonty

Jest jeszcze, a w zasadzie to już był - Lidl (jego sklepy wykupił Rema1000 i trwa zmiana)

Sklepy specjalne Vinmonopolet - alkohole

Osobliwością jest sprzedaż wina i mocnych alkoholi, których ceny osiągają abstrakcyjne poziomy. Można je kupić wyłącznie w sklepach
Vinmonopolet. W całej Norwegii jest ich zaledwie 400. Działają w formule ladowej. Wchodzi się do pomieszczenia wyglądającego jak poczekalnia. Klient dostaje numerek, jak na poczcie, i cierpliwie czeka aż wyświetli się on na
ekranie. Potem podaje sprzedawcy dokument tożsamości i składa zamówienie.
Jeżeli delikwent nie figuruje na czarnej liście i nie nadużywa wyskokowych trunków, już po kilku minutach może cieszyć się z cennej buteleczki czegoś mocniejszego. Alkohol, który wydaje sprzedawca, pakowany jest w przezroczyste reklamówki, chyba po to, żeby ich nabywca, paradując po ulicy, mógł być publicznie napiętnowany... To osobliwe podejście do sprzedaży mocnych trunków nie przekłada się jednak na niskie ich spożycie. Owszem,
oficjalna sprzedaż reglamentowana przez państwo jest umiarkowana, ale na prowincji Norwegowie masowo pędzą wódkę z czego tylko się da.

Na stronach internetowych sklepów można sprawdzić ich ofertę oraz ceny. Nie zawsze są wyższe od tych w Polsce!!! Chociaż życie jest droższe - jak na polskie zarobki. Rozszerzenie stron norweskich w internecie: .no
 

nortus
 
Lista największych atrakcji Norweskich -
dane za rok 2006:

Skoki narciarskie Holmenkollen i Muzeum Sportu w Oslo odwiedziło 686 857 osób

Bryggen w Bergen odwiedziło 583 510

Kristiansand Zoo i Amusement Park w Kristiansand odwiedziło 532 044

Amusement park TusenFryd w Oslo odwiedziło 501 235

Kolej Flåmsbanen w Flåm odwiedziło 457 545

kolejka Fløibanen w Bergen odwiedziło 422 297

twierdza i stare miasto Fredrikstad odwiedziło 372 360

Viking Ship Museum w Oslo odwiedziło 314 560

Atrakcje naturalne:

Vøringsfossen wodospad Eidfjord  655 000

Droga Troli Trollstigen Åndalsnes  563 331

Kjosfossen wodospad Flåm  457 400

Geirangerfjorden Geiranger 423 643

Låtefossen wodospad Odda/Hardanger 420 000

Steinsdalsfossen wodospad Norheimsund/Hardanger 300 000 osób

Nærøyfjorden fiord Aurland  297 038

Briksdalsbreen  lodowiec Olden/Stryn 280 000

droga Sognefjellsvegen Lom-Luster 253 953

Atlanterhavsvegen droga atlantycka w Averøy/Kristiansund odwiedziło 237 316 osób

No to już wiadomo co turyści uznali za największe atrakcje Norwegii. Ale to nie wszystko ....
 

nortus
 
Fiord - rodzaj głębokiej zatoki wrzynającej się w ląd, często rozgałęzionej, z charakterystycznymi stromymi brzegami miejscami dochodzącymi do 1000 metrów. Fiordy powstały przez zalanie żłobów i dolin

Charakterystyczny element peryglacjalnego krajobrazu wybrzeży Norwegii oraz Szkocji, Grenlandii, Islandii, Nowej Zelandii, półwyspu Labrador, chilijskiej Patagonii i Alaski.

Nazwą fiord określa się również adriatycką Zatokę Kotorską w Czarnogórze.


Największe Fiordy  

Najdłuższymi fiordami na świecie są:

Scoresby Sund w Grenlandii - 350 km
Sognefjord w Norwegii - 203 km;
Hardangerfjord w Norwegii - 179 km

Najgłębszymi fiordami są:

Skelton Inlet na Antarktyce - 1933 m;
Sognefjord w Norwegii - 1308 m;
Messier Channel w Chile - 1288 m